40-43" głównie jako monitor do laptopa

mass231

New member
Cześć,

potrzebuje opinii osób które używają telewizorów 40-43" jako monitory. Zamierzam używać sprzętu do pracy z tekstem (choć oczywiście nie tylko - wiadomo nie samą pracą człowiek żyje :), a z racji że nie mam miejsca na osobny duży monitor to zdecydowałem się na kupno samego TV. Odległość od tv - do 2 metrów.

Czy obecne modele TCL nadają się do tego typu zastosowań? Jak wygląda na nich obraz przesyłany z komputera (ostrość czcionek, płynność pracy z myszką, przewijaniem stron itp). Funkcje typu smart tv są mi zbędne. Aha koniecznie FHD. Budżet do 1500zł. Dzięki
 

mass231

New member
No dobrze, a w przypadku matryc UHD jak wygląda tekst zeskalowany 4k -> 1080p, czy z odległosci powiedzmy 1.7m będzie to mocno przeszkadzać?
 

mass231

New member
A orientujesz się może czy skalowanie działa w locie, czy za każdym razem po odpięciu laptopa będę musiał grzebać w jego ustawieniach (laptop ma natywną rozdzielczość 1600x900)?
 
Ostatnia edycja:

firefl

Active member
Bez reklam
A orientujesz się może czy skalowanie działa w locie, czy za każdym razem po odpięciu laptopa będę musiał grzebać w jego ustawieniach (laptop ma natywną rozdzielczość 1600x900)?

ale to co podajesz to rozdzielczość wyświetlacza wbudowanego.
Przy podłączeniu decydują parametry wbudowanej karty graficznej, zwykle są jednak wyższe.

Prawidłowo skonfigurowany laptop powinien przełączyć się automatycznie.
 

mass231

New member
Chodziło mi o to czy Windows po odłączeniu kabla hdmi przywróci automatycznie rozmiar czcionek / interfejsu do pierwotnego rozmiaru (przeskaluje je ponownie do 100%). Trochę zle napisałem moje poprzednie pytanie. Nie za bardzo mam jak to sprawdzić narazie.
 

firefl

Active member
Bez reklam
Chodziło mi o to czy Windows po odłączeniu kabla hdmi przywróci automatycznie rozmiar czcionek / interfejsu do pierwotnego rozmiaru (przeskaluje je ponownie do 100%). Trochę zle napisałem moje poprzednie pytanie. Nie za bardzo mam jak to sprawdzić narazie.

Prawidłowo skonfigurowany laptop zmieni rozdzielczość na najwyższą jaką oferuje karta z dopuszczalnych przez monitor.

To nie jest przeskalowanie tylko zmiana rozdzielczości.

Po odłączeniu monitora rozdzielczość powinna ustawić się na natywną matrycy laptopa
 

mass231

New member
@firefl ok dzięki, a miałeś doświadczenia z wyświetlaniem zawartości PC na TV 4k w rozdzielczości 1080p? Czy obecne matryce UHD (1500zł) dobrze sobie radzą z wyświetlaniem pojedynczych pikseli w takim formacie?
 

firefl

Active member
Bez reklam
@firefl ok dzięki, a miałeś doświadczenia z wyświetlaniem zawartości PC na TV 4k w rozdzielczości 1080p? Czy obecne matryce UHD (1500zł) dobrze sobie radzą z wyświetlaniem pojedynczych pikseli w takim formacie?

czasem wyświetlam na 65'' 4k ale raczej w celu obejrzenia filmu.
Z 3 metrów w celu uruchomienia filmu daje radę.
Prezentacje w pracy czasem tak są pokazywane, dane z excel, word też. Niemniej to celu przeglądania grupowego a nie dłuższej pracy.

Nie kojarzę skarg na pojedyncze pixele, skąd taki pomysł? Steruje się pojedynczymi pixelami. Skargi to raczej na smużenie, nierównomierność itp a. Pojedyncze pixele to najwyżej jako martwe lub stale świecące - raczej też nie kojarzę skarg.

Dlaczego się upierasz przy 1080? Co to za staroć, że UHD nie pociągnie?
 

mass231

New member
Dzięki za odpowiedz, z tymi pikselami to miałem na myśli to, że skoro mamy UHD i na jeden widoczny piksel w rozdzielczość 1080p składają się tak na prawdę 4 (pewnie to zależy też od matrycy), i tutaj mam obawy czy to nie rozmyje mi tekstu. Obawiam się również, że w rozdzielczość UHD wszystko będzie małe (okna, czcionki) i nie ogarnę tego wzrokiem. Na dłuższą metę będzie to po prostu męczące ponieważ będę musiał bardziej wytężać wzrok. A laptop to poczciwy Zenbook z grafiką Intel pokładzie.
 

firefl

Active member
Bez reklam
Dzięki za odpowiedz, z tymi pikselami to miałem na myśli to, że skoro mamy UHD i na jeden widoczny piksel w rozdzielczość 1080p składają się tak na prawdę 4 (pewnie to zależy też od matrycy), i tutaj mam obawy czy to nie rozmyje mi tekstu. Obawiam się również, że w rozdzielczość UHD wszystko będzie małe (okna, czcionki) i nie ogarnę tego wzrokiem. Na dłuższą metę będzie to po prostu męczące ponieważ będę musiał bardziej wytężać wzrok. A laptop to poczciwy Zenbook z grafiką Intel pokładzie.

Nie rozumiem co masz na myśli o 4 pixelach względem 1080p.

Rozdzielczość UHD 3840 x 2160 px dotyczy ilości pixeli czyli grup kilku (od 2,5 do chyba 4) subpixeli o barwach podstawowych.
Windows ma sporo ustawień pozwalających np. zwiększyć ikony i inne powiększenia.
Mam wrażenie, że coś przekombinowałeś....
 
Do góry