TCL Android, znalezione błędy i sugestie ulepszeń

sulko

Member
Założyłem nowy temat ponieważ telewizory TCL mają jednakowy soft więc myślę lepiej gdy wszystko będzie w jednym miejscu.
1 U mnie nie działa passthrough dźwięku DTS w Kodi i innych playerach . Działa natomiast w Media Center. Doszukałem że jest to zaniedbanie Mediateka przez brak implementacji odpowiedniego api w sterownikach, problem znany jest też w telewizorach Sony i innych na Mediateku. Na przykładzie Media Center widać że problem jest do załatwienia. Znane jest obejście problemu przez tzw. „pcm hack” ale nie jest to sposób zalecany przez Google i deweloperów Kodi.

2 Przydałaby się obsługa SMB i NFS w Media Center skoro tylko tam działa DTS passthrough.

3 Przydatna byłaby możliwość wyłączenia ekranu podczas słuchania muzyki czy radia.

Zobaczymy jak będzie w androidzie 7, mam nadzieje że te problemy zostaną rozwiązanie chociaż w Sony po aktualizacji problem z DTS jest podobno nie rozwiązany.
 

AdamWGM

New member
4. Obsługa "INFO", obecnie po wciśnięciu info widać tylko info o bieżącej audycji i następnej. W LG miałem tak, że po niciskaniu strzałki do dołu przechodziłem do kolejnych opisów audycji, a po naciśnięciu strzałki prawo/lewo w pasku info mogłem podejrzeć opisy audycji na innych kanałach, będąc cały czas na bieżącym kanale.

5. W harmonogramie jak przeglądam opisy pomiędzy kanałami to po zatrzymaniu przełącza na ten kanał. Lepiej gdyby się nie przełączał do czasu jak nie wcisnę OK.


6. Brakuje również funkcji PVR i Time Shift.


7. Nie ma w menu sleep timera (30 min 60 min itp).


8. W LG miałem wbudowany konfigurator, który prowadził przez kilka plansz testowych obrazu i wspierał przy dostrojeniu kontrastu, jasności itd. To było bardzo fajne. W TCL opcji ustawień jest dużo i ciężko dojść co do czego, bo na jednym ustawieniu raz jest fajny kontrast, innym razem czerń mocno zlana, a jeszcze innym razem czerń jest szara.


9. Poziomy głośności wariują tzn, normalne ustawienie to kilkanaście pkt. ale jak się kilka razy zmieni źródło, wyłączy włączy to trzeba kręcić na 40-50 pkt. żeby mieć podobną głośność.
 
Ostatnia edycja:

