Acer H7532BD vs Optoma HD25e

pawel_71

New member
Czy ktos robil porownanie obu projektorow? Interesuje mnie poziom czerni, prawdziwy (a nie nadmuchany) kontrast, itp.

Musze kupic nowy projektor. Niestety moja stara Optoma HD20 sie zepsula. Padla plyta glowna, nikt nie daje rady tego naprawic, a nowa to koszt 2/3 ceny projektora. Ale to juz inna historia.

Moim glownym ograniczeniem jest throw ratio, ktore w moim przypadku wynosi 1.8 - ekran 126" z 5m. Oba projektory z tematu nadaja sie do moich celow. Bralem pod uwage tez inne modele, ale albo mialy zbyt krotki rzut, albo kolor nie pasowal. Zona nie da mi zamontowac czarnego, bo wtedy naturalnym wyborem bylby tanszy HD131Xe, a biala seria jest juz nie do kupienia w dobrej cenie.

Z dokumentacji za Acerem przemawia:
- wiekszy kontrast (czy aby naprawde?)
- nieco nizsza cena
- zle doswiadczenie z Optoma
- konwersja 2D->3D (maly priorytet)
- component, ktory mialem tez w HD20, a w nowych modelach Optoma wyciela
- zdaje sie, ze mozna tez sterowac pilotem od projektora komputerem - ma USB i klawisze do przerzucania stron - to mogloby byc przydatne

Za Optoma z kolei przemawia:
- wieksza jasnosc niz Acer, tyle czy aby nie bedzie za jasno? Moja HD20 miala tylko 1700lumenow i nie czulem, aby bylo za ciemno. Pytanie jak to bedzie w 3D. Ile swiatla traci sie na typowych okularach DLP-link?
- teoretycznie dluzsze zycie lampy 6000h vs 4000h
- mniejsze zuzycie pradu
- w testach, ktore znalazlem chyba jednak ma lepsza czern i kolory
 

Pawelpiano

New member
Witam
Jak byłem na studiach komputer składałem sobie sam, z części kupionych w różnych sklepach, byle najtaniej. Pech chciał, że po gwarancji poszła mi płyta główna Abit BX6. W serwisie powiedzieli, że martwa i trza nową kupować:x, kicha jak dla biednego studenta. Pożaliłem się znajomym, powiedzieli, żebym zaniósł kompa do akademika, gdzie mieszkają studenci elektroniki i podali jeszcze namiary na kumatego gościa. W drugą nockę płyta ożyła:D, a przybył jej jeden przylutowany kabelek. Odbyło się to kosztem siatki piwa. Nie wiem co tam konkretnie poszło, ale można by uderzyć w tę stronę.
Jeśli chodzi o projektory, to ja chyba wezmę optomę 25e, a brałem pod uwagę jeszcze:
Acer H6510BD
BenQ MH680, ale sprzedawca w Prono twierdzi, że to są takie biznesowe, a optoma bardziej do kina się nadaje.
Niestety nie widziałem jak się sprawuje żaden z tych projektorów
Pozdrawiam
 

Alkor

New member
Bez reklam
@ pawel_71
Jak widzę, wiara w słowo pisane przez "marketingowców" w katalogach nie ginie w narodzie. To są niestety w 95 % parametry niezgodne z rzeczywistością i jednocześnie wprowadzające w błąd w celu odniesienia korzyści materialnych :x - może zajęłaby się tym procederem jakaś komisja europejska lub UOKiK. Oczywiście żartuję - oni mają dużo ciekawsze zajęcia.

Szczególnie kosmiczne bzdury wypisują firmy, jeśli chodzi o kontrast - parametr ten oscyluje dla wymienianych tu rzutników 1080p za 3-4 tys. zł w okolicach 1000-2000:1. Wszystko powyżej, te 10000:1, 17000:1, to radosna twórczość "marketingu". Właściwie żaden rzutnik oprócz JVC X35 (i droższych JVC) nie ma natywnego kontrastu on/off powyżej 10000:1.
Być może niewielką przewagę w kontraście i poziomie czerni będzie miała Optoma HD25e, ze względu na dobrze działającą funkcję Dynamic Black - to rodzaj elektronicznej przesłony dynamicznej sterującej impulsowo lampą.

