Ferguson Ariva 210 Combo - jakość obrazu programów SD: Scart RGB / HDMI

pawel110

New member
Witam użytkowników w/w tunera; nagrodzonego Złotym Pixelem 2012.

Zwracam się z zapytaniem - jak u was wygląda sprawa jakości obrazu programów SD przy wykorzystaniu łącza HDMI oraz Scart w trybie RGB ?

Zauważyłem, że u mnie na programach naziemnej telewizji DVB-T jest lepszy obraz na kablu Scart RGB niż na cyfrowym HDMI co mnie trochę zdziwiło. Początkowo podłączyłem tuner do telewizora przez HDMI. Programy HD z DVB-T i SAT; wiadomo - bajka. Jednak po pewnym czasie podłączyłem kabel Scart i przełączyłem tuner w tryb RGB - okazało się, że obraz SD jest lepszy (ładniejszy) niż ten po HDMI tzn.: bardziej wyrazisty i szczegółowy, kontury lepiej zaznaczone. Różnicę tą widać wyraźnie zwłaszcza na logach stacji telewizyjnych np. Polsat. Dużo przyjemniej ogłądało się np. Formułę 1 w niedzielę po Scarcie niż HDMI.

Nie wiem czy mam jakiś wadliwy egzemplarz - czy wszystkie tak mają ?


Z góry Dziękuję za odpowiedź.

P.S.
dodatkowo chciałbym zaznaczyć, że:
- chodzi o programy SD,
- problem kabli lub telewizora wykluczony (sprawdzone)
- HDMI sprawdzałem w róznych trybach: 720p, 1080i, 1080p
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Sprzęt masz w porządku ,kabel scart lepiej się nadaje do transmisji SD ,jeszcze lepsze rezultaty uzyskasz jak zastosujesz lepszy kabel
 

pawel110

New member
Dzięki za odpowiedź. Wychodzi na to, że ze sprzętem jest wszystko w porządku. Konkluzja jest następująca:

- Obraz na programach SD jest zdecydowanie lepszy na klasycznym kablu analogowym typu Scart RGB,
- Obraz na programach HD lepszy na cyfrowym HDMI bo to - "oczywista oczywistość",

Jako ciekawostkę mogę podać, że zrobiłem też porównanie w/w Fergusona z nagrywarką DVD/HDD Panasonic DMR-EX795 pod kątem wyświetlania obrazu SD z telewizji naziemnej DVB-T po kablu HDMI. Okazało się, że Panasonic ma jednak lepszy obraz, ale można to chyba wytłumaczyć zastosowaniem droższej elektroniki (cyt. ze strony Panasonic - DMR-EX-795):

"Konwersja do formatu 1080p Dane w formacie SD są konwertowane do formatu wysokiej rozdzielczości 1920 x 1080p dzięki interpolacji danych obrazu za pomocą oryginalnych algorytmów. Ten proces konwersji około 6-krotnie wzbogaca orginalne dane i zapewnia najwyższą dostępną jakość danego sygnału oglądanego na wielkoekranowych telewizorach HD. Procesor chrominancji Umożliwia wyświetlanie wyraźniejszego i ostrzejszego obrazu dzięki szczegółowemu odtwarzaniu materiałów zapisanych na płytach DVD lub na twardym dysku. Odtwarzane barwy odpowiadają oryginalnemu obrazowi, zapewniając bogatą kolorystykę detali."

Na pocieszenie mogę napisać, że obraz z Fergusona jest ciut lepszy na Scarcie niż obraz Panasonica na kablu HDMI. Oczywiście cały czas chodzi o programy w SD.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Panasonic jako jedna z nielicznych firm używa swojego procesora P4HD do skalowania obrazu ,stąd wysokiej jakości obraz
 

digitalus

Banned
Mam arive 210.Moge potwierdzic ze jakosc obrazu sd jest zdecydowanie lepsza przez wyjscie euro niz hdmi.
Podobnie jest w innych tunerach ale wiekszosc osob korzysta z wyjscia hdmi i nawet nie sprawdza wyjscia euro bo uwaza ze przez hdmi mozna uzyskac najlepsza jakosc obrazu. Kolega ma dreamboxa 500 i jakosc obrazu sd tez jest lepsza przez wyjscie euro.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Digitalus - mam pytanie do Ciebie odnośnie tego Fergusona ,jak jest ze stabilnością tzn .czy tuner się zawiesza pytam tak z ciekawości ,dla przykładu moi rodzice mają Opticuma wcześniej mieli polsatowskiego Echostara ,w ciągu jednego miesiąca Opticum zawiesił się więcej razy niż Echostar przez 4 lata
 

digitalus

Banned
Nie zawiesza sie . Czesciej korzystam jednak z tunera satelitarnego , czasami z dvb-t z tunera gdy np chce cos nagrac .W telewizorze jest dvb-t ,dlatego z dvb-t z tunera zewnetrznego korzystam sporadycznie. Gdy korzystam z tunera satelitarnego nie bylo jeszcze zawieszenia.Powodem zawieszania sie tunera moze byc wlaczona funkcja dvbt power . Menu tunera - instalacja, regulacja anteny naziemnej dvbt power , funkcja powinna byc wylaczona.
DVBT power potrzebne jest tylko wtedy gdy korzystamy ze wzmacniacza antenowego i zasilanie bedzie wysylane przez wejscie antenowe.
 
Ostatnia edycja:
Do góry