Co wybrać? Panasonic TX-P50ST60E czy LG 47LA740S

sqaya

New member
Powoli przymierzam się do zmiany całego systemu Audio-Video...
Dzięki Blackninja zamknąłem temat wyboru kina domowego - zbieram już kasę.
Teraz chciałem przybliżyć mój problem:
W oko wpadły mi dwa telewizory Panasonic TX-P50ST60E i LG 47LA740S no i mam problem który wybrać.
Plazma czy LED? TV będę chciał wziąć na raty typu 0% i już nie chcę przekraczać budżetu 3800zł bo i tak startowałem z 3000zł mimo iż biorę na raty.
Pomieszczenie w którym będzie stał to 20m2 a odległość od TV to coś około 3,5m. Będzie wisieć na ścianie a my będziemy siedzieć na wprost telewizora.Wszystko było by ok z tym, że salonik jest po godzinie 16:00 słoneczny (czyli wtedy kiedy wracasz z pracy zasiadasz i oglądasz coś w TV) a okna są na przeciw telewizora. :(
Mam rolety które nie przepuszczają światła no ale wiadomo, że po ciemku wiecznie nie będę siedzieć.
A więc czy da radę normalnie coś obejrzeć na plazmie bez większego stresu ze nic nie widać?chodzi mi głównie o jakieś wiadomości itd.
Na mega dobrej jakości obrazu zależy mi na najbardziej podczas oglądania filmów Full HD i wtedy jestem wstanie przygotować odpowiednio pomieszczenie a seanse z narzeczoną ki tak głównie robimy wieczorami. no ale oczekuję wtedy czystej przyjemności z oglądania.
Nie gram (może czasami jak kumpel wpadnie z konsolą PS3)
Plusy za Panasonikiem to świetna jakość obrazu do ceny no i 50'' ale co z tym oglądaniem w dzień? co z tym bzyczeniem czy to tak aż strasznie napiera? i co z tym migotaniem?jeżeli pójdę do sklepu zobaczyć na żywo to wyłapie migotanie na ustawieniach sklepowych? czy może się to dopiero okazać w domu kiedy będę próbował go kalibrować telewizor?
Plusy za LG oglądanie bez obaw w każdych warunkach, pasywne okulary 3D, wydaje mi się, że bardziej rozwinięte opcje typu nagrywanie, odtwarzanie filmów .mkv no i wydaje się być lepsze SMART TV.
Jestem mocno za Panasonc-iem mino wszystko ale boję się, że jak się na niego zdecyduję i postawię w pokoju to będę miał problem... rozwiejcie proszę moje wątpliwości.
A jak nie to czy może decydować się na LED-a?
 

cornflakes

New member
ja mam 50st60 2 tyg dopiero, bzyczało coś jeden raz, przy jednym filmie więc zakładam, że było coś z nim nie tak ;p jakiś tam avi 700mb ;p oglądam nawet i z 2m i nie brzęczy nic :D jakiś tam dźwięk słysze, ale to z każdego tv, nawet z innego pokoju, chyba jakieś fale mi mózg przeszywają ;p

w dzień widać dobrze, w ogóle nie używam trybu dynamicznego ani wygórowanych ustawień. nawet na fabrycznym "prawdziwe kino" czy to z odsłoniętym oknem czy nie, obraz jest git i będziesz zadowolony w dzień. a w przyciemnieniu to jest odjazd, że ja pier... :)

co do migotania to wiem o tym tyle co na wiki napisali.. nie doświadczam tego

pliki wideo póki co łyka wszystkie, z dysku, z usb - żadnych zawiech, wszystko płynnie, full hd jest piękne :) 700-1400mb avi też dobrze wyglądają mimo że tak straszyli. po DLNA nie ogarnia ciężkich mkv w full hd, rwie klatka w klatkę, ale nie znam się czy to wina serwera, kompa czy samego tv, dopiero szukam rozwiązania.

smart jest i działa, to wiem :D nie mam jeszcze myszki i klawiatury to raczej się nie bawie bo by mnie krew zalała.. natomiast 3D mnie niezbyt kręci i nie planuje raczej korzystać to nic na ten temat nie powiem

edit...
no dobra mam jeden WIELKI minus

pudło :]
 

sqaya

New member
Super !! Dzięki za opis i odpowiedź jutro chce się przejechać do jakiegoś sklepu i zobaczyć go na żywo i porównać...nie ukrywam że bardzo mnie ciekawi jakość obrazu w po ciemku...
 

