TV Toshiba 55U7863DG - recenzja | test | opinie

M.

hdtv.com.pl
hdtv.com_.pl_ToshibaU78_test.jpg

W tle wielu różnych informacji o przejęciach praw, marek, działów R&D, czy sieci dystrybucji, inżynierowie pracujący nad rozwojem produktów, starają się skupiać na swojej pracy i robić to, co potrafią, najlepiej jak potrafią. Ten krótki wstęp można zapewne odnieść do wielu różnych firm. W naszym przypadku dotyczy on marki Toshiba.

hdtv.com_.pl_ToshibaU78_test-3.jpg

55U7863DG to model mający na celu przypomnieć, tym którzy poszukiwać będą przystępnego cenowo narzędzia do wyświetlania obrazów, że wśród licznych producentów znajduje się także Toshiba.


Wybrane dane techniczne Toshiba 55U7863DG prezentują się następująco:
  • Rozmiar Ekranu (cale i cm): 55" / 140cm
  • Rozdzielczość: UHD (3840 x 2160)
  • Typ podświetlenia Panelu: E-LED
  • Jasność: 300
  • Smart TV
  • Typ Procesora: Dwurdzeniowy
  • Total Picture Quality: 2100
  • Szeroka Gama Kolorów
  • HDR: HDR10, HLG, Dolby Vision
  • Upscaler UHD
  • Dekoder HEVC (H.265)
  • HDMI™: 3x HDMI™ 2.0
  • USB: 2x USB2.0
  • CI+
  • Sound by Onkyo
  • Toshiba Smart Portal
  • Zintegrowane WLAN
  • Bluetooth[FONT=&quot]Ⓡ[/FONT]
  • Mirroring ekranu (Miracast)
  • Odtwarzacz multimedialny
  • Nagrywanie USB (PVR Ready)
  • Wymiary (mm): 191 x 1237 x 753
  • Wymiary bez podstawy (mm): 55 x 1237 x 739
  • Szerokość podstawy (mm): 560
  • Waga brutto (kg): 27,5
  • Waga netto (kg): 22
Cena: 2499pln (edycja - wcześniejsza kwota 2799pln)

hdtv.com_.pl_ToshibaU78_test-2.jpg


hdtv.com_.pl_ToshibaU78_test-5.jpg

Mając na uwadze cenę, wykonanie telewizora można określić jako zadowalające. Klasyczny design z cienką ramką i solidną podstawą centralną niby niczym się nie wyróżnia, a jednak jest w nim coś, co nadaje mu pewnej wyjątkowości. Po części może chodzić o przełamanie kolorystyczne, jakie nadaje srebrna stopa, ale wpływ na to może mieć także zgrabnie wkomponowany system głośników, skierowanych do widza, co w tej klasie sprzętu, mimo powoli tworzącego się trendu, nadal jest dość wyjątkowe. O jakości użytych plastików najlepiej będzie przekonać się na własną rękę. Dla nas wydają się być poprawne. Szkoda, że część gniazd została zainstalowana w sposób sprawiający, że wtyki wkładane są pod kątem prostym do płaszczyzny ekranu. W pewnych sytuacjach może to wpłynąć na głębokość montażu ściennego.

hdtv.com_.pl_ToshibaU78_test-11.jpg


hdtv.com_.pl_ToshibaU78_test-8.jpg


hdtv.com_.pl_ToshibaU78_test-7.jpg

Interfejs użytkownika jest ogólnie prosty, zarówno pod względem graficznym jak i strukturalnym. Ikony są nieskomplikowane, a tło w zależności od tego z czego chcemy korzystać zabiera raz większą, raz mniejszą część ekranu. Ta prostota przekłada się po części na łatwość użytkowania. Piszę po części, ponieważ o ile menu w stosunkowo prosty sposób pozwala cieszyć się możliwościami tzw. smart TV, to przy teoretycznie lekkim systemie, oczekiwaliśmy znacznie szybszej i sprawniejszej obsługi.

hdtv.com_.pl_ToshibaU78_test-14.jpg

Piloty są dwa, przy czym podejście do ich różnicowania wygląda nieco inaczej niż w przypadku innych producentów.

