błyskawiczne pytanie - podłączyć HDMI arc czy optykiem

ridee

New member
Witajcie,

Za godzinę odbieram tv. Mam już w domu Cyfre + i kino domowe PIoneer bcs 7171

Zarówno kino jak i TV (Sharp 52le830) mają wejścia HDMI ARC i tu pojawia się pytanie.

BYłem na 99% przekonany do podłączenia:
kino-TV: HDMI ARC
cyfra TV: HDMI
XboX/lapek - tv: HDMI
Ale... przeczytałem właśnie w instrukcji dekodera cyfry (PACE z HDD), że lepiej podłaczyć go do kina domowego optykiem (bo wtedy będzie dźwięk Dolby Digital) i.... trochę zgłupiałem

Opis podłaczenia podesłały mi dwie osoby, które same tak mają, ale zastanawiam się , czy wtedy uzyskam na kolumnach Dolby Digital, gdy dźwięk będzie szedł z cyfry do TV przez HDMI , a później zwrotnym HDMI ARC z TV do kina domowego.

Będę wdzięczny za szybką odpowiedź
 

JackS.

New member
Bez reklam
Ten telewizor nie akceptuje sygnału DD na wejściu HDMI, więc nie jest w stanie wysyłać DD poprzez ARC, gdy źródłem dźwięku jest urządzenie podłączone do jego wejścia HDMI. Oczywiście wyjściem Digital Audio Out dźwięk DD z telewizora w takiej sytuacji też nie wyjdzie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

ridee

New member
OK, czyli jak rozumiem powinienem zastosować następującą konfigurację:
Kino->TV : HDMI (tylko , czy HDMI1 arc, czy pod HDMI2)
Cyfra->TV: HDMI (analogicznie jak wyżej pytanie, pod które HDMI?)
Cyfra-> kino: optyczne (by uzyskać z kanałów cyfry, które nadają w DD 5.1 właściwy dźwięk)
xbox/lapek->kino: HDMI (wtedy dźwięk będzie szedł przez kino, a wizja na TV?)

Ostatnie moje pytanie, a w zasadzie irytujący problem - gdy wczoraj podłączyłem kino i cyfrę do TV w konfiguracji:
Kino->tv: HDMI1 ARC
Cyfra->TV: HDMI 2
i na kinie domowym włączyłem opcję ARC, to kino domowe zaczęło działać, ale... głośniki w TV się nie wyłączyły i dźwięk szedł też przez nie (musiałem wyciszać, co jest strasznie denerwujące).

Jak uniknąć tego problemu ?
 

mietka

New member
Wyłącz w tv głos lub w opcjach tv ustaw głośniki zewnętrzne
spróbuj podłączyć pod to kd cyfre przez hdmi doczytałem,że są tam dwa wejścia hdmi
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Grudazone

New member
Witam, ja chciałbym zapytać czy podłączając tel. sony ex720 do amplitunera kablem hdmi 1.4a HS cat.2 z Ethernet będę miał sieć w amplitunerze, oczywiście tel z modułem WiFi.
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
TV nie będzie pełnił roli routera (switcha), mając sieć po WiFi nie podzieli go na inne interfejsy sieciowe czy to przez RJ45 czy przez Ethernet w kablu HDMI. Idąc dalej konieczny jest zakup routera o ile masz w ampli rj45.
 

Grudazone

New member
szkoda. liczyłem, że skorzystam z tej funkcji już teraz. ale dzięki za info.
więc jak rozsiać dostęp do liveboxa, bez użycia 5 metrowych kabli do każdego z urządzeń. każdy moduł Wifi do Usb to wydatek ok 200-300 zł. A poza telewizorem, będę potrzebowal do ampli, dekodera, bluraya...
W ostateczności, kupię dłuższy kabel do liveboxa i przeniosę go na przeciwległą ścianę gdzie stoi sprzęt.
 

yureek

Klub HDTV.com.pl
VIP
szkoda. liczyłem, że skorzystam z tej funkcji już teraz. ale dzięki za info.
więc jak rozsiać dostęp do liveboxa, bez użycia 5 metrowych kabli do każdego z urządzeń. każdy moduł Wifi do Usb to wydatek ok 200-300 zł. A poza telewizorem, będę potrzebowal do ampli, dekodera, bluraya...
W ostateczności, kupię dłuższy kabel do liveboxa i przeniosę go na przeciwległą ścianę gdzie stoi sprzęt.

są dwie możliwości:
1. dokupić router pracujący w trybie AP Client (czyli Acces Point Client), skonfigurować go tak aby po wifi łączył się z Liveboxem, potem postawić za sprzętem, i podłączyć kabelkami do każdego sprzętu,
2. postawić za sprzętem switch (5 lub 8 portów), połączyć 1 kablem z liveboxem, a potem ze switch'a kabelkami do gniazd LAN w sprzętach
pozdrawiam
 

laycik

New member
witam, tak czytajac te pytania o HDMI ARC.... moze mi ktos wyjasni sens tego... nie lepiej podlaczyc cyfre czy n czy polsat HDMI do ampli, tak samo podlaczyc odtwarzacz DVD/BD, laptopa, i co tam sie chce i wyjsciem HDMI z ampli puscic wszystko do TV?

drugie pytanie: jak wszystkie te urzadzenia podlaczycie do TV to dzwiek wystarczy optykiem puscic do ampli i wszystko pieknie smiga.

i jeszcze jedno... jak dziala ten caly HDMI ARC? TV ma wejscia hdmi a ampli ma wejsciai zazwyczaj jedno lub 2 wyjscia. jak to ma byc podlaczone i jakie zrodlo trzeba na ampli wybrac zeby korzystac z tego HDMI ARC?
 

laycik

New member
Ideę ARC masz obrazowo wyjaśnione tutaj:

HDMI :: Manufacturer :: HDMI 1.4 :: Audio Return Channel

Optyk ma swoje ograniczenia, nie przepuścisz przez niego LPCM a po HDMI owszem ;-)


ok pomijajac optyka.... czyli ARC ma zastosowanie np gdy tuner mamy wbudowany w TV i chcemy z niego otrzymac dzwiek na ampli przez HDMI. bo inne podlaczenia sa moim zdaniem nie logiczne... np podlaczenie BD czy PS3 czy laptopa przez HDMI do TV a nastepnie poprzez ARC otrzymywac dzwiek. ten dzwiek jest przeciez wysylany do tv tan dekodowany przepuszczany kablem do ampli i dopiero na glosniki. przeciez oczywistym uproszczeniem jest podlaczenie wszystkiego pod ampli a tylko jednym kablem z niego pozniej do TV. czy sie myle?

pozatym pozostaje mi pytanie: na jakie zrodlo ustawic ampli zeby odbierac sygnal zwrotny ARC z tunera wbudowanego w TV na amplitunerze?
 
Do góry