budowa suba !!

ArekBinek

New member
Witam.
Po ostatnim zakupie KD wpadłem na pomysł zbudowania samemu sub. Zbudowania samemu dla tego że leży u mnie prawie całkiem nowy głośnik 25cm o dość sporej mocy a mianowicie MTX thunder 9510-44. Tylko teraz pytanie jaki wzmacniacz do tego by zastosować?? Jakie wymiary skrzynki?? Ogólnie jakieś przydatne rady.

specyfikacja głośnika http://international.mtx.com/i/mtxcom/archive/manuals/subs/TechData_T9510-44.pdf
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Z tego co widzę jest to konstrukcja zamknięta ,jest to łatwiejsze do wykonania niż bas-reflex ,ważne aby skrzynka była szczelna
W kwestii wzmacniacza masz wolną rękę ,tylko moc wzmacniacza dopasuj do mocy głośnika
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Witam.
Głośnik ten, nie jest typowym głośnikiem Home Audio. To klasyczny głośnik Car Audio. W specyfikacji brak jednego parametru - rezystancji samego głośnika, która wynosi 2x4 ohmy. Cena nowego głośnika to prawie 3 tys zł. Może lepiej było by go jednak sprzedać i zakupić gotową kolumnę, zaoszczędzając sobie trudów budowy takiej kolumny.

Czy Kolega chce zbudować tę kolumnę samodzielnie, czy też zlecić to komuś? Czy ma to być konstrukcja zamknięta czy bass-reflex? Czy wzmacniacz ma być kupny, czy własnej konstrukcji? Czy wzmacniacz ma być w oddzielnej obudowie, czy też jako moduł, na tylnej ścianie skrzyni? Przed budową dobrze by było, aby Kolega zapoznał się z pewnymi publikacjami w tym temacie. Przede wszystkim diyaudio - to „jazda” obowiązkowa. Nie wiem, na ile poważnie chce Kolega podejść do tematu, ale polecam tą książkę, którą mam.

Budowa zespołów głośnikowych, to wbrew pozorom, temat rzeka, jak i cała elektroakustyka. To, że dysponujemy gotowym projektem, to nie wszystko. Nie chcę Kolegi zniechęcać, ale jest to prawdziwe wyzwanie. Ja sam zbudowałem własny subwoofer, na podstawie projektu Visatona - głośnik i skrzynia, nieco go modyfikując. Sam wzmacniacz, to własna konstrukcja.

Pozdrawiam.
 

ArekBinek

New member
Witam.
Głośnik ten, nie jest typowym głośnikiem Home Audio. To klasyczny głośnik Car Audio. W specyfikacji brak jednego parametru - rezystancji samego głośnika, która wynosi 2x4 ohmy. Cena nowego głośnika to prawie 3 tys zł. Może lepiej było by go jednak sprzedać i zakupić gotową kolumnę, zaoszczędzając sobie trudów budowy takiej kolumny.

Czy Kolega chce zbudować tę kolumnę samodzielnie, czy też zlecić to komuś? Czy ma to być konstrukcja zamknięta czy bass-reflex? Czy wzmacniacz ma być kupny, czy własnej konstrukcji? Czy wzmacniacz ma być w oddzielnej obudowie, czy też jako moduł, na tylnej ścianie skrzyni? Przed budową dobrze by było, aby Kolega zapoznał się z pewnymi publikacjami w tym temacie. Przede wszystkim diyaudio - to „jazda” obowiązkowa. Nie wiem, na ile poważnie chce Kolega podejść do tematu, ale polecam tą książkę, którą mam.

Budowa zespołów głośnikowych, to wbrew pozorom, temat rzeka, jak i cała elektroakustyka. To, że dysponujemy gotowym projektem, to nie wszystko. Nie chcę Kolegi zniechęcać, ale jest to prawdziwe wyzwanie. Ja sam zbudowałem własny subwoofer, na podstawie projektu Visatona - głośnik i skrzynia, nieco go modyfikując. Sam wzmacniacz, to własna konstrukcja.

Pozdrawiam.

Myślałem o sprzedaż tego głośnika ale nikt mi nie da 1500zł za niego więc odpuściłem sobie sprzedaż i dla tego myślę poważnie o skonstruowaniu sobie suba z tym głośnikiem.
Budować bym budował sam, na pewno byłą by to konstrukcja zamknięta. Co do wzmacniacza to myślałem o takim który montuje się na tylnej ściance (jest to chyba tańsza opcja). No chyba że jakieś ciekawe propozycje podłączenia go pod wzmacniacz wolno stojący?? Jak tak to jaki?? Jaki wzmacniacz na tylną ściankę polecacie??
No chyba że by komuś zlecić zrobienie wzmacniacza pod ten głośnik??
Po weekendzie chce trochę poczytać na diyaudio.
Ogólnie do tematu podchodzę poważnie :)

Na razie chce dobrze zgłębić temat a potem zabrać się za pracę żeby wszytko miało ręce i nogi.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Witam.
Musi to sobie wszystko Kolega dobrze przemyśleć. Przede wszystkim koszty. A będą nie małe.
Co do wzmacniaczy, to proponuję któreś z tych rozwiązań.
Jeśli jednak Kolega zdecyduje się na samodzielną budowę, to życzę powodzenia i przede wszystkim wytrwałości. :)

Pozdrawiam.
 

