poziom czerni i opcje dotyczące kolorów

lamparcicho

New member
witam, czy ktoś dysponuje wiedzą nt poprawnego ustawienia poziomu czerni w konsoli xbox 360? jak wiecie są do wyboru 3 poziomy - standardowy,średni oraz rozszerzony, jaki należy wybrać? podobne pytanie odnośnie opcji kolorów po hdmi, dlaczego u mnie na plazmie pv80 po wybraniu bt 601 na kablu hdmi 1.3b obraz zyskuje piękne kolory, a na całej reszcie jest szaro i smutno? czy ktoś obeznany w temacie byłby skłonny mi to wyjaśnić i podyskutować na temat optymalnych ustawień w opcjach x360? z góry wiekie dzięki :)

ps: jakiego źródla użyć do kalibracji tv pod kątem xboxa? płyta dvd Avia lub DVE uruchomiona w konsoli nie jest chyba najlepszym wyjściem, a może się myle?

pozdrawiam
 

lamparcicho

New member
odpowiem sam na swój post, troche mi zajęło szukanie odpowiedzi na obcojęzycznych forach ale się udało:

1. kalibracja tv z płytami typu Avia, DVE czy thx optimizer ma się nijak do gier, do filmów owszem
2. każda gra wymaga dostrojenia, głównie jasności która wpływa na kolory (zresztą Ameryki nie odkryłem, dzisiaj w tv kontrast, jasność i kolory wpływają na siebie i zmiana jednej opcji wpływa na inne)
3. poziom czerni poprzez hdmi optymalnie powinno się ustawiać na standardowy (ludzie z avsforum twierdzą że konsola błędnie interpretuje poziomy czerni przy ustawieniu rozszerzonym co odbija się na jakości obrazu)
4. poziom rozszerzony jest optymalny przy połączeniu kablem VGA
5. zakres kolorów najlepiej ustawić na auto, w moim wypadku bt601 dawał lepsze kolory niż bt709 prawdopodobnie z powodu błędu softu w iksie,w nowym już poprawiono ten błąd, bt709 jest podobny do RGB, bt601 jest blady i smutny
6. dobrą grą do ustawienia jasności i kontrastu jest NFS underground, ładnie wszystko jest wyjaśnione po polsku (polecam też Fife i tam na teście jasności ustawiamy parametr w ten sposób aby tylko logo EA było widoczne)
7. tryb dynamiczy lub games i podobne są IMO najlepsze do gier, jak czytam że ludzie używają do tego trybu kinowego to aż mnie skręca :p wszystko wyprane i szare, fest mi frajda z grania :lol: ktoś może napisać że wystarczy dać więcej koloru, a g**** prawda! przykładowo na swojej plazmie panasa pv80 uzywam do gier dynamicznego, kontrast 15 kliknieć w lewo od konca, jasnosc ustawiona konkretnie pod gre, kolory na pół, ostrość na pół i obraz bajeczka, a nie jakies kalibracje które nijak sie mają do gier, ludzie ustawią sobie płytą dvd obraz na iksie a potem jest kaszana i tylko filmy wyglądają w porządku (tutaj dochodzi znowu jasność, inna dla PAL inna dla NTSC)

mam nadzieje, że moje wskazówki komuś pomogą, jeśli macie inne doświadczenia to piszczie prosze, ale podawajcie tez jakies argumenty

pozdrawiam
 
Do góry