Toshiba 46SV685 - test , wszystko o serii SV

MAdam

New member
Ja wcale nie chciałem porównywać tych modeli. Obruszyłem się tylko, że nazwano ZV małym Fiatem :)
Przecież nie przymierzam się do zamiany Samsunga 40B651 na małego Fiata (Toshiba 47ZV635) :) , no chyba, że faktycznie jest tak żle z tą ZV-ką. Gdybym miał dochody, które pozwalałyby zakupić SV685 to na pewno bym to zrobił, ale praktycznie już na ZV mnie nie stać. Jednak HD, PC, FIFA10 i dobra jakość zniosą wiele poświęceń :)
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Chodzi o różnicę technologii w kontekście
wyposażenia, a nie dyskryminacja jakości - taka parafraza .
 

michalmichalmic

New member
Koniecznie ale to koniecznie to zobaczcie. To link z niemieckiego forum.

http://s3.directupload.net/file/d/1965/gm8xemm6_jpg.htm

1. SV ma 128 segmentów ale wygasza dokładnie(accurate local dimming) w obrebie segmentu a nie tylko segment w całosci. Dzieki takiemu wygaszaniu brak efekty haloo.
2. 9704 ma 228 segmentów ale wygasza całe segmenty, stad pewnie efekt haloo
3. Samsung 956 ma chyba własciwie ta sama budowe co SV ale równiez wygasza całe segmenty i ma 128 segmentów.

Moim zdaniem 9704 uzyskuje super czern dzieki matrycy Sharp 10gen ale Sv ma bardziej dokładne sterowanie (wygaszanie) i likwiduje w ten sposób efekt haloo dlatego. Nalezy postawic je oba obok siebie i porównac wszystkie aspekty czerni np. głebie, odcienie itd. poniewaz jest bardzo łatwo powiedziec ze np.9704 ma lepsza czern ale co bedzie jezeli odwrotnie bedzie z głebia bo bardzo łatwo jest wygasic cały segment tracac szczegóły gdy np. SV moze wygasic czesc segmentu i pokazac cos wiecej?
Postawic obok i dac ten sam obraz nie patrzac jak czarny jest obraz w całosci tylko co widac w tej czerni jakie odcienie szczegółów i szczegóły czy nie znikna przez wygaszenie segmentu?

Mozliwe jest ze 9704 jest Kuro-killer ale niekoniecznie musi byc az tak dokładny jak sie go porówna z konkurencja.
Czern moze byc czarna jak smoła ale czasami za czarna np.956 wygaszał juz całkowicie segment jezeli obraz podawany był w 95proc czarny a powinien jwzeli w 100proc wiec nawet jezeli cos było nie w 100proc czarne to na nim juz nie było widac tego czegos bo segment był wygaszony traktujac to jako czern absolutna nie podał swiatła na segment.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Ciekawy efekt może powstać jak byśmy wyświetlili na ekranie np.ww. Samsunga (A956 z local dimming) zdjęcie przedstawiające zupełnie czarne niebo nocą ale pełne malutkich gwiazd. Samsung może więc zignorować te gwiazdy na tle czerni i nie podświetlić pod nimi segmentów. W efekcie nie zobaczylibyśmy gwiazd w ogóle. Jeśli by natomiast uznał, że gwiazdy są na tyle duże, że trzeba je jednak podświetlić to musiał by podświetlić cały ekran a wtedy mieli byśmy "efekt halo na cały ekran", niebo zrobiło by się wyraźnie jaśniejsze a widziane pod kątem wręcz jasne. Kontrast spadł by znacząco i cały czar LED by prysł a nawet dość wyraźnie zaszkodził. A co jakby podświetliło się pół ekranu bo tam np gwiazdy by były ciut większe?
Istotą podświetlania LED jest więc możliwość stworzenia jak największej ilości diód świecących, którymi można z osobna sterować i to także w zakresach pośredniego (słabszego) oświetlenia. Ideałem by było jakby ilość diód pokrywała się z ilością pikseli (punktów) na ekranie co dla ekranu HD wynosi ponad 2 miliony diód świecących. A to wszystko trzeba przecież jeszcze wysterować dobrym procesorem i przy okazji powiększył by się i tak duży input lag. Nie trudno sobie wyobrazić jak koszmarnie drogi byłby taki LCD z takim podświetlaniem. Zwiększyła by się też awaryjność takich LCD. Szukalibyśmy nie tylko martwych pikseli ale i martwych diód LED. Tak więc, jak w tym powiedzeniu: co się polepszy, to się popie....
Jak więc udowodniłem, podświetlanie LED to ślepa uliczka, tylko trochę dłuższa od tej z podświetlaniem CCFL. Idealnym rozwiązaniem jest więc stworzenie matrycy, która świeci sama z siebie, każdy jej punkt przybiera swój kolor i jednocześnie świeci - nie trzeba go podświetlać ani świetlówkami ani diodami. Takie rozwiązanie oferuje dopiero OLED. Tam jest czerń czarna jak smoła, tam nie ma ŻADNYCH problemów z kątami, kontrast może nawet wynosić 1 000 000:1 a o smużeniu można zupełnie zapomnieć.
Reasumując, pdświetlanie LED to tylko chwilowe rozwiązanie, załatanie dziury czasowej w oczekiwaniu na OLED, które w najbliższym czasie już powinno się pojawiać w sprzedaży. Pewnie za spore pieniądze ale i tak duuuużo tańsze od podświetlania "Full 2 mln. LED local dimming". A z czasem i OLED potanieje i będzie tańsze od dzisiejszych LCD.
 
