Telewizor TCL C935 4K Ultra HD: Mini LED, QLED, 2000 nitów, Dolby Vision/Atmos 2.1.2, HDR10+, 144 Hz i Goggle TV.

dziad_borowy

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nad tym Jadłospisem pracują...
Zauważona sprawa już wcześniej , ale w korporacji to trwa jednak dość długo.
@kiki podziwiam twój optymizm. Dużo im tu zostało do poprawy, np zatrudnienie kogoś od tłumaczeń i porządnych testów oprogramowania.
Natomiast nie mogę się przyczepić do samej matrycy która jest świetna i passthrough po SPDIF, a dokładnie to było dla mnie najważniejsze.

Jednak wypada przestrzec że piloty i obsługa, ilość niekonsekwencji jest dramatyczna. Nawet dla mnie który dość się na tym zna.
 

Mariu

Member
MX player i będzie działał 5.1.
Niestety VLC na android tylko stereo.

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka
 

Kleofas11

Active member
Bez reklam
@dziad_borowy, jest taki cytat z klasyka kabaretu (z 1984 r.) : "A oglądałaś "Czterech pancernych" ? Jakbyśmy dwa takie czołgi mieli, to byśmy se sami tę wojnę wygrali.“ — Bohdan Smoleń (monolog "Szeptanka" z opolskiego festiwalu).

Jakbyśmy mieli ze dwóch takich recenzentów jak ty .... to byłoby mniej tego reklamowego "shitu" na tym forum i bicia piany na każdym kroku. Pełen szacunek za trzeźwy umysł i stonowane uczciwe opinie oparte na pracy z żywym organizmem konkretnego egzemplarza telewizora. Tylko następnym razem rób to czytelniej. Czyli deko krócej i bardziej przyswajalnie. Poza tym absolutnie gites.
 

dziad_borowy

Klub HDTV.com.pl
VIP
@dziad_borowy, jest taki cytat z klasyka kabaretu (z 1984 r.) : "A oglądałaś "Czterech pancernych" ? Jakbyśmy dwa takie czołgi mieli, to byśmy se sami tę wojnę wygrali.“ — Bohdan Smoleń (monolog "Szeptanka" z opolskiego festiwalu).

Jakbyśmy mieli ze dwóch takich recenzentów jak ty .... to byłoby mniej tego reklamowego "shitu" na tym forum i bicia piany na każdym kroku. Pełen szacunek za trzeźwy umysł i stonowane uczciwe opinie oparte na pracy z żywym organizmem konkretnego egzemplarza telewizora. Tylko następnym razem rób to czytelniej. Czyli deko krócej i bardziej przyswajalnie. Poza tym absolutnie gites.
Przyznaję się bez bicia, nie umiem w forum zbytnio, więc wszelka pomoc mile widziana. Myślałem, że mogę edytować poprzedni wpis, ale edytuj zniknęło :/

Nie chcę, żeby ktoś myślał, że za 12.5k będzie miał idealny sprzęt.
A może być prawie idealny jeśli producent weźmie się trochę za siebie w kwestii obsługi. Matryca to nie wszystko.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Matryca to 3/4 telewizora i wartościowo i znaczeniowo.
Większości ludzi właśnie głównie chodzi o Jakość.
Dzięki za uwagi.
 

Borygo77

Klub HDTV.com.pl
VIP
Panie dziadu borowy widze ze spdif uzywasz, a jest szansa ze pusisz to po earc zeby sprawdzic tue-hd passthrough ? ;) na c825 nie idzie niestety...
 

AlbertoTomba

Active member
W środę oczekuję paczki z 75C935 - będę go parował z Samsungiem HW-Q800A, więc sprawdzi się jak Atmosy i inne idą po E-ARCu oraz jak sprawuje się te 1920 stref podświetlenia (przesiadam się z OLEDa którego mam już szczerze dosyć).
Trochę zaryzykowałem, bo to jednak 12 koła papiera, a nigdzie nie ma sensownej recenzji...

PS: olejcie jakieś gówniane MX Playery - na obecnym androdzie, do filmów które sprawiają problem wbudowanemu playerowi (np MKV/MP4 z Dolby Vision) używam zmodyfikowanej wersji Kodi - polecam wygooglać "Maven's Kodi-Builds für Android" (nie wkleje linka bo jestem świeżakiem, a nie będę sadził shitpostów na siłę). Na obecnym tvku łyka absolutnie wszystko, w większości przypadków sprzętowym dekoderem.
 