axelmateuss

New member
Podpisuję się pod wszystkim co wyżej, szczególnie punktem 4, 6 i 9, a dodatkowo ode mnie (U55C7006):
10. Sprawa związana z podłączonym dyskiem lub pendrivem - otóż, gdy włączamy telewizor z podłączonymi do niego dyskami, zawsze na starcie otrzymujemy systemowy komunikat o wykryciu dysku i pytanie, czy go otworzyć (podobnie z ES File Managera) - mamy więc zawsze dwa komunikaty, które trzeba wyłączyć. Taki komunikat powinien pojawiać się jedynie w momencie podłączenia dysku na włączonym TV - gdy jest podpięty na stałe nie powinien wyskakiwać przy włączeniu telewizora - wszystkie inne znane mi marki telewizorów tak mają, nawet mój stary LG umiał to rozróżnić.
11. Znana szeroko kwestia upłynniacza - jeśli software'owo dałoby się coś z tym zrobić, to TCL z pewnością zyskałby w oczach wielu klientów. Warto ich o to mocno przycisnąć - bo to najczęściej wytykany problem tego sprzętu i powoduje jego kiepski PR.
12. Współpraca z modułami CI+. Mam moduł Cyfrowego Polsatu, który telewizor rozpoznaje i poprawnie rozkodowuje sygnał, jednak wyszukiwanie kanałów go nie wspiera. Nie ma możliwości uzyskania listy operatora, czy choćby wyszukania kanałów jedynie z listy CP. Stanowi to duży problem, bo po przeszukaniu satelity otrzymujemy tysiące kanałów, uszeregowanych alfabetycznie - nie da się dojść z takim ogromem listy do ładu, tym bardziej, że menu edycji listy nie obsługuje jednoczesnego zaznaczania kilku kanałów (choćby po to, by wszystkie zaznaczone zdezaktywować lub je usunąć). Koniecznie trzeba to poprawić.
13. Bardzo słabo rozwiązane jest także ręczne wyszukiwanie kanałów z satelity - nie ma predefiniowanych transponderów, jeśli chcemy wyszukać kanały tylko z wybranej częstotliwości, musimy wszystkie dane wpisać ręcznie. Bardzo to sprawę utrudnia i jest mocno czasochłonne. Warto przebudować solidnie to menu. Podobnie sytuacja ma się z menu wyszukiwania kanałów DVB-T - warto zapisać w pamięci telewizora te kilkanaście częstotliwości, które występują w DVB-T, bo ich ręczne wpisywanie (tym bardziej w kHz, a nie MHz) jest naprawdę niepotrzebnie pracochłonne.
14. Wygaszacz ekranu - bardzo fajna i przydatna funkcja, jednak przydałaby się możliwość ustawienia wykluczeń - tzn. aplikacji, przy których wygaszacz nie uruchamia się - bo np. gdy używamy Kodi, wygaszacz się włączy.
15. Nie wiem, czy ten problem występuje u innych - ale dla mnie najpoważniejszy problem występuje przy włączaniu telewizora. Otóż często zdarza się, że po włączeniu telewizor odpala matrycę (widać lekką szarość ekranu), ale nic innego się nie dzieje - nie reaguje na komendy z pilota, nie wyświetla materiałów - czy to z anteny, czy ze źródła HDMI (w opcjach szybki start włączony). Jeśli poczeka się kilka minut, telewizor zacznie się restartować, jednak pojawia się jedynie zapętlona animacja startowa z kropkami - która jednak nigdy się nie kończy i system się nie uruchamia - choćby zostawić go włączonego na kilkanaście minut. Pomaga jedynie wyjęcie wtyczki z kontaktu - wtedy system wstaje normalnie i normalnie działa. Próbowałem zmiany wszelkich ustawień HDMI CEC - sądząc, że powoduje to konflikt ze źródłem HDMI (dekoderem NC+), jednak okazał się to błędny trop. Zauważyłem przypadkowo jednak, że podłączony do telewizora dysk zewnętrzny, po wyłączeniu telewizora, ciągle samoczynnie uruchamia się co kilkanaście sekund, po czym odcinane jest do niego gwałtownie zasilanie - co powoduje charakterystyczny "zgrzyt". Według moich obserwacji telewizor, mimo wyłączenia, nie wygasza podpiętych urządzeń, puszcza napięcie na dysk i przez to nie usypia się poprawnie, a potem po włączeniu wpadał w rodzaj "zawieszenia"? Po odłączeniu dysku od telewizora problem powtórzył się u mnie tylko raz - a wcześniej był nagminny. Czy ktoś z użytkowników mógłby zweryfikować?
 
Ostatnia edycja:

AdamWGM

New member
16. Rozjazd/opóźnienie dzwięku po HDMI ARC. Jak leci dzwięk z TV i Ampli to jest pogłos.

17. Kasowanie wszystkich aplikacji i profilu podczas aktualizacji oprogramowania tv. Powinno działać tak jak aktualizacja na telefonie, nie kasować aplikacji ani profilu.
 

dziuubek

New member
18. Po każdym włączeniu TV wyskakujące irytujące okienko informujące o podłączeniu modułu CI+ z kartą od operatora telewizji kablowej. Wpierw trzeba je wyłączyć klawiszem EXIT aby można a było sterować telewizorem.

19.Umożliwienie przejścia z MENU Tv do pamięci USB lub przypisania go zamiast klawisza NETFLIX. Obecnie trzeba każdorazowo wejść w opcje/aplikacje/Media Center lub odłączać/podłączać każdorazowo pamięć USB aby wyświetlało się stosowne okienko z opcją jej odczytu.
 

axelmateuss

New member
20. Brak wsparcia dla HDR w YouTube - filmy się uruchamiają, ale bez efektu HDR (telewizor nie wyświetla komunikatu, jak przy filmach HDR z innych nośników, nie widać efektu).
21. Na kanałach nadawanych z satelity w HDR (jak Hotbird 4k1 z 13E) jest problem z wyświetleniem HDR/palety barwnej - przełączając na taki kanał, dostajemy komunikat o wejściu telewizora w tryb HLG, ale kolory są nieprawidłowe - szare, ciemne, nienasycone, wyprane z barw - z pewnością nie tak powinny wyglądać.
 
