Zła jakość obrazu przez kabel Component

flajers

New member
Witam. Niedawno kupiłem zestaw kina yamaha DVD 657 i amplituner 457 i do tego LCD 32" Samsung T51B. Na poczatku podłączyłem DVD do TV kablem SCART i obraz był całkiem OK (pomimo, ze to b.tani kabel kupiony jakies 10 lat tenmu). Ale czytałem, że kabel Component daje o wiele lepsze rezultaty. Dlatego kupiłem 2 kable Component (DVD do AV i z AV do TV) dobrej jakości (Profigold i Tech+Link). Niestety po podłaczeniu okazało się, że obraz jest o wiele gorszy niż przy SCART. Szczególnie na kolorze czerwonym (m.in. twarze itd) widać rozmazujące się linie. Próbowałem różnych kombinacji. Podłączałem bezpośrednio DVD do TV. Testowałem każdy z kabli osobno. Zarówno z rónocześnie podłączonym SCART jak i bez. Sygnał ustawiałem zarówno na PAL jak i na Auto. Efekt ciągle ten sam. Zaznaczam, że w opcjach DVD ustawiłem wyjście Component na YUV, no i w TV też ustawiłem sygnał wejściowy na Component. Nie polepsza ani nie pogarsza również efektu włączenie Progressive Scan (w specyfikacji na polskiej stronie Samsunga pisze, że ten TV jest wyposazony w tą opcję, bo oczywiście DVD ma na 100%, przy czym w instrukcji TV już nie pisze, że jest taka opcja ani też nic oczywiście o jej ewentualnej aktywacji). Proszę o poradę, co może byc przyczyną? Chciałbym wykorzystać na maksa możliwości mojego sprzetu, tym brdziej, że sporo zainwestowałem w kable.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Podłącz bezpośrednio tv z dvd i sprawdź jak będzie odbierać.

Pozdrawiam
 

smith

New member
teoretycznie powinno być lepie przez component, sprawdzałes na 2 kablach więc to raczej nie to, zanieś to dvd do kogoś kto ma inny tv (sklep) z wejściem component i sprawdz czy dalej jest ten efekt, to da ci odpowiedz czy to wina dvd czy tv, twoj tv nie ma progresywnego skanowania ale ma je dvd więc wszystko jest ok, wystarczy że jedno urządzenie ma p.s., jak będziesz chciał połączyć inny sprzęt kablem komponent który nie ma p.s (np. tuner sat) to wtedy obraz będzie już z przeplotem czyli gorszy ( wtedy masz wyświetlane na zmiane raz parzyste raz nieparzyste linie a nie 100% linii) z tego powodu lepszy jest właśnie obraz 720p a nie 1080i jak niektórzy sądzą, przy 1080i obraz ma w rzeczywistości 540 linii.... warto mieć lcd-ka z p.s. pozdro
 

Zorro

New member
Myślę tak samo ajk ar2. Ja mam komponent o,75m za 46zł i obraz jest fatnastyczny, progresywne skanowanie powala na kolana. Niewielka różnica pomiędzy tym co mam, a HD TV :)
 

marro

New member
A moze to jest tak ze jednak pelny SCART z RGB jest jednak lepsze od polaczenia komponentem? Przeciez przez RGB mamy wszystkie skladowe puszczone osobno a komponent to sygnal ROZNICOWY! Z technicznego punktu widzenia przy sygnale roznicowym interferencje miedzycskladowymi sygnalu sa bardziej prwadopodobne niz przy wyseparowanych skladowych sygnalu RGB. A teraz najlepsze! Kazdy kij ma dwa konce. Chodzi o to ze sygnal RGB via SCART obsluzy nam tylko i wylacznie sygnal SD a nie HD :( w przeciwiwnstwie do komponentu. Wiec moim zdaniem FLAFERS'ie do momentu w ktorym to nie staniesz sie szczesliwym posiadaczem urzadzenia generujacego na wyjsciu sygnalu wysokiej rozdzielczosci lepszym rozwiazaniem bedzie dla Ciebie komponent.
Ps. Celowo pomijam w mojej odpowiedzi interfejsy cyfrowe (HDMI,DVI,D-Sub) i pisze tylko o analogach bo i taki tu mamy przypadek! Aha to co napisalem to tylko i wylacznie moje rozwazania ;)
pzdr Maro
 

