Akustyka..nawet pół metra a różnica kolosalna :/

Bipo

Active member
Bez reklam
Zrób tak:
1. Weź do ręki linijkę i połóż ją na kolumnie tak aby przechodziła jej jedna krawędź przez środek kolumny. Następnie weź do ręki dwie poduszki i połóż je na sofie na razie gdziekolwiek.
2.Stań za kolumną i patrz przez jej środek (wzdłuż krawędzi linijki) i celują kolumną tak aby środek celował nie centralnie w miejsce twojego odsłuchu na sofie a 30cm na prawo od niego. To samo zrób z lewą kolumną (połóż linijkę i stań za kolumną i celuj teraz na lewo)
3. Powinny Ci się linie wychodzące z kolumn skrzyżować za sofą na ścianie a nie na twoje głowie. Mają te linie przechodzić po obu stronach Twojej głowy w odległości ok 20-30cm.
4. Warunek idealnie muszą być wycelowane za Twoją głową
- mają być co do cm odsunięte kolumny od tylnej ściany
- mają być skręcone pod takim samym kątem, nie może być że jedna bardziej druga mniej!!!!!
5. Połóż dwie duże poduszki na oparcie sofy
6. Teraz bardzo ważne weź lusterko i przyda się druga osoba jak nie ma to robisz sam.
- jedziesz od kolumny np. Lewej w stronę sofy (TY na niej siedzisz) po podłodze i patrzysz siedząc na sofie w którym momencie zobaczysz odbicie kolumny w lusterku. Jak będzie już taki moment zatrzymaj lusterko i w to miejsce żuć koc/poduszkę itd. Tak samo zrób z drugą stroną.
6. Teraz przydała by się druga osoba i tak samo jak na podłodze przesuwasz lusterko po bocznej ścianie tj. lewej. Jak zobaczysz odbicie kolumny w lusterku siedząc na kanapie to w to miejsce postaw kwiatek/poduszki/ krzesło cokolwiek aby nie było płaskiej i czystej ściany. Tak samo po drugiej stronie zrób.
7.Usiądź na sofie i puść muzykę oraz napisz czy coś się poprawiło...
Jak czegoś nie rozumiesz postaram się wyjaśnić...
W tym momencie musimy przesunąć twoją scenę za miejsce odsłuchu oraz zniwelować puste i płaskie miejsca pierwszych odbić fali akustycznej.
Ważne abyś wszystko zrobił bardzo dokładnie nawet pod linijkę!

W każdym pokoju są tak zwane punkty węzłów basowych, gdzie będzie ewidentnie słychać wzmocnienie basu lub jego całkowity brak. To co sam słyszysz to ewidentnie to potwierdza.
 
Ostatnia edycja:

_Robox_

New member
Bipo w pkt 6 chodzi o takie ustawienie??

uklad.png


Na chwilę obecną najlepsze ustawienie jakie udało mi się zrobić to przesunięcie sofy o 70 cm od ściany - brzmią lepiej wysokie tony, wtedy mam wysokotonowy na wysokości uszu, jak siedzę na podłodze jest troche gorzej.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Trzymajmy się wersji że siedzisz wygodnie na sofie i dokonujesz odsluchu. Masz się cieszyć i relaksować a nie męczyć... ;-)
1. Tak o to mi chodziło, przesuwa ktoś lusterko od kolumny w Twoja stronę po ścianie i jak zauważysz kolumnę w lusterku to masz miejsce pierwszego odbicia. Postaw tam coś....
2. Trzymamy się zasady iż głośnik wysokotonowy z kolumny powinien być na wysokości uszu słuchacza!
3. Po odsunięcie od sciany kanapy zastosuj to co Ci napisałem w poprzednim poście i sprawdź co wniosło. Jestem Ciekaw Twojej opini... ;-)
4. Jak nie masz dywanu połóż koce/kołdrę/pieżyne aby zakryć większą powierzchnię podłogi.
 
Ostatnia edycja:

Caparzo

New member
Bez reklam
Już myślałem że lusterko wzmacnia bas jak granitowe podstawki itp :D

Bipo ty tak serio z tym odbiciem?!
 

