skanowanie progresywne 720

havranek

New member
Witam. Pewno dla wielu z Was to oczywista sprawa, ale moze mi to ktos objasnij na czym bajer polega i dlaczego tv zaopatrzony w taką funcję jest o parę tysiecy drozszy?

pzdr
Michał
 

dnc

Moderator
VIP
Może słabo dzisiaj jarzę, ale nie bardzo rozumiem Twoje pytanie? Od czego jest droższy? Jaki TV? W jakiej skali cenowej go porównujesz?
 

havranek

New member
Telewiozry projekcyjne. Jak jest w opisie ze ma scanowanie progresywne 720 to jest od razu drozszy niz taki sam (tez hd) tylko bez tego. To co mam rozumiec ze tamte maja skanowanie na innym poziomie albo wogole go nie maja? nie rozumiem q...tego.:(
 

dnc

Moderator
VIP
A dokładnie o jaki model projekcyjnego Ci chodzi? Czy gdzieś to jest napisane, że ten jest droższy od "nieprogresywnego"? Skąd wysnułeś taką hipotezę? Na pewno starsze projekcyjne nie HDReady bedą tańsze od HDReady, a na pewno bedą tańsze od fullHD.
 

havranek

New member
Samsungi SP 46 L3 HX oraz L7 HX maja w opisie scanowanie progresywne 720, jakies troche lepsze glosniki (tv ma pokazywac nie grac...ale to tak nawiasem mowiac tylko moja opinia) i lepsza tg...oprocz tego nic innego nie znalazlem z roznic a kosztuja o 4-5 tys wiecej od SP 50 L6 HX...CZy to znaczy ze ten ostatni to jakis...hebel...bo ma inna obudowe czy bo co...bo zupa byla za slona? Nie znam sie ale probuje sie poznac...i szczerze mowiac coraz mniej kumam. Dziwia mnie te roznice w cenach w porownaniu z rozniacami w parametrach...nie mowiac juz o najwiekszym absurdzie jakim jest nizsza cena popularnego sony KDF w ukladzie 50 cali od....42 calowego...qwa...o co tu chodzi???

pzdr
Michal
 

dnc

Moderator
VIP
A może te 2 pierwsze TV to jakaś nowsza generacja?. Mozliwe, że mają jakieś bajery, które windują cenę. Jak tak przygladałem sie poszczególnym modelom na stronie Samsunga, to opisy są ciut nie pełne. W jedym pewne parametry są podane w innym nie. Szkoda, że nie ma, jak na stronie LG, możliwości porównania poszczególnych modeli.
Niemniej tak wynika z 50'tka ma gorsze parametry obrazu, stąd jej cena jest mniejsza. Możliwe też, że jest to starszy model (ale nie dam sobie głowy obciąć) no i ma mniej bajerów niż wersja L7. A te 720p, to oznacza, że TV jest przystosowany do odbioru materiału video z rozdzielczości 1280x720p. Co wcale nie oznacza, że np 50 tego nie ma. Możliwe, że tego nie napisali. Ja bym sobie posprawdzał instrukcję obsługi wszystkich modeli (w sklepie jak będą). Może tam są wszystkie parametry i się wszystko wyjaśni.
 

