Asus Xonar Essence STX + AKG Q701 + Topping TP21 + Roth Oli 10

DLNJZ

New member
Witam,
stoję właśnie przed pewnym problemem. Obecnie do karty dźwiękowej podłączony mam wzmacniacz stereo Topping TP21 oparty na kości Tripath TA2021 + kolumny Roth Oli 10. Z tego zestawu jestem zadowolony. Natomiast do wyjścia słuchawkowego w karcie podłączone są obecnie słuchawki AKG K242HD. Zamówiłem kilka dni temu AKG Q701 i czytałem, że je dość trudno napędzić i raczej powinno się zastosować jakiś wzmacniacz słuchawkowy pomimo posiadania wbudowanego wzmacniacza słuchawkowego w karcie Asus Xonar Essence STX. No i teraz pojawiają się problemy.

1. Skoro wyjścia RCA w karcie mam zajęte przez wzmacniacz stereo to jak podłączyć dodatkowo wzmacniacz słuchawkowy? Czy zwykłe rozgałęźniki RCA nie pogorszą dźwięku? Nie zamierzam każdorazowo przepinać kabli, ale też nie biorę pod uwagę rozwiązania, które pogorszy jakość dźwięku. Nie po to kupiłem teraz AKG Q701 żeby sygnał mieć pogorszony.

2. Czy może lepiej darować sobie w ogóle wzmacniacz słuchawkowy i korzystać z tego, który oferuje karta dźwiękowa?

3. Czy może wymienić wzmacniacz stereo na taki, który posiada porządny wzmacniacz słuchawkowy? Jeśli tak to jaki? Liczy się jakość dźwięku, gabaryty i cena.

4. Jeśli założymy, że można rozgałęzić sygnał z RCA to jaki wzmacniacz słuchawkowy najlepiej wybrać pod słuchawki AKG Q701? Czytałem wiele pozytywnych opinii o Heed Canamp (droższy) oraz Matrix M-stage (tańszy), ale może ukazało się w ostatnich latach coś ciekawszego?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Ja na dzień dzisiejszy posiadam właśnie AKG242 podpięte pod xonar stx i jak dla mnie jest ok, ale Ty już przesiadałeś się na 701 a te słuchawki potrzebują niestety prądu aby pokazały na co je stać. Dlatego moim zdaniem wybór zew.wzmacniacza słuchawkowego wpiętego po między stx a wzmacniaczem jest ja najbardziej ok. Odnośnie Heeda również naczytałem się pozytywów, dlatego jak byś miał możliwość odsłuchu napisz wrażenia jak się spisał i czy zdołał napędzić te 701...;-)
 

DLNJZ

New member
Teraz mam inny dylemat, bo okazało się, że zostałem na Allegro oszukany i nie otrzymam słuchawek AKG Q701 (dałem za nie 710 PLN), bo ktoś się włamał komuś na konto i wystawił fikcyjny produkt. Tak więc waham się między Q701 i K702 oraz ewentualnymi alternatywami. Możecie coś doradzić tak do tysiąca najlepiej? Q701 kosztują niestety 1200, za K702 trzeba dać 920 PLN, tak więc 280 PLN różnicy. Czy jest ona uzasadniona? Czuć w ogóle jakąś realną różnicę między nimi, czy to tylko z palca wyssane bzdury? Dodam tylko, że teraz mam AKG K242HD i bardzo mi odpowiadają, ale chciałbym już czegoś lepszego, stąd pomysł przejścia na K702/Q701.
 

DLNJZ

New member
Kupiłem w megamedia, dostałem paczkę z naklejką dystrybutora, więc źródło pewne. Dam znać po odsłuchach. Na razie leci mi Joss Stone na K242HD, żebym miał porównanie.
 

SternQuest

New member
Kupiłem w megamedia, dostałem paczkę z naklejką dystrybutora, więc źródło pewne. Dam znać po odsłuchach. Na razie leci mi Joss Stone na K242HD, żebym miał porównanie.

Kolego słuchałem tego węgierskiego wzmacniacza Heed Canamp z tym że razem ze słuchawkami AKG K712 Pro. Grało to całkiem fajnie, porządny sprzęt ale naprawdę olbrzymie wrażenie zrobił na mnie wzmacniacz hybrydowy Hifiman EF2A. Zresztą podczas odsłuchów wybrałem właśnie Hifimana. Pozamiatał wszystkie inne. Bardzo dobry ocieplony nieco lampą dźwięk. Poza tym bardzo dynamiczny jak na lampę. Do dokupienia i zmiany dźwięku łatwo dostępne lampy produkcji rosyjskej i chińskiej. Za naprawdę niewielkie pieniądze. Szczerze polecam zwłaszcza że Twoje słuchawki grają bardzo podobnie jak moje. Dla pewności zalecam jednak odsłuch jak się da.
 
