Toshiba WL66Z - czyżby felerna matryca ?

zwrotnik

New member
Witam
Od 6 miesięcy jestem posiadaczem ( jak do tej pory szczęśliwym ) telewizora LCD marki TOSHIBA 32WL66Z.
Kilka dni temu podczas oglądania filmu z dvd ( obraz wyświetlany
w formacie 16:9), zauważyłem z prawej strony cienką, pionową czarną linię na matrycy telewizora, biegnącą w pionie od wewnątrz.
Po przełączeniu na kanały telewizyjne linia ta jest nadal widoczna, ale tylko wtedy gdy obraz jest rozciągnięty na cały ekran .
Normalnie oglądam w formacie 4:3 z czarnymi pasami po bokach. Linia ta pokrywa się z wewnętrzną krawędzią czarnego pasa po przełączeniu na format 16:9. Wcześniej tej linii nie było, pojawiła się z dnia na dzień, wyszła jakaś wada matrycy ?
W załączeniu przesyłam zdjęcia z rożnych programów telewizyjnych, oglądanych w formacie 16:9. Na co dzień oglądam programy telewizyjne
w formacie 4:3, więc ta linia pokrywa się z czarnym bocznym pasem.
Jednak najbardziej uciążliwe i drażniące jest to podczas projekcji filmowych z odtwarzacza dvd, kiedy telewizor wyświetla obraz w formacie 16:9 lub kinowym. Linia ta najbardziej widoczna jest na jasnym tle ( kolory niebieski, czerwony, żółty ). Nie widać jej na tzw. niebieskim panelu.
Spotkaliście się z czymś podobnym ?
 

Attachments

  • wl66z.JPG
    wl66z.JPG
    32,9 KB · Wyś: 227
  • wl66zd.JPG
    wl66zd.JPG
    28,8 KB · Wyś: 197

slavi

New member
zwrotnik napisał:
Witam
Od 6 miesięcy jestem posiadaczem ( jak do tej pory szczęśliwym ) telewizora LCD marki TOSHIBA 32WL66Z.
Kilka dni temu podczas oglądania filmu z dvd ( obraz wyświetlany
w formacie 16:9), zauważyłem z prawej strony cienką, pionową czarną linię na matrycy telewizora, biegnącą w pionie od wewnątrz.
Po przełączeniu na kanały telewizyjne linia ta jest nadal widoczna, ale tylko wtedy gdy obraz jest rozciągnięty na cały ekran .
Normalnie oglądam w formacie 4:3 z czarnymi pasami po bokach. Linia ta pokrywa się z wewnętrzną krawędzią czarnego pasa po przełączeniu na format 16:9. Wcześniej tej linii nie było, pojawiła się z dnia na dzień, wyszła jakaś wada matrycy ?
W załączeniu przesyłam zdjęcia z rożnych programów telewizyjnych, oglądanych w formacie 16:9. Na co dzień oglądam programy telewizyjne
w formacie 4:3, więc ta linia pokrywa się z czarnym bocznym pasem.
Jednak najbardziej uciążliwe i drażniące jest to podczas projekcji filmowych z odtwarzacza dvd, kiedy telewizor wyświetla obraz w formacie 16:9 lub kinowym. Linia ta najbardziej widoczna jest na jasnym tle ( kolory niebieski, czerwony, żółty ). Nie widać jej na tzw. niebieskim panelu.
Spotkaliście się z czymś podobnym ?
To nie jest wada matrycy. Przyczyną powstania tej linii jest częste oglądanie przez Ciebie obrazu w formacie 4:3. Nie można niestety na LCD przez cały czas oglądać niepełnego obrazu, podobny problem dotyczy podobno wyświetlania na okrągło obrazów statycznych (informacja o tym pojawia się już nie tylko w instrukcjach od plazm więc jakiś efekt pamięciowy w LCD także niestety istnieje). Pisałem już o tym na forum bo ktoś miał podobny problem z pionową kreską w LCD LG. Ja się z tym spotkałem u rodziców na LCD THOMSONA, linia wyglądała bardzo podobnie jak u Ciebie. Domysliłem się przyczyny i zakazałem oglądać przez cały trybu 4:3. W ich przypadku problem po około tygodniu zniknął (linia stawała się coraz mniej widoczna aż całkowicie zniknęła). Teraz bogaci w doświadczenia jedynie czasem korzystają z trybu 4:3 :)
Z tego co pamiętam w przypadku LG po dwóch tygodniach linia była niestety jeszcze widoczna (choć podobno mniej). Czy zniknęła nie wiem, przeszukaj forum i zapytaj. A od jutra zacznij oglądać obraz na całej powierzchni ekranu i czekaj na poprawę.

Pozdr.
 

zwrotnik

New member
felerna matryca

No coś podobnego?? Pierwsze słyszę, tzn. słyszałem o problemie, ale tylko w plazmach, ale żeby w lcd ? Niesamowite. W takim razie dlaczego ta kreska jest tylko z prawej strony? Powinna być też z lewej.
 

slavi

New member
zwrotnik napisał:
No coś podobnego?? Pierwsze słyszę, tzn. słyszałem o problemie, ale tylko w plazmach, ale żeby w lcd ? Niesamowite. W takim razie dlaczego ta kreska jest tylko z prawej strony? Powinna być też z lewej.
Nie wiem dlaczego kreska pojawia się tylko z prawej strony, też się nad tym na początku zastanawiałem :)
W przypadkach, które opisałem (LCD THOMSON i LG) linia była zawsze w tym samym miejscu, w prawej części ekranu na granicy formatu 4:3. Jeśli chcesz jakiegoś technicznego wytłumaczenia to musisz zasięgnąć informacji w serwisie.

Pozdr.
 

zwrotnik

New member
Toshiba WL66Z

No i linii prawie nie widać, ale trwało to parę miesięcy, teraz oglądam już tylko w formacie 16:9. Pozdrawiam.
 
Do góry