rozdzielczość ??

marek121

New member
Witam
mam takie pytanie dlaczego niektóre nowe plazmy i lcd
(format 16/9) maja rozdzielczośc 1024*768 skoro jest to
rozdzielczość odpowiadająca formatowi 4/3 , czy znaczy to
że piksele w matrycy w tym przypadku są prostokątne a nie kwadratowe ?
 

dnc

Moderator
VIP
W takich TV piksele są oczywiscie kwadratowe, a rozdzielzcość wynika z przelicznika. Np. dla 42 calowa plazma ma około 850 tys pikseli i jesli mają być zachowane proporcje obrazu 16/9 i ilość pikseli poziomych musi zmiescić się w 720 to pionowa musi mieć 1024. Oczywiście wszystko zależy od wielkości piksela, ale widac pewne proporcje. I tak wiele plazm 50 calowych ma już rozdzielczość 1280x768 lub większą. A są też i takie, które mają 1920x1080. Ważne jest upakowanie pikseli. Przy 42 calowej plaźmnie pole powierzchni wynosi około 497 cm/kwadrat. Przy 50 jest oczywiście większa. I na takiej powierzchniu trzeba zmieścić piksele przy zachowaniu proporcji ekranu i tego by można ją było uznać za HD (>720px). Jeśli znałbyś wielkość pojedynczego piksela, to mozesz sobie obliczyć czemu przy 42 calach jest taka rozdzielczość, 37 mniejsza a 50 wieksza.
 

marek121

New member
ok. myślę że jednak nie zrozumiałeś mnie do końca.
mój LCD (LG 27 LZ55) ma 1280*768 co odpowiada
formatowi ok. 15/9 i taki też format podany jest w danych tech.
tego LCD.
więc jak to możliwe że rozdzielczość 1024*768 "wypełnia" matryce
16/9. łatwo przecież policzyć że układając 1024 piksele w poziomie
i 768 w pionie (lub odwrotnie) otrzymujemy stosunek boków 4/3.
logicznie rozumując jedyne wyjaśnienie to prostokątne piksele lub
większe przerwy między pikselami ułożonymi poziomo .
jeżeli ktoś zna wyjaśnienie tego tematu to bardzo proszę o
odpowiedź.
pozdrawiam Marek
 

dnc

Moderator
VIP
Tak się zastanawiałem nad tym jeszcze raz i do końca nie jestem pewien co do tego jak to jest z "tymi matrycami". W sumie jak tam się przypatrzeć jak wygląda matryca (plazma) to okazuje się, że piksele mają przerwy pomiędzy sobą. Rozdziela je siatka sterująca. Możliwe, że własnie dlatego obraz nie ma proporcji 4/3, a 16/9. Jesli przyjąć, ze piksel właściwy to piksel plus siatka sterująca wtedy otrzymamy nie kwadrat a prostokąt!!!
Wysyłając obraz na TV wysyła się HD czyli np. 720p. Jednak elektronika przeskalowuje obraz do rozdzielczości matrycy. Jednocześnie około 5% obrazu jest obcinana (nie jest wyświetlany obraz w 100%). Co oznacza, że obraz wyświetlany na matrycy nie ma pełnego pokrycia (piksel w piksel) z tym co wysyła na ekran np. PC lub DVD z upscalingiem do HDTV.
 

twEEtR

New member
dnc napisał:
Tak się zastanawiałem nad tym jeszcze raz i do końca nie jestem pewien co do tego jak to jest z "tymi matrycami". W sumie jak tam się przypatrzeć jak wygląda matryca (plazma) to okazuje się, że piksele mają przerwy pomiędzy sobą. Rozdziela je siatka sterująca. Możliwe, że własnie dlatego obraz nie ma proporcji 4/3, a 16/9. Jesli przyjąć, ze piksel właściwy to piksel plus siatka sterująca wtedy otrzymamy nie kwadrat a prostokąt!!!
Wysyłając obraz na TV wysyła się HD czyli np. 720p. Jednak elektronika przeskalowuje obraz do rozdzielczości matrycy. Jednocześnie około 5% obrazu jest obcinana (nie jest wyświetlany obraz w 100%). Co oznacza, że obraz wyświetlany na matrycy nie ma pełnego pokrycia (piksel w piksel) z tym co wysyła na ekran np. PC lub DVD z upscalingiem do HDTV.

Chyba ze masz panel np 50", ktorego rozdzielczosc rzeczywista to 1366x768 czyli pelne 16:9.
Przy innych rozdzielczosciach obraz 16:9 jest po prostu "okrojony" po bokach.
Oczywiscie mowa tu o sygnalach, ktore wymagaja wyswietlania 768 lini poziomych - czyli glownie obraz z PC.
Jezeli chodzi o sygnal HD 720i/p to latwo wyliczyc, iz poziomo lini 720 / 9 = 80 -> 80 * 16 = 1280
Wiec do pelnego HD 720i/p przy proporcjach 16:9 panel musi miec rozdzialke >= 1280x720. Przy 1024-ech liniach pionowych panelu, obraz jest obciety po 128 lini z prawej i lewej strony, co w porownaniu do 1280-ciu lini w oryginalnym przekazie (sygnale) stanowi 10% po kazdej ze stron.
W sumie 20% !!!

Pozdrawiam,
Pawel
 

klaus71

New member
Bez reklam
czy z tego co napisałeś wynika że plazma 1024x768 obetnie obraz po obu stronach?
bo chyba tak nie jest. tzn. plazma zrobi przeskalowanie 1280 na 1024 i tyle. na ekranie będzie cały obraz tylko trochę zafałszowany przez skalowanie.
 

dnc

Moderator
VIP
MAtryca 1366x768 też skaluje obraz. Jesli podasz na wejście sygnał o rozdzielczości 1280x720 to jak widać trzeba robić upscaling by dopasować obraz do matrycy + 5% overscan (obraz jest po za ekranem). Stąd nie jest do końca przekonany co do tego, która metoda jest lepsza: podrasowanie obrazu z "gorszego na lepszy" czy na odwrót? Na pewno sygnał 1080i lub p będzie na obu gorszy.
 

klaus71

New member
Bez reklam
a nie można jakoś wyłączyć tego upskalingu?
przy strumieniu 720p nie ma to przecież sensu bo pogarsza to obraz (kosztem minimalnego powiększenia).
w przypadku natywnej lcd/plazmy 1366x768 brak upscalingu na 100% dałby lepszy efekt.
czy tylko niektóre HDTV będą miały taką opcję?

k
 
Do góry