_Robox_

New member
Bipo coś robię źle bo mimo tego lusterka dalej jest dudnienie, ale coś czuje że masz rację, gdzieś coś zaburza akustykę, gdzieś fale się nakłądają! Nowy dowód!
Teraz mam takie ustawienie sofa pod ścianą, brak dywanów i głośniki (ich tylna ściana) odsunięte od ściany o ...ponad metr, są przysunięte do sofy i jest DŹWIĘK SUPER !!! Ten sam kiedy to sofę odsuwałem w ich kierunku! Na chwilę obecną mam głośniki przysunięte do sofy, trójkąt odsłuchu 2,5 między głośnikami i wysokość trójkąta 2m i jest CUDOWNIE :D Dźwięk jest tak mega cudownie kinowy, że nie da się cicho słuchać

Dzisiaj sąsiedzi znowu będą mieli ciężką noc :(
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Jeśli odjechałeś z kolumnami do przodu zrobiłeś sobie praktycznie trójkąt równoboczny co jest najlepszym możliwym ustawieniem względem miejsca odsłuchu kolumn stereo. Dodatkowo spróbuj dokręcić kolumny tak jak CI napisałem aby linie przechodzące przez środek kolumny krzyżowały się za miejscem odsłuchu. Powinna Ci się zrobić scena pomiędzy kolumnami. Najlepiej puść sobie utwór z pojedynczą osobą która śpiewa i powinieneś tą osobę usłyszeć centralnie przed sobą pomiędzy kolumnami. Jeśli nie to dokręcasz kolumny do środka aż do skutku.

Caparzo metoda lusterka jest podstawową i najprostszą metodą używaną w dostosowaniu akustyki pomieszczenia w warunkach domowych do odsłuchu stereo bez zastosowania wyspecjalizowanej i profesjonalnej aparatury elektronicznej. Pokazuję Ci w których dokładnie miejscach masz pierwsze odbicia fali akustycznej wydobywającej się z głośnika pomiędzy Tobą a kolumną. W tych miejscach zalecane są wszelkie rozpraszacze/pochłaniacze dźwięku a nie gołe i płaskie powierzchnie powodujące zaburzenia w odbiorze poprawnego dźwięku....;-).
Można postawić/powiesić/położyć w tych miejscach różne przedmioty nie koniecznie profesjonalne ustroje akustyczne np: półka na książki/płyty, kwiaty w donicach, dywany, grube zasłony itd...
 
Ostatnia edycja:

_Robox_

New member
Bipo jestem praktycznie przekonany że po prostu do odsłuchu będę musiał kolumny przysunąć do sofy, w "zwykłym"/codziennym słuchaniu załatwię sobie korekcję Audissey + skręcenie basu.

Tylko takie przesuwanie kolumn jest zabójcze dla mojej podłogi już teraz mam sporo zgnieceń od kolcy mimo uważnego stosowaniu podkładek...
Jakie rozwiązanie sugerujesz pod kolumny przy założeniu że będą musiały być przesuwane?
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Możesz sobie kupić granity (np.3cm grubości) pod kolumny, które podkleisz filcem. Ja tak mam a na nich mam postawione kolumny z kolcami. Jeśli trzeba przesunąć kolumnę przesuwasz ją z granitem. Filc daje małe tarcie i bez problemu przesuwasz po podłodze nie niszcząc jej..;-)
 

lobos

New member
Bez reklam
U mnie najlepiej byłoby zabetonować kolumny tak, żebym miał pewność, że młodszy Zbój mi ich nie przestawi :p
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tak to juz z tymi zbujami jest.
Z jednej strony samochodzikiem kolumny zasloniete a z drugiej strony fotelem. Nie sadzilem ze jednymi z najstrasznieszych rzeczy jakich sie boje w tym wieku to plastikowe pileczki :)
 

lobos

New member
Bez reklam
Liczę na to, że niedługo mój Zbój troszkę zmądrzeje tzn. przestanie skakać po lampach ;-)
Na dzień dzisiejszy każde wyjście z domu to modlitwa czy zastanę wszystko w całości :)
 
Do góry