Atmos w Onkyo TX-NR7100 / TX-NR6100

krzysiek735

New member
Witam

W końcu zamontowałem sobie w suficie głośniki do Atmos, w ustawieniach amplitunera zrobiłem oczywiście 5.1.2 i teraz mam pytanie do posiadaczy amplitunerów Onkyo 7100/6100. Czy jeśli puszczacie jakiś materiał, chociażby demo z YouTuba w Dolby Atmos, to czy amplituner wykrywa go i pokazuje napis Atmos na wyświetlaczu? Niby wszystko działa jak trzeba ale napisu Atmos jeszcze nie widziałem i za każdym razem muszę włączyć DTS Neural X lub DD Surround żeby grały górne głośniki i juz sam nie wiem czy to prawdziwy Atmos czy generowany przez amplituner z DD.

Dodam że głośniki sufitowe mam nad głową na wysokości kolan i ustawieniach zrobiłem je jako middle (była też opcja rear ale skoro są przede mną zrobiłem middle według grafiki Onkyo).
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Na YT nie ma Atmosa.
Co najwyżej jakieś DD 5.1 i to na wybranych filmach.
Jak chcesz zobaczyć flagę Atmosa, to odpal Netlfixa na wybranych filmach, ale to dalej nie będzie to. To tak w skrócie.

To co slyszysz w sufitowych głośnikach to upmix, można go wygenerować ze źródła 2.0, lub z 5.1 do reszty. Jak chcesz Atmosa, lub DTSx, to musisz mu zapodać odpowiednie źródło. Np. film z BR (plyta) z Atmosem, lub w pliku.
 

krzysiek735

New member
Dziękuję za pomoc, temat opanowany. Na YouTubie faktycznie nie uświadczy Atmosa mimo opisów, tylko odmiany DD. Podstawa to dobre źródło (przetestowane przeze mnie BleuRay, Apple Tv, Netflix). Najważniejsza informacja to włączyć oryginalną ścieżkę i ewentualnie napisy PL. Póki co największe wrażenie zrobił na mnie Transformers: Przebudzenie Bestii, najwięcej efektów przestrzennych docierających z górnej warstwy głośników. Prawdą jest też że rozszerzenie 5.1 do 5.1.2 zgodnie z wytycznymi Dolby naprawdę dużo wnosi do dźwięku przestrzennego. Przesiadłem się z 5.1 postawionego na wiekowym już Harman Kardon AVR255 i to jak dla mnie jest skok w nadprzestrzeń jeśli chodzi o kino domowe zarówno w filmach jak i w muzyce (szczególnie koncerty) bo taką też lubię słuchać przestrzennie. Z dźwiękiem stereo jest nieco gorzej na Onkyo niż na HK ale do przeżycia.
 
Do góry