Wbudowane nagłośnienie JBL - hit czy kit?

Silverek

New member
Witajcie.


Utworzenie tego wątku zostało podyktowane moimi osobistymi spostrzeżeniami i ogólnym zniesmaczeniem w jakości dźwięku po zakupie TV.


Był piękny listopadowy sobotni poranek. Rozgrywałem akurat kolejną rundę w Battlefieldzie na mojej PS4. W pewnym momencie TV mój 4 letni LG wyzionął ducha... Padła więc szybka decyzja, aby jechać do sklepu po nowy TV. Jakiś czas wcześniej nosiłem się z zamiarem zmiany telewizora więc mniej więcej byłem zorientowany w ofercie, która może na mnie czekać w sklepie. Na miejscu mój wybór został poparty przez sprzedawcę, który rzekł "TCL to świetny sprzęt! Nie będzie Pan żałował zakupu! Trafny wybór!". Nie zastanawiając się długo wiozłem już swój nowy sprzęt do domu w przekonaniu, że dokonałem najlepszego wyboru. Niestety to co miało być niepodważalnym atutem tego modelu, czyli wbudowane nagłośnienie sygnowane marką JBL okazało się w rzeczywistości jego przekleństwem. Przez kilka pierwszych dni będąc podekscytowany nowym nabytkiem nie zwracałem na to za bardzo uwagi, jednak po kilku dniach gdy emocje opadły zauważyłem, że telewizor nie gra tak wyśmienicie jak promuje go producent. Jestem nawet gotów stwierdzić, że mój 4 letni LG grał lepiej. Zapytacie zapewne czemu tak sądzę - już śpieszę z wyjaśnieniem. Nie wiem czy jest to przypadłość jedynie mojego egzemplarza, czy każdy TCL ma taką jakość dźwięku, ale u mnie gra on zdecydowanie za cicho. Aby komfortowo obejrzeć TV dźwięk musi być ustawiony minimum na poziom 25-30. Ogólnie każda zmiana głośności w przedziale od 0 do 50 jest mało zauważalna, dopiero po przekroczeniu magicznej granicy 50 coś zaczyna się dziać.


TV był już w serwisie gdzie została wymieniona płyta główna oraz zostało wgrane najnowsze oprogramowanie (Android 8 v511), jednak według mnie jest tak jak było.


Czy w Waszych TV macie również taki problem? Ten typ tak ma czy ja jestem jedynym niezadowolonym Klientem? :)


Zapraszam do dyskusji.
 
Ostatnia edycja:

Silverek

New member
Faktycznie trochę się zapędziłem co nie zmienia faktu, że jeśli coś jest sygnowane logiem JBL to oczekuje się od takiego sprzętu jakości na najwyższym poziomie, a niestety tak nie jest...
 

firefl

Active member
Bez reklam
Temat poprawiony i dobrze.

Nie mam tego telewizora tylko inny tego producenta, ale temat mnie zainteresował.

Wyjaśnij prosze:
Czy głośność na max jest zbyt mała względem specyfikacji tv?
Czy opisany efekt występuje tylko przy zewnętrznym źródle (PS4), czy tak samo jest przy wewnętrznych źródłach typu antena, netflix z wbudowanej apki
 
Ostatnia edycja:

Silverek

New member
Temat poprawiony i dobrze.
Wyjaśnij prosze:
Czy głośność na max jest zbyt mała względem specyfikacji tv?
Czy opisany efekt występuje tylko przy zewnętrznym źródle (PS4), czy tak samo jest przy wewnętrznych źródłach typu antena, netflix z wbudowanej apki


Ad. 1
Nie mam pojęcia. Jak to zweryfikować? Szczerze mówiąc nigdy nie ustawiłem głośności na max.


