Skalowanie proporcji ekranu jaki tuner ?

migusx

New member
Witam
Szukam tunera HD do 300-350 zł który będzie automatycznie zmieniał proporcje obrazu. Coś na kształt automatu w telewizorach Panasonica.Wiadomo że część kanałów nadawana jest w formacie 16:9 a część 4:3 - tuner ma wtedy sam rozciągnąć obraz....

Mam telewizor Full Hd ,platformę Cyfry ale bez pakietu HD (tylko Canal+HD). Zależy mi więc również na jakości skalowania obrazu SD no i na wspomnianych proporcjach.

Moją uwagę zwróciły tunery : Ariva 120/220(chyba ma to skalowanie) oraz Openbox s9 ,OPTICUM HD X403p

Jeżeli ktoś z forumowiczów ma doświadczenia z tymi tunerami to proszę o jakieś info

Z góry dzięki
 
Ostatnia edycja:

migusx

New member
Ja ci polecam Openbox s9

Możesz uzasadnić ?
Jaki jest obraz zwłaszcza na SD ,jak ze skalowaniem proporcji ekranu ?
Jakaś wyraźna przewaga nad innymi tunerami z tej grupy cenowej?

Bo jeśli chodzi o oprogramowanie to "niby linuksowe " jest podobno zamknięte a nie otwarte jak w drogich Dreamboxach co pod tym względem stawia go na równi z pozostałymi tunerami...
Chyba że się mylę...

Pozdrawiam
 

czesiu.m

New member
1. Każdy dekoder musi umieć sobie poradzić z dwoma formatami obrazu, tj. 4:3 i 16:9 Są różne podejścia do tematu i dlatego w opcjach jest co najmniej kilka sposobów na rozwiązanie tego zagadnienia. Niemniej jednak zastanawianie się, że któryś dekoder nie poradzi sobie to mniej więcej to samo, jak pytać czy wyświetli kolorowy obraz czy tylko czarno biały.
1. Skalowanie SD do HD to temat dość złożony. Można powiedzieć tak - im droższy i wyższej klasy sprzęt, tym lepsze jest skalowanie i tym lepsza jakość obrazu. W podanym przedziale cenowym nie ma dobrego urządzenia, które dawałoby dobry obraz, co nie znaczy, że nie można uzyskać dobrej jakości obrazu w telewizorze.

Jeśli mamy prosty dekoder, który dysponuje słabym skalerem, to musimy użyć skalera w telewizorze. Jeśli telewizor jest nowy i markowy, to najprawdopodobniej ma lepszy skaler niż ten w dekoderze. Żeby użyć skalera w TV ustawiamy w dekoderze taki sposób wyświetlania obrazu, żeby na wyjściu było zawsze tak, jak nadaje platforma. Czyli bedzie to np. auto, albo 576i/p jeśli odbieramy tylko kanały SD. To dotyczy wyść HDMI oraz COMPONENT.
 
Ostatnia edycja:
Do góry