Ostatnia edycja:

kriswas

Member
Bez reklam
kola01
He,he... nieźle się ubawiłem, czytając Twój tekst, w którym pełno przypuszczeń, trybu warunkowego itp. A jak mnie uczono na studiach, chociaż to dawno było, tezy nie udowadnia się przypuszczeniami, wątpliwościami, lecz faktami, dowodami, wynikami testów itp. Dlatego jak dla mnie, nic nie udowodniłeś :) , tylko podzieliłeś się swoimi wątpliwościami i przypuszczeniami.
A co do OLED, to też chyba nie tak szybko. Historia rozwoju cywilizacyjnego, a przede wszystkim technologicznego jest o wiele bardziej skomplikowana niż nam się wydaje. Tylko z perspektywy dnia dzisiejszego wydaje się nam, że procesy te są takie oczywiste i proste, nie wymagające czasu i cierpliwości, a przede wszystkim pieniędzy, bo bardzo szybko oswajamy się z ich /tych procesów/, produktami końcowymi. A to tak nie jest, wystarczy prześledzić np. drogi rozwoju technologii VHS, co było przed, w trakcie i już po osiągnięciu jej dominacji na rynku, /nie była to w danym momencie technologia najbardziej efektywna, ale mimo to, właśnie VHS opanował na kilkanaście lat rynek elektroniki użytkowej /.
Reasumując, pdświetlanie LED to tylko chwilowe rozwiązanie, załatanie dziury czasowej w oczekiwaniu na OLED, które w najbliższym czasie już powinno się pojawiać w sprzedaży. Pewnie za spore pieniądze ale i tak duuuużo tańsze od podświetlania "Full 2 mln. LED local dimming". A z czasem i OLED potanieje i będzie tańsze od dzisiejszych LCD.
No tak, gratuluję Ci wielkiego optymizmu, ale pewnie jesteś młodym człowiekiem i optymizm jest przypisany do Ciebie. Jednak z mojej perspektywy to już tak różowo nie jest, niestety. Od pierwszego, czarnobiałego Wawela, jak byłem dzieckiem, do plazmy w mojej rodzinie, minęło prawie pół wieku. I jak tu być optymistą, co?:(
 

