55XH9005 vs 55XF9005

ddawid

New member
Witam. Może mi ktoś pomóc, bo już zupełnie zgłupiałem, zastanawiam się nad jednym z wymienionych TV, cenę mają podobną, XF tańszy o ok 150 zł więc wielkiej różnicy nie ma. Problem stanowi różnica w parametrach, na rtings.com obejrzałem prezentacje X900H i X900F i wynika z tego, że: XH ma lepszą czerń ale dużo mniejszy kontrast niż XF, natomiast lokalne wygaszanie działa dużo subtelniej w XH, a w XF wygląda wręcz tragicznie (podobnie jak w LG), co dziwi mnie o tyle, że podobno ma ok 50 stref wygaszania a XH 24, dodatkowo np. na Geex xkom test lokalnego wygaszania (z małym kwadracikiem przemieszczającym się po ekranie) w XH nie wygląda już tak dobrze, faktycznie da się policzyć owe 24 strefy (choć w scenie z filmu "Zjawa" do zaakceptowania). Może jestem w błędzie i X900H oraz X900F nie są tożsame z XH9005 i XF9005, tak więc jakie są rzeczywiście wartości dla kontrastu, jasności oraz ilość stref wygaszania dla XF i XH 9005? (Czy odbiór lokalnego wygaszania na teście i faktycznym materiale filmowym może się znacząco różnić? czy bardziej dopracowany algorytm wygaszania może powodować, że zadziała subtelniej pomimo mniejszej ilości stref?) A tym samym, który będzie lepszy dla mnie czyli do oglądania materiałów z Cyfrowego Polsatu i Netfliksa (w tym przypadku głównie w nocy). Dodam, że wolę w miarę równomierną szarawą czerń, do której i tak się przyzwyczaiłem na moim Panasonicu z matrycą IPS niż miejscowo dobrą czerń ale uzyskaną przez tragicznie działający local dimming wywołujący rozświetlone pasy czy inne kształty rodem z LG (po co płacić za coś co i tak będę zmuszony wyłączyć). Z góry dziękuję za pomoc.
 
Ostatnia edycja:

Petru23

Banned
Sprostuje trochę mając lg nano903 oraz xh9005.
Nano ma dobrze ogarnięte strefy, w rozumieniu że nie jest to nano80/86. Np mangwiezdzistym niebie przy ruch kamery bardziej rzucają się one w oczy niż w xh90, ale znów w xh90 są one agresywne. Potrafią rozświetlić części ekranu poza centralna scena, powodując takie jakby błyski wyłapywane "kątem oka". Wkurza to strasznie. W nano działają delikatniej. Napisy końcowe z logo stacji znów lepiej często na nano, bo w xh90 rozświetla różne części ekranu, nano tylko obszar napisów. Z tym, że ja mam 55" z odpowiednio 32 strefy dla lg i 24 dla sony. W nano czerń jest czarna. Jak w murzyńskim zadzie. Co lepsze, ciemne sceny są lepiej widoczne właśnie na lg. Na Sony, aby uzyskać szczegółowości w tych miejscach trzeba bawić się ustawieniami tracąc znów czernie, które przechodzą w szarości
Wczoraj oglądałem na obu jednocześnie Anioły i Demony i poza ostrością lg wypadł lepiej. Nieznacznie ale jednak. Ale to można zobaczyć mając oba obok siebie

F to 2018 seria jeśli masz na nią gwarancję pełna, sprzęt nowy to jednak w niego bym poszedł bo xh90 idealny nie jest. Ma swoje wady jak choćby ilość stref wygaszania i ich agresywność.
 

ddawid

New member
Co do XF to musiał bym brać z ekspozycji. A czy w nano903 i xh9005 są jakieś ustawienia pozwalające ograniczyć moc local dimming'u czy tylko włączyć lub wyłączyć, jeśli w ogóle jest opcja wyłączenia, a jeśli tak to jak prezentuje się obraz w Sony a jak w LG przy wyłączonej funkcji strefowego wygaszania? Mógłbyś jakieś foto wstawić dla porównania? Podejrzewam, ze XH ze względu na VA powinien i tak mieć mniej szarą czerń od IPSa LG nawet bez wygaszania ale mogę się mylić.
 

