TV LCD Sony XR-65X95J - Recenzja | Test | Opinie

hdtv_com_pl-test-Sony_XR-65X95J-7.jpg
sony.pl​
Wstęp
Telewizory LCD są z nami już spory kawałek czasu. Co jakiś czas, firmy wprowadzają rozwiązania, których zadaniem jest wyciągnięcie z tej technologii co raz to więcej. Ostatni okres to mocny rozwój technologii podświetlenia miniLED, ale bardziej klasyczne rozwiązania nadal mają się dobrze, czego dobrym przykładem może być nasz dzisiejszy bohater: Sony XR-65X95J

hdtv_com_pl-test-Sony_XR-65X95J.jpg

sony.pl​
hdtv_com_pl-test-Sony_XR-65X95J-1.jpg
sony.pl​
Budowa
Wśród firm, mających w swojej ofercie zarówno telewizory OLED jak i LCD, można zauważyć tendencje do faworyzowania tych pierwszych zarówno w kwestiach projektowych jak i wykorzystywanych do budowy materiałów. Taka sytuacja także ma miejsce w przypadku Sony. I o ile zarówno wzornictwo, jak i materiały wykorzystane do budowy przedstawiciela serii X95J, są jak najbardziej poprawne, to jakościowo niedawno opisywany niedawno model A90J robi większe wrażenie.
Sam język stylistyczny, na jaki zdecydowano się w modelu X95J nawiązuje do flagowego A90J. Technologia Acoustic Multi Audio, sprytnie ukrywa przetworniki, a ramka w stylu Seamless Edge płynnie łączy się z ekranem, tworząc jednolitą powierzchnię. Niskoprofilowe nóżki osadzają całą konstrukcję bezpośrednio na powierzchni mebla. Taki zabieg zagwarantował wyjątkowy efekt. Dzięki ciekawie zaprojektowanej tylnej ściance, Sony X95J przyzwoicie prezentować się może także w przestrzeniach, gdzie nie da się całkowicie przysunąć telewizora do ściany lub gdzie jego tył jest widoczny. Piloty, jakie Sony dostarcza do swoich wyższych modeli telewizorów należą naszym zdaniem do najbardziej ergonomicznych i najlepiej wykonanych konstrukcji w swoich klasach cenowych. Ten. który znajduje się w X95J utwierdza nas w tym przekonaniu.

hdtv_com_pl-test-Sony_XR-65X95J-3.jpg
sony.pl​
Specyfikacja
Aby nie pozostawiać bez nowinek technologicznych tych, którzy nie potrzebują nowszych, lepszych, czy bardziej zaawansowanych rozwiązań, Sony zdecydowało się wyposażyć serię X95J m.in. w procesor Cognitive XR z zaawansowanymi układami odpowiadającymi za optymalizacje kolorów, ruchu oraz czystości wyświetlanych obrazów. Telewizory serii X95J korzystają także z bezpośredniego podświetlenia LED, z lokalnym wygaszaniem oraz z układu dźwiękowego Acoustic Multi-Audio. Systemem operacyjnym jest Google TV. Wybrane dane techniczne telewizora XR-65X95J prezentują się następująco:
  • Typ wyświetlacza: LCD
  • Typ Podświetlenia: Bezpośrednie (Full Array LED)
  • Przekątna ekranu: 65" (64,5"); 164 cm
  • Rozdzielczość (pion x poziom, w pikselach): 3840×2160
  • Zgodność z HDR (High Dynamic Range): HDR10, HLG, Dolby Vision
  • Procesor obrazu: Cognitive Processor XR
  • Optymalizacja czystości:
    - Interpolacja XR 4K
    - Przetwarzanie dual database processing
    - XR Super Resolution
  • Optymalizacja koloru:
    - Technologia Live Colour™
    - XR Smoothing
    - XR Triluminos Pro™
  • Optymalizacja kontrastu:
    - Dynamiczne zwiększanie kontrastu
    - OLED XR Contrast Pro
    - Pixel Contrast Booster
    - XR HDR Remaster
  • Optymalizacja Ruchu:
    - XR Motion Clarity
    - tryb automatyczny
  • Standard WI-FI: Certyfikat Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
  • Wejścia Ethernet: 1 (u dołu)
  • Bluetooth:
    - wersja 4.2;
    - HID (podłączanie myszy/klawiatury)
    - HOGP (podłączanie urządzeń o niskim zużyciu energii)
    - SPP (profil portu szeregowego)
    - A2DP (dźwięk stereo)
    - AVRCP (pilot AV)
  • Wbudowany Chromecast
  • Apple Airplay
  • Wejścia antenowe (TV Naziemna/Kablowa): 1 (u dołu)
  • Wejścia IF (TV SAT): 2 (u dołu)
  • Wejścia HDMI: 4 (1 z boku / 3 u dołu)
  • HDCP: HDCP2.3 (do HDMI™1/2/3/4)
  • Zwrotny kanał audio HDMI: eARC/ARC
  • Cyfrowe wyjścia audio: 1 (u dołu)
  • Wyjścia słuchawkowe: 1 (z boku)
  • Porty USB: 2 (z boku) / 1 (u dołu)
  • Możliwość nagrywania na twardy dysk USB: FAT16/FAT32/exFAT/NTFS
  • Wymiary telewizora:
    - Bez podstawy (S x W x G): Około 144,3 × 83,5 × 6,6 cm
    - Z podstawą (S x W x G): Około 144,3 × 84,8 (90,8 w ustawieniu podniesionym) × 33,8 cm
    - Szerokość podstawy: Około 144,2 cm (Około 144,2 cm w ustawieniu podniesionym)
    - Rozmieszczenie otworów montażowych (VESA): 30 × 30 cm
  • Waga bez podstawy: Ok. 27,5 kg
Cena: 7899pln (w momencie pisania tekstu)

