Antena Yagi czy Siatkówka ?

przem997

New member
Witam, chcę kupić antenę ...
Rozważam Yagi i siatkówkę

nie moge wklejac obrazki więc opiszę:

siatkówka - 4 pręty wystające od siatki
1.Zasilanie:
- zasilanie przez kabel koncentryczny, przez który odbierany jest sygnał z anteny, przystosowanym do tego celu separatorem.
- napięcie zasilania – 12DC ± 5%
- pobór prądu DC – 50mA ± 5%
2. Wejście i wyjście wzmacniacza
- wejście – symetryczne o impedancji 300 Ω przystosowane do zacisków wyjściowych anteny.
- wyjście – gniazdo F o impedancji 75 Ω służy jednocześnie do zasilania wzmacniacza prądem DC przez kabel koncentryczny.
3. Zakres częstotliwości i pracy wzmacniacza
- kanały 6-69
4. Warunki środowiskowe pracy
-zakres temperatur – 30 ̊C… + 55 ̊C
-wilgotność względna 20% - 80%
5. Wzmocnienie
- do 30dB


yagi z 3 prętami rozwidlonymi
Kompatybilna ze standardem HDTV.
Ułatwiona regulacja dzięki pochylanemu uchwytowi masztu.
Impedancja: 75 Ω
Złącze: typu F
Zysk energetyczny: 16.5dB
Długość: 79cm


yagi z 1 prętem a na nim stonoga
Do odbioru kanałów na paśmie 21 - 69.
Zysk anteny 11 - 15 dB.
Zapakowana karton.
Symetryzator w komplecie.
Długość 110cm



KTÓRĄ POLECACIE ?
 
Ostatnia edycja:

keszelski

New member
Witam, chcę kupić antenę ...
Rozważam Yagi i siatkówkę

Przede wszystkim weź pod uwagę jak daleko masz do nadajnika i
czy odbierasz z jednego nadajnika, czy z dwóch i z jakich kierunków. Im dalej od nadajnika, tym antena ma mieć większy zysk. Jeśli z dwóch z różnych kierunków, ważna jest charakterystyka anteny. Wtedy może i lepsza byłaby siatkowa. A w skrajnych warunkach w tym przypadku najlepiej dwie anteny kierunkowe ze zwrotnicą.
Wadą anten siatkowych ze wzmacniaczem jest to, że czasami wzmacniacze ulegają uszkodzeniu. Jeśli dostęp do anteny nie jest wygodny, to naprawa/ wymiana anteny w takim przypadku bywa problemem.
 

bluray

Banned
No to napisz jaka odległość od nadajnika i jaka moc sygnału.
Dane na stronie EMITEL-a.

Kierunkowe są stosowane w trudniejszych warunkach.

ps.:
lokalny sklep oferuje tylko takie anteny, które działają w danym regionie.
 
Ostatnia edycja:

Kpc21

New member
Nie mam pojęcia co to Yagi.
Mamy antenę siatkową i gra super.

Ja też mam antenę siatkową i gra super. Co nie znaczy że zawsze tak będzie. To zależy od wielu czynników.

Antena Yagi to antena kierunkowa!!!!!!!!
Antena siatkowa to też antena kierunkowa. Tylko odbierająca z szerszego kąta.

Wadą anten siatkowych ze wzmacniaczem jest to, że czasami wzmacniacze ulegają uszkodzeniu. Jeśli dostęp do anteny nie jest wygodny, to naprawa/ wymiana anteny w takim przypadku bywa problemem.
Właśnie, to też jest istotne. Zarówno do anteny Yagi, jak i siatkowej można założyć wzmacniacz (zamiast standardowo montowanego symetryzatora - chociaż w przypadku anten siatkowych częściej spotyka się fabrycznie montowany wzmacniacz). Wzmacniacz czy symetryzator to płytka drukowana montowana w puszce na antenie do której podłącza się elementy anteny i kabel do TV. Wzmacniacz czasem jest niezbędny, a czasem uniemożliwia odbiór, nadmiernie wzmacniając sygnał, który już jest silny. Decydujące czynniki to siła sygnału i zysk energetyczny anteny. Zawsze lepiej gdy nie ma wzmacniacza niż gdy jest, bo tak jak przedmówca wspomniał, taki potrafi się popsuć, a czasem nawet stać się nadajnikiem i zakłócać innym sygnał.

Po wejściu DVB-T jest dużo przypadków, gdy przy TV analogowej na wzmacniaczu był dobry odbiór, a w TV cyfrowej sygnał jest za silny i tuner nie jest w stanie go zdekodować. Wtedy wzmacniacz należy zastąpić symetryzatorem.

