D-SUB tryb overlay i tylko 1024x768 ?

ipkiss

New member
Witam!

Walcze juz od niedzieli... Mam podlaczony LCD TV (1366x768) do komputera przez d-sub. Obraz na TV jest "rozszerzeniem" pulpitu z monitora - nie jest to klon - wystarczy ze przesune okienko z monitora w prawo "poza ekran" i wchodzi na TV z lewej strony.

TV bez problemow ustawil sie w rozdzielczosc 1360x768.

W sterownikach mam ustawiona opcje overlay (nakładka) theatre mode na TV, czyli po wlaczeniu filmu (dowolny odtwarzacz) obraz jest wyswietlany na monitorze w okienku i na pelnym ekranie na TV.

Wszystko byloby dobrze ale zauwazylem ze TV tuz przed wyswietleniem zmienia rozdzielczosc na 1024x768 lub mniejsza w zaleznosci od rozdzielczosci filmu. Gdy odtwarzam divx to przelacza sie na 800x600, ale jak puszcze film (sample) w wysokiej rozdzielczosci np. 1264x720 lub 1920x816, 1280x720 itp. to TV przelacza sie na 1024x768...

Gdy ustawiam TV jako glowny odbiornik to wtedy bez problemu nic nie jest zminieszane, ale moge korzystac tylko z TV a to nie jest rozwiazaniem.

Zastanawiam sie czy tryb overlay nie ma "powiazania" z tym ze tv-output w kartach graficznych moze miec max. 1024x768. Moze ten tryb domyslnie przyjmuje ze obrz bedzie wyswietlany na TV (nie koniecznie HDTV)

Pomocy...nie chce wiecej nieprzespanych nocy ;-)

Ipkiss
 

ipkiss

New member
Sharp LC-37GD7E

ale czy TV ma cos z tym wspolnego ? raczej bym podejrzewal karte graficzna lub soft, ale kazda pomoc dla mnie jest na wage zlota ;-)
 

ipkiss

New member
wyprzedze pytanie o karte: ;-)
R9550, ale probowalem takze na R9600XT

puszczalem takze obraz z karty SkyStar2 przy uzyciu ProgDVB - to samo - po prostu overlay (nakładka) wyłapuje sygnał video i puszcza na TV ale tylko 1024x768 - przy wlaczonym np. HD Forum
 

ipkiss

New member
Porzyczyłem karte graficzna ale tym razem na nVidi z ciekawym dopiskiem HDTV ;-)
to HDTV oznacza ze ma encoder HDTV i ze dolaczony jest kabelek dzieki ktoremu uzyskujemy component

i ponownie TV podlaczone przez d-sub i kicha. tryb pelnego ekranu tuz przed wyswietleniem zmienia rozdzielczosc i w przypadku duzych rozdzielczosci skaluje do 1024x768

problem sie rozwiazuje przy skorzystaniu z componentu - tam dowolnie ustawia sie co ma byc nadawane i 720p i 1080i chodzi bez problemu.

no ale to zabiera mi zlacze w TV a szkoda bo przeciez do podlaczenia komputera jest d-sub...

AR2 - moze cos da sie jednak zrobic ?
 

ipkiss

New member
ponownie podlaczylem TV za pomoca d-suba. Probowalem ustawic rozdzielczosc 1280x720 zamiast 1360x768, ale obraz pojawial sie w rozowych kolorach. Wtedy mnie olsnilo i zmienilem w TV tryb koloru. Okazuje sie ze przy wlaczeniu natywnej rozdzielczosci przez d-sub telewizor sam przyjal RGB, natomiast przy 720p Ycc. Wiec wystarczylo wlaczyc 720p i zmienic z Ycc na RGB i sukces, ale czesciowy...
Biore filmiki 1280x720 i DZIALA ;-), ale np. filmik 1264x720 juz nie - obraz przelacza sie na 800x600. Wlaczam 1920x816 i wlacza sie tryb 1024x768... Wniosek chodza tylko filmiki ktore maja dokladnie taka rozdzielczosc jaka jest ustawiona na TV.

P.S.
mam jeszcze pare pomyslow, ale zaczynam miec dosyc - nikt z Was nie podlacza PC ?
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...pomóc nie pomogę, ale z zainteresowaniem czytam o Twoich "bojach".
Kiedyś zadałem pytanie o: dowolnej rożdzielczości w LCD (jak skaluje itp) i pozostało bez echa.
Ty przybliżasz ten temat, tylko nie wiem na ile konkretny model ma "ograniczenia".

Ciekawi mnie tez jakość i po D-SUB ( RGB/Y...) i np po component?
(fajnie by było tez ze stacjonarką Divx porównać - np w lichym kodowaniu , bo raczej HDTV nie bedzie...ale moze skalowanie.

