Dobór konwertera cyfrowego

dick89

New member
Witam,
Mam zamiar wymienić stary konwerter na nowy, który posiadałby wejścia conajmniej na 2 Tv. Czy można zamontować konwerter na 4 kable, tzw. Quad bez tracenia na sile sygnału ? Satelita jest pod platformę nc+. Czytałem dużo na temat tych konwerterów ale opinie są podzielone... Producent, szumy, jakość. Ja nie zmienuałem swojego od pierwszej umowy z cyfrą :) może z 6 lat. Druga sprawa czy jakość odbioru sygnału HD jest zależna od wielkości czaszy satelity ?
Dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Można zamontować taki konwerter podobnie jak np.octo (na 8 kabli) używa się tego przy małych instalacjach ,więc nie masz powodu do obaw
Sprawa parametrów, producenci piszą różne rzeczy np. o współczynniku szumów 0,1db może osiągną taką wartość w warunkach laboratoryjnych, ale na pewno nie w normalnym użytkowaniu ,bardziej przy wyborze należy się kierować marką producenta niż danymi na naklejce ,polecam Inverto Black ultra quatro lub selekcjonowany quatro Televes (ok.120zł)

Są konwertery profesjonalne tzw wyścigowe np.Invacom - tam podawane parametry są prawdziwe ,jeżeli dobrze pamiętam firma gwarantuje współczynnik szumów 0,3db .Są one dosyć drogie wykorzystuje się je do odbioru słabych sygnałów używanie ich z małą anteną nie ma sensu potrzeba co najmniej 115cm

Jeżeli chodzi o rozmiar czaszy to optymalnie jest 80cm (może być 90cm) z tanich anten polecam Corab , minimalnie droższe są Famaval ,jeżeli możesz pozwolić sobie na trochę większy wydatek warto wybrać duńskiego Triaxa - to chyba najlepsze rozwiązanie
 
Ostatnia edycja:

dick89

New member
Głównie chcę zmienić konwerter, bo mam problemy przy odbiorze kanałów HD, co ciekawe przed połączeniem cyfry z N nie było żadnych. Nie wiem czy to ma jakiś związek. No ale sygnał chciałbym podzielić na inne TV to też kolejny powód zmiany. Jeszcze jedna sprawa, jaka jest roznica miedzy konwerterem quad a quattro ? Czytałem że chodzi o podział sygnału, jest to prawda ?
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli są problemy z odbiorem kanałów HD ,zdarzają się zacięcia (obraz staje) albo jest nadmierna pikseloza to może być przyczyna instalacji antenowej i warto się jej wtedy przyjrzeć bliżej
Nic nie jest na wieki ,tak naprawdę po kilku latach użytkowania konwerter nadaje się do kosza , niewiele osób decyduje się na wymianę podobnie jak widok skorodowanych zardzewiałych anten jest dość powszechny - nikomu jak widać to nie przeszkadza

Konwertera Quad używa się do czterech pojedynczych tunerów ,albo dwóch n-recorderów ,albo do 1 n-recordera i dwóch tunerów
Konwertera Quatro używa się do współpracy z multiswitchem ,z reguły ma rozdzieloną polaryzację np.w przypadku dużego budynku gdzie sygnał z jednej anteny trafia do wielu mieszkań
 

dick89

New member
Czyli jeśli chcę poprowadzić osobno kable dla każdego telewizora bezpośrednio z konwertera, to muszę mieć konwerter quad tak ? AHA jeszcze mam pytanie, jeśli mam czasze 70, zmienić na 90 ? czy 80? albo zostawić i wymienić tylko konwerter?
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Tak taki konwerter ma cztery wyjścia łączysz to czterema kablami z czteroma telewizorami .Na początku kup sam konwerter i zamocuj na tej antenie co masz ważne jest żeby precyzyjnie ustawić antenę .Jeżeli nie pomoże i będą kłopoty z odbiorem (szczególnie przy gorszej pogodzie) trzeba będzie się postarać o większą antenę - to nie jest duży koszt
Dobrej klasy antena np.portugalska Famaval 80cm (biała ,lub grafit) to koszt ok.65zł ,można kupić 85cm jest o 10zł droższa - taka średnica w zupełności wystarczy

Można zrobić jeszcze inaczej - jeżeli jest miejsce kupić antenę 90cm i konwerter monoblock quad do odbioru dwóch satelit Hotbird 13E + Astra 19,2 E - dojdzie Ci za darmo dużo niemieckich kanałów (13 o jakości HD) do tego kilka fajnych stacji muzycznych i niemiecki Eurosport ,oraz 5 polskich stacji (Trwam, TVP Polonia ,TVP Historia ,TVP Info ,TVP Kultura)
 

jose70

Member
Odnośnie doboru konwertera, macie doświadczenia z "inverto black ultra" pytam ponieważ spotkałem się z opiniami, że posiada zbyt silne wzmocnienie - nie nadaje się do codziennego użytku ?
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Posiadałem ten model i rzeczywiście musiałem zamienić na Televes bo miał zbyt ; silny sygnał; . Poniekąd wiązało się to że miałem dość małą odległość 4 metry koncentryka miedzy anteną , a TV . Przy dłuższych odległościach może się sprawdzic chociaż gwarancji nie dam :-o
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Duże wzmocnienie nie jest wadą tylko zaletą ,co szczególnie widać w przypadku odbioru w gorszych warunkach i z transponderów DVB-S2
Problem z tym konwerterem może wynikać ze zbyt długiego uchwytu ,który wynosi 69mm

