Toshiba 40VL748 - brak odpowiedniego formatu obrazu

VoytiG

New member
Witam,
od kilku dni jestem posiadaczem 40vl748 i powoli wgłębiam się w tajniki ustawień telewizora.
Już na wstępie jestem zawiedziony jednym zasadniczym niedociągnięciem - chyba, że to brak wiedzy w mojej strony.
Mianowicie nie mam możliwości ustawienia obrazu (kablówka UPC-dekoder cyfrowy) nadawanego w 4:3 tak, żeby bez zniekształceń rozciągnąć go na cały ekran. Oczywiście przy tego rodzaju skalowaniu obcięciu ulegały by górne i dolne "pasy" obrazu - natomiast boczne partie obrazu dopasowane by były do szerokości ekranu.
Uzasadniając (po co mi to?) wyjaśniam, że chodzi o możliwość oglądania audycji na pełnym ekranie, w postaci niezniekształconej, które w telewizorze 4:3 miałyby postać obrazu 16:9 (niezniekształconego) z czarnymi pasami u góry i u dołu - jednym słowem chciałbym właśnie takie audycje pozbawić tych pasów, tak żeby obraz nie porozciągał się, ale był na całym ekranie mojej Toshiby.

Będę wdzięczny za porady użytkowników tego modelu tv. :hmm:
 

czaki1981

New member
Nie wiem czy dokładnie o to ci chodzi, ale ja mam ustawione szeroki kat i przeleciałem wszystkie kanały w aster i kazdy mi pokazuje w 16:9, zmienia sie to na pilocie bodajze srodkowy rzad najwyzszy przycisk takie kwadrat a obok strzalki skierowane ku niemu. Tam mozna zmieniac jak sie chce ogladac. Aletak czytam i chyba to nie to :).
 

VoytiG

New member
niestety nie to :neutral: żadna opcji pod tym klawiszem nie rozwiązuje tego problemu - da się rozciągnąć na wiele sposobów, ale nie tak jak opisałem - tzn. z wycięciem górnych i dolnych pasów czerni i dopasowanie do bocznych krawędzi - bez zniekształceń obrazu.
myślałem, że może trzeba zaktualizować soft - no może wtedy pojawi się taka opcja, ale boję się, że tak już ten tv po prostu ma i dopiero odpowiedni format nadawania obrazu usunie ten feler - no ale jeszcze pewnie parę lat minie zanim wszyscy zaczną tak nadawać.
 

VoytiG

New member
różnice w poziomie głośności - 40vl748

Jeden problem rozwiązałem, mianowicie chodziło o przestawienie w "ustawieniach tv" (w dekoderze UPC) opcji "rozdzielczość HDMI" na "auto" - wtedy, w zależności od rozdzielczości nadawanego kanału, pojawiają się dodatkowe opcje wyboru aspektu obrazu. Efekt jest taki, że można dopasować obraz tak jak nie dało się zrobić wcześniej (jak na wstępie tematu). Można się też pozbyć w ten sposób białych kresek w górze ekranu, które występowały na kilkunastu kanałach a były wynikiem specyfiki nadawania obrazu przez kablówkę (nota bene człowiek w serwisie wyprowadził mnie z niepewności - czy to nie aby usterka telewizora - odpowiedź brzmi "nie":krol:

I już bym zamykał temat, ale pojawił się następny problem: zmieniając powyższą opcję na "auto" pojawiły się bardzo duże różnice w poziomie głośności dźwięku między programami HD a SD. Nie wiem co ma rozdzielczość do dźwięku, ale to fakt - przestawiając z powrotem tę opcję z "auto" na 720 lub 1080i problem znika.
Efekt jest taki, że gdy przełączam np. na kanał 3 (tvp HD) - mam dźwięk o jakiejś tam głośności (uznajmy go za posiadający poziom głośności wzorcowej), a następnie przełączając na kanał 2 (tvp 2) dźwięk jest taki sam, ale przełączając na kanał 1 (tvp 1) dźwięk drastycznie cichnie. Ale to nie koniec :twisted: : przełączając znowu na tvp 2 dźwięk jest już tak słaby jak na tvp 1 i dopiero po przełączeniu na któryś z kanałów HD znowu się wzmacnia. Taka jest prawidłowość za każdym razem: przełączając z kanału HD na program SD o jeden kanał - poziom dźwięku się nie zmienia, ale przełączając na kolejny kanał SD poziom dźwięku już maleje.
Dodam, że wartość pokazująca stopień głośności dźwięku na "suwakach" tv i dekodera nie zmienia się. Zmienia się jedynie to co słychać w głośnikach.
TV podłączony jest kablem HDMI 1.4.