Irokez99

New member
Pooglądaj. Bo ja już nastawiony na 50ST60 byłem ale pooglądałem jeszcze trochę i stwierdziłem że odpuszczam, bo sportów zimowych się nie da chyba oglądać bo co bieli więcej to miga jak stara bańka Okii. Co z tego że poza tym obraz naprawdę kilka klas lepszy od podobnych cenowo LCD jak to miganie niesamowicie mnie drażni. Zdecyduję się jednak na Samsunga UE50F6500. Też 50 cali, tuner SAT, i bezproblemowa obsługa filmów i napisów (Panasonic ma mikroskopijne napisy a 99% filmów mam z napisami bo takie wolę). Wolę czarny lekko świecący niż biały migający z częstotliwością zdaje się 50Hz (zasilanie w tych plazmach nie wyrabia jak ma świecić na biało?).
 
Pooglądaj. Bo ja już nastawiony na 50ST60 byłem ale pooglądałem jeszcze trochę i stwierdziłem że odpuszczam, bo sportów zimowych się nie da chyba oglądać bo co bieli więcej to miga jak stara bańka Okii. Co z tego że poza tym obraz naprawdę kilka klas lepszy od podobnych cenowo LCD jak to miganie niesamowicie mnie drażni. Zdecyduję się jednak na Samsunga UE50F6500. Też 50 cali, tuner SAT, i bezproblemowa obsługa filmów i napisów (Panasonic ma mikroskopijne napisy a 99% filmów mam z napisami bo takie wolę). Wolę czarny lekko świecący niż biały migający z częstotliwością zdaje się 50Hz (zasilanie w tych plazmach nie wyrabia jak ma świecić na biało?).

Na ustawieniach fabrycznych faktycznie nie da się oglądać sportów zimowych. Tak obraz wali jak halogen.
A wystarczy tylko trochę zjechać kontrastem i jasnością i wszystko jest OK.
 

SMAUG

New member
Ja oglądam na St60 mnóstwo sportów zimowych po odpowiednich ustawieniach biel jest biała a migotania wogóle nie zauważam. Tryby fabryczne są moim zdaniem do niczego.
Samsung F6500 to zdecydowanie niższa półka jeśli chodzi o jakość obrazu.
 

sqaya

New member
Dzisiaj chciałem Panasa zobaczyć w jednym ze sklepów RTV ale niestety nie mieli go na stanie. Rzeczywiście gość w sklepie przyznał mi racje, że jeżeli szukam TV o mega dobrej jakości obrazu to tylko plazma ale jak powiedziałem mu o moim słonecznym pokoju to mi odradzał... powiedział, że to nie ma najmniejszego sensu... po czym podszedł ze mną do TV Sony prawdopodobnie - KDL-47W805A minus 47'':( i powiedział, że jeżeli nie szukam mocno multimedialnego telewizora a nie szukam bo w planach mam zamiar podłączyć go pod serwer NAS z HDMI to Sony był by najlepszym dla mnie rozwiązaniem jeżeli chodzi o jakoś obrazu... Nadal mimo wszystko chce zobaczyć tą plazmę!...Może w tygodniu gdzieś ją dorwę... jak mógłbym w salonie zrobić symulacje słońca... wziąć latarkę?!:)
Mam jeszcze pytanie jeżeli ile czasu pociągnie mi Panasonic? 3-4 lata? więcej? mniej? Jakoś swoją drogą ale jeżeli kupuje już telewizor to z nadzieją że pochodzi mi te 4 lata bez większych problemów...
Jestem fanem nowych technologii ale po prostu nie stać mnie, żeby ją non-stop gonić...
 