AlbertoTomba

Active member
Bo rzeczywistość pokazała, że filmy mają zdecydowanie więcej ciemnych szarości, czy po prostu ciemnych - ale nie 100% czarnych - elementów obrazu. I to wypada bardzo kiepsko jak na mój gust ("oled grey uniformity" na yt to dobrze ilustruje). Mało który test oledowych tv o tym w ogóle wspomina.
Liczę tez na lepszy HDR
 
Bo rzeczywistość pokazała, że filmy mają zdecydowanie więcej ciemnych szarości, czy po prostu ciemnych - ale nie 100% czarnych - elementów obrazu. I to wypada bardzo kiepsko jak na mój gust ("oled grey uniformity" na yt to dobrze ilustruje). Mało który test oledowych tv o tym w ogóle wspomina.
Liczę tez na lepszy HDR

Rozumiem, dzięki. Bardzo słabo to wygląda i myślę, że kalibracja nic tu nie pomoże.

https://www.avforums.com/threads/post-your-oled-uniformity-photos-and-discuss.2325857/
 

VitoCx

Member
Bo rzeczywistość pokazała, że filmy mają zdecydowanie więcej ciemnych szarości, czy po prostu ciemnych - ale nie 100% czarnych - elementów obrazu. I to wypada bardzo kiepsko jak na mój gust ("oled grey uniformity" na yt to dobrze ilustruje). Mało który test oledowych tv o tym w ogóle wspomina.
Liczę tez na lepszy HDR
O jakim modelu piszesz? Kalibrowałeś go?



Rozumiem, dzięki. Bardzo słabo to wygląda i myślę, że kalibracja nic tu nie pomoże.

https://www.avforums.com/threads/post-your-oled-uniformity-photos-and-discuss.2325857/
Widziałeś to o czym pisze Alberto? Na jakiej podstawie twierdzisz, że słabo to wygląda i kalibracja nie pomoże? Skończ już z tą propagandą.
Wyniki testu na jednolitość. Czołówka jak zwykle nie zawodzi :wink:

https://www.rtings.com/tv/tests/picture-quality/gray-uniformity-dirty-screen-effect-dse
 

AlbertoTomba

Active member
Nie no Bonifacy akurat słusznie pisze - to nie jest coś co kalibracja naprawi. Ale to nie temat o OLEDach ;) generalnie na ten moment chyba nie ma rozwiązania idealnego, a na pewno nie na portfel zwyczajnego człowieka.
Inna sprawa że niemal cały miniony weekend spędziłem na przeglądaniu recenzji w miarę dostępnych na rynku TV i... do tych 15k pln nie znalazłem nic co by mnie jakoś "porwało", a czekać dłużej mi się nie chciało.

PS: skąd bierzecie aktualizacje do tego tv? Tylko ota czy jest jakaś strona serwisowa? Na witrynie tcl za wiele nie znalazłem
 

VitoCx

Member
Nie będę zaśmiecał tematu, ale ja na ciemne sceny u siebie nie narzekam. Pokaz jakies zdjęcia o co Ci chodzi (wrzuć do tematu z oledami), będzie wiadomo coś więcej.
 
Widziałeś to o czym pisze Alberto? Na jakiej podstawie twierdzisz, że słabo to wygląda i kalibracja nie pomoże? Skończ już z tą propagandą.

Myślę, że ma to związek z fizycznymi właściwościami samej matrycy na które kalibracja nie ma wpływu. Przecież zdjęcia jak to fatalnie wygląda są na pierwszej stronie, którą wcześniej zalinkowałem:

https://www.avforums.com/threads/post-your-oled-uniformity-photos-and-discuss.2325857/

Może to wyglądać też tak, jak widać na pierwszej stronie z 946!:

https://www.avsforum.com/threads/oled-screen-uniformity-discussion-banding-and-vignetting.2896737/


Ciekawe jak długo? Niektóre oledy wypadają pod tym względem lepiej inne gorzej. Nie wiadomo z jakimi ustawieniami telewizorów były robione testy rtings. Według użytkowników oledów różnice w jednolitości szarości między ustawioną jasnością oleda na 25-35, a 60-80, nie mówiąc o 100 są duże. Lepsze wyniki są z wysoką ustawioną jasnością. Przypuszczam, że tak było u rtings, ale wiąże się to oczywiście z szybszym wypalaniem oleda.
 

dziad_borowy

Klub HDTV.com.pl
VIP
Obraz:

