Pomoc w wyborze TV - TCL QLED 65 X2 czy LG OLED 55 (do 6k)

malock

New member
witam,

W związku z przeprowadzką nadszedł czas na kupno nowego telewizora do salonu, problem jak wykle z wyborem. Budżet, którego nie chciał bym przekroczyć to 6k. Do niedawca, byłem przekonany do zakupu zeszłorocznego LG OLEDTV 55 B7V lub C7V, można go dostać już za nieco ponad 5.5k, ale trochę się rozejrzałem na forum, i zaciekawił mnie model TCL U65X9006 (QLED X2), który w cenie niecałych 6k ma 65 cali. 65 calowy oled to już kwota rzędu 9k, co znacznie przekracza mój budżet.

Naczytalem się sporo dobrego o tym TCL, przemawia za nim większa matryca, do tego jeszcze nagłośnienie JBL. Co do OLED'ów, to na pewno lepsza jakość obrazu (chociaż to już chyba nie taka przepaść między QLED), niektórzy straszą też przed wypalającymi sie matrycami itp. W związku z tym, postanowiłem zapytać o opinie i pomoc w wyborze

Moje preferencje co do tv:
1. pomieszczenie ~16 m2
2. odległość od TV ~3.5 m
3. 1-2 osoby przed TV
4. na wprost od ekranu, czasem bokiem
5. Telewizor ma wisieć na ścianie
6. Okna na północ, światło nie świeci na telewizor
8. telewizor ma mieć smart TV, odtwarzać róznego rodzaju formaty plików (mkv, mp4, avi itp) z usb (ntfs) i koniecznie po DLNA, koniecznie z napisami w róznych formatach, do tego serwisy netflix itp...
9. do telewizora będzie podłączona kablówka cyfrowa, przez moduł karty, przewiduję też serwisy netflix i podobne po kablu
11. Przed telewizorem spędzam w dni robocze coraz mniej czasu, max 3-6h, w weekendy i dni wolne może dochodzić do 12h
12. staram się już nie oglądać za dużo telewizji informacyjnych (z paskiem na dole), ale może się zdarzyć
13. oglądam sporo filmów i seriali z serwisów VOD lub po DLNA, niekiedy potrafię obejrzeć całą serię w weekend. Filmów z kablówki (z reklamami) nie da się oglądać więc nie oglądam, czasami poleci coś z discovery lub NG
14. Nie zamierzam wykorzystywać TV jako przegladarki internetowej, od tego mam laptopa
15. Nie zamierzam grać w gry, nie posiadam żadnej konsoli.
16. Preferencje co do marki - raczej nie, zależy mi bardziej na czymś w rodzaju "Best Value for the price"
17. Preferencje co do wielkości - 55/65, ostatnio widziałem u znajomego własnie OLED LG 55 cali, co prawda pokój dużo większy i odległość od TV nieco większa (+1m) niż u mnie, ale pomyślałem że fajnie by było mieć 65 cali
19. głównie oglądam wieczorami
20. 6k - nie chciał bym przekracać tej kwoty
21. Jak często wymieniasz telewizory w domu - co kilka lat, raczej żadko
22. Czy korzystasz często z aplikacji internetowych - zamierzam uruchomić netflix, koniecznie musi działać DLNA


Co do TCL, to mam jeszcze 2 pytania:
- czytałem w jakimś wątku o problemach z obługa kart CI (kablówka), czy problemy zostały już poprawione w nowym sofcie, czy może nie ma co liczyć na poprawne działanie? pytam bo, obecnie kablówka działa u mnie przez taki właśnie moduł, i bardzo trudno było by mi sie pogodzić z innym rozwiązaniem, dodatkowy dekoder i pilot to "stanowcze raczej nie"
- U65X9006 to chyba model z 2017 roku, czy słychać coś o nowych modelach TCL w tej klasie na 2018 rok? jeśli tak to może warto poczekać te (pare?) miesięcy z zakupem?

Będę wdzięczny za każdą radę i opinię, która pomoże mi dokonać wyboru. Biorąc pod uwage ograniczony budżet i moje preferencje co do TV, który z tych dwóch modeli byście doradzili, chyba że są lepsze propozycje, o których nie wiem. A może wstrzymać się trochę aż potanieje OLED 65?

Z góry dzięki za pomoc

pozdrawiam
 
Do góry