psiaja

Member
Mam ten sam problem (słoneczny, jasny pokój od południa) i to samo postanowienie - czyli test Panasonica ST60 w moich warunkach domowych :)
Jeżeli będziesz pierwszy, daj znać, jak się ta plazma sprawuje w Twoich domowych pieleszach :D
 

sqaya

New member
ok, byłem wczoraj w sklepie żeby zobaczyć tego Panasa... no powiem szczerze, że na tle stojącego obok jakiegoś słabego LED-a Samsunga wypadł FATALNIE! biel - szara, zaciemniony obraz... fakt migotania na białym nie widziałem, może dlatego, że to nie była biel. Mimo wszystko podszedł do mnie sprzedawca bo stałem przy nim z jakieś 20min. i powiedział, że mimo wszystko jeżeli szukam TV do zwykłego oglądania w dzień i zajebistej jakości na filmach Full HD to żebym brał bez większego zastanowienia.
Patrzyłem na refleksy (bo tego najbardziej się boję w dzień) no i były.
Czy ktoś zaryzykował i kupił jakąkolwiek plazmę gdzie okna na na wprost TV - ekranu? jak to wygląda? dam rade coś obejrzeć?czy będę musiał zasłaniac za każdym razem okna? Mowa tu o podstawowych kanałach nie filmach czyli nie oczekuję mocnych rewelacji.
Bardzo proszę o opinie lub ewentualnie jakieś fotki... nie chce aż tak ryzykować.
 

digitalus

Banned
Telewizory plazmowe w sklepach prezentuja sie gorzej niz lcd.
Powodem jest zle ustawienie paramatrow obrazu w telewizorze plazmowym.
Druga sprawa to telewizory "ledowe" w sklepach sa na ustawieniach sklepowych i podswietlanie ekranu swieci dwa razy mocniej.

VT60 w domu prezentuje sie bardzo dobrze.W tych samych warunkach czyli w domu, st60 bedzie prezentowac sie jeszcze lepiej tzn ekran bedzie swiecil mocniej niz vt60 .

przyklad na filmie model vt60 w domu


Panasonic TX-P55VT60 con ventole rumorose - YouTube


Obrazek z tego filmu.Jak widac na tym przykladzie ekran prezentuje sie bardzo dobrze.Nie jest zbyt jasny nie jest tez zbyt ciemny.Rewelacja przez duze R.
vt60JPG_epassex.JPG



W innym oswietleniu czyli w domu.Telewizor plazmowy nawet hd-ready pod wzgledem jakosci obrazu pokona odbiorniki "ledowe" bez problemu.
Na zdjeciu nizej moj telewizor plazmowy
DSCF5315d_nqrxhnh.jpg






Warto przypomniec ze "sztuczke" z wiekszym swieceniem ekranu lcd( led to to samo co lcd , tylko inne podswietlanie matrycy) przeprowadza sie w prosty sposob tzn telewizor lcd jest na ustawieniach sklepowych. Podswietlanie ccfl lub led swieci dwa razy mocniej i pobiera dwa razy wiecej energii. Nie kazdy producent podaje takie informacje ale bez problemu mozna odszukac w parametrach technicznych telewizora lcd. led.tv.Przy pomocy takiego prostego sposobu klient w sklepie najczesciej wybiera lcd bo mocniej swieci.

cytat z internetowej strony, dotyczy lcd i led.tv

Producenci zdając sobie sprawę, że zakup telewizora często dokonywany jest na podstawie impulsu wywołanego pierwszym wrażeniem, specjalnie, fabrycznie przygotowują odbiorniki tak aby przykuwały wzrok konsumenta. Zdecydowana większość telewizorów eksponowanych w sklepie ma specjalnie dobrane parametry wyświetlania - obraz jest bardzo jasny, kolory jaskrawe, a obraz coraz częściej prezentowany jest ze źródeł wysokiej rozdzielczości. Takie ustawienia dobrze sprawdzają się w sklepie, lecz gdy przywieziemy telewizor do domu okaże się, że mamy zupełnie inne warunki oglądania telewizji i ustawienia sklepowe są po prostu niewłaściwe. Kolory, które w markecie wyglądały na piękne, nie mają wiele wspólnego z rzeczywistymi, występującymi w naturze, jasność jest za wysoka, bo męczy nam się wzrok, a obraz z kablówki wygląda o wiele gorzej niż w sklepie.
 
