Jedna antena + dwa dekodery + jeden unicable

przemm

New member
Mam antenę z konwerterem Unicable i dekoder NC+ do którego dochodzi jeden kabel, rozdzielony na dwa wejscia dekodera - mogę dzięki temu oglądać jeden kanał i inny nagrywać.

Pytanie: jak dołożyć teraz dekoder Polsatu żeby nie ciągnąć drugiego kabla z góry? Oba dekodery by działały na jednym telewizorze więc nie potrzebuje żeby sygnał był naraz na dwóch.

Chciałbym móc przełączyć sygnał między dekoderami nie tracąc możliwości nagrywania i oglądania. Oczywiście nie na obu naraz - wtedy pewnie musiałbym mieć drugi kabel
 

Prospero

New member
Możesz rozdzielić dalej sygnał tak samo jak masz to zrobione w przypadku dekodera NiC+ pod warunkiem, że dekoder CP także wspiera technologię Unicable (EVOBOX). Rozdzielacz do koszt 3-8zł. Pozostanie tylko kwestia ich konfiguracji. Musisz pamiętać aby każdy dekoder miał własne przydzielone pasmo konwertera.

a871.gif


Tu masz przykład jak wygląda sposób podłączenia 4 dekoderów. Możesz też podłączyć tak tylko dwa dzięki czemu zyskają one dostęp do kolejnych transponderów.

Gdyby z jakiegoś powodu brakło Ci "wolnych częstotliwości" w obecnym konwerterze to zawsze możesz wymienić go na lepszy model wspierający Unicable II.

Unicable I - EN50494 , 8 kanałów
Unicable II - EN50607 , 32 kanały
 
Ostatnia edycja:

przemm

New member
Przecież Evobox podpięty do sygnału z automatu używa wszystkich 4 częstotliwości Unicable (do 3 programów można nagrywać jednocześnie), a WifiPremiumbox dwie częstotliwości.

Chodzi o przełączanie sygnału pomiędzy dekoderami. Obawiam się, że to co proponujesz w najlepszym wypadku nie zadziała a w najgorszym doprowadzi do uszkodzenia sprzętu.
 
Ostatnia edycja:

Prospero

New member
Niczego nie uszkodzisz. Dlaczego to niby ma nie zadziałać? Zwróć uwagę, że EVO używa 4 z 8 dostępnych częstotliwości. Sygnał rozdziela się stosują proste rozgałęźniki. Musisz w obu dekoderach wejść w konfigurację głowicy i ustawić wszystko jak trzeba. Kanały nie mogą się nakładać. Jeżeli w EVO ustawiasz 1-4 do w każdym innym zgodnym z Unicable ustawiasz 5-8 a jeżeli to za mało kupujesz konwerter zdolny obsłużyć 32 takie kanały! Proste!

To tylko kwestia konfiguracji i poświęconego czasu na ustawienie każdego z podłączonych tunerów. Używając tylko jednej częstotliwości (głowicy) możesz pod Unicable II podpiąć nawet 32 tunery jednogłowicowe, 16 dwugłowicowe i tak dalej i tak dalej...

EVO i tak ma ograniczenie, gdyż każda inna głowica FBC typu I ma możliwość obsłużenia do 8 takich kanałów konwertera.
 

przemm

New member
Już wiem gdzie się "rozminęliśmy" w rozumowaniu. Nie zauważyłem, że stosując Twój diagram musiałbym wymienić konwerter (mam Unicable Twin).

Wymieniając konwerter i np. jeszcze dodając multiswitch i zwykły rozdzielacz to się oczywiście da.

Mi chodziło o rozwiązanie nie wymagające wymiany konwertera.
 

Prospero

New member
Da się to zrobić też bez wymiany konwertera. Obrazek przedstawia sposób podłączenia 4 jednogłowicowych dekoderów do konwertera Unicable typu I (EN50494).

Jedynym ograniczeniem jakie wynika z podłączenia obu dekoderów na raz to fakt, że będziesz miał dostęp tylko do dwóch niezależnych transponderów na per dekoder. Będziesz mógł nagrywać jeden program z danego transpondera i oglądać drugi z innego (lub też nagrywać) no chyba, że inny (trzeci i kolejny) nagrywany program tv leci z któregoś już używanego przez dekoder tego samego transpondera.

Mam nadzieję, że nie pomieszałem. W każdym razie taka konfiguracja sprawia, że dekodery będą zachowywały się tak jakby miały tylko dwie zwykłe głowice FULLBAND. To jest pewne ograniczenie ale zadaj sobie pytanie jak często będziesz nagrywać na jednym dekoder aż tyle treści na raz? Zyskujesz dostęp do dwóch niezależnie pracujących dekoderów albo możesz pójść inną drogą. Kupić VU+ Ultimo 4K i do niego dodać dwa moduły CI+ od NC+ i CP :) Możesz tam zapodać 2 niezależne głowice FBC i jeszcze jedną FB :p Dodatkowo zyskasz możliwość transkodowania treści w locie :) do dowolnego bitrate :p Wyobraźnia nie zna granic :)

Co do Unicable II to z tego co się orientuję chyba tylko EVO z nią współpracuje. Należy z menu wybrać technologię DCSS:

DCSS … Evobox 1, gdzie odbiornik wykorzystuje 6 kanałów pracy (kanał 5-10)
DCSS … Evobox 2, gdzie odbiornik wykorzystuje 4 kanały pracy (kanały 13-16)

Boxy NiC+ mają chyba te kanały przypisane na sztywno ale nie jestem pewien bo zawsze omijałem ten złom z daleka.
 
Ostatnia edycja:

przemm

New member
Mój konwerter to Unicable (SCR).

Z tego co wiem, EVOBOX PVR wykorzystuje wszystkie cztery częstotliwości (1210MHz , 1420MHz, 1680MHz, 2040MHz), które ten standard obsługuje, więc nie ma możliwości zwykłego podzielenia sygnału z innym dekoderem obsługującym ten standard (Wifi PremiumBox).
 
Ostatnia edycja:

przemm

New member
Chciałbym wrócić do tego tematu i jeszcze raz prosić o poradę / pomoc.

Niewiele się u mnie zmieniło tzn. mam jeden kabel na parterze z sygnałem Unicable i ten kabel rozdzielam zwykłym rozdzielaczem na dwa dekodery: NC+ 4K i CP Evobox. Korzystam tylko z jednego dekodera naraz, bo przełączam sobie zasilanie pomiędzy dekoderami z "pilota" i jak chcę oglądać CP to włączam zasilanie w CP, a jak NC+ to wyłączam w CP i włączam w NC+

Na piętrze mam z tej samej anteny zwykły sygnał do NC+ multiroom.

Pytanie brzmi: czy istnieje obecnie (2020 rok) rozwiązanie, które pozwoliłoby nie przełączać zasilania pomiędzy dekoderami na parterze (jak wyłączę NC+, to multiroom na piętrze nie będzie działał)? Chodzi o to, żeby dwa dekodery chodziły na jednym kablu i oba jednocześnie były włączone do prądu nie zakłócając pracy konwertera.
 
Do góry