Inna ważna zasada - wzmacniacz wymaga zasilania (12V lub 5V prądu stałego). Symetryzatora się nie zasila. Do tego celu wykorzystuje się zasilacz z dołączoną specjalną wtyczką antenową. Niektóre tunery DVB-T mają wbudowany zasilacz (na 5V), wtedy trzeba włączyć odpowiednią opcję w menu. W przypadku symetryzatora zakłada się normalną wtyczkę (są wersje proste i kątowe, można też tak - nasadka na "F-kę").

Oprócz typowych anten Yagi są też ich modyfikacje, np. ATX-91 albo Tri-Digit (te anteny występują również pod innymi nazwami). Z kolei do anten siatkowych podobne są anteny reflektorowe, np. ASR-860. Istnieją również anteny logarytmiczne, które nie wymagają symetryzatora. Montuje się do nich specjalny wzmacniacz. Można też użyć wzmacniacza rurkowego (zakładanego w środku kabla), przy czym należy pamiętać, by był zainstalowany jak najbliżej anteny.
 

przem997

New member
Zielona Góra, jestem maniakiem, lubię mieć 100/100, kupieł Yagi 15dbi, mam siłe sygnału 90/100, jakość 100/100
Zapewne wynika to z tego że jest na 1 piętrze między wieżowcami...

Wszystkie łapie i pojawił się program TVP Info Poznań ale zbyt słaby...Podłączyłem wzmacniacz 10dbi i zasilanie, nie pomogło...
 

Kpc21

New member
Jaką masz teraz antenę? Ile masz do nadajnika?

Ja mam 100% na antenie siatkowej ze wzmacniaczem, ale wszędzie są inne warunki odbioru.
 

bezportek

New member
witam,
u mnie jest chyba tak jak piszesz. odkąd zmieniłem antene na dipol tri digit ze wzmacniaczem mam fatalna jakość odbioru - pikseloza na każdym kanale, zauważyłem nawet, że obraz poprawia się gdy wyjmę zasilacz z gniazdka.
Oznacza to chyba, że wzmacniacz powoduje zbyt mocny sygnał? Zastanawiam się, czy zamienić na symetryzator, ale z drugiej strony mam zbyt dużą odległość do nadajnika (ok. 90km) i nie wiem czy symetryzator podoła.
z góry dziekuję za wskazówki.
 

Kpc21

New member
Zmień na symetryzator. A jak będzie za słaby sygnał, to załóż wzmacniacz o mniejszym wzmocnieniu. Upewnij się, że antena jest dokładnie ustawiona. Co prawda nie jest to talerz satelitarny, ale antena ta odbiera znacznie węższą wiązkę sygnału niż antena siatkowa.

Pamiętaj że przy symetryzatorze zakładasz zwykłą wtyczkę antenową.
 

bezportek

New member
zamieniłem na symetryzator i obraz zdecydowanie się poprawił jednak nie odbieram w tej chwili MUX3. Poprzednio, gdy miałem wzmacniacz (LNA 177) zasilacz przy nim był regulowany, próbowałem regulować pokrętłem, ale niestety bez zadowalających rezultatów.

Może kupić jakiś inny wzmacniacz? Macie jakieś pomysły?
pozdr.
 

szeniek

New member
"bezportek"
Antenę masz bdb.(duży uzysk bez wzmacniacza)
Zanim cokolwiek dokupisz - podaj dokładne miejsce położenia swojej anteny albo spróbuj ustawić to samodzielnie na DVB-T Mapa . Możesz tam odnaleźć swój bydynek, podać wysokość posadowienia swojej anteny, wybrać nadajniki wg. odległości i mocy i poznać ukształtowanie terenu na drodze do wybranych nadajników. Generalnie zasada jest taka, że do odległości 20-25 km unikamy wzmacniaczy aby zapobiec tzw. intermodulacji i staramy się umieścić antenę jak najwyżej. Nie musi ona bezpośrednio "widzieć" nadajnika i niewielkie przeszkody w odległosci do 100-150m nie powinny znacznie osłabiać sygnału.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

bezportek

New member
szeniek,

dzięki za pomoc, bardzo fajna stronka, wg niej do nadajnika w Raszynie mam 84,5km, teoretycznie antena ze wzmacniaczem powinna dać radę, no ale jakoś w praktyce nie bardzo, może antenę mam za nisko. Moja pozycja to Maków koło Radomia jakby co :)
 

szeniek

New member
W takim razie coś jest nie tak ze wzmacniaczem. 80 km od nadajnika może uzasadniać jego użycie o ile wzmocnienie nie jest za duże ( do 25 dB max). Na symetryzatorze dobrze odbierasz prawdopodobnie oba mux-y 100 kW a ten trzeci ma tylko 50 kW.
Jego moc wzrośnie jak wyłaczą "analoga" - możesz poczekać. Jeśli nie to sprawdź z innym (nowym) wzmacniaczem (15-25 dB). Może ten ma wadę. Sprawdź też ponownie wszystkie połączenia - brak zasilania we wzmacniaczu powoduje wzrost zakłóceń.
Pozdrawiam
 
Do góry