Petru23

Banned
LG już oddałem. Wiele zdjęć nie zrobiłem niestety. W obu da się ustawić stopień wygaszania w chyba trzech (mały, sdedni, duży) oraz wyłączyć. Na wyłączonym na obu jest dupa.
Nano oddałem z jednego głównie powodu - drżenia obrazu podczas ruchu kamery, ale znów widoczne to było w bezpośrednim porównaniu z innym telewizorem. Ostrość kwestia gustu, ale na Sony pyski bardziej szczegółowe i trzymające te szczegóły podczas ruchu. LG troszkę je gubil. Ale, w sony szczegółowość była uzyskana przy wylaczonej redukcji szumów, co skutkowało śnieżenie lekkim i ogólnym syfem w tle. Także albo mega ostre pyski albo czyste tło. W lg było to jakby już z załączoną redukcją szumów na min. Pysk gubil odrobinkę szczegółowość w ruchu ale tło ładniejsze przyjemniejsze na lg.
Czenrie lepsze imo ma lg, bo są czarne ale też pokazują szczegóły, czego sony nie potrafiło. Próba zmiany gamy, kontrola czerni, kontrastu itp aby uzyskać efekt jak na lg powodowała rozjaśnienie innych obszarów i gubienie naturalnej czerni, zaciemnienia. W aniołach i demonach widać to było doskonale. Do tego słaby sygnał i takie bloki z pixeli występowały na Sony a na lg już nie.

Problem w tym, że mój poprzedni xh90 był zapewne wadliwy, bo aktualny egz nie wykazuje części problemów jak pulsowanie obrazu (jakby podświetlenie w jasnych scenach nie było w stanie utrzymać stałej wartości), lekka mgiełka o której można przeczytać jako brak ostrości. LG vs poprzedni sony zdecydowanie na plus dla nano90 w kwestii ostrości a raczej wyrazistości drugiego planu. Nowy egz znów szczegóły pierwszego lepsze, drugi plan jak w LG. Brak tej całej mgielki, delikatnego rozmycia.
LG znów też był chyba wadliwy z racji tego drżenia. Kilka osób też kupiło z tej promocji co ja i jak pytałem to tego nie zauważyli.
Zostawilem sony że świadomością, że jest najlepszy z tego wszystkiego co miałem (10 albo 11 tv sprawdziłem, już się gubię), ale świadomość tego, że poszczególne egzemplarze w ramach tego samego modelu mogą się różnić nie daje mi spokoju. Chętnie wziąłbym inny egz nano90 ale już nie dostanę go za 3k ;)

Co do xf to ekspozycja raczej nie skreśla telewizora, bo w obiegu są choćby moje egz ;) ale on stoi co najmniej rok, i co najmniej rok świeci na Max ustawieniach od rana do wieczora. Duża szansa na zużycie elementów czy to podświetlania czy ogólnie przez wpływ temperatury na półce w otoczeniu innych TV, które też ciepło oddają.

Na górze sony. Nie patrz na kolory bo nie ustawiałem ich specjalnie jakoś, jedynie chciałem zbliżyć je do siebie na obu tv. Także aparat nie oddaje wszystkiego, przede wszystkim szczegółów i ostrości oraz uwidacznia podświetlenie matrycy. Inny zakres widzianego światła czy jak to się nazywa. Oczy widzą na czarno a aparat potrafi iść w szarości, fiolery, granaty w szczególności na ips.
https://drive.google.com/folderview?id=1MHm9noQWdS7_okaAKK9h8t7qys6c1G7N