Blu-ray 4K (z PS5)
Przetestowałem V jak Vendetta, Interstellar, Dune (2021)
Ustawienia PS5 – Wzmacniacz (HDMI), 5.1, DTS
Wszystkie filmy posiadają ścieżkę DD5.1
PS5 „nadaje” wszystko w HDR10.
Nie da rady opisać jakości obrazu a zdjęcia tego nie oddadzą, ale przy włączenia lokalnego ściemniania na duże, czarne pasy są po prostu czarne.
Interstellar – sceny w kosmosie, gdzie najlepiej widać odcięcie statku na tle gwiazd nie tworzą bloomingu. Płynność jest też świetna w moim odczuciu, wreszcie szybkie sceny nie są jedną wielką plamą.
Dune – Również najlepiej się prezentuje z dużym lokalnym ściemnianiem.
Każde źródło defaultowo ma osobne ustawienia obrazu, możecie zastosować do wszystkich jednak nie radzę. Każdy typ HDR ma trochę inne ustawienia i np. nie wyświetla tych dostępnych dla innych trybów. I bardzo dobrze. Nie radzę ustawiać jednego dla wszystkich. Np. Dolby Vision wygląda dla mnie najgorzej jeśli nie pogrzebie się w ustawieniach czerni. Z kolei HLG najlepiej w ogóle nie ruszać.

Aplikacje w Google TV

Disney+ - Materiały w Dolby Vision dla mnie tylko z lokalnym ściemnieniem dużym. Wyłączam wszystkie korekcje MPEG i upłynniacze bo tego się na da oglądać. Nie mam się do czego przyczepić.
Thor Ragnarok serwuje z kolei Dolby Vision IQ – to jest dopiero dziwoląg. Klan połączony z wyklejankami na tle. Samemu trzeba to zobaczyć, ale dla mnie tego się nie da oglądać. Dla tego HDR są ustawienia Jasny i Ciemny. Ciemny gra idealnie, z wyłączonymi wszystkimi upłynniaczami.
Dla innych aplikacji jest dokładnie tak samo. Kilka kliknięć i dobierzecie odpowiednie parametry dla siebie.
Żeby nie było tak słodko blooming (rozświetlanie) wokół napisów nadal występuje, ale w porównaniu z tv z którymi się stykałem nie rozświetla pół ekranu. Widać, że te ~1920 robi robotę.
Żeby to zjawisko ograniczyć prawie do minimum, tam gdzie możliwe stosujcie tło napisów półprzezroczyste i np. szary kolor napisów. Netflix niestety nie oferuje zmiany wyglądu napisów więc najbardziej wkurza.

UHD z satelity

Przetestowałem Hotbird 4k, SES Astra, Nasa TV
Jeśli chcecie zobaczyć prawdziwą czerń. SES Astra Demo serwuje zapętlone nagranie gdzie duże białe napisy są serwowane na czarnym tle. I tu widać prawdziwą moc tego ekranu, bez żadnych zmian, czarny jest jak smoła, napisy świecą jak szalone, nie ma żadnej aureoli czy bloomingu wokół nich.
Hotbird 4k z kolei prezentuje się w HLG jak dobrze pamiętam, ma największy bitrate ~30MB/s, zwierzątka, muzea, idealne do dostosowania sobie obrazu.
TV naziemna
No jest, działa. Nie używam, podpiąłem dla testów.

Granie na PS5

4K, 60FPS – pierwszy raz w życiu zobaczyłem jaką to grafikę serwuje (Death Stranding, Guardians of Galaxy) Opad szczeny i tyle. Nie bawcie się za to ustawieniami od TCL Mistrz gry lub ten pasek dowcip – nic to nie daje i nic tam nie działa.
Do zrobienia – tylko 60Hz, nie udało mi się ogarnąć tych mitycznych 120Hz. Czekam na lepszy kabel HDMI, możliwe że stockowy z PS5 po prostu nie obsługuje.