ArekBinek

New member
Witam.
Musi to sobie wszystko Kolega dobrze przemyśleć. Przede wszystkim koszty. A będą nie małe.
Co do wzmacniaczy, to proponuję któreś z tych rozwiązań.
Jeśli jednak Kolega zdecyduje się na samodzielną budowę, to życzę powodzenia i przede wszystkim wytrwałości. :)

Pozdrawiam.


Koszty raczej nie aż takie duże na tej stronie co podałeś znalazłem fajny wzmacniacz PA 380.4 w cenie 469,00 a więc nie ma tragedia. Jest jeszcze nowsza wersja PA400 ale nie ma ceny podanej muszę wysłać zapytanie + koszty materiału do skrzynki więc aż tak źle nie wyjdzie ;)
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Witam.
Tak, czy inaczej, całkowity koszt inwestycji będzie uzależniony od wielu czynników. Ale mniejsza z tym. ;)

Wracając do sedna tematu. Rozumiem, że Kolega zamierza wykorzystać projekt obudowy z linku o głośniku? Zdecydował się Kolega na obudowę typu zamkniętego. I tutaj chciałbym, moim skromnym zdaniem, coś doradzić. Jak wiadomo, obudowa zamknięta charakteryzuje się szczelnością. W przypadku konstrukcji z linku, nie będzie jej miała. A to za sprawą wycięcia pleców na montaż wzmacniacza - jeśli będzie to moduł, na co się zanosi. Dlatego proponuję rozrysować sobie tą konstrukcję. Do wymiaru głębokości, za tylną ścianką komory głośnika, dodać kilka centymetrów więcej, uwzględniając wysokość (grubość) modułu wzmacniacza. Otrzymamy dodatkową wnękę/komorę, w której znajdzie się wzmacniacz. W ten sposób będą to niezależne sekcje – wzmacniacz/głośnik, co zapewni szczelność komory głośnika.

Przy okazji. Jeszcze jeden, ciekawy link.

Pozdrawiam.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Cała obudowa powinna być szczelna .Dobrze jakby w przedniej ściance zrobić frezę na głośnik

Moim skromnym zdaniem najlepiej gdyby obudowę wykonać z drzewa .Drewno ma lepsze właściwości akustyczne niż płyty ,dodatkowo można stosunkowo łatwo uzyskać super wygląd ,szczególnie gdy nałoży się kilka warstw lakieru ,a ostaną warstwę wypoleruje się olejem lnianym - wtedy jest piękny połysk .Myślę że warto się skusić szczególnie kiedy głośnik jest drogi

Jeżeli już musi być płyta to przynajmniej 2,5cm ,zwykła wiórówka nie bardzo się nadaje do tego ,lepiej MDF a najlepiej HDF
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Witam.
Jest dokładnie tak, jak Kolega napisał. Najlepiej, aby była to płyta HDF (gęstość), lecz są one nie co trudniejsze do dostania. Natomiast płyty MDF, praktycznie są wszędzie z racji tego, że są bardzo popularne.

Pozdrawiam.
 

fred23

Member
dobrze jest jeszcze wykleić wnętrze skrzynki watoliną lub pianką akustyczną , bądź panelem akustycznym do grubości 4 cm , nie więcej
 

ArekBinek

New member
Podsumowując temat, będzie na pewno to skrzynka zamknięta, wykorzystuje płyty HDF gr. 25mm (36mm), z tyłu robię dodatkową komorę na wzmacniacz modułowy, wnętrze wygłuszam watoliną lub pianką akustyczna, z przodu robię frezowanie pod głośnik.

Tylko teraz najważniejsze pytanie czy skrzynka ta z linku będzie odpowiednia wychodzi około 29L (wewnątrz) w WinISD wychodzi mi 51,4L teraz bądź mądry :p

firestorm7 dzięki za lekturę na pewno przeczytam ;)
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Witam.
Wychodzi, że skrzynia z linku ma objętość 28,28 litra. Co nie dziwi, patrząc po wymiarach zewnętrznych. Co jednak nie zmienia faktu, że jest ona dość mała. Bo tak jak pisałem, głośnik ten to typowe Car Audio, więc i obudowa nie jest zbyt duża. Korzystając z programów do symulacji i linków, które podałem, niech Kolega sam sobie wyliczy wielkość skrzyni.

Pozdrawiam.
 

ArekBinek

New member
dzisiaj się trochę pobawiłem winisd pro i wyszło ze skrzynia zamknięta 120 litów, muszę trochę się po bawić w tym programie i zobaczymy co wyjdzie ;)
 
Do góry