Czy 4K i UHD to to samo ? Niejednoznaczność 4K, UHD i Ultra HD

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
[FONT=&quot]Czy 4K i UHD to to samo ? Niejednoznaczność 4K, UHD i Ultra HD
blockofuhd_3_small.jpg

[/FONT]

[FONT=&quot]Od samego początku istniało pewne zamieszanie wokół terminów „4K” i „Ultra HD”. Mniej więcej w czasie, gdy zacząłem pisać bloga na temat tego zjawiska, pod koniec 2012 roku, Consumer Electronics Association lub CEA (obecnie Consumer Technology Association lub CTA) ogłosiły nazwę, jaką przyjęli dla tej nowej technologii telewizyjnej: Ultra HD . Ku konsternacji firmy Sony, która właśnie wprowadziła swoje pierwsze produkty profesjonalne i konsumenckie, używając terminu „ 4K ”.
[/FONT]

[FONT=&quot] Ścisła interpretacja terminu „4K” oznaczała format Digital Cinema Initiative z rozdzielczością 4096 × 2160, która różniła się od rozdzielczości telewizyjnej stosowanej w elektronice użytkowej: 3840 × 2160. Przez długi czas starałem się utrzymać to rozróżnienie (właściwie wciąż jest w „biografii” mojego bloga), ale przestałem to robić kilka lat temu i teraz używam ich bardziej elastycznie. [/FONT]

[FONT=&quot]....................Scisła interpretacja ..... ...... Luźna interpretacja[/FONT]
[FONT=&quot]4K...............DCI-4K: 4096 × 2160........ Również 3840 × 2160
Ultra HD..... 3840 × 2160................... .Również 8K (UHD-2), a [/FONT]
[FONT=&quot]także ulepszony HD (1080p HD + HDR)[/FONT]
[FONT=&quot]UHD.............Szersze niż Ultra HD..........Wymienne z Ultra HD[/FONT]
[FONT=&quot]HDR.............Wysoki zakres dynamiki......HDR + WCG + wyższa rozdzielczość kolorów [/FONT]

[FONT=&quot] W międzyczasie termin „Ultra HD” stał się również bardziej niejednoznaczny, ponieważ nabierał wielu znaczeń. Na przykład Forum Ultra HD - organizacja, która bardziej niż jakakolwiek inna jest w stanie zdefiniować, co oznacza Ultra HD - stwierdziła, że ​​wideo HD 1080p z HDR również powinno kwalifikować się jako Ultra HD. Ten format, który został ostatnio nazwany „Enhanced HD” przez niektórych innych w branży, ma być atrakcyjną alternatywą dla rzeczywistego 4K dla nadawców, chociaż jak dotąd mało kto go zaadoptował. Tak więc, podczas gdy 4K naprawdę zajmuje się rozdzielczością (to około 4000 poziomych pikseli, mniej więcej), Ultra HD może odnosić się do zwiększonej rozdzielczości przestrzennej, do wysokiego zakresu dynamicznego, do wysokiej liczby klatek na sekundę (HFR) i do dźwięku nowej generacji (NGA ).
[/FONT]

[FONT=&quot]Uważam, że dyskusja na forum na temat tego, co dokładnie składa się na Ultra HD, nie została jeszcze w pełni rozstrzygnięta, chociaż wideo 1080p HD SDR SFR z NGA jest ogólnie uważane za nie Ultra HD. Przeczytaj także: HDTV oficjalnie nie żyje Ostatnią debatą, która może wywołać dalsze zamieszanie, jest sugestia, że ​​UHD i Ultra HD nie oznaczają dokładnie tego samego - że Ultra HD obejmuje również Enhanced HD, ale że UHD to co najmniej `` 4K ''. Odzwierciedlałoby to różnicę w zakresie między UHD Alliance (która zajmuje się tylko wideo o rozdzielczości co najmniej 4K) i Ultra HD Alliance, która obejmuje również Enhanced HD. To ciekawy pomysł, ale na razie prawdopodobnie będę nadal używał tych dwóch zamiennie. Dodając do zamieszania[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot] A potem jest jeszcze więcej niejasności. Nie wspomniałem jeszcze o Wide Color Gamut (WCG) i wyższej rozdzielczości kolorów (10-bit i więcej). Wielu obserwatorów uważa te dwa aspekty za nieodłączną część HDR, ale jak wyjaśniłem w tym artykule , są to trzy różne rzeczy, które tworzą doskonałą kombinację, ale mogą wystąpić osobno w terenie. Można argumentować (tak jak ja tutaj ), że wysoka liczba klatek na sekundę oznacza różne rzeczy w kinie, telewizji i grach, ale to, co oznacza w telewizji, jest dość proste. Pominę różnicę między dźwiękiem opartym na kanałach a dźwiękiem obiektowym, ponieważ wydaje się, że istnieje ogólne zrozumienie, że dźwięk nowej generacji oznacza to drugie. Obejmuje to Dolby Atmos, DTS: X i MPEG-H. Dokładam wszelkich starań, aby publikowane przeze mnie treści były jasne, ale w razie jakichkolwiek wątpliwości w każdej chwili możesz mnie zapytać. [/FONT]
[FONT=&quot] flatpanelshd [/FONT]
[FONT=&quot]Yoeri Geutskens pracuje jako konsultant w dziedzinie technologii mediów z wieloletnim doświadczeniem w elektronice użytkowej i telekomunikacji. Pisze o wysokiej rozdzielczości audio i wideo. Jego blogi o Ultra HD można znaleźć na @ UHD4k i @UltraHDBluray .[/FONT]
 
Ostatnia edycja:
Do góry