flajers

New member
Dzięki za wszytskie odpowiedzi, ale własnie problem jest taki, że podłączalem bezposrednio TV do DVD przez component (i przez amplituner też). Efekt ten sam. Podobnie prbowałem zarówno z włączonym progresywnym skanowaniem jak i z wyłączonym. I to nie jest tak, że wydaje mi się że na SCART jest trochę lepiej, czyli że to jakieś subiektywne odczucie. Na SCART jest po prostu OK, a liczyłem, że przez component będzie super, a tu jest kicha. Obraz jest fatalny. Czyli chyba jednak gdzieś jest wina w sprzęcie. Oczywiście sprawdzałem, czy podłączyłem każdą z końcówek do właściwego gniazda. Chyba rzeczywiście jedyna rada, to sprawdzić z innym TV.
Przy okazji mam pytanie do Spidey. Piszesz, że masz T51B. Jesteś z niego zadowolony? Czy sygnał z DVD lub cyfrówki puszczasz przez component? Jeśli tak, to jaki jest efekt?
 

Spidey

New member
flajers napisał:
Przy okazji mam pytanie do Spidey. Piszesz, że masz T51B. Jesteś z niego zadowolony? Czy sygnał z DVD lub cyfrówki puszczasz przez component? Jeśli tak, to jaki jest efekt?
Nie chcę cię zmartwić ale prawda jest taka że niestety ten model Samsunga jest dość kiepski. Ja go nazywam LCD "dla ubogich", zapłaciłem za niego relatywnie niewiele (bodajże najtańszy lcd 32 w swojej klasie) i niestety niewiele od niego mogę oczekiwać. Podłączyłem DVD manty (emperor2) poprzez component i dla porównania przez scart. Przez scart było tak jak piszesz, żadna rewelacja ale dało się oglądać z ok 2-3 metrów, po componencie za to znacznie lepsza ostrość obrazu i więcej szczegółów, ale wyszło za to ziarno (dvd nie ma progresive s.). Sam już nie wiem co lepsze. Ale ja zrobiłem inaczej. Kupiłem 10 metrów kabla vga (d-sub) i podłączyłem do kompa (ustawiłem odpowiednią rozdzielczość 1360x760) I teraz DVD oglądam przez kompa i powiem ci szczerze że jest naprawdę najlepiej. Teraz jest taki obraz jakiego oczekiwałem na początku, piękny gładki obraz, zero ziarna czy smug. Naprawdę widać że ten lcd to bardziej monitor niż telewizor. Puszczam sobie trailery w HD i jest bardzo, bardzo ładnie, żadne smużenie itp. Na dvd z kompa również zero smug i obraz jak ci napisałem najładniejszy i zdecydowanie najlepszy. Nie podłączałem jeszcze nic pod łącze DVI i nie wiem jak przez nie wygląda. Polecam ci jeżeli nie chcesz się smucić że masz telewizor do dup... to kup sobie kabelek VGA i podłącz komputer- od razu się rozweselisz. Przynajmniej ja tak miałem. Na początku myślałem że zrobiłem straszny błąd kupując szmelc i ogólnie niestety w porównaniu z innymi to jest szmelc (ale najtańszy szmelc -mój 3800zł) Dopiero jak podłączyłem vga trochę (a nawet sporo) lepiej mi się zrobiło :) Pozdrawiam. Spidey

P.S. Zwykłą telewizje cyfre+ oglądam przez scart i jest kiszka (słaby sygnał, na tvn najlepszy), ale oczywiście w porównaniu z obrazem z vga, ale jakoś daje radę, jednak warunek miniumum 2-3 metry od lcd.
 
Ostatnia edycja:

.Kuba

New member
zauważyłem że kable component niektóre kosztuja 150-200zł a niektóre 20-50zł , skad taka roznica cen? :confused: czy obraz na tanich kablach jest duzo gorszy? wogole czy jest pomiedzy nimi jakas róznica?
 

Razgriz

New member
jest i to ogromna. Droższe mają pozłacane styki, lepszą jakość materiałów wykonania kabla i wogóle. Ja po przerzuceniu się ze starego słabego kabla EURO przesiadłem się na EURO RGB i jakość była o jakieś 20% lepsza (gładsze krawędzie, czystsze kolory, lepsza ostrość).
 

qualcuno

New member
witam gdzie mozna kupic kabelek wideo component 75Ohm za 46zl?