Ad. 2
Bez względu na źródło TV gra cicho, chociaż wydaje mi się że najciszej jest na kablówce. Rodzice mają 32-calowego samsunga, który ma z 5-6 lat i tam ustawiając głośność na poziomie 10-15 telewizor gra zdecydowanie lepiej. Aby u mnie osiągnąć taki efekt to głośność musi być ustawiona na jakieś 30 oczek...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tylko w czym problem, w tym, że tv cicho gra i nie da się uzyskać komfortowej głośności, czy to, że skala w postaci cyferek wskazuję inaczej jak u konkurencji.
 

Silverek

New member
Irytuje mnie fakt, że aby coś komfortowo obejrzeć to głośność musi być ustawiona minimum na 1/3 maksymalnej wartości. Założę się, że jakby ustawić ją na maksimum to będzie grać ciszej niż telewizory konkurencji, które nie mają nagłośnienia JBL. Jakość dźwięku też nie jest powalająca.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Widocznie skala jest inaczej rozłożona.
Mialem tak w którymś tv i tam też zaczynało się cokolwiek dziać tak gdzieś przy 3/4 skali, ale w ogólnym rozrachunku głośność na tym poziomie była typowa. Bez problemu można było podbić dalej do wartości która już była za glośna.
Problem byłby gdyby tv grał za cicho nawet przy maksymalnej skali, a z tego co piszesz tutaj jedynie chodzi o cyferki i fakt, że nie łapie z samego dołu. Może to być irytujące, rozumiem.
Pomijam już samą jakość, bo to osobny temat.
 

Silverek

New member
Problem byłby gdyby tv grał za cicho nawet przy maksymalnej skali, a z tego co piszesz tutaj jedynie chodzi o cyferki i fakt, że nie łapie z samego dołu. Może to być irytujące, rozumiem.


Do maksymalnej skali jeszcze nie dobiłem bo nie miałem takiej potrzeby jednak zdarzyło już mi się korzystać z głośności na poziomie 70-80. Utworzyłem ten wątek bo jestem ciekaw czy tylko ja mam takie mieszane odczucia co do dźwięku w tym modelu czy jednak są osoby, które podzielają moje zdanie.


Według mnie logo JBL jest tutaj wciśnięte na siłę i mam o to żal do producenta. Dziwne, że firma, która produkuje bardzo dobre głośniki mobilne, słuchawki itp. nie potrafi skonstruować porządnego nagłośnienia do TV.
 

firefl

Active member
Bez reklam
Według mnie logo JBL jest tutaj wciśnięte na siłę i mam o to żal do producenta. Dziwne, że firma, która produkuje bardzo dobre głośniki mobilne, słuchawki itp. nie potrafi skonstruować porządnego nagłośnienia do TV.

To jest chyba nadinterpretacja. Głośniki są JBL i oprócz Twojego oczekiwania i wkręcania początkowego sprzedawcy niewiele z tego wynika. Numerki efektywnie zmieniające inaczej głośność niz konkurencja też niewiele decydują.

Na moim amplitunerze miałem problem z jakimś źródłem o bardzo niskim sygnale. Jako jedyne źródło wymagało bardzo dużego wzmocnienia i w efekcie wzmacniało szumy.
Pisałeś o kablówce - podnieś poziom dźwięku z kablówki to przesuniesz punkt pracy wzmacniacza w tv.
 
Ostatnia edycja:

Silverek

New member
To jest chyba nadinterpretacja.

Nadinterpretacja? W takim razie przytoczę Ci opis tego nagłośnienia z oficjalnej strony TCL:

"Wysokowydajny, luksusowy system nagłośnieniowy JBL zwiększa Twoje doświadczenie dzięki immersywnemu słuchaniu dźwięku, który przenosi doświadczenie filmowe w następny wymiar. Głośniki skierowane bezpośrednio do słuchacza zapewniają optymalną reprodukcję słowa mówionego, lepszą muzykalność oraz zmniejszenie zniekształceń spowodowanych odbiciem. Zmień swój salon w salę kinową dzięki telewizorowi TCL i legendarnemu doświadczeniu JBL."