Toshiba55u78-saturation.jpg

Toshiba wyposażona została w matrycę VA z odświeżaniem 60 Hz i podświetleniem krawędziowym. Równomierność podświetlenia naszego modelu nie była idealna, ale w swojej klasie nie odstawała od standardu. 10-bitowa głębia jest uzyskiwana poprzez połączenie 8 bitowego panelu i funkcji frc, co pozwala na uzyskanie większej ilości odcieni kolorów, niż w standardowych panelach 8-bit.

Toshiba prezentuje specyficzne podejście do obrazu. Wide Color Gamut sprawia, że pokrycie przestrzeni barwowej jest stosunkowo szerokie i wykracza poza standard Rec. 709, jednak w związku z brakiem systemu regulacji CMS, przy 'standardowych' transmisjach, kolory w telewizorze pozostają bardzo mocno nasycone. Takie rozwiązanie może spodobać się osobom lubiącym dynamiczne tryby obrazu lub często wykorzystującym telewizory jako monitory komputerowe (input lag = 37ms)


hdtv.com_.pl_ToshibaU78_test-15.jpg

Zmierzona stopa kontrastu jest bardzo przyzwoita, a średni błąd rozkładu barw skali szarości jest na akceptowalnym poziomie. Przetwarzanie sygnałów video oferuje przyzwoitą redukcję efektu halo związanego z ruchem obiektów pierwszoplanowych, jednak algorytmy odpowiadające za redukcje szumów to sfera, która naszym zdaniem ma miejsce na poprawę. Banding nie stwarzał problemów w naszym egzemplarzu, jednak na niektórych planszach bywał dostrzegalny.
O ile pokrycie przestrzeni barwowej zadowoli prawdopodobnie większość zainteresowanych, to sposób odwzorowania wybranych stopni nasycenia poszczególnych kolorów, będzie przyjmowany różnie, przez różne osoby. To kolejny element będący częścią specyficznego podejścia inżynierów do reprodukcji obrazu.

hdtv.com_.pl_ToshibaU78_test-4.jpg


hdtv.com_.pl_ToshibaU78_test-6.jpg

Dźwięk jest czymś, co nieco bardziej wyróżnia Toshibę z tłumu. Zintegrowany system nie jest może najlepszym sposobem na słuchanie koncertów, czy cieszenie się głębokimi efektami filmowymi, ale zaproszenie do współpracy Onkyo dało zdecydowanie lepszy rezultat, niż mocowanie wszystkich głośników na plecach telewizora.

hdtv.com_.pl_ToshibaU78_test-10.jpg

O ile obrazy SDR oferować będą mocne nasycenie kolorów, tak HDR będzie raczej stonowane. Poziom jasności telewizora spowodował, że nie doświadczyliśmy tu znacznego powiększenia głębi obrazu, ale z drugiej strony nie było też oczopląsu, jaki nieraz może doskwierać podczas korzystania z materiałów tego typu. Bardzo duży plus za kompatybilność z Dolby Vision. Dla miłośników odtwarzania obrazów w HDR, może się to okazać mocnym argumentem.

hdtv.com_.pl_ToshibaU78_test-1.jpg


hdtv.com_.pl_ToshibaU78_test-12.jpg

Wbudowany odtwarzacz multimedialny, w naszym przypadku okazał się dość wybredny, więc jeśli komuś bardzo zależy na wykorzystywaniu tej funkcjonalności, warto się upewnić, że biblioteka jest w formatach przyjaznych dla telewizora lub po prostu liczyć się z zakupem zewnętrznego urządzenia.