michalmichalmic

New member
Moje zdanie jest takie ze w momencie szerokiego wchodzenia na rynek OLEDtv technika podsw.led w lcd bedzie juz tak dopracowana ze nie bedzie az tak szokujacego przeskoku(roznicy w obrazie) tak jak dzis stoi w centrach sony samsung led tv obok sony z5500 i obraz jest porównywalny. Poziom i sterowanie segmentami lub jak w SV w obrebie segmentu jest juz a bedzie jeszcze lepiej dopracowane i majac najnowszego led lcd z local dimming w 2016 roku postawimy obok OLEDa i bedziemy sie zastanawiac czy warto znowu wydawac kupe kasy i zmieniac choc niwiarygodna wrecz cienkosc oled-ów bedzie kusic, zuzycie energi tez ale obraz bedzie troche zastanawiał bo choc oled beda lepsze to nie az tak bardzo zeby zmieniac naszego dopracowanego juz w tedy led lcd.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Ale pewnych granic już nie przekroczymy w technologii LCD. Nawet jeśli udoskonalimy podświetlenie to pozostają dziesiątki innych, poważnych wad LCD, których OLED już na starcie W OGÓLE NIE MA (brak konieczności podświetlenia matrycy, idealna czerń i kąty, szybkość reakcji piksela, wysoki kontrast, znikomy pobór prądu, bardzo cienki ekran ....)
Telewizor OLED już został zaprezentowany przez SONY w 2007 roku więc nie można pisać o odległej ich przyszłości. Myślę, że pierwsze, sensowne modele OLED pojawią się w sprzedaży już pod koniec 2010r.

Tak więc, myślę, że nawet najlepiej dopracowany LCD LED TV nie będzie dorastał do pięt pierwszym modelom OLED.

A VHS, rzeczywiście był długo na rynku, choć lepszy był system Beta Cam. Ale winne temu były firmy wydające filmy na kasetach VHS. W tamtych czasach po prostu nie było sensownej, wyraźnej alternatywy, wszystko rozwijało się duuuużo wolniej. A dziś jest inaczej.

A jeśli ktoś uważa dalej, że opieram się tylko na przypuszczeniach to niech poczyta sobie tutaj:

http://manager.money.pl/styl/gadzety/artykul/pierwszy;w;historii;telewizor;oled,81,0,270417.html

P.S. A dziś mam już 35 lat, też miałem w domu czarno-biały telewizor - Ametyst 106, który był luksusem. Miałem później Video VHS i beta-cam i 3 dni temu zamówiłem sobie LCD SONY 46Z5500 (jeszcze nie dotarł) wiedząc, że jak każdy LCD ma masę wad, które ciężko będzie mi zaakceptować ale coś trzeba mieć na przeczekanie. A za 2-3 lata go sprzedam (pewnie za grosze) i kupię OLED TV.
 
Ostatnia edycja:

kriswas

Member
Bez reklam
Ten 11" OLED Sony miałem okazję oglądać na zeszłorocznej wystawie IFA w Berlinie. Rzeczywiście budził duże zainteresowanie zwiedzających. Natomiast jeżeli chodzi ogólnie o rozwój wszelkiego rodzaju systemów czy technologii w interesującej nas dziedzinie to niestety wszystko jest uzależnione od pieniędzy. Tak jak w VHS firma JVC pokonała Philipsa udostępniając technologię nieodpłatnie wszystkim liczącym się wtedy na rynku, tak teraz bardziej intensywne wdrożenie systemu OLED blokuje firma Kodak, pozostająca jedynym właścicielem patentów :x . Proza życia, rachunek ekonomiczny ponad wszystko!
 

olakoma

New member
Jest w MM w Częstochowie

46 SV stoi w MM w Cz-wie. Zainteresowanych zapraszam na seans. Cena prawie 10.000. Wrażenie ogólne- obudowa jak w każdym LCD niczym specjalnym się nie wyróżnia, poza może tym, że istotnie jest gruba. Kola pisał, że plastik tandetny- raczej nie normalny, zbliżony o dziwo do sony z. Sygnał z BR bajka- jak w większości LCD, ale większych różnic np. w stosunku do ZV nie zauważyłem. Poprosiłem o podłączenie SD- sprzedawca nawet się nie ociągał ale zastrzegał, że z sygnałem jest "kiszka" bo około 100 odbiorników jest na jednym źródle. I proszę chyba żeczywiście działa to rez. + bo miałem wrażenie że obraz SD był chyba najlepszy spośród okolicznych LCD. Nie powalał (nie było to HD jak pisano w opisie działania systemu rez +), ale był chyba lepszy niż na 46" Phill 9704, chociaż oba lcd nie stały obok siebie i musiałem biegać 20 m od jednego do drugiego. No i ten nieszczęsny rozdział sygnał na ok. 100 lcd- tu też może być błąd. O cenie 9704 miałem nie pisać przez grzeczność......, ale napisze ponad 13.000:x!!!!
Ogólnie- miłośnikom firmy Toschiba i nie tylko przypadnie chyba ten lcd do gustu, tylko ta cena:x
 