Zainteresowanych pełną specyfikacją, przekierowujemy na stronę producenta.

Obraz
Jako że zdecydowana mniejszość czytelników i użytkowników telewizorów decyduje się na kalibracje swoich ekranów, sekcję dotyczącą jakości obrazu dzielimy na opis wrażeń w trybie fabrycznym (kino/film/ISF/Expert) oraz po kalibracji.

Fabryczny tryb Kino
hdtv_com_pl-test-Sony_XR-65X95J-precal.jpg
O ile w przypadku OLED A90J, pierwsze aspekty obrazu, na które zwracaliśmy uwagę to kontrastowość i swego rodzaju podbicie skrajnych zakresów, tak w przypadku opisywanego LCD Sony na pierwszy plan wysuwa się… właściwie ciężko powiedzieć co. Mamy tu do czynienia z łagodnym przekazem, który potrafi wyciągnąć odpowiednią ilość szczegółów. Większość kolorów jest dość głęboka, choć im ciemniejsze barwy, tym płytsza ich prezentacja. W ogólnej reprodukcji kolorów dość mocno przed szereg wychodzi żółty. Potrafi on zanieczyszczać nieco m.in. czerwienie i zielenie. Białe obszary miały pewne naleciałości zieleni i niebieskości. Wypada tu wspomnieć, że opisywane odchyły w większości przypadków nie są kolosalne i raczej będą trudne do wychwycenia bez punktu odniesienia. Wyjątkiem jest tu kolor niebieski (i jemu pokrewne). W tym zakresie, w naszej sztuce znaleźć można było sporo miejsca na poprawę. Czerń w opisywanym modelu jest naszym zdaniem bardzo poprawna, choć fabryczne ustawienia mają tendencję do ukazywania zbyt dużej ilości szczegółów. Paradoksalnie, dobre odwzorowanie czerni wpływa istotnie na zwiększenie efektu halo. Ten z kolei okazał się jednym ze słabszych elementów opisywanego telewizora. Samo w sobie zjawisko nie jest wybitnie większe niż w innych konstrukcjach tego typu, a zarządzanie strefami podświetlenia jest jak najbardziej poprawne. Nie mniej, wspomniane dobre odwzorowanie czerni potęguje widoczność poświaty, stąd finalne wrażenie nie każdemu może przypaść do gustu. Materiały HDR (zarówno 10+ jak i Dolby Vision) charakteryzowały się delikatną mglistością i nieco mniejszą szczegółowością w ciemnych obszarach. Przy zwiększeniu dynamiki głębia czerni wydawała się prezentować nieco słabiej i sporadycznie można było dostrzec zielonkawe zabarwienia. XR-65X95J to kolejny telewizor Sony z bardzo dobrą obróbką ruchu. Nasza sztuka dobrze radziła sobie także z gęsto ułożonymi liniami. Mimo pewnych drgań, stabilność obrazów prezentowała się powyżej średniej.