Ostatnia edycja:

sqaya

New member
Telewizory plazmowe w sklepach prezentuja sie gorzej niz lcd.
Powodem jest zle ustawienie paramatrow obrazu w telewizorze plazmowym.
Druga sprawa to telewizory "ledowe" w sklepach sa na ustawieniach sklepowych i podswietlanie ekranu swieci dwa razy mocniej.

VT60 w domu prezentuje sie bardzo dobrze.W tych samych warunkach czyli w domu, st60 bedzie prezentowac sie jeszcze lepiej tzn ekran bedzie swiecil mocniej niz vt60 .

przyklad na filmie model vt60 w domu


Panasonic TX-P55VT60 con ventole rumorose - YouTube


Obrazek z tego filmu.Jak widac na tym przykladzie ekran prezentuje sie bardzo dobrze.Nie jest zbyt jasny nie jest tez zbyt ciemny.Rewelacja przez duze R.
vt60JPG_epassex.JPG



W innym oswietleniu czyli w domu.Telewizor plazmowy nawet hd-ready pod wzgledem jakosci obrazu pokona odbiorniki "ledowe" bez problemu.
Na zdjeciu nizej moj telewizor plazmowy
DSCF5315d_nqrxhnh.jpg






Warto przypomniec ze "sztuczke" z wiekszym swieceniem ekranu lcd( led to to samo co lcd , tylko inne podswietlanie matrycy) przeprowadza sie w prosty sposob tzn telewizor lcd jest na ustawieniach sklepowych. Podswietlanie ccfl lub led swieci dwa razy mocniej i pobiera dwa razy wiecej energii. Nie kazdy producent podaje takie informacje ale bez problemu mozna odszukac w parametrach technicznych telewizora lcd. led.tv.Przy pomocy takiego prostego sposobu klient w sklepie najczesciej wybiera lcd bo mocniej swieci.

cytat z internetowej strony, dotyczy lcd i led.tv

Producenci zdając sobie sprawę, że zakup telewizora często dokonywany jest na podstawie impulsu wywołanego pierwszym wrażeniem, specjalnie, fabrycznie przygotowują odbiorniki tak aby przykuwały wzrok konsumenta. Zdecydowana większość telewizorów eksponowanych w sklepie ma specjalnie dobrane parametry wyświetlania - obraz jest bardzo jasny, kolory jaskrawe, a obraz coraz częściej prezentowany jest ze źródeł wysokiej rozdzielczości. Takie ustawienia dobrze sprawdzają się w sklepie, lecz gdy przywieziemy telewizor do domu okaże się, że mamy zupełnie inne warunki oglądania telewizji i ustawienia sklepowe są po prostu niewłaściwe. Kolory, które w markecie wyglądały na piękne, nie mają wiele wspólnego z rzeczywistymi, występującymi w naturze, jasność jest za wysoka, bo męczy nam się wzrok, a obraz z kablówki wygląda o wiele gorzej niż w sklepie.


dzięki za wyjaśnienie... i pewnie zdecydowałbym się na ten telewizor ale jak widać na filmiku po prawej stronie są okna które mocno odbijają się na ekranie. u mnie okna są na wprost ekranu a więc to dyskwalifikuje plazmę niestety... a niestety nie chce z powodu telewizora zasłaniać wiecznie okna...
 
