żywotność i cena lamp w tel. projekcyjnych

pytalski

New member
witam. sam już nie wiem czy plazma czy tylnoprojekcyjny.
o plazmach dużo czytałem a tylnoprojekcyjne dopiero teraz zaczynam brać pod uwagę myślę raczej o 42 cale.(42pv600 lub 37pv600)
proszę o podpowiedz (sygnał cyfra + za rok platforma iti jak wejdzie) - odległość 3-4,5 m.

1. jaka jest żywotność lamp w tylnoprojekcyjnych i jaki jest ewentualny koszt wymiany (czy nie ma z tym problemu)
2.czy np kdf sony sprawdzi się w tych warunkach
3.kiki zaraz napisze że to ja będę oglądał i to moje oczy - ale tak ze wskazaniem na ... (plazma czy tylno....)
 

ziola

New member
Z zywotnoscia roznie jest...

Wg. Sony - lampa powinna wytrzymac ok 6000-8000 godzin pracy. Ile jest w praktyce, trudno stwierdzic.
Jesli chodzi o jej cene - to z tego co udalo mi sie w internecie znalesc - waha sie od 199$ do nawet 500Euro ;)
Wydaje mi sie, ze realistyczna cena to ok 200-300 euro.

Czy to duzo? Coz... w porownaniu z plazmami, tv z tylna projekcja zuzywaja duzo mniej pradu (sony kdf EF50A11E- 150-170 W, panasonic 42pv60 - 200-300W) - a co za tym idzie, przez te 6000 godzin - lampa Ci sie sama splaci.
Inna sprawa, ze po wymianie masz "nowy" tv, a w plazmie wygasnietego przez ten czas panelu, nie wymienisz..

Co do odleglosci - ogladam wspomniany tv sony z ok 3 metrow i jest bardzo dobrze. Na poczatku wydawal sie nieco ogromny - ale juz sie przyzwyczailismy ;)

Pozdrowienia
 
Ostatnia edycja:

pytalski

New member
dziękuję za odpowiedz. mam jeszcze tylko 3 pytania

1. czy oglądając telewizję w tylnoprojekcyjnym kdf z poziomu podlogi (dzieci często leżą na ziemi) widzi się znaczącą różnicę w jakości obrazu - telewizor na wysokości ok 1 m nad podłogą
2. czy lampę musi wymieniać autoryzowany serwisant czy jakiś tam pan kazio elektronik

3. jak jest z tą odległością czy z 4 m 42 cale będzie ok dla mnie a dla dzieci z 3 m zm podłogi - wiem że to sprawa indywidualna ale tak mniej więcej (sygnał cyfra+ czasem dvd)

a tak a propos to mi się koszt lampy nie zwróci bo za prąd płaci moja żona

pozdrawiam
 

bovima

New member
ziola napisał:
Wg. Sony - lampa powinna wytrzymac ok 6000-8000 godzin pracy. Ile jest w praktyce, trudno stwierdzic.
Jesli chodzi o jej cene - to z tego co udalo mi sie w internecie znalesc - waha sie od 199$ do nawet 500Euro ;)
Wydaje mi sie, ze realistyczna cena to ok 200-300 euro.

Czy to duzo? Coz... w porownaniu z plazmami, tv z tylna projekcja zuzywaja duzo mniej pradu (sony kdf EF50A11E- 150-170 W, panasonic 42pv60 - 200-300W) - a co za tym idzie, przez te 6000 godzin - lampa Ci sie sama splaci.
Inna sprawa, ze po wymianie masz "nowy" tv, a w plazmie wygasnietego przez ten czas panelu, nie wymienisz..
...

8000h (max. czas życia lampy) x 100W (różnica poboru mocy) x 0.35 zł/kWh = 280 zł. A więc dzięki niższemu zapotrzebowaniu na energię KDF nie zarobi na nową lampę.
Podany czas życia lampy oznacza, że w okresie 60 000 h (co odpowiada żywotności panela plazmowego) potrzebna będzie 7 - 9 wymian lampy. Przyjmując średnio 8 wymian i 250€ za lampę daje to 2000€ minus 2100 zł za oszczędność energii czyli ~5700 zł dodatkowych kosztów w ciagu 60000 h eksploatacji KDFa. Po tym czasie mamy więc kilkuletni telewizor o parametrach takich jakie mieł przy wyjściu z fabryki, a wprzypadku plazmy mamy pieniądze na nowoczesny telewizor. Wybór, jak mawia Kiki, należy do Ciebie...
 

sulka

New member
Tylko wez jeszcze pod uwage to, ze ogladajac TV srednio przez 8h dziennie (kto oglada wiecej? ja jestem w stanie max 4-5h dziennie, na wiecej nie mam czasu), 8000h daje jakies 1000 dni ogladania, czyli ok. 3 lata. Pytanie teraz do kazdego decydujacego sie na TV: Czy kupujesz TV na 25 lat (7-9 wymian lampy), czy raczej za 5-10 lat zaczniesz sie rozgladac za czyms nowym? Postep technologiczny jest na tyle szybki, ze za 10 lat twoj TV , chocby-nie-wiem-jak-wypasny, bedzie stary i zacofany.