michalmichalmic

New member
Miałem jechac sporo kilometrów po ten tv do Czestochowy ale zadzwoniłem do MM Gdansk i dostałem nerwów jak sie dowiedziałem ze tam jest o 1000zł tanszy niz w Czestochowie. No jak to tu za tyle a tu moze byc taniej no bez przesady, poczekam az bedzie w wiekszej ilosci sklepow bo jak widac to w MM nawet bez vacie nie pomaga zeby sie oplacalo kupic no chyba zebym był z Gdanska ale 600km nie pokonam. Na polityke cenowa w MM trzeba uwazac i to bardzo bo mozna jak widac przeplacic nawet w bezvatowej promocji no moze nie w Gdansku(choc i tam tylko 1 sztuka była)

A i dodam jeszcze do wszystkich co kupia 9704 naprawde zeby pozniej nie było zdziwienia ze znacznie tanszy SV bedzie grał równie dobrze a moze nawet lepiej bo wygaszanie w obrebie segmentu w SV to cos jednak wiecej niz całego segmentu jak w 9704 i efektem wyzszosci SV nie musi tylko byc brak efektu haloo ale pozniej sie okaze tak naprawde w czym SV jeszcze góruje bo nie ma watpliwosci ze Philips zrobił niesamowita wrecz reklame wkolo 9704 chcac uzasadnic w ten sposob jego wysoka cene no i ta nagroda dla 9704 ktora zawsze dostaje Philips i zawsze za modele duzo drozsze od konkurencji ale jakos nie sa one sprzedawane w takich ilosciach jak chodzby Bravia czy seria B Samsunga wiec ile w tym szumu wkolo a ile rzeczywistego uzasadnienia dla tak wysokich cen.
 
Ostatnia edycja:

jery--

New member
Bez reklam
Z tego co zrozumiałem z podanej strony przez michalmichalmic to nie chodzi tu o dodatkowe wygaszanie w ramach segmentu (wtedy pojęcie segmentu nie miałoby sensu skoro diody byłyby wygaszane niezależnie od niego), a jest to jakaś "sztuczka" z DIFFUSORFOLIE. Niestety nie udało mi się znaleźć informacji co to konkretnie jest i na jakiej zasadzie działa.
Na obrazkach wygląda interesująco ale czy to faktycznie tak precyzyjnie działa i co z obrazem ruchomym ?
 
Ostatnia edycja:

michalmichalmic

New member
jery-- napisał:
Z tego co zrozumiałem z podanej strony przez michalmichalmic to nie chodzi tu o dodatkowe wygaszanie w ramach segmentu (wtedy pojęcie segmentu nie miałoby sensu skoro diody byłyby wygaszane niezależnie od niego), a jest to jakaś "sztuczka" z DIFFUORFOLIE. Niestety nie udało mi się znaleźć informacji co to konkretnie jest i na jakiej zasadzie działa.
Na obrazkach wygląda interesująco ale czy to faktycznie tak precyzyjnie działa i co z obrazem ruchomym ?

W SV toshiba uzyla panel i segmenty samsunga z np.serii 956 i tak jakby odziedziczyło segmenty(128 segmentow) wiec Ja rozumie ze oni nie wymyslali sprzecznosci w ktorej sa segmenty nie wiadomo po co bo i tak wykaszanie jest w obrebie segmentu a nie caly segment. Mysle ze gdyby Toshiba opracowywala sama podswietlenie led to pewnie nie byłoby podzialu na segmenty ale Toshiba to taka firma ze kupuje panele i podswietlenie led tez nie zawracajac sobie glowy produkcja, tym samym dopracowuja juz istniejace i tak sobie pewnie wymyslili bo kto im zabroni ze segmenty swoja droga bo jak juz sa odziedziczone po samsungu to niech beda a Toshiba sobie zrobi swoje sterowanie i zrobili. Oczywiscie zeby sterowac wewnatrz segmentow musieli cos tam pozmieniac ale przeciez do kazdej diody dochodzi prad osobno wiec co za problem stworzyc własne sterowanie tymi diodami, niezalezne od segmentow uzytych przez samsunga(choc pewnie segmenty sa uzyte i sterowanie wygaszaniem nastepuje wewnatrz segmentu zawsze to latwiej sterowac wewnatrz segmentu niz całym podswietleniem naraz).
 