Edit
Pominąłem bardzo ważna kwestie. Czerń na IPS. Miałem xh80, hx940 oraz nano90. Na każdym z nich czerń czarna jak potrzeba. Łącznie z efektem czarnej dziury, bo możemy to uzyskać. Ale na VA jest ona wręcz agresywna i trzeba xnia kombinować, aby zobaczyć szczegoly w cieniach czy innych ciemnych obszarach.
Wraz ze zmianą kąta patrzenia w powyższych ips pojawiało się srebrzenie czerni głównie w rogach przeciwległych do kąta patrzenia. Czyli stojąc po prawej stronie od tv srebrzy zazwyczaj lewy dolny. Ok, wkurza ale to widziałem jak stałe przy lodówce ;) (mam salon z aneksem). Na VA natomiast już po lekkim odejściu od osi czerń stawała się szara, kolory plowialy a obraz tracił głębie. Zdecydowanie lepiej wypadał ips w ogólnym rozrachunku. Lepszy lekko srebrzystu róg przy zachowaniu prawie całej kolorystyki i głębi obrazu niż padaka po całości na VA. Oczywiście widoczne to było po ciemku. W dzień, przy świetle praktycznie tego nie widać. VA za dnia bardzo średnio, tracił plastykę. Ips miodzio.
Wyjątkiem w VA jest właśnie xh90, który zachowuje wszystko co potrzeba w jak najbardziej akceptowalnym stopniu. Spod lodówki oglądałem bez większych problemów. Oczywiście kolory plowialy ale nie tak jak na panasonicu seria 800, Samsung seria q70t. Tu sony bardzo na plus.

Powiem Ci tak. Jeśli masz możliwość oddania każdego z interesujących Cie Tv to bierz i sprawdzaj. Nie sugeruj się tym, że ktoś wskazuje na konkretny model twierdząc, że będzie dla Ciebie lepszy. To Twoje oczy, Ty wiesz co akceptujesz a czego nie. . Nie ma jednego najlepszego tv, bo to zależy również od danego egzemplarza. A jak ktoś Ci powie, że na IPS nie ma czerni to możesz go wyśmiać. Hx940 Panasonica na IPS przy mnie w sklepie był mylony z oled ;)

Sam zobacz. Xh85 (świetny tv) oraz właśnie hx940. VA vs IPS w teście czerni dla Oled. A ten test musi oblać każdy lcd, bo od tego on jest. Nie wskaże który jest który, powiem ze panas to ten z lepsza czernią ;)
https://drive.google.com/folderview?id=1JkoJZXxUxc-9HzIqdODRSKMws6cYiR83

A tu sam hx940
https://drive.google.com/folderview?id=1FakHCkOcKp-T0stm1pTrlcNffhnDF6ll
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jeśli zależy CI tylko na obrazie i masz zewnętrzne platformy cyfrowe - powienieś brać Oleda.
Masz już 55" za 3700 zł. Nie musisz iść na kompromisy jakości.
Jeśli LCD to sięgałbym jednak po LG ale nowe model które już za miesiąc będą dostępne.
 

ddawid

New member
Jeśli zależy CI tylko na obrazie i masz zewnętrzne platformy cyfrowe - powienieś brać Oleda. Masz już 55" za 3700 zł. Nie musisz iść na kompromisy jakości.
Jeśli LCD to sięgałbym jednak po LG ale nowe model które już za miesiąc będą dostępne.

Tak, zależy mi tylko na obrazie w Cyfrowym Polsacie i Netfliksie, dźwięk nieistotny bo i tak podepnę optykiem amplituner z głośnikami, jeśli chcę pograć to na kompie, a sport oglądam rzadko. Z tym że co do obrazu to nie jestem jakimś "obrazofilem" tylko wymagam poprawności. Jak wspomniałem przyzwyczaiłem się do szarawej czerni w nocy w moim Panasonicu 47as650e, z tym że wszystko jest w nim w miarę równomierne, średnie, nie ma sytuacji że raz obraz jest magiczny a nagle w pewnych sytuacjach doświadcza jakichś agresywnych artefaktów, bloomingów czy cloudingów. Tylko pytanie czy OLED za 3700 to będzie już OLED wart uwagi.
 

