Kupić? Poczekać? Przemyśleć? HDTV 1080P

ortax360

New member
Peter Putman, doradca firmy Roam Consulting( ZAJMUIĄCEJ SIE GRAFIKĄ ,ANIMACJĄ KOMPUTEROWĄ) ostrzega graczy by wstrzymać się z zakupem telewizorów wyświetlających obraz w rozdzielczości 1080p. Putman w swoim internetowym blogu jasno dał do zrozumienia, że obraz pojawiający się na ekranie odbiornika nie jest faktycznym formatem standardu 1080p.

Gdzie leży przyczyna? Otóż standard 1080p/24 (1920x1080, bez przeplotu, 24 kl/sek.) na dzień dzisiejszy nie niemożliwy do wyemitowanie przez żadnego operatora telewizji satelitarnej i w rezultacie czego jest niestety przeskalowany na 1080i/30 zanim opuści studio nagrań. W tym przypadku przeplot drastycznie obniża jakość obrazu, powodując, że lepiej wygląda już "zwykłe" 720p wyświetlane z szybszą prędkością odświeżania. Dla laika różnica będzie niezauważalna, ale znawcy mogą poczuć się oszukani. Bo skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać

Co więcej, nowe systemy odtwarzania filmów zapisanych w HD, czyli Blu-ray i HD-DVD również będą miały nie lada problem. Większość telewizorów HD wyświetla poziome linie rastrowe (HSR) ze stałą prędkością 33.8 kHz, która wystarcza na 1080i, ale przy 1080p (która do poprawnej pracy wymaga już 67.6 kHz) może zwyczajnie "nie wydolić". Większość dzisiejszych odbiorników HD ledwo radzi sobie z 720p, która pracuje z prędkością 44.9 kHz, a co dopiero z 1080p.

Możę faktycznie warto przemyśleć zakup?


Informacja z www.xboxonline.pl
 
Ostatnia edycja:

Agent_7454

New member
Pan Putman nie odkrył Ameryki. Jeżeli możesz to prównaj materiał HD na telewizorze "fullHD" a następnie na monitorze komputerowym WUXGA+. Urządzenia pozwalające oglądać materiał HD bez pogarszania jakości są ale ich cena wynosi +$15k.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Wg mnie 1080p pokazuje różnice dopiero przy dużych ekranach, jeszcze przy 45" dobrze zrobiony materiał 720p wystarcza nawet wymagającym odbiorcom, oczywiście każdy ma swój gust i może czekać lub kupować, natomiast porównując np. 80" to daje zauważalną przewagę na korzyść 1080p. Jeżeli miałbym kupować teraz tv dla siebie i miałbym kasę, to wybrałbym jednak ten który obsługuje 1080p niezależnie od tego czy jest prawdziwe czy nie, bo liczę się z tym, że mogą wychodzić materiały zapisane tylko i wyłącznie w tym formacie.
 

noise

New member
no to jak to jest z tym fullHD? Powiedzmy ze mam xbox360 (component) i laptopa (DV).
. Czy moge na TV z fullHD (np. Sharp 42XD1) odtwarzac filmy (jesli je mam) w fullHD 1080p - czy moze beda one "degradowane do 1080i" i koniec koncow beda takie same jak 720p?? Bo jesli tak to lepiej kupic lepszy za ta sama cene hdready. Ja nie widze w takim razie pozytywow TV Lcd hd ready - tych za rozsadne pieniadze.
 
Do góry