TCL 50s7806 test otwarty telewizora - czyli jaka jest realna wartość chińskich telewizorów na światowym rynku ?

neew

New member
Witam
Już jakiś czas szukam nowego TV. Poczałkowo zainteresowałem się modelem S680 jednak po przeczytaniu obszernego wątku zaczynam się skłaniać w stronę U58S7806S. Moje pytanie to :
- gdzie/jak można skalibrować ten TV
- ewentualnie gdzie można kupić skalibrowany
Pozdrawiam fomumowiczów
 

markov10

New member
Zagadaj na priw do uzytkownika wyzej. tj. kiki. Wszystko Ci wyceni elegancko z kalibracją. Ja zamowilem U55S7906S i czekam wlasnie na paczuszke.
 
M

mkarczewski

Guest
Kurier dostarczył 58" dziś rano :) Niestety musiałem grzać do pracy, więc generalnie tylko sprawdziłem czy działa :-( Pierwsze wrażenia są takie:

1. Kolory wyprane i nienaturalne ;-) Czyli dokładnie takie, jakie powinny być po kalibracji. Szybka kontrola obrazu na Mezzo HD, zbliżenie na twarz i instrumenty - PERFEKCJA! Jeśli ktoś lubi cukierkowe kolory, to szkoda kasy na kalibrację - na początku miałem tak z obróbką zdjęć, na usta cisnęło się "boże, co za szajsowate kolory". Ale porównajcie sobie obraz na ekranie z tym, co widzicie na codzień. Dla mnie akurat referencyjny obraz daje Mezzo, bo często chodzę na koncerty czy do opery, ale równie dobrze może być sport czy kanały przyrodnicze - ważne, żeby móc porównać obraz wyświetlany z tym, co możliwie często widzicie na własne oczy.

2. Czerń - bardzo fajna, może nawet bliska doskonałości, też sprawdzane na Mezzo, sale koncertowe zazwyczaj są ciemne ;-)

3. Sport - wrzuciłem jakiś mecz, wygląda OK, ruch OK, smug nie stwierdzono.

4. Obraz dość ciemny (za ciemny jak na mój gust), ale: kalibracja wykonywana była w zaciemnionym pomieszczeniu, a oglądałem rano. Sprawdzę jeszcze po powrocie wieczorem, prawdopodobnie będzie super.

5. Dźwięk z TV może być - szału nie ma, ale i tak będę puszczał przez ampli.

6. Smart TV - nie miałem czasu się bawić, ale wydaje się, że działa płynnie. Materiały 4K z YouTube nie wyglądają oszałamiająco, ale zakładam że to kwestia WiFi. Wieczorem podepnę przez kabel i zobaczymy. A może miałem zbyt wygórowane oczekiwania ;-)

PS: pierwsze komentarze rodziny, bez zaskoczenia. Córka, 17 lat, pokolenie iPhone: "Ale dziwne kolory, da się z tym coś zrobić?" Żona, która kiedyś zarabiała na życie fotografią: "Wow!"
 
Ostatnia edycja:

lycone

Banned
Kurier dostarczył 58" dziś rano :) Niestety musiałem grzać do pracy, więc generalnie tylko sprawdziłem czy działa :-( Pierwsze wrażenia są takie:

1. Kolory wyprane i nienaturalne ;-) Czyli dokładnie takie, jakie powinny być po kalibracji. Szybka kontrola obrazu na Mezzo HD, zbliżenie na twarz i instrumenty - PERFEKCJA! Jeśli ktoś lubi cukierkowe kolory, to szkoda kasy na kalibrację - na początku miałem tak z obróbką zdjęć, na usta cisnęło się "boże, co za szajsowate kolory". Ale porównajcie sobie obraz na ekranie z tym, co widzicie na codzień. Dla mnie akurat referencyjny obraz daje Mezzo, bo często chodzę na koncerty czy do opery, ale równie dobrze może być sport czy kanały przyrodnicze - ważne, żeby móc porównać obraz wyświetlany z tym, co możliwie często widzicie na własne oczy.

2. Czerń - bardzo fajna, może nawet bliska doskonałości, też sprawdzane na Mezzo, sale koncertowe zazwyczaj są ciemne ;-)

3. Sport - wrzuciłem jakiś mecz, wygląda OK, ruch OK, smug nie stwierdzono.

4. Obraz dość ciemny (za ciemny jak na mój gust), ale: kalibracja wykonywana była w zaciemnionym pomieszczeniu, a oglądałem rano. Sprawdzę jeszcze po powrocie wieczorem, prawdopodobnie będzie super.

5. Dźwięk z TV może być - szału nie ma, ale i tak będę puszczał przez ampli.

6. Smart TV - nie miałem czasu się bawić, ale wydaje się, że działa płynnie. Materiały 4K z YouTube nie wyglądają oszałamiająco, ale zakładam że to kwestia WiFi. Wieczorem podepnę przez kabel i zobaczymy. A może miałem zbyt wygórowane oczekiwania ;-)

PS: pierwsze komentarze rodziny, bez zaskoczenia. Córka, 17 lat, pokolenie iPhone: "Ale dziwne kolory, da się z tym coś zrobić?" Żona, która kiedyś zarabiała na życie fotografią: "Wow!"
Jaki kontrast masz podany w raporcie kalibracyjnym?
Dostałeś dwie nastawy obrazu na wieczór i na dzień czy tylko jedną?
 