W moim odczuciu ten system nagłośnieniowy ani nie jest wysokowydajny, ani tym bardziej luksusowy.

Pisałeś o kablówce - podnieś poziom dźwięku z kablówki to przesuniesz punkt pracy wzmacniacza w tv.

Nie do końca rozumiem o co chodzi.
 

firefl

Active member
Bez reklam
Ad. 1
Nie mam pojęcia. Jak to zweryfikować? Szczerze mówiąc nigdy nie ustawiłem głośności na max.


Ad. 2
Bez względu na źródło TV gra cicho, chociaż wydaje mi się że najciszej jest na kablówce. Rodzice mają 32-calowego samsunga, który ma z 5-6 lat i tam ustawiając głośność na poziomie 10-15 telewizor gra zdecydowanie lepiej. Aby u mnie osiągnąć taki efekt to głośność musi być ustawiona na jakieś 30 oczek...

To nie rozumiem. Jak mozesz narzekać, że gra za cicho jak nigdy nie dałeś dzwieku na max?

Podnieś poziom dźwięku w tunerze kablówki.
Jest w PS4 jest taka funkcja to tam też.
To przesunie cyferki efektywne na tv
 

Silverek

New member
Podnieś poziom dźwięku w tunerze kablówki.
Jest w PS4 jest taka funkcja to tam też.
To przesunie cyferki efektywne na tv


Gdzie dokładnie mogę podnieść ten poziom dźwięku? Dodam tylko, że do TV mam podłączony kabel antenowy + kartę CI.


W PS4 nic zmieniać nie muszę bo gram zawsze w słuchawkach.
 

firefl

Active member
Bez reklam
Gdzie dokładnie mogę podnieść ten poziom dźwięku? Dodam tylko, że do TV mam podłączony kabel antenowy + kartę CI.


W PS4 nic zmieniać nie muszę bo gram zawsze w słuchawkach.

Coz. Napisałeś dzwiek z kablówki i nieslusznie założyłem że to zewnętrzny tuner.
Skarzyles się na cichy dźwięk z PS4, jednak też nie...

W kolejnym wątku piszesz, że nie cicho tylko mało wydajny i nieluksusowy.
Szanuję odczucia nawet niezrozumiałe dla mnie odczucia audiofili i z nimi nie dyskutuje. Problem przestał być mierzalny i przeszedł na gusta ..
Wyłączam się z tej dyskusji.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Musisz sprecyzować, bo faktycznie można się pogubić.

Tv gra za cicho, nawet jak pogłośnimy do 30-40-60 (bez znaczenia jaka skala)?
Jeżeli tak, to jest problem, tv nie ma prawa grać za cicho, o ile nie ma problemu na żródle.

Natomiast jeżeli tv gra głośno, tyle, że na wyższej skali, to nie jest problem, a ew. przypadłość.
 

Silverek

New member
Tv gra za cicho, nawet jak pogłośnimy do 30-40-60 (bez znaczenia jaka skala)?
Jeżeli tak, to jest problem, tv nie ma prawa grać za cicho, o ile nie ma problemu na żródle.

Natomiast jeżeli tv gra głośno, tyle, że na wyższej skali, to nie jest problem, a ew. przypadłość.


W przypadku zmiany głośności w przedziale od 0 do 50 zmiana jest praktycznie niezauważalna. Dopiero po przekroczeniu magicznej granicy 50 coś zaczyna się dziać.


Faktycznie być może jest to przypadłość tego modelu aczkolwiek strasznie mnie to drażni i irytuje.


Gdyby coś nie było na rzeczy to serwis raczej odesłałby mnie z kwitkiem, a nie wymieniał płytę główną... Sam serwisant stwierdził, że z dźwiękiem jest ewidentnie coś nie tak.
 

AdamWGM

New member
U mnie jest tak samo. Czasem mam wrażenie że jak wyłączę na poziomie 30, to potem jak włączam mam dalej 30 ale gra ciszej i trzeba podnosić wyżej.
 
Do góry