Roznica miedzy pva a s-pva

pablopic

New member
Jak w temacie czy roznica jest na tyle znaczaca ze watro dolozyc do tv z matryca s-pva czy nie i na czym polega ta roznica?
>>---->
 

Piotr_the

New member
z tego co mi wiadomo to s- oznacza dopalacz który zancząco skraca czas reakcji z 16 do 8ms po zatym te matryce mają lepszy kontrast i raczej wszystkie nowe matryce to s-pva przynajmniej od jakiegos roku!
 

pablopic

New member
Chyba Nie W Telewizorach Bo Samsung Podaje Przy Matrycachpva I S-pva Czas Reakcji 8ms A Z Roznic Co Podaja To Jedynie Ilosc Wyswietlanych Kolorow I Roznica W Kontrascie, Ale Czy Ona Jest Na Tyle Widoczna Zeby Dokladac Do Vt A Matryca S-pva?
 

jarwisz

New member
Bez reklam
trzeba skupić sie na samej nazwie
S-PVA (Patterned Vertical Aligment) - Umodelowane Pionowe wyrównanie
a samo s- jakieś elektroniczne przyśpieszenie,poprawki itp wykorzystuje się np„dopalacze kryształów”
Zalety: najlepsza czerń, statystycznie najlepsze podświetlenie, szerokie kąty widzenia
 

pablopic

New member
A czy czasem panel s-pva nie jest panelem bez filtra kolorow i podswietlany diodami LED zamast lampa fuorescencyjna?? nikt nie wie o co w tymm biega??
>>---->
Kilka godzin grzebania w sieci i znalazlem:
Technologia Super PVA - szeroki kąt widzenia
Elementem decydującym o szerokim kącie widzenia obrazu telewizorów jest technologia S-PVA (Super Patterned Vertical Alignment). Zapewnia ona szerszy niż zwykle, wynoszący 178°, kąt widzenia ekranu LCD i gwarantuje nasycenie barw i kontrast także wówczas, gdy obraz jest oglądany z ukosa.
Podstawowa komórka wyświetlacza LCD (najmniejszy element tworzący obraz) zawiera matrycę cząsteczek ciekłego kryształu. Obracając je za pomocą lokalnie przykładanego pola elektrycznego, można sterować przenikaniem podświetlenia.

Komórka może być więc otwarta (zapalona) lub zamknięta (ciemna). Technikę „otwarta-zamknięta” stosuje się do grup liczących po trzy komórki zwane „subpikselami”. Poszczególne komórki zawierają filtr czerwony, zielony lub niebieski i wspólnie tworzą jeden piksel, którego barwa zmienia się w zależności od względnej intensywności pozornego świecenia subpiksela czerwonego, zielonego i niebieskiego. Zmieniając napięcie sterujące jasnością poszczególnych subpikseli, można znacznie rozszerzyć zakres barw pozornie przyjmowanych przez piksele. Ponieważ jednak w każdym subpikselu światło przechodzi przez jeden łańcuch cząsteczek ułożony prostopadle do powierzchni ekranu, wyświetlacz wykazuje silne właściwości kierunkowe. Wystarczy przesunąć się poza jego oś, a kolory zaczną blaknąć lub w ogóle zanikną.

W technologii PVA matrycę cząsteczek ciekłego kryształu w każdym subpikselu dzieli się dodatkowo na niezależne obszary. Dzięki udoskonalonemu systemowi sterowania taką matrycą każdy subpiksel ekranu LCD S-PVA można podzielić na dwa segmenty. Zmieniając orientację tych segmentów, można znacznie zwiększyć kąt widzenia ekranu. Co więcej, zamiast rozszerzać przestrzeń barw lub skalę szarości przez połowiczne otwieranie komórek, można wykorzystać efekt kompensowania się stanów dwóch segmentów. Przykładowo, kolor szary można uzyskać przez łączenie czarnych i białych segmentów, nie zaś przez ich połowiczne otwieranie.

Wygląd segmentów czarnych (ciemnych) i białych (zapalonych) tylko w niewielkim stopniu zależy od kąta oglądania, natomiast segmenty szare (połowicznie otwarte) są narażone na zmianę barwy. Łącząc segment czarny z białym, uzyskuje się szarość, która praktycznie nie zmienia się przy zmianie kąta oglądania. Rozwiązanie to znacznie zwiększa kąt widzenia obrazu. Jest idealnym rozwiązaniem do zastosowań HDTV i jest nieodzownym elementem wyświetlaczy o wysokiej jakości.
 
Ostatnia edycja:
Do góry