Arcam AVR550 -> dobór głośników do kina oraz do stereo

wojoo

New member
Cześć,

Nadszedł moment kiedy muszę wymienić swoje kolumny. Czas (20 lat?) i zużycie zrobiły swoje a do tego próby reanimowania mocno zaszkodziły dźwiękowi więc zacząłem rozglądać się za jakimiś przyzwoitymi kolumnami.

Jestem już po kilku odsłuchach na Arcamie AVR5:

Klipsch RP-8000f

MA Silver 200 (niestety nie było 500)

Dali Oberon 9

Focal Aria 926

Focal Aria 948

Pierwsze wrażenia ogólnie bardzo pozytywne, najbardziej zawiodłem się chyba na Klipsch... liczyłem na szeroką scene i jebnięcie basem a tu niestety było zupełnie odwrotnie. Luka w średnicy wcale mi nie przeszkadzała, nawet bym powiedział, że to mi pasowało ale tak jak już wspominałem grały jakoś tak... punktowo? wąsko? bas wcale nie schodził jakoś nisko i sugerując się opiniami w internecie cały czas go szukałem

Następne do odsłuchu poszło DALI. Z racji, że obecnie mam właśnie 2 różne komplety tejże firmy byłem sceptycznie nastawiony, bo po prostu nie podoba mi się ich granie :) brak zejścia, basu, dużo średnicy itd. (nie pytajcie się dlaczego je kupiłem skoro mi się nie podobają bo sam nie znam na to odpowiedzi)

Oberon 9 zaskoczył mnie pozytywnie, pojawiła się świetna scena, szczegółowość, całkiem przyjemny wokal i niestety trochę zbyt dominujące średnie. Bas był konkretny, fajnie schodził i było go czuć. Co ciekawe pomimo dużo niższej wydajności na tej samej głośności ampli grały bardzo porównywalnie z Klipsch (mam na myśli oczywiście głośność). im dłużej ich słuchałem tym bardziej byłem zachwycony szerokością sceny, grały troche tak jakby był włączony jakis system przestrzenny Dolby. Niestety te kolumny są 4ohm'owe a Arcam nie lubi tej wartości, potrafi się wyłączyć przy 40% mocy (tak miałem przy swoich)

Kolejny odsłuch padł na Monitor Audio. Początkowo myślałem, że nie ma co sprawdzać takich małych pierdków ale po chwili zupełnie zmieniłem zdanie. Takie małe kolumny zagrały bardzo przyjemnie, detalicznie (mają bardzo fajny wokal), z mniejszą ilością średnich i mocnym basem. Scena również szeroka choć nie tak jak w Dali ale również przyjemna. Ciekawe jakby zagrały 500 w takim porównaniu? czy ilość niskich jest zdecydowanie większa? Ogólnie bardzo mi się spodobały :)

Na koniec wziąłem Focale. Kolumny grają fenomenalną sceną, nie wiem jak to focal robi ale prawie każe głośniki mają rewelacyjną scene (kiedyś miałem okazję posłuchać Sopra, chyba nr 3 i byłem zakochany :) ). Niestety Focale mają bardzo mało basu, przynajmniej w tym porównaniu. Pomijam już fakt, że mocno przekraczają mój budżet to tak czy siak brakuje im dołu.

No dobra ale do sedna...

Kolumny mają być do kina Atmos oraz do muzyki. Głównie słucham muzyki elektronicznej (melodic techno, melodic progressive house, klubowa ) popu, ogólnie to co leci w radiu . Owszem lubie czasem posłuchać jakiegoś rocka, rock and rolla czy nawet bluesa.

Chciałbym przeznaczyć do ok 10k na pare, czyli tylko 2 kolumny. Ampli mam Arcama AVR550 i wydaje mi się, że jest to całkiem dobry sprzęt, poza tym zawsze można do niego dokupić jeszcze jakaś końcówkę (to chyba się nazywa końcówka?).

Zależy mi na dobrym, niskim basie. Fajnie gdyby było go słychać nawet podczas cichego odsłuchu. Szeroka scena, jasna góra (może trochę idąca w stronę analityczności?) niekoniecznie dużo średnicy :)

(Warto zaznaczyć, że Arcam ma Dirac, więc zawsze jakąś niedoskonałość można trochę podreperować w EQ.)

Na dzień dzisiejszym moim faworytem jest Monitor Audio Silver 500 (choć go nie słuchałem ale podejrzewam, że będzie dużo fajniej od 200?) oraz Dali Oberon 9 ale on niestety ma tylko 4ohm i boję się, że będę miał podobny problem z wyłączaniem się ampli jak aktualnie z moimi też 4ohm' owymi.

Co byście jeszcze polecili do ewentualnego odsłuchu? czy powyższe kolumny sprawdzą się w kinie oraz do takiej muzyki? dodam, że lubię słuchać bardzo głośno.

Gdzieś poczytałem o Fyne Audio F502, jak to się ma do powyższego?

Może Heco 1000? albo Quadral Platinum 7?

Mała może podpowiedź? ->Od niedawna mam do komputera podpięte głośniki Edifier s360db i bardzo podoba mi się jak to gra, być może jest to spowodowane tym, że gra to razem z subem ;)

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie :)

Nie wypisuje jakie mam pozostałe kolumny od KD bo to jest zbiorowisko, dopiero po zakupie frontów będe sukcesywnie wymieniał resztę wraz z subwooferem

Pomieszczenie ma ok 35m2 a przyszłościowo zmiana lokalizacji na ok 50m2
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
Gdzie odsłuchiwałeś Klipsche? Bo coś tam chyba nie zagrało jak powinno. W RP6000f, które są mniejsze od odsłuchiwanych przez Ciebie, basu jest bardzo dużo i świetnie schodzi, moim zdaniem gra bardzo dobrze. Słuchałem ich z Marantzem sr5012, Onkyo rz830 i aktualnie z Pioneerem lx704.

Przy tym metrażu mógłbyś śmiało atakować Klipsche RF7 iii ale bez wzmaka chyba będzie ciężko je rozruszać.
 

wojoo

New member
Gdzie odsłuchiwałeś Klipsche? Bo coś tam chyba nie zagrało jak powinno. W RP6000f, które są mniejsze od odsłuchiwanych przez Ciebie, basu jest bardzo dużo i świetnie schodzi, moim zdaniem gra bardzo dobrze. Słuchałem ich z Marantzem sr5012, Onkyo rz830 i aktualnie z Pioneerem lx704.

Przy tym metrażu mógłbyś śmiało atakować Klipsche RF7 iii ale bez wzmaka chyba będzie ciężko je rozruszać.

Odsłuch robiłem w Audiopolis ale pomijając już kwestie basu, zawiodły mnie ilością sceny, szerokością.
Może gdybym nie porównywał z innymi to byłoby ok natomiast jak już weszły Oberony to różnica była przeogromna

RF7 są już za duże i zdecydowanie przekraczają mój budżet
 
Do góry