Obraz po kalibracji: Tryb Własny Profesjonalny
hdtv_com_pl-test-Sony_XR-65X95J-rgb.jpg
Kalibracja poprawiła skalę szarości i ułożyła kolory. Wspomniane zabarwienia bieli zostały wyeliminowane. Także czerń przy sygnałach HDR zyskała na czystości. Udało się także dostroić prezentację ciemnych obszarów. Pod wieloma względami obraz stał się lepszy, choć nie udało nam się uzyskać znaczącej poprawy w zakresie reprodukcji koloru niebieskiego. Jednak bez ekranów wzorcowych, nie będzie to raczej stanowić dużego problemu. Zabawa z algorytmami mającymi ulepszać obraz nie była zbyt owocna. W sumie znając telewizory Sony, nie zdziwiło nas to zbytnio, gdyż pod wieloma względami natywna praca silników stosowanych przez producenta jest na tyle dobra, że stosowanie upłynnień, czy wyostrzeń często nie jest tu potrzebne.

hdtv_com_pl-test-Sony_XR-65X95J-satu.jpg
To, co można by poprawić, to ilość szumów. Nie jesteśmy zwolennikami całkowitego odszumiania obrazów, gdyż przekaz traci wtedy swoją „kinowość”, nie mniej X95J miał ich w naszym odczuciu zbyt dużo. Podczas przełączania się między serwisami a odtwarzaczem Blu-ray UHD, zauważyliśmy, że mimo wspomnianego łagodnego charakteru prezentacji, Sony potrafi być wrażliwy na jakość sygnałów. Przy słabszych zdarzało się nam dostrzegać delikatne artefakty przy przejściach tonalnych. Zanikały one wraz ze wzrostem jakości sygnału. Jest to jeden z tych telewizorów, które potrafią obnażyć niedociągnięcia i kompresje spotykane przy materiałach w serwisach internetowych oraz telewizji DVB. Z drugiej strony ten sam telewizor potrafi pozytywnie zaskoczyć w połączeniu z dobrymi jakościowo sygnałami.

Tryb Gier (po kalibracji)
Podobnie jak w przypadku opisywanego XR-65A90J, tak i tu, współpracę z kartami nvidia, czy konsolą x-box można opisać jako poprawną, choć w pewnych sytuacjach brak VRR może być zauważalny. Pamiętamy przy tym o zobowiązaniu firmy Sony do wprowadzenia technologii poprzez aktualizację. Jak można się było spodziewać, producent nieco szybciej zadziałał w kwestii usprawnienia współpracy z PlayStation5. Update z opcjami "Perfect for PS5" uwzględniający Auto HDR Tone Mapping oraz Auto Genre Picture Mode wypuszczony został pod koniec ubiegłego roku. Generalną prezentację obrazów w grach można określić jako dobrą. Co ciekawe połączenie z konsolą x-box zdało się wzmocnić nieco charakter telewizora. Wspomniana wcześniej łagodność, w tym wypadku wydawała się nieraz sprzyjać, minimalizując pewne artefakty, które na innych ekranach bywały bardziej zauważalne. Kolory pozostawały przyjemnie żywe i głębokie.

