Test - Toshiba 47WLG66

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
47.jpg

Na krajowym rynku pojawia się coraz więcej telewizorów FullHD. Wiele osób znających choć trochę branżę AV sprzecza się na temat najlepszego formatu, kompresji etc. Przy mniejszych telewizorach, o wielkościach poniżej 50 cali rzeczywiście można sobie nieźle namieszać w głowie przy wybieraniu tego odpowiedniego. I właśnie jeszcze do tego trudniejszego segmentu zalicza się 47 calowy TV LCD Toshiba z serii 66.

front.jpg

t1.jpg


Podczas otwierania pudełka z bardzo dużym 119 cm ekranem, zadawałem sobie pytanie, czy 47 cali w połączeniu z matrycą o rozdzielczości 1920x1080 poradzi sobie w trudnym dla telewizorów czasie zmiany systemów?

io.jpg

io2.jpg

Imponujące gabaryty eksponuje stonowana obudowa. Bez ekstrawagancji, krzykliwych linii czy innych eksperymentów. Po powieszeniu na ścianę bardzo ładnie komponuje się w otoczenie i nie razi swoją wielkością nawet sceptycznie nastawionych pań. Jednak wg mnie wyraźnie brakuje jakiegoś szczegółu, detalu, który przyciągnąłby oko i nadał ekranowi więcej charakteru. Innym niedociągnięciem, którym zauważyłem było umieszczenie przycisków na obudowie. Górna krawędź obudowy w wielu przypadkach może stać się trudno dostępna, a o próbie dojrzenia jaki przycisk właśnie wciskamy możemy zapomnieć.

prz.jpg

Przed rozpoczęciem testu właściwego telewizor został skalibrowany, dzięki temu lepiej będzie "oddawać Tobie co kryje w sobie". Będzie to już standard w testach. Kolorymetr w połączeniu z dobrym oprogramowaniem, potrafi dać w niektórych przypadkach niesamowite zmiany.

kali.jpg


Zestaw testowy:

Komputer PC
Xbox360
Podstawowe DVD z upscalingiem
Set top box QualiTV QS1080-IR (tuner satelitarny HDTV)
Odtwarzacz DVD HD - Buffalo

Tradycyjnie już pierwszeństwo mają plansze testowe. Już w tym momencie widać potencjał. Czarny kolor wypada świetnie w porównaniu do innych LCD, reszta kolorów na wysokim poziomie, ale ciągle czuć ciekłokrystaliczny chłód. Szczegóły tak jak przystało na topowy model widoczne wyraźnie zarówno z DVD jak i wyższych rozdzielczości. Menu jest przejrzyste lecz bez rewelacji. Pilot o dobrej ergonomii i jakości wykonania.

pilot.jpg


Po ustawieniu DVD okazała się dziwna rzecz, otóż bardziej szczegółowy obraz pojawił się przy 720p a nie 1080i. Obraz był płynny nawet przy bardzo dynamicznych scenach, jest to bardzo ważne przy wielkości takiej wielkości matrycy. W połączeniu z zestawem kina domowego filmy potrafią wciągnąć dogłębnie.

dvd.jpg

dvd1.jpg

Przy podłączeniu xbox'a 360 przeniosłem się w inny świat. Konsole nowej generacji są stworzone dla ekranów o dużych przekątnych. Co prawda 2 czy 3 razy przy bardzo dynamicznych scenach niektórych gier dało czuć się minimalne opóźnienia. Jednak nie wpłynęło to w żaden sposób na rozgrywkę, a cała oprawa nawet na chwile nie dała tego odczuć w jakiś negatywny sposób.

hd1.jpg

hd2.jpg

Filmy HD... Zarówno materiał 720p jak i 1080i nie pozostawiał nic do życzenia, no może te zbyt chłodne kolory... "Ja Robot" mimo iż obejrzany był już kilkanaście razy, to po raz kolejny dał osobie znać zarówno pod względem świetnego obrazu jak i ciekawej fabuły. Nie jest to jeszcze szczyt wrażeń jakie może zaserwować dzisiejsza telewizja. Przyroda w HDTV jest dla telewizora niczym tlen dla nas.

hd3.jpg

hd5.jpg

hd9.jpg


Niestety wszystkie zachwyty nad świetnym produktem Toshiby popsuł kontakt 47 calowego ekranu FullHD z telewizją w systemie PAL. Biegające kwadraty to chyba jedyne trafne stwierdzenie jakie przychodzi mi do głowy. Żaden z obecnych na pokładzie "polepszaczy" nie dał rady zwalczyć strasznej "pixelozy". Dopiero duże zwiększenie odległości od ekranu dało lepszy efekt, ale wciąż dało się zauważyć smużenie.

sd.jpg

sd3.jpg


Ok 13 tyś pln to całkiem przyzwoita cena za ten model telewizora. Jednak wg mnie za tą cenę duuużo lepiej powinien sobie radzić z sygnałem SD. W końcu nie jest to jedyny model na rynku, a konkurencja radzi sobie w tym temacie dużo lepiej.
 

ein

New member
No profeska

jest kolorymetr - wiemy ze z matrycy i elektroniki recenzent wyciaga wszystko co najlepsze.
Martwia chlodne kolory - nie dalo rady troche ich "ocieplic"? Rozumiem ze takie ustawienia (chlodne) byly wypadkowa kalibracji? Tzn najblizej optymalnego ustawienia RGB (temp 6500K) mamy ten chlodek. Cholera jak ja tego nie lubie (przepalona biel - a fuj).
Test potwierdza jak slabo (bywa) na fullu cieklokrystalicznym zagra SD niestety. Tutaj chyba plazma 1080p / tylna projekcja ma przewage nad LCD, i to spora. Szkoda. Czekamy na kolejne testy (proponuje wprowadzic na glownej zestawienie orientacyjne kiedy i jakie modele beda testowane :))
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Na tle innych lcd kolory wypadają całkiem całkiem, nie są jakoś nienaturalnie zimne, po prostu jednak CRT, RPTV, PDP są w tym dużo lepsze. No i warto dodać, że są też osoby lubiące takie kolory.
 

marek35

New member
a co z sygnałem cyfrowym lub z kablówki???

Rozpisałeś się głównie o sygnale cyfrowym.A co jeżeli podłączymy go pod kablówkę lub zwykłą antenę bo z tego korzysta chyba większość użytkowników?Z tego co wyczytałem na forum to do takiego sygnału lapiej nadaje się plazma. Ja osobiście mam coraz większy dylemat.Chcę kupić telewizor na którym głównie będę oglądał kablówkę i dvd.mam już nawet wybrane dwa modele LCD: TOSHIBA 47WLG66P i SONY KDL-46W2000 zastanawiam się który. Czy te modele Toshiby i Sony dadzą sobie jednak spokojnie radę radę z sygnałem z kablówki? Teraz już sam nie wiemco o tym myśleć LCD czy PLAZMA?? Myśle żę ten problem dotyczy sporej gupy potencjalych TELEMANIAKÓW::)
 
Ostatnia edycja:

ortax360

New member
Witam

Miałem Toshibe 37wl68p i kabl. to tragedia obraz smuzy a w ciemnych scenach widac smugi .

Na matrycy 1080 bedzie istna pixeloza .

Pozdrawiam
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Takich efektów nie zauważyłem. Jednak z bliższych odległości widać było pixelozę.
 
Do góry