M

mkarczewski

Guest
Jaki kontrast masz podany w raporcie kalibracyjnym?
Dostałeś dwie nastawy obrazu na wieczór i na dzień czy tylko jedną?
Kontrast 84 - podawanie 2 nastaw jest ździebko bez sensu, warunki oświetleniowe zmieniają się niemalże z minuty na minutę :-( Kalibracja zawsze jest robiona dla _konkretnego_ oświetlenia, danego dnia o danej godzinie, niestety. W fotografii można pójść w monitor EIZO (i liczyć na czujnik oświetlenia, całkiem niezły zresztą) lub w kalibrator. W TV zostaje albo przybliżona kalibracja (a la Kiki, w idealnych warunkach) + własne zapisy dla naszych "typowych" warunków, albo dark room - kalibracji do faktycznego, zmiennego oświetlenia w praktyce sobie nie wyobrażam, szkoda sił i środków :-(
 

markov10

New member
Wiesz co, S79 juz jest, wiec nie wiem czy musialbys czekac - to chyba jedna partia do kikiego wskoczylo. Moj powinien byc jutro, ale najprawdopodobniej rozpakuje go dopiero przy weekendzie, jak beda go montowac - dam znac i moze pokusze sie o kilka fotek.
 

lycone

Banned
Kontrast 84 - podawanie 2 nastaw jest ździebko bez sensu, warunki oświetleniowe zmieniają się niemalże z minuty na minutę :-( Kalibracja zawsze jest robiona dla _konkretnego_ oświetlenia, danego dnia o danej godzinie, niestety. W fotografii można pójść w monitor EIZO (i liczyć na czujnik oświetlenia, całkiem niezły zresztą) lub w kalibrator. W TV zostaje albo przybliżona kalibracja (a la Kiki, w idealnych warunkach) + własne zapisy dla naszych "typowych" warunków, albo dark room - kalibracji do faktycznego, zmiennego oświetlenia w praktyce sobie nie wyobrażam, szkoda sił i środków :-(
Pytałem o pomiar kontrastu, a nie jego nastawę w TV. Inaczej mówiąc jaki kontrast osiągnął Twój egzemplarz po kalibracji? :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
No właśnie - najpierw naprawdę należy dobrze ustawić źródło sygnału.
I radość pełna i to nawet nie licząc klasy cenowej.
 
M

mkarczewski

Guest
Pytałem o pomiar kontrastu, a nie jego nastawę w TV. Inaczej mówiąc jaki kontrast osiągnął Twój egzemplarz po kalibracji? :)

Cóż, pomiar kontrastu jestem w stanie wykonać wyłącznie organoleptycznie :) TV, po kalibracji, osiągnął bardzo dobry poziom kontrastu.

A teraz kilka uwag na poważnie:

1. Obraz HD żyleta - z kablówki, z BD, z filmów MKV/AVI etc.
2. Obraz SD z kablówki - zaskakująco dobrze, myślałem że będzie znacznie gorzej, a spokojnie da się oglądać.
3. Kolory bdb, w stosunku do kalibracji musiałem jednak lekko podkręcić jasność, być może popracuję jeszcze nad czerwienią.
4. 58" oglądane z 4.5m - nie ma różnicy między FHD a 4K, czego się spodziewałem. Przy oglądaniu z bliska różnicę widać.
5. Jedyne rozczarowanie to obraz z Miracast. Obraz jest żałosny, teoretycznie z LG G4 (rozdzielczość QHD) powinno być super, a wygląda jak ZX Spectrum :-(

pozdr,
eMKa
 

lycone

Banned
Cóż, pomiar kontrastu jestem w stanie wykonać wyłącznie organoleptycznie :) TV, po kalibracji, osiągnął bardzo dobry poziom kontrastu.

Nie dostałeś pomiaru przed i po? :/ "Bardzo dobry poziom" mnie nie przekonuje, bo dla każdego jest on inny... Mój poprzedni TV miał ~6000:1. Twój TV gdzieś mi się przewinęły okolice 3000:1 czy 3800:1. Dla Ciebie może być bardzo dobry, dla mnie słaby. Rozumiesz już po co powinno się podawać dokładne pomiary? :)
 

markov10

New member
Ale przeciez to nie jest prawdziwa kalibracja sprzetowa jak w monitorach eizo/nec, gdzie dostajemy raport ze wzornikiem zgodny ze standardami ugra/fogra. Zejdzmy na ziemie :) Przypominam, ze to telewizory i to te 'z tych tanszych'. Nikt nie bedzie robil pomiarow i kalibracji za 1/5 ceny tego telewizora, zeby poznac kontrast - to telewizor, nie narzedzie do pracy z kolorem. Liczy sie tylko subiektywne zadowolenie klienta w jego warunkach domowych.
 
M

mkarczewski

Guest
Nie dostałeś pomiaru przed i po? :/ "Bardzo dobry poziom" mnie nie przekonuje, bo dla każdego jest on inny... Mój poprzedni TV miał ~6000:1. Twój TV gdzieś mi się przewinęły okolice 3000:1 czy 3800:1. Dla Ciebie może być bardzo dobry, dla mnie słaby. Rozumiesz już po co powinno się podawać dokładne pomiary? :)

Być może dostałem, wydruk z kalibracji leży w domu. Mnie (mnie osobiście) zupełnie nie interesuje, czy kontrast wynosi 6000:1, 3000:1 czy pierdylion:1 :) Oceniam obraz u siebie w domu, a nie liczby. I oceniam poziom kontrastu na "bardzo dobry".

Pozdr,
eMKa
 
Do góry