Zorro napisał:
Myślę tak samo ajk ar2. Ja mam komponent o,75m za 46zł i obraz jest fatnastyczny, progresywne skanowanie powala na kolana. Niewielka różnica pomiędzy tym co mam, a HD TV :)

bo wszedzie za ta cene kabelki nie sa 75Ohm :(
 

krecio

Member
Witam wszystkich. To moj pierwszy post na forum wiec serdecznie pozdrawiam i prosze o wyrozumialosc jesli moje dalsze pytania beda lamerskie i slownictwo tez nie bedzie fachowe:)
Ad rem. Od tygodnia jestem szczesliwym posiadaczem LCD LG 42LC2R. Jak do tej pory o walorach HD przekonalem sie po podlaczeniu laptopa. Jakosc mnie powalila:D
Oczywiscie w daleszj kolejnosci zaczalem czytac, szukac, pytac i tak trafilem na tutejsze forum. Po info o polaczeniach typu component zanabylem potwornie drogie kable (390 PLN). Nie chce mi sie teraz szukac ich nazwy ale sa "made in USA" (Kalifornia). Wczoraj z wielkim zapalem zabralem sie za laczenie telewizora z DVD i po zakonczeniu doznalem..... szoku. Obraz to kicha totalna, kolory znikly (pojawila sie niebieska tonacja) ostrosc... nazwalbym to teposcia. Wk...y i zawidziony powrocilem do SCART. W swoim bolu zabralem sie za czytanie forum. Widzie, ze problem nie tylko moj wiec jakby troszeczke lepiej mi sie zrobilo wiec uznalem, ze widac tak jest i moze kiedys bedzie lepiej. Nagle w ktoryms z postow wyczytalem, zeby te polaczenia i dalsze ustawianie (przelaczenie w DVD na "progresive scan") robic na WYLACZONYM sprzecie. Oczywiscie bylo napisane w tekscie i nikt dalej tego wiecej nie rozwijal. Ale ja postanowilem sprobowac jeszcze raz. Wylaczelm wszystko, przelaczylem we wlasciwe ustawienia, podlaczylem kable, wlaczylem i... EUREKA:D :D :D Wszystko dziala, jest fajny obraz i chce sie to ogladac. Nie wiem jakie znaczenie ma podlaczanie przy wylaczonym sprzecie ale u mnie zadzialalo.
pozdr.
krecio
 

qualcuno

New member
component za 46 zl?

krecio napisał:
Witam wszystkich. To moj pierwszy post na forum wiec serdecznie pozdrawiam i prosze o wyrozumialosc jesli moje dalsze pytania beda lamerskie i slownictwo tez nie bedzie fachowe:)
Ad rem. Od tygodnia jestem szczesliwym posiadaczem LCD LG 42LC2R. Jak do tej pory o walorach HD przekonalem sie po podlaczeniu laptopa. Jakosc mnie powalila:D
Oczywiscie w daleszj kolejnosci zaczalem czytac, szukac, pytac i tak trafilem na tutejsze forum. Po info o polaczeniach typu component zanabylem potwornie drogie kable (390 PLN). Nie chce mi sie teraz szukac ich nazwy ale sa "made in USA" (Kalifornia). Wczoraj z wielkim zapalem zabralem sie za laczenie telewizora z DVD i po zakonczeniu doznalem..... szoku. Obraz to kicha totalna, kolory znikly (pojawila sie niebieska tonacja) ostrosc... nazwalbym to teposcia. Wk...y i zawidziony powrocilem do SCART. W swoim bolu zabralem sie za czytanie forum. Widzie, ze problem nie tylko moj wiec jakby troszeczke lepiej mi sie zrobilo wiec uznalem, ze widac tak jest i moze kiedys bedzie lepiej. Nagle w ktoryms z postow wyczytalem, zeby te polaczenia i dalsze ustawianie (przelaczenie w DVD na "progresive scan") robic na WYLACZONYM sprzecie. Oczywiscie bylo napisane w tekscie i nikt dalej tego wiecej nie rozwijal. Ale ja postanowilem sprobowac jeszcze raz. Wylaczelm wszystko, przelaczylem we wlasciwe ustawienia, podlaczylem kable, wlaczylem i... EUREKA:D :D :D Wszystko dziala, jest fajny obraz i chce sie to ogladac. Nie wiem jakie znaczenie ma podlaczanie przy wylaczonym sprzecie ale u mnie zadzialalo.
pozdr.
krecio
jak w temacie gdzie taki moge kupic bo wszystkie na jakie trafilem to jezeli sa 75 ohm > 300zl a jezeli cena ok 50zl to nie sa 75 ohm
 