Kabel antenowy powinien być nie krótszy niż 5 metrów ,ponieważ będzie się "dusić" głowica satelitarna w tunerze
 

jose70

Member
przemko77 - podajesz o możliwości "duszenia" głowicy satelitarnej w tunerze, natomiast czy wiesz jak może to wyglądać w przypadku braku tunera korzystając z odbioru poprzez moduł CAM Cl +

Czy ktoś wie jaka jest odległość uchwytu czaszy anteny satelitarnej Inverto 100 cm Homepro ?
 

robertw222

Klub HDTV.com.pl
VIP
Inverto Black ultra quatro lub selekcjonowany quatro Televes to najstabilniejsze konwertery do multiswitcha przez wiele lat ciągłej pracy . Nadwyżkę wzmocnienia tego pierwszego proponuję obniżać indywidualnie przed każdym odbiornikiem za pomocą stałych tłumików np. 3db zazwyczaj wystarcza do usunęcia problemu , np. Tunery Opticum SLOTH mają mniej czułe głowice i zastosowanie konwertera o dużym wzmocnieniu znacząco poprawia stabilność ich pracy.
 
Ostatnia edycja:

PanaSłonik

New member
Chciałem dołączyć do rozmowy. Od paru dni zaniki sygnału - dekodery sprawdzone w punkcie obsługi (pace pvr I sagem)- korekta ustawień anteny nic nie wniosła - w ciemno postanowiłem zmienić konwerter - stary mam już ponad 8 lat (MICROELEKTRONICS TECHNOLOGY AP82-T2F). Stary zestaw działał jeszcze na SD dekoderach ładne parę lat, po przejściu na HD też dawał radę - chociaż w czasie opadów często gubił sygnał. Pierwszy wybór to GLOBO OPTICUM TWIN LTP-04H Z Eltrox'a (cena 41,99)- ale z racji że w punkcie podczas sprawdzenia dekoderów gość poinformował mnie że utrata sygnału to również sprawa wielkości anteny (obecnie 60 cm) to zdecydowałem się na antenę 80 cm z punktu NC+ za 79 zł z konwerterem również MICROELEKTRONICS TECHNOLOGY AP82-T2E-R103. Jak oceniacie Panowie ten "standardowy zestaw"? Teraz antenę mam na dachu więc każda wycieczka - to już będzie wyprawa ... przez włości sąsiada :)...
 

Prospero

New member
Te anteny od operatora to syf. Oczywiście da się to ustawić i działać będzie ale... uważam, że lepiej się szarpnąć na coś lepszego i sztywniejszego np. polski CORAB min. 90cm. Co do zaników sygnału to czy zwróciłeś uwagę na stan kabla oraz złączek F? Może masz gdzieś tam ... wodę? Jeżeli masz budżet i możliwości montażu pozwalają pomyśl od 100-110 cm. Wszystko większe już będzie mocno droższe. W tym roku często padało i jednak sporo osób narzekało przy tych 70-80cm antenach. Konwerter to niuans :)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Chciałem dołączyć do rozmowy. Od paru dni zaniki sygnału - dekodery sprawdzone w punkcie obsługi (pace pvr I sagem)- korekta ustawień anteny nic nie wniosła - w ciemno postanowiłem zmienić konwerter - stary mam już ponad 8 lat (MICROELEKTRONICS TECHNOLOGY AP82-T2F).

To stanowczo za długo ,praktycznie po paru latach konwerter nadaje się do kosza .Wybierz coś z oferty Inverto ,Televes .Jeżeli chodzi o antenę to tak jak przedmówca mówił ,obecnie minimum przyzwoitości to 80cm ,większa antena lepiej sobie poradzi w przypadku złych warunków pogodowych i oglądania w nocy (sygnał satelitarny nie ma stałej wartości najsłabszy jest w nocy,a także transpondery nadają z różną mocą )
Warto też wymienić przewód ,najlepiej aby ekran był też z miedzi
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Na nasze warunki w zupełności wystarczy 90-tka Carab i do tego jak przedmówca podpowiada konwerter Televes ( sam mam taki zestaw od dwóch lat) . Warto przyłożyć się lub zlecić prawidłowe ustawienie anteny i skrętu konwertera bo często tu leżą przyczyny z prawidłowym odbiorem kanałów sat.
 

Prospero

New member
Patrząc na pogodę za oknem i to co się działo przez ostatni rok... wiadomo, że nie ma takiej anteny co by zagwarantowała zawsze i wszędzie idealny odbiór ale te 90cm powoli czasami staje się za małe szczególnie, że pozycja 13E wcale nie ma tak dobrego sygnału jak popularna 19.2E a ten transponder TVN odziedziczony po Niemcach i jeszcze Vivie w analogu to porażka. Jak ktoś ma miejsce może naprawdę rozważyć zakup tych kilku cm więcej np. tych 110cm. Wszystko powyżej robi się przesadnie za drogie.

W każdym razie potem weź idź wytłumacz dziecku, że pada i nie obejrzy bajki. A żona, która ma gdzie to, ze pada śmieje się, że taki super hiper sprzęt a z pogodą sobie nie radzi :) Teraz operatorzy oszczędzają i wyciskają tyle miejsca ile się tylko da przez co odbiór jest często narażony na zakłócenia.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Antena od operatora syf a konwerter wymieniać co kilka lat, co za głupoty. :D

Na przykład dla Polsatu anteny robi Corab ,wiadomo że antena nie jest równa antenie, podobnie jest w przypadku konwerterów dlaczego tak jest chyba nie potrzeba wyjaśniać .Konwerter też nie jest na całe życie
 
Do góry