ddawid

New member
Na górze sony. Nie patrz na kolory bo nie ustawiałem ich specjalnie jakoś, jedynie chciałem zbliżyć je do siebie na obu tv. Także aparat nie oddaje wszystkiego, przede wszystkim szczegółów i ostrości oraz uwidacznia podświetlenie matrycy. Inny zakres widzianego światła czy jak to się nazywa. Oczy widzą na czarno a aparat potrafi iść w szarości, fiolery, granaty w szczególności na ips. https://drive.google.com/folderview?id=1MHm9noQWdS7_okaAKK9h8t7qys6c1G7N

Super robota, dzięki :) Co do porównania Sony (ten powieszony?) i LG to na trzecim zdjęciu (obejmująca się para) widać wyraźnie, że przy zachowaniu super czerni garnituru i krzesła za mężczyzną pozostaje dużo więcej szczegółów na lewo od choinki. Na zdjęciach 11 i 13 na górnym telewizorze widać znacznie więcej elementów podwozia samochodu niż na dolnym telewizorze, mimo iż nie ma w tych scenach jakiejś czarnej strefy którą trzeba wzmocnić. Jednakże jak dla mnie to obydwa mają rewelacyjny obraz. Tak więc poszedł bym w telewizor, który jest dość poprawny przy wyłączonym local dimming albo który nie ma zbyt agresywnych algorytmów i nie rozświetlał stref za bardzo przy włączonym local dimming skoro z wyłączonym jest totalna padaka.
 

RafalKL

Member
dorzucę swoje trzy grosze jeśli można...
w listopadzie 2019 zakupiłem 65XF9005, miał on wgrany jeszcze fabryczny soft (numeru nie pamiętam, ale z sierpnia 2018r.) jeszcze na android 7.0, układ lokalnego wygaszania działał bardzo dobrze, nie aktualizowałem na nim oprogramowania, aż dopiero niedawno do najnowszej wersji v6.1740 Android 9.0, po tej aktualizacji lokalne wygaszanie działa tragicznie, występują jakieś poświaty, niczym aureole, na filmach z czarnymi pasami są one prześwietlone, jednym słowem jakaś masakra, dlatego uważam, że owszem, ilość stref ma znaczenie, ale za ich poprawne i prawidłowe działanie odpowiedzialny jest soft, a w tym ostatnim skopali to po całości, mam nadzieję że zostanie to naprawione przy następnej aktualizacji bo na dzień dzisiejszy nie da się tego oglądać (przynajmniej u mnie)
 
Ostatnia edycja:

ddawid

New member
dorzucę swoje trzy grosze jeśli można...
w listopadzie 2019 zakupiłem 65XF9005, miał on wgrany jeszcze fabryczny soft (numeru nie pamiętam, ale z sierpnia 2018r.) jeszcze na android 7.0, układ lokalnego wygaszania działał bardzo dobrze, nie aktualizowałem na nim oprogramowania, aż dopiero niedawno do najnowszej wersji v6.1740 Android 9.0, po tej aktualizacji lokalne wygaszanie działa tragicznie, występują jakieś poświaty, niczym aureole, na filmach z czarnymi pasami są one prześwietlone, jednym słowem jakaś masakra, dlatego uważam, że owszem, ilość stref ma znaczenie, ale za ich poprawne i prawidłowe działanie odpowiedzialny jest soft, a w tym ostatnim skopali to po całości, mam nadzieję że zostanie to naprawione przy następnej aktualizacji bo na dzień dzisiejszy nie da się tego oglądać (przynajmniej u mnie)

A jak sytuacja wygląda z obrazem przy wyłączonym lub zmniejszonym na minimum lokalnym wygaszaniem?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Też sięgałbym po 65XH90 z HDMI 2,1- teraz masz w specjalnej ofercie dla niebieskich.
 

ddawid

New member
Jeśli zależy CI tylko na obrazie i masz zewnętrzne platformy cyfrowe - powienieś brać Oleda.
Masz już 55" za 3700 zł. Nie musisz iść na kompromisy jakości.
Jeśli LCD to sięgałbym jednak po LG ale nowe model które już za miesiąc będą dostępne.

No i zasiał mi ziarno w głowie, zobaczyłem w Euro LG OLED 55BX i raczej będę celował w Oleda.
 
Do góry