Ostatnia edycja:

SMAUG

New member
Pewnie ta ST60 była w sklepie słabo ustawiona. Kiedyś widziałem w Saturnie VT60 i ST60 obok DT60 i nawet przy mocnym oświetleniu plazmy miażdzyły jakością obrazu wysoki model Led a.
 

runo

New member
A ja posiadalem model samsunga 46f6500. Obraz porazka. Przesycone kolory i zarnistosc obrazu straszna. Po tygodniu wymienilem na 47la740... wyrazistosc obrazu ok kolory znacznie naturalniejsze. Natomiast problem pojawia sie jak np kamera pokazuje niebo... pionowe ciemniejsze pasy na ekranie a dodatkowo na dole ekranu pojawila mi sie ciemna plama ktora sie powieksza. Myslalem o st60 ale jak kolega wyzej mam tv na przeciwko okna... nie wiem co wybrac w takim ukladzie
 

kaziu106

Member
Odpowiedzią na pytanie dlaczego plazma świeciła mocno ciemniej mogą być ustawienia obrazu i np. czy czujnik oświetlenia zewnętrznego był wyłączony czy włączony. Ja w jednym z tematów dot. Panasonica gt60 opisałem to w jednym z postów jak wielka była różnica w świeceniu st60 ( ciemny ) i gt60 ( wszystko ok.) Powodem było to, że w st60 był włączony czujnik oświetlenia zewnętrznego ( w gt60 był wył. ), a telewizory stały w zaciemnionej częściowo części sklepu co automatycznie zaciemniło obraz w st60. Po wyłączeniu czujnika oświetlenia zewnętrznego st60 zaświecił o wieeeele jaśniej na porównywalnym poziomie do gt60. Jak oglądałeś tą plazmę to miejsce w którym stał tv. było mocno naświetlone czy raczej przyciemnione? Co do migotania...jeden to widzi drugi nie. Migotanie widać szczególnie na jasnych obrazach, a szczególnie na statycznych np. plansze reklamowe. Jesli nie widzisz tego patrząc na ty. z dalszej odległości obejmując wzrokiem cały obraz to spróbuj podejść bliżej tak np. na ok. 1.5 do 2 m. do tv i jak bedzie jasne tło to skup sie na jednej części ekranu np. na dolnej części. Patrząc na dolną część ekranu zwróć uwagę czy patrząc kątem oka ( tak wiem człowiek nie ma kata oka;-) na górną część ekranu zauważasz delikatne aczkolwiek o szybkiej częstotliwości migotanie. Jeśli zauważszysz to " katem" oka, a nie będziesz widział tego patrząc na cały obraz to jesli zdecydujesz sie na plazmę to weź pod uwagę wielkość ( chodzi o w miarę ogarnianie całego obrazu wzrokiem ). Poza wadami w tym migotania plazma wyświetlała obraz o wiele jak dla mnie lepszy niż led ( przede wszystkim kontrast i czerń ). Co do warunków w Twoim salonie mam takie same tj. okna dokładnie na przeciwko tv. Nie wiem jak zachowa sie plazma w tych warunkach bo nie mam takowej ale Panasonic et5 ( led ) w słoneczny dzień też sobie nie radzi. Tzn, w jasnym pomieszczeniu i nawet słonecznym obraz jest ok. ale okna na wprost tv. bez zasłoniętych rolet odbijają się w matrycy jak w lustrze. Nie wiem jak z jakością obrazu w plazmie w jasnym pomieszczeniu ( gradacja czerni itp ) tutaj muszą się wypowiedzieć użytkownicy plazm. Tak jak napisał kiki telewizor z błyszczącą matrycą czy to led czy plazma będzie miała zawsze problem jeśli nie zasłonięte okna są na wprost tv. Podejrzewam, że jedynym ratunkiem jest tv. z matową matrycą lub ew. po prostu przyciemniać okna ( nie mówię tu o całkowitym zasłonięciu roletami zewnętrznymi tylko np. ciemniejsze rolety wewnętrzne ). Ps. co do 3d to na początku tez brałem to pod uwagę ale tak naprawdę przez ponad rok obejrzałem może z 3 godz. materiału w 3d i dzisiaj wybierając tv. nie byłoby dla mnie znaczenia czy jest aktywne czy pasywne. Po prostu tv. 47-50 cali z odległości ok. 3.5 m jak dla mnie nie daje efektu wooow w obrazie 3d ( moja subiektywna opinia potwierdzona swoimi warunkami domowymi ). Wybór należy do Ciebie!
 
Ostatnia edycja:
Do góry