Może ktoś spotkał się z takim problemem, byłbym dozgonnie wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki jak rozwiązać ten problem.:confused:
 

ogniotrwaly

New member
ja w 40xv733 mam w ustawieniach głośności funkcję od automatycznego dopasowania głosu własnie przy przełączaniu pomiędzy kanałami albo nawet dostosowanie w trakcie oglądania gdy jest bardzo głośna scena to też ją tonuje.
Może u siebie też masz coś takiego pewnie w zaawansowanych i tam trzeba poprzestawiać
 

VoytiG

New member
do zaakcpetowania

Jest OK :-D wprawdzie nie jest idealnie równo na każdym kanale, ale te różnice są na pewno już do zaakceptowania.
Gwoli ścisłości - załączyłem Dolby Volume na poziomie "wysoki". Także temat chyba mogę zamknąć.
Dzięki za porady - co prawda, wiedziałem, że jest taka opcja, ale celna uwaga "ogniotrwalego", kazała mi się zainteresować na nowo prawidłowym jej ustawieniem.:mrgreen:

pozdr
 

djbzyk24

New member
witam. wczoraj stałem się posiadaczem Toski i mam pytanie ponieważ obraz mam nie wystarczająco ostry można go porównać do filmu w foramcie avi. tv kupiłem u kikiego z kalibracją czy należy coś ustawic by poprawic ostrosc i ogolnie obraz?? dodam ze nie mam go podlaczonego przez kabel hdmi bo moj tuner od cyfry+ jest starym modelem. moze jego trzeba wymienic??
 

krzychow85

New member
witam. wczoraj stałem się posiadaczem Toski i mam pytanie ponieważ obraz mam nie wystarczająco ostry można go porównać do filmu w foramcie avi. tv kupiłem u kikiego z kalibracją czy należy coś ustawic by poprawic ostrosc i ogolnie obraz?? dodam ze nie mam go podlaczonego przez kabel hdmi bo moj tuner od cyfry+ jest starym modelem. moze jego trzeba wymienic??

a za ile kolego go kupiłeś? jeśli mozna wiedzieć ile teraz kosztuje ;) moze spróbuj ustawić resolution+ na maxa Menu/obraz/zaawansowane ustawienia obrazu/resolution+
pozdrawiam
 

VoytiG

New member
witam. wczoraj stałem się posiadaczem Toski i mam pytanie ponieważ obraz mam nie wystarczająco ostry można go porównać do filmu w foramcie avi. tv kupiłem u kikiego z kalibracją czy należy coś ustawic by poprawic ostrosc i ogolnie obraz?? dodam ze nie mam go podlaczonego przez kabel hdmi bo moj tuner od cyfry+ jest starym modelem. moze jego trzeba wymienic??

a z jakiej odległości oglądasz?
Ja mam 40stkę i oglądam z odległości ok 3-3,5 m. Faktem jest, że na obrazie SD ostrość nie jest idealna, ale być może da się wyregulować, żeby była lepsza - jeszcze tym się nie zajmowałem z braku czasu. Na pewno dużo traci się na powiększaniu obrazu np 4:3 do 16:9 np na trybie "kinowy". no i kolosalne znaczenie ma jakość nadawanego obrazu przez poszczególne stacje, a z tym jest raczej słabo, z tego co ja widzę.

Jeśli chodzi o połączenie Twojego dekodera - rozumiem, że masz połączenie przez SCART - jeśli tak, to może HDMI, by polepszyło jakość obrazu - chociaż przy obrazie SD teoretycznie nie powinno być różnicy z racji tej, że oba kable przenoszą pasmo 720 linii, ale z praktyki: stawiałbym, że HDMI, jako technologia przesyłu cyfrowego, lepiej się sprawdzi. Natomiast kable SCART - tyle ile ich miałem, uważam, za bardzo awaryjne - przy używanym jakiś czas - wystarczy lekkie zagięcie w okolicy wtyku, żeby odbiło się to na jakości przesyłanego obrazu (gubienie jednego koloru, zakłócenia itp).
Co do różnic w HD no to oczywiście różnica jest kolosalna , ale to wiadomo.
Generalnie, patrząc na obraz SD, w zależności od nadawanej audycji, jest różnie, ale przypuszczam, że ma to każdy LCD - w mniejszym lub większym stopniu. Im większy obraz (lub im bliżej się go ogląda), tym więcej widać niedociągnięć. Natomiast obraz HD jest na VL748 bajeczny - bez żadnych kalibracji!! - to oczywiście moja opinia

a za ile kolego go kupiłeś? jeśli mozna wiedzieć ile teraz kosztuje moze spróbuj ustawić resolution+ na maxa Menu/obraz/zaawansowane ustawienia obrazu/resolution+
pozdrawiam

z tego co zdążyłem wyczytać to resolution+ raczej rozmywa granice między elementami kontrastowymi - mogę się mylić. więc raczej próbowałbym nim zjechać do najniższej wartości lub go wyłączyć. Szczerze mówiąc, ustawiając tę opcję na szybko, jeszcze nie zauważyłem różnic przy włączonym r+ i wyłączonym
 

djbzyk24

New member
oglądam z odleglosci 2,70 wczoraj wprowadzilem kalibracje ktora otrzymalem wraz z tv i obraz jest owiele lepszy miala byc juz ustawione ale nie wiem czemu było wszystko zresetowane. tak kabel mam podlaczony przez Scart
 