Ostatnia edycja:

DLNJZ

New member
Witam ponownie,
na razie słucham Q701 godzinę. Nie mam żadnego wzmaka słuchawkowego, podłączone są do wyjścia słuchawkowego STX. Wiem, że da się to lepiej rozegrać, ale potrzebny mi czas. Być może kupię Heed Canamp, może Matrix M-stage, a może coś zupełnie innego, zobaczymy. Kupowałem te słuchawki z mocnym niepokojem, bo opinie są różne. Na chwilę obecną nie zamierzam ich zwracać, bo bardzo mi odpowiada ich granie. Ponadto są niesamowicie wygodne. Moje wcześniejsze HD242HD były wygodne, ale te są jeszcze lepsze pod tym względem. Dużo można przeczytać o scenie tych słuchawek, tutaj nie zamierzam nic dodawać. Separacja dźwięków świetna. Natomiast bas... nastawiłem się nieodpowiednio. Te słuchawki schodzą bardzo ładnie. Teraz leci u mnie Massive Attack - Protection. Gra bardzo ładnie. Dodam, że słuchawki grają godzinę. Nie wierzę sam w wygrzewanie słuchawek, ale jeśli ktoś w to wierzy to będzie wiedział, że za 300h będzie pod tym kątem jeszcze lepiej. Ponadto podłączenie ciepłego Heed Canamp jeszcze by sprawę polepszyło. Zobaczymy za jakiś czas, jutro postaram się napisać nieco więcej o tych słuchawkach.
 

DLNJZ

New member
Przejście z K242HD odczuwalne, ale nie jest to jakiś krok milowy. Grają inaczej. Obawiałem się, że bas będzie w Q701 niedostateczny, ale wystarczyło włączyć Massive Attack - Protection, by przekonać się, że z basem źle nie jest. Natomiast dużo się w ubiegły weekend naczytałem o Superluxach HD681. W zasadzie wszędzie można przeczytać o nich w samych superlatywach. Nawet przez moment się zastanawiałem, czy to nie będą słuchawki konkurujące z K272HD (nie K242HD), gdyż mają konstrukcję bardziej zamkniętą niż wspomniane K242HD, no i bas w superluxach jest mocniejszy. No i się przekonałem na własne uszy. Zaznaczam od razu, że te słuchawki były podłączone do X-Fi Platinum, więc stąd może wynikać różnica. Ja u siebie mam, jak wspominałem, Asus Xonar Essence STX. Nie wiem skąd wynika podnieta tymi superluxami. Rozumiem, że to kwestia ceny i w kwestii cena/jakość są niesamowite, ale nie mogą się równać z wysokiej jakości słuchawkami typu AKG K242HD. To po prostu nie ta liga. Tak więc wszelkiego typu komentarze, że nie ma sensu kupować Sennheiser HD600 lub innych tego typu można między bajki włożyć. To prawda, że w cenie ok. 100 PLN kupi się podstawowe Sennheisery, które nie będą grać jak superluxy, ale mając większy budżet nie ma co myśleć o Superluxach, to po prostu inna liga. Teraz wracając do Q701 to nawet nie można ich porównywać ze słuchawkami za 100 PLN, nie wypada. Bas jest dla mnie bardzo przyjemny, naprawdę. Mogłoby go być więcej, ale nie wiem, czy wtedy byłbym w stanie znieść te słuchawki przy dłuższych odsłuchach. Mogłyby mnie przytłoczyć. Leci mi właśnie J cole - power trip, jakie przyjemne dźwięki, nawet przy takiej muzyce. Scena na pewno jest większa nieco niż w K242HD, ale też nie przesadzałbym z jej rozmiarem, źródła dźwięków nie są aż tak rozległe. Można śmiało powiedzieć, że góra jest mocniej zaznaczona, ale w poprzednich słuchawkach było podobnie. Dla mnie to znacznie lepiej niż nad wyraz zaznaczony dół. Myślę, że dużo mitów powstało w kwestii Q701 i wiele osób mogło się zrazić jeszcze przed ich zakupem lub choć przesłuchaniem. Po pierwsze nie są aż tak analityczne, nie są aż tak krzykliwe, nie są aż tak wymagające. Zaznaczam, że nie mam wzmacniacza słuchawkowego. Nie wiem jak brzmią ze wzmakiem typu Heed Canamp, czy choćby Matrix M-stage. Być może przekonam się za jakiś czas, ale też nie chcę wydawać kolejnej kasy, jeśli zmiana miałaby być minimalna lub, co gorsza, byłaby efektem placebo.