Pozdrawiam i życze pomyślnego rozwiązania. :lol:
 

ortax360

New member
Witam nie masz co walczyc, nie uzuskasz 1366 x768 . 37gd7e nie obsł. tej rozdziałki przez D-sub . Za to mozesz podł.aczyc do HDMI i tam masz juz 1366x768 .
Przez D-sub max 37gd7e to 1024x768 .
 

ipkiss

New member
designerska plazma ;-) - jaką kupić??

ortax360:
nie czytales chyba wczesniejszych moich tekstow.
Uzyskuje po d-sub i 1360x768 oraz 1280x720 na Sharpie 37GD7E, problem w tym ze tylko gdy:

1. LCD TV robi jako drugi monitor (rozszerzenie) i wtedy tylko pulpit jest wyswietlany w 1360x768
2. LCD TV jest jako glowny monitor (pulpit z ikonakimi) i tam odpalam programy, gry i filmy i wszystko jest ok
3. przy ustawionej rozdz. 1280x720 jako drugi monitor i filmy puszczane na komputerz maja dokladnie taka sama rozdzialke. Tryb overlay puszcza wtedy na pelnym ekranie LCD TV film z takimi parametrami


Problem stanowi tryb overaly.
Chodzi o to zebym na komputerze wlaczyl film a na LCD TV powinien pojawic sie w trybie pelnoekranowym - i tak jest ale tuz przed wyswietleniem zmienia rozdzielczosc. Jedyny pozytywny rezultat to patrz punkt 3.

No chyba ze jak telewizor pokazuje na gorze ekranu 1360x768 to klamie.... to wtedy sie poddaje ;-)
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
A koniecznie potrzebny Tobie tryb 2 monitorowy?? podłącz bezpośrednio "szarpika" i powinno śmigać, no chyba że tryb 2 monitorowy jest niezbędny to wtedy trzeba będzie pomyśleć nad tym.

Pozdrawiam
 

ipkiss

New member
ar2:
jest to wygodne. Nie zajmujesz komputera puszczasz na kompie film minimalizujesz okienko odtwarzacza, a film chodzi pelnoekranowo na TV.
Dodatkowo korzystam takze z SkyStara2 - odpalam ProgDVB minimalizuje daje pilota zonie i ona oglada sat. a ja korzystam z kompa.
Docelowo i tak kupie tuner stacjonarny, ale podlacze go przez component, a DVD po HDMI - wiec jak wtedy bede mogl podlaczyc kompa... po scart ? troche kicha.
 

ipkiss

New member
napisze juz krotko - zwyciestwo. Wszystko chodzi tak jak trzeb przez d-sub. Napisalem prawie wypracowanie jak to zrobilem i po wcisnieciu "Zatwierdz odpowiedz" system stwierdzil ze nie jestem zalogowany. Caly tekst szlag trafil. Wazne jest final - DZIALA !
 

piewcewka

New member
To napisz jeszcze raz :)
Myślę, że wszyscy chętnie przeczytają rozwiązanie.

PS.
Skąd mam wiedzieć jaką rozdziałkę przyjmuje mój TV ( samsung 32R51B) ?
Nie wyświetla nigdzie na ekranie.
Połączenie przez D-SUB.
Dlaczego mam niedostępne opcje 720p i 1080i w ustawieniach karty graficznej ? ( ATI RADEON XPRESS 200 M )
 

ipkiss

New member
OK troche mnie nie bylo... Dobra wazne ze udalo sie. W skrocie zeby juz nie wypisywac wszystkiego to tak - zainstalujcie sobie najnowsze Catalysty (w przypadku ATI) i takze swieze stery w przypadku nVidia. Tak jak pisalem wczesniej udalo mi sie uzyskac obraz jesli rozdzielczosc filmu byla taka jak TV. W nowych sterach (zarowno w ATI i nVidia) jest mozliwosc dodawania nowych trybow dla karty (czasami nazywa sie to force...). Trzeba wprowadzic takie tryby jak np. 720p i 1080i ale tutaj mamy ulatwienie - w ustawieniach mozna zaznaczyc ptaszkiem ze to chcemy. To co zostaje do zrobienia to zmudna robota.... Czyli jesli mamy filmik ktory ma nietypowa rozdzialke np. 1264x720 to takze musimy dodac to do rozdzielczosci obslugiwanych przez LCD TV czy inny monitor... troche glupiego robota, ale dziala. Co sie dzieje a takim przypadku ? Tuz przez wyswietleniem (jak pisalem juz wczesniej) TV zmienia rozdzielczosc, ale zeby bylo smieszniej, nie na taka jak filmiku tylko w moim przypadku 1360x768 i zostawia czarne paski bo bokach - czyli film idzie 1:1 !!!
oto grande finale ;-)
 

ipkiss

New member
tak na zakonczenie:
wszystko bylo testowane na kablu D-SUB 1,8m i dzialalo, przy dluzszym kablu np. 3m juz tylko 1024x768.
wiec to ze mialem HD po D-SUB to tylko zasluga krotkiego kabla, ktorego musialem zmienic na 10m i ktory nie dziala, wiec teraz zostal tylko DVI-HDMI 10m i wszystko git
 
Do góry