panjacek

New member
Witam.
Aby zrozumieć co to jest skanowanie progresywne należy zagłębić się odrobinę w proces rejestrowania obrazu przez kamerę. Wyobraź sobie że mamy matrycę światłoczułą, na której obiektyw odwzorował obraz optyczny. Matryca składa się z tysięcy a obecnie nawet z milionów światłoczułych punktów, które poukładane w poziome linie nazywać będziemy pikselami.
Poprzez różne zabiegi technologiczne doprowadzono do tego, że piksel potrafi zamienić światło na impuls elektryczny proporcjonalny do wartości natężenia oświetlenia. Mówiąc w uproszczeniu na matrycy mamy obraz elektryczny , który należy przesłać do odbiorcy lub urządzenia rejestrującego. Aby to uczynić musimy tą informację z matrycy odczytać, inaczej zeskanować. Można to uczynić na dwa sposoby; odczytując obraz najpierw z linii poziomych nieparzystych 1,3,5,7,9,11 itd. następnie z linii parzystych 2,4,6,8,10,12 itd czyli z przeplotem, albo kolejnoliniowo 1,2,3,4,5,6,7,8 itd. czyli progresywnie.
Jeśli mamy 1080i to znaczy że jedna ramka składa się z dwóch pól zeskanowanych z przeplotem, jeśli mamy 720p, to znaczy że jedna ramka składa się z jednego pola zeskanowanego kolejnoliniowo czyli progresywnie. Większość materiału jest skanowana z przeplotem z uwagi na mniejszy strumień danych jaki trzeba przesłać, natomiast telewizor zamienia to na ramki progresywne i ta zamiana kosztuje.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Kwiatek

New member
Zgadzam się z przedmówcą jeśli chodzi o szczegóły techniczne. Mówiąc krótko - z progresivem masz dwa razy większą rozdzielczość gdyż TV jednorazowo wyświetla całą ramkę a nie dwa razy po pół ramki, i choć dwie połówki w sumie dają to samo - wierz mi różnica jest widoczna i jest znaczna, mniej więcej taka jak przy przejściu z VHS na dobrej jakości telewizję. Nie wiem natomiast skąd u ciebie takie różnice w cenach TV z Prores.Scan i bez ! Większość współczesnych telewizorów LCD, Plazm i CRT (100Hz) jest wyposażona w Prores.Scan pod warunkiem że TV ma wejście Component (lub HDMI) Na SCART chyba nie jest możliwe korzystanie z Prores. No i oczywiście źródło - DVD itp. również musi nieć wyjście Component z obsługą Proresiv Scan by móc cieszyć się znakomitą jakością obrazu (wiem bo mam:p )

Pozdrawiam
 

Bor-man

New member
technologie

havranek napisał:
Samsungi SP 46 L3 HX oraz L7 HX maja w opisie scanowanie progresywne 720, jakies troche lepsze glosniki (tv ma pokazywac nie grac...ale to tak nawiasem mowiac tylko moja opinia) i lepsza tg...oprocz tego nic innego nie znalazlem z roznic a kosztuja o 4-5 tys wiecej od SP 50 L6 HX...CZy to znaczy ze ten ostatni to jakis...hebel...bo ma inna obudowe czy bo co...bo zupa byla za slona? Nie znam sie ale probuje sie poznac...i szczerze mowiac coraz mniej kumam. Dziwia mnie te roznice w cenach w porownaniu z rozniacami w parametrach...nie mowiac juz o najwiekszym absurdzie jakim jest nizsza cena popularnego sony KDF w ukladzie 50 cali od....42 calowego...qwa...o co tu chodzi???

pzdr
Michal
1.720p to cecha (prawie) wszystkich TV LCD i PDP, w każdym razie tych HDready. Jedni, tak jak Samsung , o tym piszą inni nie.
2.Różnice w cenie wynikają jak sądzę z braku złącz HDMI, PC oraz dodatkowego tunera, a co zatym idzie takich funkcji jak PIP oraz różnic układowych w tańszym modelu. Ponadto drozszy jest chyba sprzedawany wraz ze standem...
3. Jeżeli jest tak, że 50' KDF jest drozszy od 42 calowego to wynika to tylko z polityki sklepu w którym to widziałeś. Różnica w cenie między nimi nigdy nie była zbyt duża, ale jeśli 42' "przegonił" teraz większy model to jest to jakaś wpadka po stronie sprzedawcy, chyba że 50" ma tak dużo, że chce je jak najszybcciej sprzedać. Swoją drogą - radzę skorzystać z okazji bo jest to naprawdę znakomity telewizor:D.
pozdr
R
 

