85" - czy zagęszczenie pixeli widać w praktycznym użytkowaniu 68 ppi (65") vs 52 ppi (85")

Arek

Member
Zamierzam zamontować uchwyt VOGELsa THIN 550 do ściany z porothermu , TV obecnie to 65"NU8042 , a ponieważ ma już kilka lat to pewnie niedługo będę rozglądał się za następcą. Stąd teoretyczna przymiarka do przyszłego TV ze względu na umiejscowienie gwintów VESA (chcę uniknąć wiercenia na nowo, utrzymując wysokość środka ekranu vs szafka RTV, np. Nu8042 ma otwory VESA w górnej części obudowy, OLEDy zazwyczaj mają w dolnej, a inne w środku itd.)

Dlatego luźne rozważania, mój wybór to wstępnie QE75QN95C . W nocy filmy oglądam na proju, więc nie potrzebuję OLEDa. Ale widzę, że ceny systematycznie spadają, szczególnie dużych przekątnych, może warto wejść w 85" ? To akurat przewaga nad OLEDami, tzn. można spotkać opinie recenzentów że gdyby mieli wybór 77" oled vs 85" QN95C to wolą ten drugi.

Ale właśnie, zagęszczenie pixeli w 65" to 68 ppi , w 75" to 59 ppi , a w 85" to 52 ppi . Mało się o tym mówi na forach, ale chyba ma to znaczenie, jak to w praktyce?

TV oglądany z 4 m , ale gdy rozrywka z konsolą to z 2 m.

p.s. przy okazji pytanie, czy ktokolwiek wie jak odszukać wysokość umiejscowienia otworów VESA w 85qn95c? Tych informacji nie ma w instrukcji, nie ma display specyfication, nie ma również w salonach samsunga itd. jedynie pozostaje zmierzenie fizyczne ale tego rozmiaru nie ma w sklepach...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dlatego luźne rozważania, mój wybór to wstępnie QE75QN95C . W nocy filmy oglądam na proju, więc nie potrzebuję OLEDa. Ale widzę, że ceny systematycznie spadają, szczególnie dużych przekątnych, może warto wejść w 85" ? To akurat przewaga nad OLEDami, tzn. można spotkać opinie recenzentów że gdyby mieli wybór 77" oled vs 85" QN95C to wolą ten drugi.

Skoro masz projektor, to jesteś na tyle świadomym użytkownikiem i różnic, że nie trzeba tłumaczyć czym są końcowe wrażenia i dlaczego większa przekątna je wnosi.
Mam dokładnie to samo, do seansów na które czekam, lub oczekuje w miarę dobrego kina - używam projektora, odpalam audio, gaszę światła i tyle mnie interesuje.
Do mniej istotnych treści, seriale czy filmy niszowe, lub te co do których nie mam większych oczekiwań, używam tv.

No i teraz pozostaje pytanie, co kto chce od tego tv...
Są użytkownicy projektorów, których nie interesuje granie, nie interesuje ich oglądanie żadnych filmów na tv, a jedynie potrzebują tv do YT, wiadomości, telewizji śniadaniowej i bajek. Są też tacy (jak ja), którzy chcą od tv jakiś wrażeń i przede wszystkim potrzebują tv pod gry.

Ale właśnie, zagęszczenie pixeli w 65" to 68 ppi , w 75" to 59 ppi , a w 85" to 52 ppi . Mało się o tym mówi na forach, ale chyba ma to znaczenie, jak to w praktyce?
TV oglądany z 4 m , ale gdy rozrywka z konsolą to z 2 m.

Ponad 10 lat mam 80-tki - ostatnia 82" NU8xxx, teraz mam 98" z 4m. Na jednym i drugim nie ma DLA MNIE to kompletnie znaczenia.
Ostatnia rzecz o której w ogóle bym pomyślał i może dlatego mało kto o tym pisze. Masz całą mase testów, czy opinii w każdej przekątnej i odległości.