Musio1968

Member
Bez reklam
michalmichalmic napisał:
Miałem jechac sporo kilometrów po ten tv do Czestochowy ale zadzwoniłem do MM Gdansk i dostałem nerwów jak sie dowiedziałem ze tam jest o 1000zł tanszy niz w Czestochowie. No jak to tu za tyle a tu moze byc taniej no bez przesady, poczekam az bedzie w wiekszej ilosci sklepow bo jak widac to w MM nawet bez vacie nie pomaga zeby sie oplacalo kupic no chyba zebym był z Gdanska ale 600km nie pokonam. Na polityke cenowa w MM trzeba uwazac i to bardzo bo mozna jak widac przeplacic nawet w bezvatowej promocji no moze nie w Gdansku(choc i tam tylko 1 sztuka była)

A i dodam jeszcze do wszystkich co kupia 9704 naprawde zeby pozniej nie było zdziwienia ze znacznie tanszy SV bedzie grał równie dobrze a moze nawet lepiej bo wygaszanie w obrebie segmentu w SV to cos jednak wiecej niz całego segmentu jak w 9704 i efektem wyzszosci SV nie musi tylko byc brak efektu haloo ale pozniej sie okaze tak naprawde w czym SV jeszcze góruje bo nie ma watpliwosci ze Philips zrobił niesamowita wrecz reklame wkolo 9704 chcac uzasadnic w ten sposob jego wysoka cene no i ta nagroda dla 9704 ktora zawsze dostaje Philips i zawsze za modele duzo drozsze od konkurencji ale jakos nie sa one sprzedawane w takich ilosciach jak chodzby Bravia czy seria B Samsunga wiec ile w tym szumu wkolo a ile rzeczywistego uzasadnienia dla tak wysokich cen.


Masz rację - ceny tych LCD-ków, to jakiś koszmar. Rozumiem nowe technologie ale ile oni zarabiają na tym sprzęcie / 50-60% ceny / a może nawet więcej. A Philips z modelem 9704 to już totalnie przegina !!!
 

jery--

New member
Bez reklam
Ale tam nic nie pisze o wygaszaniu wewnątrz segmentu tylko o 128 segmentach + "Diffusorfolie" (cokolwiek to jest?), a przy fhilipsie o 224 segmentach bez tej techniki. Wysterowanie każdej diody oddzielnie może i jest obecnie możliwe ale taki telewizor kosztowałby pewnie krocie. Już narzekamy na to ile te LEDy kosztują, a i imput lag byłby sporo większy. Wspomniał o tym kola01.
 

michalmichalmic

New member
jery-- napisał:
Ale tam nic nie pisze o wygaszaniu wewnątrz segmentu tylko o 128 segmentach + "Diffusorfolie" (cokolwiek to jest?), a przy fhilipsie o 224 segmentach bez tej techniki. Wysterowanie każdej diody oddzielnie może i jest obecnie możliwe ale taki telewizor kosztowałby pewnie krocie. Już narzekamy na to ile te LEDy kosztują, a i imput lag byłby sporo większy. Wspomniał o tym kola01.

Mnie nie interesuje jakim sposobem osiagaja efekt zroznicowanego podswietlenia wewnatrz jednego segmentu i czy to jest wygaszanie diod czy jakies innego rodzaju zatrzymanie czesci podswietlenia wewnatrz jednej strefy ale fakt ze SV to umorzliwia i finalny efekt jest taki ze SV nie ma efektu haloo jak 9704(ha 11-13tys zł i jeszcze efekt halo no chyba by mnie szlak trafił) oraz SV pozwala na dokładniejsze i bardziej precyzyjne przygaszanie a czy to przygaszanie diod czy jakis inny patent maja to nie moja sprawa.

Do wszystkich osob które sa zainteresowane kupnem SV mam propozycje.
Siec Sklepow neonet wkrótce ma miec promocje bez vat wiec moznaby do nich podzwonic i poinformowac ich o naszym zainteresowaniu tym modelem i ze on jest juz dostepny w Polsce no bo moga nie wiedziec no bo Toshiba to tak z promocja swoich tv to lezy w Polsce no nie to co Philips co reklamy 9704 leca bez przerwy w tv i na stronie jest w przeciwienstwie do SV.