Andmat

New member
Kwiatek napisał:
Zgadzam się z przedmówcą jeśli chodzi o szczegóły techniczne. Mówiąc krótko - z progresivem masz dwa razy większą rozdzielczość gdyż TV jednorazowo wyświetla całą ramkę a nie dwa razy po pół ramki, i choć dwie połówki w sumie dają to samo - wierz mi różnica jest widoczna i jest znaczna, mniej więcej taka jak przy przejściu z VHS na dobrej jakości telewizję. Nie wiem natomiast skąd u ciebie takie różnice w cenach TV z Prores.Scan i bez ! Większość współczesnych telewizorów LCD, Plazm i CRT (100Hz) jest wyposażona w Prores.Scan pod warunkiem że TV ma wejście Component (lub HDMI) Na SCART chyba nie jest możliwe korzystanie z Prores. No i oczywiście źródło - DVD itp. również musi nieć wyjście Component z obsługą Proresiv Scan by móc cieszyć się znakomitą jakością obrazu (wiem bo mam:p )

Pozdrawiam

A ja mam jeszcze inne pytanie jak sądzę w temacie
nagrywarka LG RH200MH o co chodzi 576i; 576p; 720p; 1080i), Component/P.Scan (576p; 576i) w tych oznaczeniach przy nagrywarce i czy to jest kompatybilne z moim tv LG 42PX3RV Mam skanowanie progresywne czy nie? Działa ta funkcja po HDMI czy nie?I jak to uruchomić.Normalnie jesteśmy zasypywani danymi techn.i głupiejemy.Jako "lajkonik";) w tym temacie proszę o pomoc.Chciałbym się cieszyć dobrą jakością obrazu:bober:
 

saltom

New member
na czym polega skanowanie progresywne? ciekawe info ze strony:
http://suma.home.pl/axis/s_progresywne.htm

Skanowanie Progresywne kontra Międzyliniowe
Obecnie dostępne są dwie różne techniki przetwarzania obrazu: skanowanie międzyliniowe i skanowanie progresywne.. Wybór sposobu przetwarzania obrazu przez kamerę zależy od zastosowania i celu jaki się stawia systemowi wideo, a szczególnie od tego czy system ma obserwować poruszające się obiekty i pozwalać na oglądanie detali poruszającego się obrazu. Skanowanie międzylinioweObrazy oparte o technikę skanowania międzyliniowego, korzystają z techniki rozwiniętej dla monitorów CRT, złożone są z 576 dostrzegalnych poziomych linii biegnących w poprzek standardowego ekranu TV. Technologia międzyliniowego skanowania obrazu dzieli linie na parzyste i nieparzyste a następnie naprzemiennie odświeża je w tempie 30 klatek na sekundę.
obrazek%201.gif
To nieznaczne opóźnienie pomiędzy odświeżaniem parzystych i nieparzystych linii powoduje pewne zniekształcenia lub postrzępienie obrazu. Dzieję się tak, ponieważ tylko połowa linii podąża za poruszającym się obiektem podczas gdy druga część czeka, aż zostanie odświeżona.
Skanowanie międzyliniowe bardzo dobrze i przez wiele lat służyło w świecie kamer analogowych, telewizji i VHS, i nadal pozostaje najbardziej odpowiednią metodą dla określonych zastosowań.
Jednak obecnie technologia wyświetlania obrazu ukazała nowe możliwości wraz z nastaniem ery monitorów LCD i TFT i cyfrowych kamer. Powstała alternatywna metoda przenoszenia obrazu na ekran, znana jako skanowanie progresywne.
Skanowanie progresywneSkanowanie progresywne, w przeciwieństwie do międzyliniowego, skanuje cały obraz, linia po linii, 16 razy na sekundę. Innymi słowy, uchwycony obraz nie jest rozdzielany na osobne linie , jak w skanowaniu międzyliniowym.
Nowoczesne monitory komputerowe nie wykazują międzyliniowości w wyświetlanym obrazie na ekranie.
obrazek2.gif
Układają linie po kolei np. 1, 2, 3 ,4, 5, 6, 7 itd., tak że faktycznie nie ma efektu "mrugania" obrazu. A to, przy stosowaniu w nadzorze, może być krytycznym czynnikiem umożliwiającym oglądanie detali poruszającego się obrazu takiego jak np. uciekająca osoba.
Przy zastosowaniu nowoczesnych monitorów wysokiej jakości na pewno dostrzeżemy różnice z tego typu przetwarzania obrazu.
Przykład: uchwycenie poruszającego się obiektuKiedy kamera widzi poruszający się obiekt, ostrość zatrzymanego obrazu będzie zależeć od zastosowanej technologii. Oto porównanie obrazów JPEG, uchwyconych przez 3 różne kamery używające odpowiednio: progresywnego skanowania, skanowania międzyliniowego 4CIF i międzyliniowego 2CIF.
Progresywne skanowanie
użyto: AXIS 210

