czy będą kiedyś telewizory, które...?

pytalski

New member
witam. jak wiem telewizory tylnoprojekcyjnych jest kąt widzenia w pionie (z góry i z dołu).

czy zatem jakiś producent pracuje nad technologią, która pozwoli oglądać tv projekcyjne pod różnym kątem bez straty jakości (mam tu na myśli ciemniejszy obraz gdy się patrzy na taki telewizor z góry lub dołu a nie na wprost)
 

ziola

New member
z punktu widzenia optyki - jest to dosc trudne

Telewizor z tylna projekcja - to w sumie cos jak rzutnik, czy - bardziej pogladowo - latarka ;)

Oznacza to, ze swiatla wydobywajace sie z lampy, przechodzac przez optyke (objektyw) rozprzestrzenia sie wewnatrz obudowy tv , przechodzi przez ekran i dalej w kierunku widza. Podczas tego procesu zachowany jest kat rozprzestrzeniania sie (apertura numeryczna- NA) i nastepuje delikatne rozpraszanie na ekranie.
W efekcie, wychodzac "poza" optymalny kat widzenia (z owego slupa swiatla) - coraz mniej swiatla trafia do naszych oczu i obraz staje sie ciemniejszy.

Jesli chodzi o mozliwosci poprawy tego stanu - to jest to dosc trudne. W zasadzie trzeba by zastosowac obiekty o wiekszym NA, co z jednej strony skrociloby jeszcze obudowe (bo kat swiecenia bylby wiekszy) - z drugiej jednak spowodowalo wzrost ceny (takie obiektywy sa dosc drogie), a poza tym pogorszenie jakosci odwzorowania (aberacje optyczne sa w wiekszosci proporcjonalne do NA). Do tego, dochodzi jeszcze problem zwiekszenia mocy zrodla swiatla - a co za tym idzie - skrocenie czasu zycia zarowek....

Jak widac - mozliwosci sa, nie mniej jednak ze wzgledu na korelacje ceny i jakosci - nie masz co oczekiwac cudow ;)

Pozdrowienia
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
Z tego co wiem problemów ze strata jakosci w zaleznoci od kąta nie ma byc dopiero w tv produkowanych w technologii SED. Mają one chyba wejsc do sprzedazy 2007/2008 i bedą one od razu w rozmiarach podobnych to tv tylnoprojekcyjnych.
 
Do góry