Witam, czy może mi ktoś wyjaśnić pewną kwestię (lekko przydługawe)?

marecki78

New member
Chcę sobie kupić TV i po kilkutygodniowych oględzinach rynku stwierdziłem, że jednak w moim przypadku warto chyba będzie kupić dobry CRT. Na razie tylko kablówka o raczej średnim sygnale powoduje właśnie taki wybór. I w zasadzie nie było by problemu, gdyby nie fakt, że chcę razem z TV kupić DVD. No i zonk – pojawiły się DVD ze skalerami do 720p i 1080i (np. pioneer DV-490 bądź panas s52). I zrobił się problem – chciało by się kupić taki TV, na którym można byłoby oglądnąć coś a la HDTV (myślę o tych odtwarzaczach DVD).

I w zasadzie to jest główne pytanie – czy dla takiego skalera warto kupować jakiś HD CRT (Samsung ws32z409p bądź Philips – 32PW9551/12). Należy dodać, że nie mam żadnych filmów HD do odtwarzania i rozdzielczość HD uzyskiwać będę tylko poprzez DVD ze skalerem. Wiem, że ITI planuje swoją platformę, ale raczej nie wierzę że będzie to tak szybko i po w miarę przystępnych cenach. No, może w przyszłym roku może będą dostępne odtwarzacze DVD HD i w wypożyczalniach DVD (moje główne źródło filmów) będą już dostępne pozycje w HD, ale tego to nie wiem.

Plazmy i LCD odpadają – brak funduszów i kiepski sygnał w kablówce oraz wyraźne sugestie mojej lepszej połówki :) powodują krok w stronę CRT.

W chwili obecnej rozważam zakup TV Panasonic TX-32PX30 – wiem że to b. dobry CRT ale różne źródła podają różne informacje – jedni twierdzą że kineskop Quintrix SR jest w stanie odtworzyć 720p, inne źródła mówią zupełnie odwrotnie.

Wobec powyższego czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytania, czy:

1. Warto kupować CRT HD dla odtwarzaczy DVD ze skalerem? Czy może równie dobry będzie zwykły obraz po componencie bądź po rgb (niektórzy na forum audiostereo uważają, że progresywne skanowanie w crt to pomyłka ze względu na 50 Hz i lepiej wygląda obraz przez zwykłe rgb ale 100 Hz – to też ciekawa sprawa)

2. Panasonic TX-32PX30 może na wyjściu component odtworzyć sygnał 720p nadany z DVD ze skalerem?

3. Czy w ogóle nowe odtwarzacze DVD nadają skalowany sygnał łączem component czy tylko hdmi?

4. Czy można do niego podłączyć PC w jakiś inny sposób niż s-video (uważam że s-video to kicha) - mam sporo dvix–ów na PC i było by idealnie, gdyby można było podłączyć PC do TV.

5. Czy nowa linia Samsungów ws32z409p dalej jest tak skaszaniona pod względem kolorów i geometrii?


Ktoś może powiedzieć: człowieku, mnóstwo pytań i tylko jedna odpowiedź – Philips 32PW9551/12 ale sam nie wiem, mam b. złe doświadczenie z tą marką a sam TV jest wg mnie brzydki i zastanawiam się czy rzeczywiście chciałbym ustawić go w salonie.
 

szarp

New member
hmmm panas px 30 to był mój typ a w zasadzie px-20 bo to ten sam kinol. Niestety już ich nie było, px-20 przywiezione ze sklepów na zachodzie rozeszły sie w jakichs śmiesznych cenach ...

1. uważam że nie ma sensu (ale nie sprawdzałem)
2. nie wiem
3. powinny i po tym i po tym
4. jak ma component to jeśli twoja karta graficzna ma to wyjście to obraz będzie lepszy. Wyjście to jest dostepne w kartach GF 6xxx i lepszych.
5 nie wiem.
 

kowal

New member
Nie wchodząc w szczegóły powiem tak: Jeśli te telewizory CRT, które wymieniłeś są budowane pod system PAL ( to jest moje założenie; nie wiem czy prawdziwe, bo nie chcę mi się szukać ich parametrów w necie ) to i tak kineskop wyświetla max. 576 lini poziomych. DVD PAL z założenia też ma taką rozdziałkę, więc dostajesz czyste połączenie 1 w 1 a co za tym idzie najlepszy możliwy obraz. Po co masz sztucznie zwiększać ilość linii do np. 720p w DVD skoro telewizor i tak zmniejszy ją docelowo do 576i ( no co najwyżej do 576p ). Podejrzewam, że obraz po takiej konwersji będzie gorszy albo co najwyżej podobny do obrazu uzyskanego ze zwykłego, nieskalowanego sygnału puszczonego po componencie, szczególnie, że te DVD które wymieniłeś ( + kilka innych ze skalerem ) nie są sprzętem z wysokiej półki i skalery w tych sprzętach są powiedzmy adekwatne do ich ceny. Musiał byś zainwestować ze 4x tyle w DVD, żeby dostać dobry skaler , no ale wtedy to zamiast DVD kupiłbyś 32" LCD-ka...
 

marecki78

New member
No właśnie, gdzieś niedawno na jakimś forum przeczytałem, że podobno PX30 potrafi wyśiwetlić coś powyżej 750p. Nie wiem czemu tak krzywo, nie znam się na crt, ale cholera nie potrafię odszukać tego wątku....
Jak tylko mi się uda to zacytuję.

No i właśnie chcę się min. dowiedzieć, czy to prawda, bo jeśli tak, to kupno tego TV wraz z jakimś DVD ze skalerem to może być dobry pomysł....
 

kowal

New member
O to właśnie chodzi. Te CRT przyjmują sygnały HD ( 720p 1080i ) ale ile w rzeczywistości wyświetla kineskop? Jeśli te CRT pracują tak jak monitory komputerowe i rzeczywiście mogą wyświetlić te 720 linii bez przeplotu to faktycznie obraz może być rewelacyjny i warto pomyśleć o DVD ze skalerem. Ale jeśli wyświetlają typowy obraz PAL ( lub zbliżony ) trochę go tylko poprawiając ( np. 100Hz ) to raczej szkoda kasy na skalery...
Problem w tym, że w typowych materiałach reklamowych nie ma informacji o rzeczywistej ilości wyświetlanych linii, znajdują się one zapewne w serwisówkach, ale nie są one powszechnie dostępne i pewnie trzeba by trochę pogrzebać w necie, żeby takie info zdobyć...
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
Panasonic nie gra ani w 750, ani w 750
Jeśli ma być 32' CRT - sprawdź :

32 Loewe Nemos - gra rewelacyjnie z każdego sygnału
http://www.loewe.de/nemos32_de,574,53.html

32" Philips 9551- 2699 zł
32" Samsung 409

Po komponencie bedzie skalowanie
Po HDMi - obraz największego strumienia /najwiecej szczegółów/

Podłączyłem Divx po svhs do LCD JVC i jakość jest genialna - ale ktoś dobrze go obrobił.
Sam byłem zdziwiony. Więc w CRT - obraz będzie jeszcze lepszy , bo ma wiekszą płynność.

pozdrawiam
 
Do góry