hdtv.com_.pl_ToshibaU78_test-9.jpg

Toshiba 55U7863DG to produkt wyróżniający się z tłumu pod wieloma względami. To telewizor, który chce zaoferować wiele, za nie tak wiele. O ile UHD i Wide Color Gamut można potraktować jako pewnego rodzaju standard we współczesnym świecie, tak implementacja odmian HDR w formatach 10, HLG i Dolby Vision, w telewizorze tej klasy cenowej, jest zabiegiem wyjątkowym. Wyjątkowy jest także sposób w jaki Toshiba wyświetla to, co widzimy na ekranie oraz sposób w jaki odtwarza to, co słyszymy. Obsługa mogłaby być szybsza i nieco bardziej intuicyjna, a większy zakres możliwości regulacji być może pozwoliłoby dotrzeć do szerszego grona użytkowników. Nie mniej, Toshiba może liczyć na znalezienie odbiorców. My odnieśliśmy wrażenie, że w przypadku tego modelu, firma skupia się na tym, by w jakiś sposób wyróżnić się z tłumu i trzeba przyznać, że pod wieloma względami jej się to udaje.
 

Adam85Rbk

Active member
Bez reklam
Niestety ale ten telewizor wygląda dobrze tylko na papierze...a cena jest mocno przesadzona,jako alternatywę lepiej kupić Philipsa 55PUS6703,TCL-a DC760,Samsunga z serii NU74..czy dołożyć do Panasa ex700
 
Ostatnia edycja:

Karol1976

Active member
Bez reklam
Jeden raczej wielki minus i to ma wpłaty na działanie smarta to jest zastosowany 2 rdzeniowy procesor a nie cztero i moim zdaniem to jest wielki błąd ,Czytałem trochę na temat tego tv i ludzie się skarżą na nie płynne działanie smarta ( zawieszanie się itp )
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Cena dla niebieskich jest ... zupełnie inna.
W swojej klasie cenowej jest godnym reprezentantem.
Ma bardzo dobre skalowanie, głośniki Onkyo robią dobrą robotę.
 

Adam85Rbk

Active member
Bez reklam
ale wadą są przeciętne kolory jak pisze to ****************************** niby szeroki gamut kolorów ale...no właśnie słabo to wygląda,to już lepiej dołożyć do DC760 który nasyceniem kolorów bije ten telewizor o głowę do tego słaba jasność tej Toshiby,bez upłynniaczy...
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Teraz po zmianie ceny - telewizor wchodzi do prawdziwej gry.
Skalowanie, DV, Głośniki, WGC - i specjalna oferta dla niebieskich członków forum z pakietem.
 

kamilradom86

New member
Jeszce jakby firmware umieli do niego dobrze napisać.
Pełno bugów:
- Color Banding ( zły color gradients) sorry, ale lepiej mi napisać tu po Angielsku bo nie wiem jak to wyjaśnić fachowo po Polsku
- Dolby Vision załącza się kiedy chce. Nawet na treściach SDR. Skutkuje to black screenem i wyswietleniem na krótką chwilę loga Dolby Vision w prawym dolnym rogu.
HDR jest, ale więcej psuje jak daje. Lepiej oglądać w SDR, za mała jasność niestety.

Nie poruszam tematu Smarta zupełnie. Trzeba potraktować tak jakby go nie było i lepiej zakupić boxa, co jest lepszym wyborem w praktycznie każdym TV.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
HDR omijam z daleka . Nie ma ma lepszej jakości jak natura !
I właśnie do natury daje sobie radę bardzo dobrze.
A teraz w kasie cenowej - jest atrakcyjna ofertą.
 

kk77

New member
Z góry sorrki za lamerskie pytanie, ale może ktoś mi w prosty sposób podać różnice/przewagi Toshiba 55U7863DG XUHD nad 55T6863DG
z góry dziękuję
 

yancyk

New member
Za te pieniądze można jeszcze sprawdzić Sharpa, Toshiba nie ma już za wiele wspólnego ze swoją dawną świetnością ale za te pieniądze nie ma co wymagać cudów - DV w tym tv mnie zaskoczył na plus, na minus oczywiście 2 rdzenie CPU, odwzorowanie kolorów też rozjechane ale za tą kasę to ciekawa opcja:)
 
Do góry