TV OLED LG OLED55GX3LA - Recenzja | Test | Opinie

hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test.jpg
lg.com​
Wstęp
W 1999r. firmy LG Electronics i Royal Philips Electronics, stworzyły podmiot LG.Philips LCD Co. Ltd. Jego głównym celem było tworzenie matryc LCD. W 2008r. Philips sprzedał swoje udziały, a spółka zmieniła nazwę na LG Display. Aktywne działania i rozwój LG Display, doprowadziły do upowszechnienia technologii OLED, która dziś pod wieloma względami oferuje wyjątkową jakość obrazu. W związku ze ścisłym powiązaniem z LG Display, LG Electronics było pierwszą firmą, która wprowadziła do sprzedaży konsumenckie telewizory OLED o dużych przekątnych. W przyszłym roku minie 10 lat od pojawienia się pierwszego, 55” OLED'a LG. Dziś, po blisko dekadzie, przyglądamy się jednemu ze współczesnych przedstawicieli tej technologii od LG.

hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-3.jpg

lg.com​
Budowa
Seria GX, określana przez producenta jako Gallery, to wyjątkowa linia telewizorów stworzona przede wszystkim z myślą o instalacjach ściennych. W przeciwieństwie do większości telewizorów OLED, ogólna głębokość modeli GX jest jednakowa na całej wysokości i szerokości ekranu. Delikatne zagłębienia znajdują się w części ze zintegrowanymi elementami uchwytu oraz w sekcji dedykowanej do prowadzenia przewodów. Dzięki temu, po zamontowaniu telewizora, urządzenie całkowicie przylega do ściany, prezentując się wyjątkowo estetycznie nie tylko od frontu, ale także od boków. Korytarze wyprowadzające kable mają ujście w centralnej części dolnej krawędzi telewizora.

hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-2.jpg


hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-1.jpg
lg.com​
Materiały użyte do budowy to połączenie różnego rodzaju metali i dobrej jakości plastików. Ekran otoczono cienką aluminiową ramką. Plastikowe ścianki, łączące niejako wyświetlacz i tylną osłonę, są jednolite na bokach oraz kratowane z góry i dołu. Prześwity zapewniają wentylację (góra i dół) oraz pełnią rolę swego rodzaju maskownic głośnikowych (dół). Na środku dolnej krawędzi ekranu zamontowano moduł skrywający wszelkiego rodzaju czujniki i sensory. Na jego dolnej ściance umieszczono przycisk wielofunkcyjny pozwalający na obsługę podstawowych funkcji telewizora. Mimo że linia GX jest zaprojektowana przede wszystkim z myślą o montażu ściennym, LG przewidziało także opcję ustawienia telewizorów na meblach. Opcjonalnie można dokupić stopki, które montuje się blisko krawędzi ekranu. Zakładając dobór odpowiednio cienkich przewodów, standy umożliwiają przeprowadzenie kabli, oferując tym samym całkiem estetyczne rozwiązanie połączenia urządzeń.

hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-7.jpg


hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-5.jpg


hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-6.jpg

Najmniej elegancko wykończonym elementem jest pilot. Ogólnie wykonany bardzo poprawnie, jednak jakość użytych materiałów nie daje poczucia jakiego można by się spodziewać patrząc na cenę produktu. Użyte materiały mają jednak także plusy. Pilot jest całkiem odporny na pozostawianie śladów i wydaje się być dość odporny na ewentualne obicia.

hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-9.jpg


hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-8.jpg

Specyfikacja
Patrząc na obecny rynek telewizorów, nie ulega wątpliwości, że pod względem wprowadzanych innowacji i zaawansowanych rozwiązań, LG Electronics jest firmą znajdującą się w czołówce. Wyposażenie OLED55GX obejmuje m.in. trzeciej generacji procesor α9 z zaawansowanymi algorytmami przetwarzania obrazu, układ rozpoznawania mowy i obsługi głosowej ThinQ, terminale HDMI w specyfikacji 2.1, a także kompatybilność z Dolby Vision IQ oraz Nvidia G-Sync. Wybrane dane specyfikacji prezentują się następująco:
• Przekątna ekranu: 55”
• Rozdzielczość: 3840x2160
• Panel: 4K OLED
• True Motion: Refresh Rate 100Hz
• Algorytm głębokiego uczenia: AI Picture Pro
• Wygaszanie: Pixel Dimming
• 4K HFR: RF / HDMI / USB
• HDR: Cinema HDR
• Smart TV: webOS Smart TV
• Złącza:
- WiFi
- Bluetooth
- Głowice: DVB-T2/T, DVB-C, DVB-S2/S
- HDMI: 4 (spód)
- Specyfikacja HDMI: 2.1 (40Gbps)
- USB: 3 (bok)
- Wyjście optyczne
- CI+
- Wyjście słuchawkowe
• Moc dźwięku: 60W (20W, 10W na kanał)
• Kanały: 4.2 ch
• Dolby Surround: Dolby Atmos
• ThinQ AI: obsługa języka polskiego
• Inteligentne rozpoznawanie głosu
• Klonowanie ekranu telefonu
• Galeria
• Sport Alert
• Pilot Magic
• Nagrywanie USB
• Przeglądarka www
• FILMMAKER MODE ™
• Google Assistant: po polsku (z dniem premiery w Polsce)
• Klasa energetyczna: A
• Pobór mocy [W]: 115
• Roczne zużycie energii kWh/rok: 160
• Vesa: 300/180*300/-
• Wymiary produktu (szer. / wys. / gł.)
- bez podstawy [mm]: 1225/706/23.1
- z podstawą [mm]: 1225/765/271
- podstawa (szer. / gł.) [mm]: 1168*271
• Waga produktu (bez podstawy / z podstawą) [kg]: 21.8/22.5

Cena: 8499pln (w trakcie pisania tekstu)

hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-11.jpg

Pomiary
Plansze testowe wyświetlane na ekranie LG OLED55GX pokazały, że po przeprowadzonej kalibracji, matryca i sposób pracy układów odpowiadających za reprodukcję obrazów oferują dobre właściwości w zakresie jednolitości i równomierności. Trafiły się dwie plansze których wyświetlenie prezentowało pewne szumy i artefakty, nie mniej w warunkach rzeczywistych nie były one dostrzegalne. Ustawienia skali szarości i przestrzeni barw zaowocowały bardzo dokładnymi wynikami, pozwalającymi w aspektach odwzorowania kolorów wyjątkowo dobrze odzwierciedlać zamierzenia twórców. Co prawda rozkład nasycenia fuksji mógłby być nieco lepszy, ale mimo niedociągnięć w tym zakresie, średni błąd testu colorchecker wyniósł poniżej '1', co plasuje ekran w czołówce wyświetlaczy konsumenckich. Zmierzone wartości wybranych parametrów prezentują się następująco:
• Średni błąd ułożenia RGB w skali szarości IRE 0-100 dE2000: 0,2
• Średni błąd rozkładu kolorów Colorchecker dE2000: 0,9
• Jasność:
- okno 10%: 743 nit
- okno 100%: 144 nit
• Dostosowanie przestrzeni REC709: 99,9%
• Pokrycie przestrzeni UHDA-P3:
- 1976uv: 98,81
- 1931xy: 96,83
• Pokrycie przestrzeni BT2020:
- 1976uv: 74,30
- 1931xy: 70,22
• Input Lag 3840x2160; 60fps: 13,1ms
• Średni pobór energii: 125W (Min: ok 50W; Max: ok 200W)

hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-uniformity.jpg

Obraz
LG OLED55GX jest wyjątkowo precyzyjną maszyną, która za wszelką cenę chce pokazać wszystkie szczegóły, jakie zaszyto w strumieniu danych. Takie podejście dość mocno uwrażliwia telewizor na jakość odbieranych sygnałów, co sprawia że im słabsza jakość materiałów, czy większa kompresja prezentowanych treści, tym bardziej widoczne potrafią być pewne niedociągnięcia. Dostrzegalne może to być przede wszystkim podczas prezentowania ujęć z dużą ilością przejść tonalnych, w ciemnych scenach. Sporadycznie na ekranie dostrzec można artefakty także w przypadku jasnych kolorów. Kliniczne podejście LG do reprodukcji obrazów ma także drugą stronę. Odbierając sygnał dobrej jakości, GX jest w stanie zaprezentować jeden z bardziej dokładnych obrazów pod względem odwzorowania kolorów i szczegółowości z jakimi można się spotkać obecnie na rynku konsumenckim. Kolory są dobrze nasycone, a obrazy ostre i dobrze zdefiniowane. Patrząc na sposób prezentowania treści w zależności od dynamiki materiałów zauważyliśmy, że układy pracujące przy obróbce sygnałów SDR oferują bardzo dobry poziom dynamiki. Kontrast, mimo że we wszystkich ekranach OLED jest na rewelacyjnym poziomie, tu wydaje się być niejako dodatkowo wzmocniony. Te same układy telewizora wydają się delikatnie tonować swoje działanie, podczas obróbki treści HDR. Trochę jak by silnikom brakowało nieco mocy do utrzymania swoich optymalnych właściwości. Różnice są bardzo delikatne, a obrazy HDR pozostają bardzo dobrze definiowane z właściwym nasyceniem, ostrością oraz dynamiką. Po prostu brak im pewnego błysku, dostrzegalnego w przypadku sygnałów SDR. W przypadku pewnych materiałów Dolby Vision, zauważyliśmy delikatne podwyższenie poziomu czerni. Kalibracja trybu DV poprawia sytuację, jednak sporadycznie pociąga za sobą delikatne straty w oddawaniu szczegółów. Nieco trudniej skorygować obraz, gdy priorytetem jest uzyskanie niskiej wartości input lag. Składa się na to wiele czynników. Samo sterowanie matrycy OLED dla bardzo niskich poziomów szarości jest dość skomplikowane, do tego z informacji jakie uzyskaliśmy, materiały opakowane w kontener Dolby Vision, "w środku" mogą znacznie odbiegać od standardów, co utrudnia wypracowanie uniwersalnego algorytmu. Wiemy, że LG monitoruje sprawę, całość jest jednak na bardzo wczesnym etapie.

hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-grayscale.jpg

Układy odpowiadające za przetwarzanie ruchu, wpisują się niejako w ogólne podejście do prezentowania obrazów. Całość działa bardzo poprawnie. Zdarzały się sceny, w których LG GX zdawał się być bardziej podatny na judder niż inne ekrany, ale bywały także takie, w których radził sobie lepiej.

hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-colorchecker.jpg

Przypominamy, że opis naszych wrażeń, jak zwykle bazuje na ustawieniach obrazu możliwie najbardziej zbliżających nas do wrażeń kinowych, jednak dla preferujących mocniejszy angaż układów przetwarzania, LG oferuje sporo możliwości. Przyzwoicie działa układ Tru Motion, który w opcji użytkownika oferuje 10 stopniową skalę redukcji rozmycia i zarządzania płynnością. Systemy redukcji szumów nie są co prawda tak efektywne, jak w przypadku niektórych telewizorów, ale nawet z nieaktywnymi opcjami ziarnistość nie jest elementem, który mocno rzuca się w oczy.
Algorytm mapowania tonów działa w dość stonowany sposób. Po jego załączeniu, statyczne treści HDR zyskiwały z reguły na dynamice, a obrazy potrafiły być bardziej przyjazne dla oka. Co prawda bywały także sceny, gdzie działanie potrafiło być nieco zbyt intensywne. Generalnie jednak układ pozostawił raczej pozytywne wrażenia. Funkcja Dolby Vision IQ, jak dla nas z reguły zbyt mocno rozjaśniała przekaz, choć podejrzewamy, że w pewnych sytuacjach jej działanie może się podobać.

hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-saturation-sweeps-SDR.jpg

Dla aktywnych graczy, sporą zaletą telewizorów LG GX może być kompatybilność z technologiami Nvidia G-Sync, VRR, ALLM, a także z profilem HGiG (HDR Gaming Interest Group). Czekający na nowe konsole docenią także specyfikację HDMI 2.1, dzięki której ekrany mogą wyświetlać obrazy UHD o częstotliwości 120Hz. Będąc przy HDMI 2.1. chcemy poruszyć kwestię przepustowości gniazd, którą ustalono na poziomie ok. 40Gbps. Wiemy, że oficjalna specyfikacja HDMI 2.1 mówi o prędkości 48Gbps, jednak LG jest świadome, iż zawężenie pasma może oferować większą odporność na zakłócenia, większą tolerancję na słabsze okablowanie itp. Mając na uwadze parametry telewizorów (w szczególności 10-bitowe panele), a także to że nowe konsole najprawdopodobniej wypuszczą maksymalnie także ok 40Gbps oraz fakt, że w nowych amplitunerach AV z gniazdami HDMI 2.1 sytuacja wygląda podobnie, naszym zdaniem decyzja wydaje się rozsądna.

hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-12.jpg

Dźwięk
LG OLED55GX dysponuje 60W układem głośników, określanym przez producenta jako system 4.2. Brzmienie jest nieco rozświetlone, z wyraźnym akcentowaniem dialogów. Takie podejście pozwala uzyskać poprawną szczegółowość, jednak potrafi być męczące. LG umożliwia wykorzystanie głośników bluetooth pracujących jako kanały surround, jednak w trakcie testowania telewizora nie udało nam się sprawdzić działania tej funkcji. Mimo iż dźwięk pozwala na wykorzystywanie telewizora w formie solo, to naszym zdaniem, obraz jaki oferuje OLED GX, zdecydowanie zasługuje na dobry, niezależny system nagłaśniający.

hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-10.jpg
lg.com​
System Operacyjny i Multimedia
LG WebOS to naszym zdaniem jeden z bardziej dopracowanych systemów operacyjnych na rynku TV. Zakupiony w 2013r od HP i dostosowany do użytku w telewizorach oferuje spore możliwości multimedialne i płynną obsługę. Wśród preinstalowanych aplikacji znaleźć można m.in. Netflix, Amazon Prime, Youtube, Rakuten TV, a także Apple TV+. W sklepie LG znaleźć można wiele pozostałych, popularnych rozwiązań typu VOD, jak choćby HBO Go, czy Ipla. LG pozwala także na screen mirroring zarówno z urządzeń bazujących na systemie Android jak i z produktów Apple.

hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-13.jpg

Menu serii GX oferuje także tzw. Home Dashboard, gdzie obok zarządzania wejściami oraz opcjami multimedialnymi telewizora, dostępna jest także sekcja dedykowana kompatybilnym produktom ‘smart’. Pozwala ona odczytywać informacje, a także zarządzać podstawowymi funkcjami oświetlenia, klimatyzacji, czy urządzeń AGD.

hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-16.jpg


hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-14.jpg

Charakterystycznym elementem systemu jest wskaźnik pilota. Rozwiązanie to, do sprawnej obsługi może wymagać nieco treningu. A i po czasie zapewne nie każdemu przypadnie do gustu. Jednak w pewnych sytuacjach, w połączeniu z kółkiem typu 'scroll' (np. podczas korzystania z wbudowanej przeglądarki internetowej), może być wyjątkowo skuteczne. Aby wskaźnik zniknął z ekranu wystarczy przycisnąć dowolną 'strzałkę'. Przekręcenie kółka lub poruszenie pilota po przerwie, przywoła wskaźnik ponownie.

hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-15.jpg

Jak większość obecnych telewizorów, LG OLED55GX posiada zintegrowany odtwarzacz multimedialny. To, co go wyróżnia to zaskakująco pozytywne wrażenia, jakich dostarcza w kwestii jakości obrazu. Wydaje się, że dla pewnej grupy użytkowników, którzy nie mają własnej, cyfrowej biblioteki filmowej i generalnie sporadycznie odtwarzają posiadane pliki, zintegrowany moduł może być wystarczająco dobry (zarówno jako odtwarzacz sieciowy jak i USB), by nie rozważać zakupu dedykowanego urządzenia.

hdtv_com_pl-LGOLED55GX-test-11-1.jpg

Podsumowanie
LG OLED55GX jest wyjątkowo zaprojektowanym urządzeniem, oferującym zarówno bardzo dobrą jakość obrazu jak i rozbudowaną funkcjonalność. Użytkownicy produktów Apple mogą korzystać zarówno z technologii AirPlay jak i zintegrowanej aplikacji Apple TV+. Posiadacze zaawansowanych kart graficznych Nvidia skorzystają z G-Sync, a czekający na nowe konsole mogą być spokojni o wartości odświeżania. Pod wieloma względami LG OLED55GX wydaje się być telewizorem maksymalizującym możliwości technologii OLED. Zdarzają się co prawda materiały, podczas wyświetlania których można odnieść wrażenie jak by telewizor zbyt bardzo się starał. Nie mniej, jest to bardzo dobry produkt, który może przyciągać uwagę zarówno ze względu na wrażenia jakie oferuje w zakresie reprodukcji obrazów, liczby i specyfikacje, jak i kompatybilność z szeroką gamą urządzeń i technologii.

5-star-medium.jpg


Sprzęt dostarczył:
sklep audiovideo.com.pl
 
Do góry