Denerwuje mnie tylko jedna rzecz w Q701, ale sprawa dotyczy mojego egzemplarza. Otóż lewa kapsuła skrzypi przy poruszaniu. Nie przeszkadza to przy słuchaniu, gdy słuchawki są nieruchome, ale przy wyłączonym dźwięku i poruszaniu słuchawkami słychać skrzypienie, denerwuje to nieco, zwłaszcza przy sprzęcie za takie pieniądze. Dlatego zastanawiam się nad zwrotem, ale fajnie byłoby zobaczyć Wasze opinie, czy warto. Jeszcze odnośnie ergonomii to muszę wspomnieć, że są wygodniejsze niż K242HD, nie przeszkadzają mi też wypustki na górnym pasku. Myślałem, że będzie gorzej.
 

DLNJZ

New member
Zdecydowałem się jeszcze raz powrócić do tematu AKG 242 HD, Q701 oraz Superlux HD681. Brat przywiózł do mnie te ostatnie słuchawki i miałem okazję wpiąć je w Asux Xonar Essence STX. Dzięki temu mogłem bezpośrednio porównać wszystkie 3 pary słuchawek eliminując różnice karty dźwiękowej (przypominam, że wcześniej superluxy wpięte były w X-Fi Platinum). Odsłuchu dokonywałem zarówno ja, jak i mój brat, który nie ma na co dzień styczności z lepszej jakości sprzętem audio. Pamiętam jak zamówiłem Q701. Doradzał mi zwrot tych słuchawek, chodziło o kasę oczywiście. Nie zapomnę jego miny jak puściłem mu znane przez niego utwory na Q701. Siedział i co chwile wydawał z siebie siarczyste "o kur..". Najbardziej zapadło mu w pamięć "Gotye - Somebody that I used to know". Pytał mnie, czy to ta sama wersja piosenki. Otóż dokładnie ta sama tylko słuchawki inne. Zaprosił do odsłuchu nawet swoją dziewczynę, która z audio nie ma nic wspólnego. Również pytała, czy to jest ta sama wersja utworu. Jej wrażeniami się w ogóle nie kieruję, bo jak już wspomniałem, z audio nie ma wspólnego dosłownie nic. Natomiast wrażenia mojego brata mnie interesowały i dlatego podłączyłem bezpośrednio po Q701 właśnie te sławetne Superluxy HD681. No i... tragedii nie było, one naprawdę fajnie grają jak na 100 PLN, ale nikt mi nie wmówi, że mogą się równać choćby z AKG K242 HD, które kosztują około 600 PLN. W wielu puszczonych wcześniej utworach nie było słychać dźwięków, które były bez problemu słyszalne w Q701. Ponadto zgłoski świszczące, zwane chyba sybilantami były po prostu przejaskrawione, aż mnie denerwowały. W wielu przypadkach wokale były nie do zniesienia. Coś, czego nie czułem w Q701, które są moim zdaniem bardzo przyjemne do słuchania. Wiem czym jest przyjemny, miękki bas, który dają kolumny Monitor Audio RX w salonie i tego mi trochę brakuje w Q701, ale coś za coś. Dzięki bardzo delikatnym "brakom" basu w Q701 są one na pewno dużo przyjemniejsze do zniesienia przy dłuższych odsłuchach. A moje dotychczasowe AKG 242 HD prawdopodobnie skończą u mojego brata, który liznął nieco fajnego brzmienia.

PS. Właśnie leci u mnie "Kid Ink - Show me" i ten wspomniany delikatny brak basu jest naprawdę bardzo delikatny, bo te słuchawki (Q701) potrafią ugryźć. Zakładam, że Sennheiser HD600 są pod tym względem po prostu mocniejsze, ale to tylko przypuszczenia i opinie z netu, ja sam nie wiem, nie słuchałem. Nie sądzę, by dźwiękowo pasowały mi bardziej.

PPS. Znów leci "Massive Attack - Protection"... oby każde słuchawki z "wykastrowanym" basem miały taki bas, naprawdę.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Nic nie ma za darmo :) jak to mówią.
Co do słuchawek w/w za 100zł to są fora na których sprzedają się ich tysiące, teraz do mnie dociera, że to fikcja i goście zakładając konta kupują je "sami od siebie".
 

DLNJZ

New member
Niekoniecznie sami od siebie. To po prostu zwykł rachunek - za 100 PLN nie kupi się lepszych słuchawek niż Superluxy, ale na pewno nie można ich przyrównywać do markowych nawet mid-end'ów, co się nagminnie zdarza w internecie.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Ja posiadam też AKG242 od ponad 5lat, użytkuje je prawie codziennie i wyglądają jak i działają jak nowe . Nie wiem co to miałeś za egzemplarze ale aż mi się nie chce w to wierzyć że obie pary miały ten sam efekt. Może coś z nimi robiłeś nie tak że obie pary rozwaliles.? ;-)
 

DLNJZ

New member
Nie wymieniali mi całych słuchawek, a jedynie pękające kapsuły. Teraz serwis bez mojej zgody wymienił mi beżowe kapsuły na czarne z innego modelu. Grubo ponad miesiąc w serwisie i teraz mam wersję beżowo-czarną. Żenada.
 
Do góry