qualcuno

New member
krecio napisał:
Witam wszystkich. To moj pierwszy post na forum wiec serdecznie pozdrawiam i prosze o wyrozumialosc jesli moje dalsze pytania beda lamerskie i slownictwo tez nie bedzie fachowe:)
Ad rem. Od tygodnia jestem szczesliwym posiadaczem LCD LG 42LC2R. Jak do tej pory o walorach HD przekonalem sie po podlaczeniu laptopa. Jakosc mnie powalila:D
Oczywiscie w daleszj kolejnosci zaczalem czytac, szukac, pytac i tak trafilem na tutejsze forum. Po info o polaczeniach typu component zanabylem potwornie drogie kable (390 PLN). Nie chce mi sie teraz szukac ich nazwy ale sa "made in USA" (Kalifornia). Wczoraj z wielkim zapalem zabralem sie za laczenie telewizora z DVD i po zakonczeniu doznalem..... szoku. Obraz to kicha totalna, kolory znikly (pojawila sie niebieska tonacja) ostrosc... nazwalbym to teposcia. Wk...y i zawidziony powrocilem do SCART. W swoim bolu zabralem sie za czytanie forum. Widzie, ze problem nie tylko moj wiec jakby troszeczke lepiej mi sie zrobilo wiec uznalem, ze widac tak jest i moze kiedys bedzie lepiej. Nagle w ktoryms z postow wyczytalem, zeby te polaczenia i dalsze ustawianie (przelaczenie w DVD na "progresive scan") robic na WYLACZONYM sprzecie. Oczywiscie bylo napisane w tekscie i nikt dalej tego wiecej nie rozwijal. Ale ja postanowilem sprobowac jeszcze raz. Wylaczelm wszystko, przelaczylem we wlasciwe ustawienia, podlaczylem kable, wlaczylem i... EUREKA:D :D :D Wszystko dziala, jest fajny obraz i chce sie to ogladac. Nie wiem jakie znaczenie ma podlaczanie przy wylaczonym sprzecie ale u mnie zadzialalo.
pozdr.
krecio

jak sie przelaczyc w "progresive scan" ? jestem uzytkownikiem dvd yamaha s-550 i amplitunera 457 prosze o pomoc a i tv samsung slim 408pq
 

krecio

Member
qualcuno napisał:
jak sie przelaczyc w "progresive scan" ? jestem uzytkownikiem dvd yamaha s-550 i amplitunera 457 prosze o pomoc a i tv samsung slim 408pq

U mnie przelacznik z RGB na PS jest z tylu DVD (Sony). Ponadto opisuje to instrukcja obslugi i chyba trzeba ja przeczytac. W samym odtwarzaczu nalezy tez dokonac zmian z poziomu menu.
Ja swoje kbale kupilem w sklepie w Regulach k/Wawy. Jest on w Al. Jerozolimskich jadac od Warszawy po lewej stronie. To duzy sklep ze sprzetem high-end'owym.
 

qualcuno

New member
krecio napisał:
U mnie przelacznik z RGB na PS jest z tylu DVD (Sony). Ponadto opisuje to instrukcja obslugi i chyba trzeba ja przeczytac. W samym odtwarzaczu nalezy tez dokonac zmian z poziomu menu.
Ja swoje kbale kupilem w sklepie w Regulach k/Wawy. Jest on w Al. Jerozolimskich jadac od Warszawy po lewej stronie. To duzy sklep ze sprzetem high-end'owym.

a jezeli nie posiadam takiego wlacznika z tylu tylko w menu DVD? jaki posiadasz odtwarzacz DVD?
 

kopeć

New member
Witam wszystkich,mam dvd y557 oraz panasia 37pa60.Przy przełączeniu yamaszki na yuv przez component w telewizorze obraz jaest dużo lepszy.Niestety do momentu panoramowania i innych obrazów ruchomych.Wtedy obaz bardzo się rozmywa.Przy RGB to różnica jest mniej zauważalna -pomimo ewidentnie gorszych parametrów takiego sterowania.
No i co tu wybrać?Czy może ktoś wie jak uniknąć tego rozmazywania się obrazu?.
 
Ostatnia edycja:
Do góry