Twoja Optoma HD20 nie miała nigdy 1700 lm - maksymalnie było to około 900-1000 lm w bardzo nieoptymalnym ustawieniu "dziennym", a trybie kinowym osiągała 600-700 lm z nową lampą - z całą pewnością wystarcząjąco dużo do ekranu 126". Dzisiejsze rzutniki 1080p są generalnie sporo jaśniejsze - np. BenQ W1070/1300 w granicach 1000-1500/1700 lm, Optoma HD25 900-1100 lm, wersja HD25e jeszcze nieco jaśniejsza, ale to zależy od ustawień Brilliant Color (1-10). Swiatła nie zabraknie na ekranie 126 cali, może nawet być go za dużo - trzeba ustawiać tryb Eco (cichszy) i wyłączać Brilliant Color w razie potrzeby. Z kolei redukcja o 50 % przy pomocy filtra ND2 dla ekranu 126" to być może trochę za dużo.

Alternatywą do twoich warunków mogłby być BenQ W1300 - dobrze dopopasowany z zakresem TR 1.39-2.09, posiada Copmponent, VGA D-sub 15, USB, 2 HDMI, a nawet głośniki ;), drobna, ale przydatna przy instalacji regulacja Lens Shift w pionie. Model podobny do W1070, ale z poprawionym obiektywem i solidniejszą obudową - za 4000 zł z parą okularów 3D chyba ciekawa opcja.

Pozdrawiam.
 

pawel_71

New member
Dzieki za odpowiedzi.
Co do plyty, to probowalem juz w 2 serwisach, w tym 2 dowiedzialem sie, ze sa niestety takie usterki w tych projektorach, ze plyty nie da sie normalnymi metodami naprawic. Podobno nawet autoryzowany serwis twierdzi, ze Optoma popelnila jakis blad konstrukcyjny, ze plyta sie rozkleja, a druk jest az 16-warstwowy i nie sposob tego naprawic. Bo zwykly reballing mozna zrobic juz za jakies 300-600zl, jesli ma sie szczescie, ze to wlasnie w jakims scalaku puszcza lut.
Moj pierwszy wybor to oczywiscie tez Optoma, glownie ze wzgledu na wygode, mam juz pelna instalacje, throw ratio i obudowa takie same, pozostaje tylko przykrecic i tyle. No ale problemem jest cena. W tym momencie pozostaje z "cegla" i musze po 3 latach zakupic zupelnie nowy projektor, na co nieco zgrzytam zebami. No i pozostaje pewny niesmak do Optomy. Dlatego znalazlem tego Acera, ktory ma podobne parametry no i najwazniejsze dla mnie throw ratio, dzieki czemu po niewielkich przerobkach mocowania bede mogl projektor powiesic w tym samym miejscu co stary. Cena tez ma duze znaczenie, Acer jest tanszy.
Pytanie tylko, czy ktos widzial tego Acera w akcji i czy cos moze wiecej o nim powiedziec. Bo niestety niewiele da sie znalezc opisow/testow w sieci, a te co znalazlem nie daja jasnego porownania do Optomy. Sa wady i zalety obu. Jak widac Acer jeszcze bardziej "pompuje" kontast, pytanie jak to wyglada w porownaniu do Optomy, szczegolnie poziom bieli.
Co do jasnosci nowych Optom, to na avsforum.com wyczytalem nawet dywagacje ludzi na ten temat konczace sie konkluzja, ze zapewne w nowych modelach mimo slabszych lamp (w Watach) wieksza jasnosc bierze sie z tego, ze kolo kolorow jest zapewne 7-segmentowe z dodatkowym bialym - typowy zabieg z modeli biznesowych. Pytanie czy to prawda, czy ktos widzial kolo kolorow w srodku, zeby to potwierdzic. Bo jesli tak jest to moze sie okazac, ze nowe Optomy sa przy kolorach ciemniejsze niz poprzednie modele, no chyba ze faktycznie udalo sie zrobic lampy o duzo wiekszej wydajnosci i do tego o polowe tansze, w co nieco powatpiewam.
 

dr_Fell

New member
Odgrzewam - czy ktoś może coś więcej po roku powiedzieć na temat tego Acera? Znalazłem tylko jedną recenzję w sieci, z której wynika, że poza ogólnie niezłym obrazem ma problemy z nierównomiernym oświetleniem ekranu - co mi osobiście może przeszkadzać. Czy ktoś może potwierdzić / zaprzeczyć?

Pozdrawiam
Michał
 
Do góry