Co do grania, to u mnie jest dokładnie tak samo. Przy 80-85" z 4m, to w zależności jaka to gra:
Są gry i momenty, w których siada się 2m i 4m. U mnie cały czas jest ten "problem".
Inaczej wygląda granie w MFS jak ktoś chce się zrelaksować, inaczej Fife jak przychodzą znajomi, a jeszcze inaczej Cod i GTA, nie wspomnę już o graniu w Simracing na kierownicy, bo tu też zupełnie inne odłegłości i nikt na 98" czy tym bardziej 85" nie jeżdzi z 4m.
Mi już brakowało przy 82" cali w konkretnych grach i warunkach i na 98" mam więcej komfortu i wrażeń, u Ciebie 85" to jedynie słuszny wybór.
Szczególnie, że celujesz w topowy tv 85". Zapomnij o 77"


Zamierzam zamontować uchwyt VOGELsa THIN 550 do ściany z porothermu , TV obecnie to 65"NU8042 , a ponieważ ma już kilka lat to pewnie niedługo będę rozglądał się za następcą. Stąd teoretyczna przymiarka do przyszłego TV ze względu na umiejscowienie gwintów VESA (chcę uniknąć wiercenia na nowo, utrzymując wysokość środka ekranu vs szafka RTV, np. Nu8042 ma otwory VESA w górnej części obudowy, OLEDy zazwyczaj mają w dolnej, a inne w środku itd.)

To już musisz sprawdzić i wymierzyć, mi się jeszcze nie zdarzyło, żeby po zmianie tv na większy, wstrzelić się w te same otwory z nowym wieszakiem.
Zawsze w gre wchodziło wiercenie.
 

Arek

Member
Tak myślałem :)
Jeden recenzent w USA dużo o tym mówił, ale TV to nie smartfon którego powiększamy po kilkaset procent aby coś zobaczyć.

Z 4-5m to dla mnie mogłoby 1080p pozostać. Pamiętam że dlugo miałem plazmę 720p i też z 4 metrów praktycznie nie dało sie odróznic od 1080p.
 
Ostatnia edycja:

Arek

Member
Wczoraj odkryłem to, że w USA gdzie były pierwsze testy matryce mają IPS, a w Europie VA. Ciekawe czemu takie zamieszanie...

@emporioa dzięki za info, ten model to 4 tys w kieszeni vs flagowiec. Mi wystarczy to co oferuje, ortodoksem video nie jestem. No i mocowanie w miarę pokrywa się z NU8002 ,tylko 4 cm różnicy w pionie, do zaakceptowania :). Tak na oko patrząc na zdjęcia vesa jest dokładnie w środku
 

emporioa

Member
Wczoraj odkryłem to, że w USA gdzie były pierwsze testy matryce mają IPS, a w Europie VA. Ciekawe czemu takie zamieszanie...

@emporioa dzięki za info, ten model to 4 tys w kieszeni vs flagowiec. Mi wystarczy to co oferuje, ortodoksem video nie jestem. No i mocowanie w miarę pokrywa się z NU8002 ,tylko 4 cm różnicy w pionie, do zaakceptowania :). Tak na oko patrząc na zdjęcia vesa jest dokładnie w środku
Praktyczne różnice są mało zauważalne. Mam 91B w domu i 85C.
 

Arek

Member
Trochę obok tematu ale zapytam przy okazji, do @armanig bo kiedyś wyczytałem że mieliśmy wspólne oczekiwania co do zarządzania dźwiękiem.

Czy nowe TV i ich funkcje Smart wciąż da radę okiełznąć tak aby pilotem samsung włączać TV plus dekoder z dźwiękiem z TV gdy rodzina w czasie dnia chce oglądać programy, a wieczorem do filmów na żądanie przełączać dźwięk na ampli z 11 głośnikami ?

Funkcjonalność Smart z 2018 na tyle banalna była, że dało radę bo TV włączał ostatnio wyłączony set i np.wystarcza na koniec dnia wyłączyć najpierw ampli, a dopiero później TV plus dekoder.

Dla mnie to must have.

Szkoda że sami księgowi dzisiaj wyznaczają kierunki dla telewizorów, powinny być 2 piloty w zestawie, jeden super Smart dla blondynki, drugi rozbudowany dla świadomego użytkownika, z klawiaturą numeryczną i setem zaprogramowanych działań na wielu sprzętach.
 

emporioa

Member
Trochę obok tematu ale zapytam przy okazji, do @armanig bo kiedyś wyczytałem że mieliśmy wspólne oczekiwania co do zarządzania dźwiękiem.

Czy nowe TV i ich funkcje Smart wciąż da radę okiełznąć tak aby pilotem samsung włączać TV plus dekoder z dźwiękiem z TV gdy rodzina w czasie dnia chce oglądać programy, a wieczorem do filmów na żądanie przełączać dźwięk na ampli z 11 głośnikami ?

Funkcjonalność Smart z 2018 na tyle banalna była, że dało radę bo TV włączał ostatnio wyłączony set i np.wystarcza na koniec dnia wyłączyć najpierw ampli, a dopiero później TV plus dekoder.