A jeszcze dodam najwyzsza cena jaka powinno sie wydac za 46SV to 7400zł. Był rzez chwile po tyle w wyszukiwarkach i w Gdanskim MM kosztuje 8999minus bezvacie=7377zł wiec skoro mozna po tyle to odradzam wszystkim wydawanie za niego wiecej niz 7400zł. Sam wiecej nie dam.
 
Ostatnia edycja:

jery--

New member
Bez reklam
Ale ja nie kwestionuję że to dobry telewizor i że ta technologia może dawać pożądany efekt (brak halo). Ciekawiło mnie tylko skąd wysnułeś wniosek że podświetlenie LED jest dodatkowo wygaszane wewnątrz segmentu, bo ze strony którą podałeś to nie wynikało. Myślałem że może masz jeszcze jakieś inne źródło które tak twierdzi.
Ciekaw jestem jak osiągany jest efekt tak dokładnego podświetlenia i jak spisuje się ono w realu. Przydałby się test.

Pozdrawiam
 

kriswas

Member
Bez reklam
michalmichalmic
Rozumię, że już w gdańskim MM, też już nie ma SV w promo bez vat-u?
A odnośnie Neonet, to nie przypuszczam by taki nr co proponujesz udał by się.
Toshiba SV jest TU na Allegro, a TU stronka www tego sklepu bez oferty jak na razie. Pisałem odnośnie gwarancji i z jakiej dystrybucji ten ekran. Odpowiedź: nie z polskiej dystrybucji. A więc kłopoty w przypadku zapaści TV murowane :p
Jak ktoś namierzy normalny sklep z podobną ceną to proszę o namiar. Szkoda tylko, że w SV brak Wi-Fi, kwestia kabla do netu :-(
 
Ostatnia edycja:

michalmichalmic

New member
Do MM gdansk dzwonilem w czwartek zeby porownac z Czestochowa z ciekawosci no i dowiedzialem sie ze maja 1sztuke za 8999zl czy jeszcze jest nie wiem bo mieszkam 600km od Gdanska wiec juz dalej sie tym nie interesowalem a do MM czestochowa nie pojechalem bo mnie zdenerwowalo to ze sa 1000zl drozsze niz w MM Gdansk.

Wiekszosc sklepow i osob zajmijacych sie w MM i Saturn i innych sieciach pewnie nie maja pojecia ze SV sa dostepne w Toshiba Polska oraz nie zdaja sobie sprawy ze mogliby sporo tego sprzedac bo Toshiba to nie Samsung Sony czy Philips ktorych przedstawiciele kraza po marketach zeby miec swoje produkty wystwione w naj miejscu i najatrakcyjniej. Dlatego sprobuje gdzies podzwonic i popytac. Dzwoniłem jeszcze do kilku MM i około połowa czeka na SV a druga połowa go nigdy nie bedzie miała bo niektore nawet nie handluja TV TOSHIBA.

Sv wg. linka z nimieckiego forum w jakis sposob ktory toshiba zwi accurate dimming wygasza lub jak ktos woli zamyka przepuszczanie swiatła jakims sposobem wewnatrz jednego segmentu(ciekawe czy opatentowali to) dlatego nie ma efektu haloo tak mysle bo Toshiby nie rozbieraja tak chetnie zeby zobaczyc co wsrodku jak np.Samsunga led tv. a sama Toshiba nie reklamuje swoich wynalazkow jak inne firmy no tak to juz chyba u nich jest.
 

michalmichalmic

New member
Tak jak myslalem. Sv nie ma w wiekszosci MM i saturnach i innych sieciach bo ludzie zamawiajacy dla nich(kierownicy działu rtv) tv nawet nie wiedza ze SV istnieje a co dopiero ze sporo ludzi chce go kupic.

Wiec jak chcecie go kiedykolwiek zobaczyc to musicie dzwonic i rozmawiac bezposrednio z kierownikami działow rtv w tych sklepach i dokladnie opisac im co to jest za tv( full led backlit, local dimming, 200hz itd) to wtedy macie szanse je zobaczyc. Ja juz byłem w 2 sklepach i rozmawiałem. Kazdy sklep np. MM zamawia Telewizory osobno(decyduje kierownik) i prowadzi swoja polityke cenowa i sprzedazy.
 
Do góry