VoytiG

New member
Resolution +, ostrość obrazu

witam. wczoraj stałem się posiadaczem Toski i mam pytanie ponieważ obraz mam nie wystarczająco ostry można go porównać do filmu w foramcie avi.

Wczoraj trochę podłubałem w ustawieniach i:
-odwołuję, to co napisałem o r+ 8) - faktycznie ustawione na 2 - wyostrza obraz;
- co do dalszych ustawień poprawiających ostrość - ustaw na "niski" lub "wył" redukcję "szumów MPEG". U mnie wtedy jest ostrzej, no tyle, że spada jakość obrazu, bo wyłazi kompresja, ale z daleka może nie być widać tej kompresji. Popróbuj.

pozdr
 

VoytiG

New member
kalibracja

nie zajrzałem na ostatnią stronę i nie zobaczyłem, tego postu :???:, więc dodaję jeszcze jeden:

oglądam z odleglosci 2,70 wczoraj wprowadzilem kalibracje ktora otrzymalem wraz z tv i obraz jest owiele lepszy miala byc juz ustawione ale nie wiem czemu było wszystko zresetowane. tak kabel mam podlaczony przez Scart

głowy nie dam, ale wydaje mi się, że ustawienia mogą się gubić podczas zmieniania źródła sygnału - jak zmieniasz np wtyki z hdmi 2 hdmi 3 itd.

2,70 to trochę blisko jak na mój gust jeśli chodzi o obraz SD - HD to nie przeszkadza...

rozumiem, że te ustawienia są tajne? czy możesz się nimi podzielić:oops: ??
 

gawior

New member
Ja dopadłem takie oto ustawienia do 40VL748
Nie są to pełne ustawienia ( brakuje trzeciej pozycji w ustawieniu kolorów, a także cyan, magneta, yellow ).

Ustawienia do tryby Hollywood 2

Backlight 49
Contrast 90
Brightness: 0
Sharpness: 0
Color: 0
Tint: 0
Color Temperature 2
Active Backlight Control Off
Black/White Level 0
Static Gamma -10
Noise Reduction Off
White Balance Setting type 2P
Red-Offset 1
Green-Offset 0
Blue-Offset -1
Red-Gain 5
Green-Gain -5
Blue-Gain -4
Resolution+ 3

Przy takich ustawieniach obraz jest bardzo ładny. Jednakże pewnie odpowiednie ustawienie pozostałych/brakujących parametrów poprawiło by jeszcze trochę obraz.
 

ssobie

New member
chodzi o możliwość oglądania audycji na pełnym ekranie, w postaci niezniekształconej, które w telewizorze 4:3 miałyby postać obrazu 16:9 (niezniekształconego) z czarnymi pasami u góry i u dołu - jednym słowem chciałbym właśnie takie audycje pozbawić tych pasów, tak żeby obraz nie porozciągał się, ale był na całym ekranie mojej Toshiby.

Będę wdzięczny za porady użytkowników tego modelu tv. :hmm:
Ja w swoim (SL833) w preferencje-ustawienia monitora wyłączyłem automatyczne dopasowywanie obrazu - mam automat w w dekoderze i to wystarcza - obraz jest wszędzie 16:9 i nic nie trzeba przestawiać

Pozdrawiam
 

VoytiG

New member
Ja w swoim (SL833) w preferencje-ustawienia monitora wyłączyłem automatyczne dopasowywanie obrazu - mam automat w w dekoderze i to wystarcza - obraz jest wszędzie 16:9 i nic nie trzeba przestawiać

Pozdrawiam
tak tak, tę opcję też tak miałem - jak już wcześniej napisałem - właśnie "automat w dekoderze" mnie uratował :krol:.
pozdr
 

czaki1981

New member
@knight
My płaciliśmy za te ustawienia 100zł. Jeśli Kiki wyrazi zgodę ja mogę je udostępnić tylko wiadomo ze jak je udostepnimy to kto weżmie TV z kalibracja jak wszystko bedzie miał za darmo. Zamów człowiek który Ci skalibruje zapłać mu a potem udostepnij dla innych.
 
Do góry