Podsumowanie:

TV kosztuje w momencie pisania tekstu 12.5k.
Jak pisałem wcześniej nigdy nie miałem przekonania do OLED, choć wygląda fenomenalnie, jednak jak widać porządny miniLED też potrafi.
Jeśli wybieracie 75’ (65’ ma o połowę mniej dimming zones) i przesiadacie się z dużo mniejszego, pierwsze wrażenie (siedzę około 2m od ekranu) będzie IMAXo podobne. Przyrodnicze z Apple TV lub Netflix wgniatają w kanapę.
Czerń przy odpowiednich ustawieniach potrafi być czarna i dla laika jak ja nie widzę różnicy między OLED. Blooming występuje praktycznie tylko na napisach i to też w bardzo nikłej poświacie dookoła.
Obsługa tv jest fatalna, żonglerka pilotami, głupie rozwiązania, próba domyślenia się co autor miał na myśli tłumaczeniem. Nie działające rekomendacje (brak grafiki) z Amazon Prime Video których nie można się pozbyć. Wiele do poprawy.
Biorąc jednak pod uwagę całokształt, nie można nie dać temu sprzętowi dobrej oceny. To jest taki typowy przedstawiciel aspiracji:
- jestem piękny, ale jakiś syf pod folią/matrycą się dostał, plastik z tyłu można sobie wciskać do woli, obramowanie ma fabrycznie już skazy
- mam wszystko, ale nie daje użytkownikowi prostoty obsługi i wykorzystania tego wszystkiego (Mistrz gry, Quick Panel)

Całokształt – 4+/6
Matryca – 5+/6


Nie wiem co byście chcieli wiedzieć jeszcze, piszcie postaram się testować.

Babole c.d.
Tidal – nie można wyłączyć ekranu by zostawić tylko audio, bo każdy przycisk na pilocie przypisuje się do menu Tidala. Ergo nie można włączyć quickpanelu gdzie jest ta opcja.
 

dziad_borowy

Klub HDTV.com.pl
VIP
Panie dziadu borowy widze ze spdif uzywasz, a jest szansa ze pusisz to po earc zeby sprawdzic tue-hd passthrough ? ;) na c825 nie idzie niestety...

Tak, bo nie mam innej możliwości. To jest Yamaha RX-V359 (chyba). Więc eARC to jeszcze wtedy nie istniał.

Żeby TV przestał w końcu grać z głośników jedyne ustawienie sensowne wg opisu to było ARC oraz znalezienie opcji do Passthrough po SPDIF

https://flic.kr/p/2nwnne8
https://flic.kr/p/2nwnngY

Ścieżki DD5.1 i DTS idą bez problemu. Jednak V jak Vendetta który ma tylko TrueHD Atmos, idzie tylko w stereo.
Zapewne przez to, że ampli tego po prostu nie rozumie. Z drugiej strony myślałem, że PS5 "ściśnie" to do 5.1 skoro i tak jest ustawione rozpoznanie źródła jako DTS, a co nim przyjdzie musi rozumieć ampli. Tak to rozumiem.
 
Ostatnia edycja:

dziad_borowy

Klub HDTV.com.pl
VIP
W środę oczekuję paczki z 75C935 - będę go parował z Samsungiem HW-Q800A, więc sprawdzi się jak Atmosy i inne idą po E-ARCu oraz jak sprawuje się te 1920 stref podświetlenia (przesiadam się z OLEDa którego mam już szczerze dosyć).
Trochę zaryzykowałem, bo to jednak 12 koła papiera, a nigdzie nie ma sensownej recenzji...

PS: olejcie jakieś gówniane MX Playery - na obecnym androdzie, do filmów które sprawiają problem wbudowanemu playerowi (np MKV/MP4 z Dolby Vision) używam zmodyfikowanej wersji Kodi - polecam wygooglać "Maven's Kodi-Builds für Android" (nie wkleje linka bo jestem świeżakiem, a nie będę sadził shitpostów na siłę). Na obecnym tvku łyka absolutnie wszystko, w większości przypadków sprzętowym dekoderem.
Również zaryzykowałem, oczekuję konfrontacji jak tobie on przypasuje :)
Zależy do czego go potrzebujesz, ja oczekiwałem dobrej matrycy i współpracy z moim antykiem ampli.

Ja go najbardziej porównuję do Sony X95K, różnica 7-8k, i tą różnicę widać w sofcie, taniości budowy czy pilotach.
 

dziad_borowy

Klub HDTV.com.pl
VIP
PS: skąd bierzecie aktualizacje do tego tv? Tylko ota czy jest jakaś strona serwisowa? Na witrynie tcl za wiele nie znalazłem

Nie ma żadnych aktualizacji na razie. Nic się nie pobiera i nie ma nawet założonej podstrony z softem na TCL. Telewizor widmo :)

Standardowo w dzisiejszych czasach, wywalmy na rynek, później się będzie naprawiać. Klient testerem.

Z ciekawości zeszłoroczny pierwszy miniLED od Philipsa ma ponad 10 wersji softu do pobrania. Więc, u każdego jest co poprawiać.
 
Ostatnia edycja:
Do góry