W ciagu 10 lat do KDFa dolozysz ok 3000-3*280=2160 PLN, co przy cenie 50" KDFa ok 5000 PLN, da kwote 7160 PLN, pokaz mi w tej cenie 50" plazme HDMI...

Powyzsze wyliczenia zakladaja oczywiscie stala cene lampy ok 250 EUR, nie wierze, ze ta cena nie bedzie spadac.

Jak mawia Kiki, wybor nalezy do Ciebie. :cool:
 

ziola

New member
Kilka odpowiedzi...

Witamm i zapraszam do lektury... ;)
pytalski napisał:
1. czy oglądając telewizję w tylnoprojekcyjnym kdf z poziomu podlogi (dzieci często leżą na ziemi) widzi się znaczącą różnicę w jakości obrazu - telewizor na wysokości ok 1 m nad podłogą

W zasadzie zalezy to od odleglosci ogladania - im dalej tym lepiej (trygonometria ;) ). U mnie tv stoi ok 50 cm nad ziemia i mozna go spokojnie ogladac z podlogi (odleglosc 2.7 m - siedzac przed sofa).
Nie mniej - baaaardzo duzo zalezy od jakosci sygnalu oraz materialu filmowego. Mam DVB-S i ogolnie obraz jest bardzo dobry, ale np. taki serial jak "Simpsons" wyglada tak sobie... - nowe bajki wygladaja super.

pytalski napisał:
2. czy lampę musi wymieniać autoryzowany serwisant czy jakiś tam pan kazio elektronik
Lampe mozna wymienic samemu. Jest to dosc dokladnie opisane w instrukcji obslugi i nie jest szczegolnie skomplikowanie (otworzyc klapke, przekrecic uchwyt, wyjac lampe, wlozyc nowa, przekrecic uchwyt, zamknac klapke).

pytalski napisał:
3. jak jest z tą odległością czy z 4 m 42 cale będzie ok dla mnie a dla dzieci z 3 m zm podłogi - wiem że to sprawa indywidualna ale tak mniej więcej (sygnał cyfra+ czasem dvd)
Co do wielkosci - to najlepiej sprawdzic to samemu. Ogolnie, to jak masz dobry sygnal (dvd, dvb-s) to polecam na te odleglosc model 50 cali. Jesli gorszy - to lepiej 42 cale.
pytalski napisał:
a tak a propos to mi się koszt lampy nie zwróci bo za prąd płaci moja żona
;)

pozdrawiam
 

ziola

New member
To zalezy....

bovima napisał:
8000h (max. czas życia lampy) x 100W (różnica poboru mocy) x 0.35 zł/kWh = 280 zł. A więc dzięki niższemu zapotrzebowaniu na energię KDF nie zarobi na nową lampę.
Podany czas życia lampy oznacza, że w okresie 60 000 h (co odpowiada żywotności panela plazmowego) potrzebna będzie 7 - 9 wymian lampy. Przyjmując średnio 8 wymian i 250€ za lampę daje to 2000€ minus 2100 zł za oszczędność energii czyli ~5700 zł dodatkowych kosztów w ciagu 60000 h eksploatacji KDFa. Po tym czasie mamy więc kilkuletni telewizor o parametrach takich jakie mieł przy wyjściu z fabryki, a wprzypadku plazmy mamy pieniądze na nowoczesny telewizor. Wybór, jak mawia Kiki, należy do Ciebie...

1. U mnie prad kosztuje bodajze 0.20 Euro (sumujac podobnie - 160 Euro)
2. Nie mam zamiaru uzywac tego tv 60 000 godzin. Wychodze z zalozenia, ze najpozniej za 5-6 lat bede mial kolejny (1 wymiana lampy)
3. A co z roznica w cenie obu modeli tv? (50" Sony - 1200 Euro, 42" Panasonic - 1800 Euro )

Nie mniej, jak juz mowilem - decyzji zawsze nalezy do Ciebie. Jestem zadowolony z mojego zakupy. Gdybym kupil Panasonica - pewnie tez bylbym z niego zadowolony... ;)

Wydaje mi sie jednak, ze efektywniej wyjdzie, jesli zaoszczedzone pieniazki przeznacze na krotki urlop, albo na zlozenie BarebonePC do ogladanie HDTV.

Pozdrawiam!
 

tom

New member
Witam, na temat telewizorów z tylną projekcją wypowiadałem się wielokrotnie na tym forum, sam posiadałem przez około miesiąc odbiornik Sonego KF 50 cali. Tak jak pisałem kolory super, bez efektu tęczy, odbiór z kablówki, nawet słabej bardzo dobry itp.
Do wad, dla mnie nie do przyjecia była nierównomierność świecenia ekranu, zabarwienia na żółto (szczególnie na białym tle), proszę podać białe tło na ekran i sprawdzić! Nie do przyjęcia przynajmniej dla mnie, pewnie w 42 calowym odbiorniku efekt ten będzie mniejszy, ale jednak będzie, dlatego zdecydowałem się na plazmę - mam obraz przepiękny - brak błędów zbieżności i czystości kolorów, oczywiście ta technologia ma inne swoje wady .... cóż wybór jest zawsze subiektywny

Pozdrawiam
 
Do góry