Międzyliniowe 4CIF
użyto: kamera analogowa

Międzyliniowe 2CIF
użyto: rejestrator cyfrowy
prog_160x120.jpg
interlaced_160x120.jpg
2cif_160x120.jpg
Analiza detali
prog_stairs.jpg
wyraźny obraz tła
interlaced_stairs.jpg
wyraźny obraz tła
2cif_stairs.jpg
wyraźny obraz tła
prog_driver.jpg
czytelny obraz
interlaced_driver.jpg
wyraźna między-liniowość
2cif_driver.jpg
za niska rozdzielczość
prog_wheel.jpg
czytelny obraz
interlaced_wheel.jpg
postrzępiony obraz
2cif_wheel.jpg
rozmazany obraz
Analiza obrazu poruszającego się obiektu z prędkością 20 km/h
(testowano w identycznym otoczeniu z zastosowaniem obiektywów o identycznych parametrach)
Zauważyć można następujące cechy:
- Wszystkie systemy obrazowania dają czysty obraz tła.
- Postrzępione brzegi na skutek ruchu przy skanowaniu międzyliniowym.
- Rozmazanie obrazu w ruchu spowodowane niską rozdzielczością skanowania 2CIF.
- Tylko skanowanie progresywne tworzy obraz umożliwiający identyfikację kierowcy.
 

scott

New member
saltom napisał:
Tylko skanowanie progresywne

wszystko sie zgadza - ale dotyczy telewizorów BEZ wyswietlania tzw 'progresive scan'. Jesli telewizor ma progresive scan to przed wyswietleniem kazdego obrazu laczy parzyste i nieparzyste linie i dopiero calosc wyswietla. To co napisales dotyczy przede wszystkim telewizorów kineskopowych a to juz historia...
 

panjacek

New member
scott napisał:
Jesli telewizor ma progresive scan to przed wyswietleniem kazdego obrazu laczy parzyste i nieparzyste linie i dopiero calosc wyswietla. To co napisales dotyczy przede wszystkim telewizorów kineskopowych a to juz historia...


Przykro mi ale przed wyświetlaniem telewizor nie łączy linii nieparzystych z parzystymi aby je wyświetlić w całości w jednym czasie.
Wtedy byłby prawdziwy galimatias.

Pozdrawiam
 

maszek

New member
Bez reklam
Andmat

ja mam jeszcze inne pytanie jak sądzę w temacie
nagrywarka LG RH200MH o co chodzi 576i; 576p; 720p; 1080i), Component/P.Scan (576p; 576i) w tych oznaczeniach przy nagrywarce i czy to jest kompatybilne z moim tv LG 42PX3RV Mam skanowanie progresywne czy nie?


przeczytaj uwaznie, co napisał panjacek;)
 
Ostatnia edycja:
Do góry