Pomiary
hdtv_com_pl-test-Sony_XR-65X95J-Uni.jpg

Na biorących pod uwagę wartości mierzalne, Sony XR-65X95J powinien zrobić pozytywne wrażenie. Średnie wartości większości błędów są niewielkie i plasują telewizor w czołówce klasowej. Plansze testowe pokazały delikatne niedoświetlenia przy krawędziach na całej długości ekranu, które w codziennym użytkowaniu pozostawały niezauważalne. Delikatna nierównomierność intensywności podświetlenia, zauważalna na białej planszy, z reguły pozostawała także niewykrywalna, zarówno w treściach filmowych jak i grach. W zakresie czerni i ciemnych szarości, Sony prezentował się bardzo równo. Telewizor pozytywnie wyróżnił się sposobem w jaki radził sobie z odbiciami (podobno większe przekątne radzą sobie pod tym względem jeszcze lepiej), a także tym, jak obrazy prezentowały się pod kątami. Po przeprowadzonych ustawieniach, zmierzone wartości wyglądały następująco:
  • Średni błąd dE2000 ułożenia RGB w skali szarości IRE 0-100: 0,3
  • Średni błąd dE2000 rozłożenia nasycenia (punkty co 20%): 1.03
  • Średni błąd dE2000 rozkładu kolorów Colorchecker: 1,13
  • Jasność: 573 cd/m2
  • Średnia temperatura: 6504
  • Stopa Kontrastu:
    - natywna: 2161:1
  • Dostrojenie przestrzeni REC.709: 98,2%
  • Pokrycie przestrzeni UHDA-P3:
    - 1976uv: 91,06%
    - 1931xy: 90,72%
  • Pokrycie przestrzeni BT2020:
    - 1976uv: 66,46%
    - 1931xy: 65,10%
  • Input lag (3840x2160; 60fps): 17,1ms
  • Pobór energii:
    - SDR: średnio 100W
    - HDR: średnio 170W
Dźwięk
hdtv_com_pl-test-Sony_XR-65X95J-5.jpg
sony.pl​
Charakter brzmienia generowany przez głośniki telewizora wydaje się być spójny z charakterem obrazu. Całość jest w miarę dobrze zbalansowana z delikatnym wysunięciem dialogów do przodu. Głośniki w dość czysty sposób odtwarzają mowę, bez tendencji do syczenia.

System operacyjny i multimedia
hdtv_com_pl-test-Sony_XR-65X95J-2.jpg

sony.pl​
Przyznajemy, że po ostatnim spotkaniu z OLED A90J, nie jesteśmy wielkimi fanami tego jak Sony i Google podchodzą do sprawy interfejsu użytkownika (więcej można znaleźć TU). Nie zmienia to faktu, że system pracuje stabilnie, a urządzenie jest wydajne i trzeba się postarać, by obciążyć je w zauważalny sposób. Nie natkęliśmy się na błędy skrótów klawiszowych, jakie pojawiły się w A90J. Dzięki temu bezpośrednie przejścia między serwisami internetowymi nie sprawiały problemu. Zintegrowany odtwarzacz telewizora okazał się poprawnie działającym układem. Odczyt plików nie wpłynął znacząco na spowolnienie wykonywania innych poleceń i do sporadycznego odtwarzania powinien wystarczyć większości użytkowników.

Podsumowanie
hdtv_com_pl-test-Sony_XR-65X95J-4.jpg
sony.pl​
Spory szum wokół technologii miniLED, nieco zepchnął marketingowo klasyczne rozwiązania LCD. Stanowią one jednak ciągle większą część oferty, większości producentów. Sony XR-65X95J wydaje się zajmować dość istotne miejsce w ofercie firmy. Jak wszystkie konstrukcje ma swoje mocne i słabsze strony. Nie licząc dość intensywnego efektu halo i delikatnego cloudingu, telewizor pod wieloma względami jest solidnym produktem, który ma szansę sprawdzić się w wielu sytuacjach. Na swoją listę mogą wpisać go Ci, którzy szukają w miarę naturalnego obrazu, o stonowanym charakterze, z dobrym poziomem czerni i dobrym (naturalnym) przetwarzaniem ruchu. Sony XR-65X95J ma spore szanse sprawdzić się także w jasnych pomieszczeniach, gdzie odbicia mogą być pewnym problemem. Innymi słowy, solidny przedstawiciel technologii LCD z pełnym podświetleniem LED, do uniwersalnych zastosowań.
 
Pogubiłem się. To w końcu o jakim modelu jest ww. opis? Sony XR-65X95J czy 65X95K bo autor stosuje zamiennie ww. nazewnictwo. W tytule jest "K" a w opisie już występuje "J" (i to wielokrotnie) a to przecież dwa różne produkty pochodzące z różnego okresu.
 
Ostatnia edycja:
Jest poprawnie. Wartości są mierzone w trybie obrazu po przeprowadzonej kalibracji, dla ciemnego pomieszczenia. Oznacza to, że jest pewien zapas i np pomiar dla warunków dziennych wyszedłby nieco inaczej. Z kolei rezultat pomiaru w trybie odbiegającym od naturalnego, zapewne prezentowałby jeszcze wyższą wartość - ale raczej nie na tyle, by była on 4-cyfrowa ;)
 
Do góry