jakosc obrazu 16:9 z TV

mackoj

New member
Witam,

Zastanawiam sie ostatnio jak to jest z jakoscia obrazu 16:9 nadawanego przez TV analogowa (kablowka/antena siatkowa).

Rozumiem, ze kiedy stacja nadaje obraz 16:9 to latwo to rozpoznac po tym, ze po pierwsze na telewizorze 4:3 mamy czarne pasy u gory i dolu ekranu, a do tego znaczek stacji miesci sie w samym obrazie - nie nachodzi na te czarne pasy - dobrze mi sie wydaje?

Jesli tak, to ile linii ma taki obraz? W koncu telewizor "oczekuje" 576 linii, a skoro mamy te czarne pasy u gory i dolu, to tych linii w obrazie musi byc mniej, tak?

I jesli ten obraz bedziemy ogladali na tv 16:9, to co? Telewizor sobie zeskaluje te powiedzmy 400 linii na 576? To co z jakoscia???

Prosze, uswiadomcie mnie, jak to z tym jest? Gdzie jest haczyk?

Pozdrawiam
 

Piopio

New member
Niestety TV analogowa nie nadaje 16:9. To co widać z czarnymi pasami to normalny obraz 4:3. Tylko rozdzielczość filmu jest mniejsza ;-)
Chyba ostatnio Cyfra + puściła jakieś filmy w prawdziwym 16:9. Nie mam cyfry więc szczegółów nie znam.
Jak się mylę to mnie poprawcie.

pzdr
 

gonszcz

New member
canal + lub canal+film emitują czasmi filmy w formacie 16/9. w ostani weekend wszystkie filmy na canal+film byly w tym formacie. podczas emisji znaczki wieku i logo nie są w narożnikach ekranu tylko są cofnięte do środka ekranu- prawdopodobnie po to aby widzowie posiadający format 4/3 zobaczyli je na swoich ekranach.
Jeśli ktoś chce sobie poszerzyć standardowy pakiet cyfry+ o kanały filmowe ( c+ lub HBO ) to zdecydownie polecam pakiet z canal+ i canal+film - lepsza jakość, ciekawszy program.
 

mackoj

New member
Czyli jesli ogladamy w TV program nagrany w trybie 16:9 to paradoksalnie lepsza jakosc bedziemy mieli ogladajac go na telewizorze 4:3.

Bo w telewizorze 16:9 zeby taki obraz sensownie ogladac, to musimy go powiekszyc tak, aby wypelnil caly ekran. Ale wtedy mamy gorsza jakosc, bo obraz jest zeskalowany.

Pozdrawiam
 

Piopio

New member
Niestety tak jest .... normalna TV to koszmar.
Osobiście wolę kiepską jakość ale za to duży rozmiar ekranu (ratuję się odległością od TV). Porównaj sobie wielkość obrazu quasi 16:9 na TV 4:3 i rozciągnięty obraz na 16:9. Nie cierpię małych TV :p
 

hojlo1

New member
Bez reklam
mackoj napisał:
Czyli jesli ogladamy w TV program nagrany w trybie 16:9 to paradoksalnie lepsza jakosc bedziemy mieli ogladajac go na telewizorze 4:3.

Bo w telewizorze 16:9 zeby taki obraz sensownie ogladac, to musimy go powiekszyc tak, aby wypelnil caly ekran. Ale wtedy mamy gorsza jakosc, bo obraz jest zeskalowany.

Pozdrawiam
...chyba, że go nadają w: 16:9, lub PalPlus.;)

Z tym skalowaniem tez nie jest tak tragicznie.
Poprzednik opisał - z pewnej odległości już b.dobrze (jak bliżej... to np włącze progressywne i tez jest OK).;)
 

Ricardogo

New member
CANAL + i 16/9 to wolne żarty !
ostatni weekend nadawali coś co miało przypominać 16/9 ale zrobili to tak jak zwykły TV zoom, czyli wyskalowali i poopcinali TRAGEDIA.
Najśmieszniejsze (tragiczne), że przycieli nawet szersze (kinowe) formaty do 16/9. Najdziwniejsze jest to że w innych krajach potrafią nadawać odrębne kanły z przyzwoitym obrazem i CAŁYM dotego.
Jeszcze raz TRAGEDIA I POŚMIEWISKO.:confused:
 

mackoj

New member
PALPlus w TVP1/2?

Jeszcze tylko chcialem sie upewnic co do nadawania w PALPlus.
Zgodnie ze (wspanialym!) linkiem wskazanym przez hojlo1 mamy:

"Jeszcze jedna informacja, jak rozpoznać kiedy jest nadawana audycja w PALplus: logo programu nie może znajdować się na czarnych pasach."

Przeciez ostatnio TVP1/2 nadaje wlasnie w taki sposob: loga programu sa poza czarnymi pasami, o czym wspomnialem w poscie otwierajacym ten watek.

Czy w takim razie TVP1/2 nadaje (czasem) w PALPlus?

Pozdrawiam
 

karaznie

New member
Ricardogo napisał:
CANAL + i 16/9 to wolne żarty !
ostatni weekend nadawali coś co miało przypominać 16/9 ale zrobili to tak jak zwykły TV zoom, czyli wyskalowali i poopcinali TRAGEDIA.
Najśmieszniejsze (tragiczne), że przycieli nawet szersze (kinowe) formaty do 16/9. Najdziwniejsze jest to że w innych krajach potrafią nadawać odrębne kanły z przyzwoitym obrazem i CAŁYM dotego.
Jeszcze raz TRAGEDIA I POŚMIEWISKO.:confused:

Nie - C+ i C+F nadają jak najbardziej 16/9 bez żadnego rozciągaznia. Przy okazji - jakość bardzo dobra. Mam Aster cyfrowy i w C+F obraz 16/9 żyleta. Szkoda, że nie ma tak cały czas...

korby
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...a co do PalPlus - to mój TV faktycznie "sam widzi" ten sygnał i po ułamku sekundy jest już rozciagniety tylko w pionie (automatycznie) i też nie widzę straty jakości... .;)

karaznie - a jak z proporcjami (nic nie obcięte?) , bo nie mam u siebie dekoderow np C+.
Jest roznica , jak np. przeł. wyjście dekodera z 16:9. przy 4:3?
 
Do góry