Potwierdzam problemowy moduł Cl+ w X2 wersja andka 6.0 v173. Po każdorazowym włączeniu telewizora wyświetla się ramka, wykryto moduł Cl i brak obrazu. Po kilku sekundach obraz wskakuje. Przy przełączaniu kanałów raz jest obraz, raz ramka od modułu Cl i po kilku sekundach wskakuje obraz. Po kilku dniach mam już tego dosyć....
 

AdamWGM

New member
22. C70 i moduł CI z kartą NC+. Przy szybszym przełączaniu kanałów, po przełączeniu kilku kanałów wyświetla się komunikat "Kanał kodowany" mimo, że mam do niego i dopiero po kilku/kilkunastu ładuje obraz.
Jeśli w trakcie tego komunikatu wróce do poprzedniego kanału, który był poprawnie odkodowany też wyświetla komunikat "kanał kodowany". Wygląda to jakby TV nie nadążał z odkodowywaniem...
 

sulko

Member
24. Telewizor nie trzyma ustawień, u mnie podświetlenie diody czuwania samoczynnie czasami włącza mimo że mam ustawione na "wyłączone", czasami przełącza się na tryb "Naturalne" mimo że mam ustawione na "Film". W/w zjawiska zdarzają się losowo.
 

sulko

Member
25. Media Player nie odtwarza plików z Dolby Atmos, przy próbie otwarcia pliku wyświetla się komunikat o nie obsługiwanych formatach i android restartuje się.
 

sulko

Member
26. Telewizor posiada lan 100 Mbps co jest niestety niewystarczające do filmów 4k z wysokim bitrate, wifi IEEE 802.11ac ma wystarczającą przepustowość ale wiadomo jak to wifi stabilność jest niepewna, nie każdy ma możliwość postawienia routera blisko telewizora. Problem można by rozwiązać przez dodanie obsługi zewnętrznych kart sieciowych usb 1000 Mbps. Takie rozwiązanie jest jest zastosowane np. w Android TV w Mi box od Xiaomi.
 

domanz

New member
27. Telewizor TCL 55C70 i moduł CI z kartą Smart HD+ nie odkodowuje zakodowanych kanałów. Na każdym zakodowanym kanale naprzemiennie wyskakuje ramka "Interfejs CI: Brak dostępu" oraz komunikat "Kodowany kanał".
 

axelmateuss

New member
@Kiki, obiecywałeś, że będziecie z p. Markiem przekazywać nasze uwagi odnośnie funkcjonowania telewizora do fabryki... Wszystko, co napisaliśmy w tym wątku, potwierdza się, niestety, przy codziennym używaniu telewizora - to są faktyczne problemy z softem, które wymagają poprawienia... Chciałem zapytać, czy udało się te uwagi przesłać do TCL-a? Czy możemy spodziewać się poprawek? Czy fabryka zamierza coś z tymi błędami zrobić? Android 7 nie poprawił niestety niczego z powyższej listy.... Proszę w imieniu swoim i innych użytkowników o odpowiedź.
 

rafalcool1

New member
@Kiki, obiecywałeś, że będziecie z p. Markiem przekazywać nasze uwagi odnośnie funkcjonowania telewizora do fabryki... Wszystko, co napisaliśmy w tym wątku, potwierdza się, niestety, przy codziennym używaniu telewizora - to są faktyczne problemy z softem, które wymagają poprawienia... Chciałem zapytać, czy udało się te uwagi przesłać do TCL-a? Czy możemy spodziewać się poprawek? Czy fabryka zamierza coś z tymi błędami zrobić? Android 7 nie poprawił niestety niczego z powyższej listy.... Proszę w imieniu swoim i innych użytkowników o odpowiedź.
Prawda jest tak że support TCL jest do kitu.
Tylko obiecanki cacanki typu "przekazałem".., "napisz do Marka"..., "niebawem update do 7.0"...,i śpiewka o kalibracji i pilocie.
PS.Proszę nie usuwać nie wygodnych postów.
 

domanwrc

New member
Jakieś 2 tyg temu napisałem do Supportu, ze po upgrade do 7 tv jest niestabilny i proszę o downgrade do 6.
Dostałem odpowiedź:
"Hi Dominik, thank you for your message. We have passed your question to our CS team and they will get back to you soon."

I na tym się skończyło, absolutnie brak dalszego kontaktu.
Musiałem sobie radzić na własną rękę.
 
Do góry