Dla mnie to must have.

Szkoda że sami księgowi dzisiaj wyznaczają kierunki dla telewizorów, powinny być 2 piloty w zestawie, jeden super Smart dla blondynki, drugi rozbudowany dla świadomego użytkownika, z klawiaturą numeryczną i setem zaprogramowanych działań na wielu sprzętach.
Da się, sam włączam bajki dziecku to leci przez głośniki TV. Wybierasz taką opcję.
 

Arek

Member
Ponad 10 lat mam 80-tki - ostatnia 82" NU8xxx, teraz mam 98" z 4m. Na jednym i drugim nie ma DLA MNIE to kompletnie znaczenia.
Ostatnia rzecz o której w ogóle bym pomyślał i może dlatego mało kto o tym pisze. Masz całą mase testów, czy opinii w każdej przekątnej i odległości.

To już musisz sprawdzić i wymierzyć, mi się jeszcze nie zdarzyło, żeby po zmianie tv na większy, wstrzelić się w te same otwory z nowym wieszakiem.
Zawsze w gre wchodziło wiercenie.

Przy okazji, na jakiej wysokości wieszacie TV 85" , chodzi o krawędź dolną od podłogi. Teorię znam - najlepiej gdy oczy w srodku ekranu, ale im większy ekran i dalej siedzimy tym może być wyżej, ale dobrze jeśli linia wzroku nie jest niżej niż dolna krawędź.

Ja będę celował aby mieć jakieś 77 cm od podłogi, dziś mam 70 co uważam jest w sam raz (przeciętnie na kanapie oczy są na 94-98 cm)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przy okazji, na jakiej wysokości wieszacie TV 85" , chodzi o krawędź dolną od podłogi. Teorię znam - najlepiej gdy oczy w srodku ekranu, ale im większy ekran i dalej siedzimy tym może być wyżej, ale dobrze jeśli linia wzroku nie jest niżej niż dolna krawędź.

Ja będę celował aby mieć jakieś 77 cm od podłogi, dziś mam 70 co uważam jest w sam raz (przeciętnie na kanapie oczy są na 94-98 cm)

Kwestia indywidualna i zależna od warunków, ale dla mnie sprawdzone wysokości to:

Przy 82" u mnie odległość od dolnej krawędzi do podłogi wynosiła ok. 63cm.
Linia wzroku mniej więcej na środku i jak dla mnie świetny komfort oglądania.

Przy większym tv, czyli 98" tv musiał zjechać niżej, żeby nie wędrował pod sufit i już dolna krawędż jest ok. 55cm. od podłogi.
Tu podobnie, środek akcji centralnie przed oczami na linii wzroku - czyli na środku ekranu.
Dla mnie idealnie. W filmach, grach, bez znaczenia, ta akcja cały czas jest przede mną.
Nie lubię zadzierać wzroku, męczy mnie to. Akcja mam być przede mną.

Edit: Wysokość oczu na kanapie +/- ok. 110cm, ale jak się leży (filmy itd) to ok. 90cm.

Jeżeli teraz masz 70cm i uważasz, że jest w sam raz, to kupując większy tv, to raczej ten tv powinien wylądować niżej, a nie jeszcze wyżej.
Bo po co wyżej większy tv? Na dole też ma wypełniać, skoro większy ekran, a nie cały czas wędrować pod sufit.
 
Ostatnia edycja:

Arek

Member
Jeżeli teraz masz 70cm i uważasz, że jest w sam raz, to kupując większy tv, to raczej ten tv powinien wylądować niżej, a nie jeszcze wyżej.
Bo po co wyżej większy tv? Na dole też ma wypełniać, skoro większy ekran, a nie cały czas wędrować pod sufit.
słusznie, dałeś do myślenia.

Wędruję w górę bo projektuję nową szafkę RTV z systemem wentylacji , na dole ampli na półce RP-450C i już mamy 57-59 cm górny blat , a nie niej gramofon 13 cm, i tak musi zostać bo ma otwieraną pokrywę i w szafkę go nie wstawię. Takie indywidualne potrzeby :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak mus, to mus. Ja już od dawna sam wszystkie szafki rtv robię i im większy tv, tym te szafki co raz niższe.
Jeszcze u mnie dochodzi projektor, to już w ogóle bez pasa rozbiegowego nie da się oglądać, bo ekran pod samym sufitem by wylądował ; )
 
Do góry