HDTV , PAL,NTSC, ATSC itp.

kubatyszko

New member
witam.
czy ktos wie jak to jest z systemami pal/ntsc w przypadku hdtv ?
slyszalem tez o atsc.
generalnie chodzi o to: chce kupic karte hdtv do pc pcHDTV™ HD-3000 w USA, wiem ze ona odbiera NTSC/ATSC i pytanie brzmi - czy jest sens posiadac taka karte w polsce i czy bede mogl odbierac za jej pomoca jakiekolwiek kanaly?
szukam karty ktora dzialalaby w linuxie i ignorowala broadcast flag i ta jest chyba jedyna.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Jak na razie nie ma systemów HDTV PAL i HDTV NTSC... z tym nie powinno być problemów. A Co do samej karty to chyba nie znajdziemy w naszym gronie jej użytkowników, jeżeli zdecydujesz się na nią to daj znać czy wszystko działa i czy warto ją wziąć.

Pozdrawiam
 

hojlo1

New member
Bez reklam
ar2 napisał:
Jak na razie nie ma systemów HDTV PAL i HDTV NTSC... z tym nie powinno być problemów. A Co do samej karty to chyba nie znajdziemy w naszym gronie jej użytkowników, jeżeli zdecydujesz się na nią to daj znać czy wszystko działa i czy warto ją wziąć.

Pozdrawiam
...jeżeli opisujesz o praktyce, moze znasz jakieś namiary na dene parametrów przekazu HDTV z satelity?

Dlaczego pytam?

Bo coś mam wrazenie, że chociaż ATSC (w załaczniku a_63) też przyjęła framerate dla PAL (czyli 25/50fps=HDTV PAL), to nie wiem...co w praktyce nadawcy zgotowali????
(mam jakieś dziwne wrazenie, ze to wszystko pod NTSC robione, dlatego w PAL nowy sprzęt ma takie klopoty) ;)
 

marro

New member
W rzeczy samej!! Trafiles w sedno !! HDTV wywodzi sie z NTSC gdzy (720x540)rozdzielczosc NTSC x2= 1440x1080 a to juz rozdzielczosc HDTV. Sprawdzcie sobie natywna rozdzielczosc plikow WMVHD 1440x1080, rozdzielczosc kamer HDV 1440x1080. Odbionik dokonuje sprzetowo zmiany aspektu pikseli z square na 1.333(3) i juz mamy 1920x1080.

P.S.
Ar2 napisales: "Jak na razie nie ma systemów HDTV PAL i HDTV NTSC" hmm nie bylbym taki odwazny i radykalny bo wciaz przeciez mamy 1080i50 i 1080i60 np. w kamerze Z1 lub w magnetowidzie M10. Tak wiec ja bym nie mowil ze nie ma juz PAL i NTSC w HDTV ale nie twierdze tez ze sa. Poprostu nie wiem (nie znam specyfikacji technicznej nadawania sygnalu- znam jedynie rozdzielczosc i liczbe klatek na sekunde)
Pzdr Marro
 

hojlo1

New member
Bez reklam
marro - chyba tez znalazłem rozwiązanie .
HDTV nawet UE będzie nadawało hybrydowo (w zależności od materiału, co dostanie).
Rozwiazanie jest dość proste:
- nie powinno sie robic konwersji sygnalu interlaced na progressywne , bo praktycznie dodatkowe błedy mogą być i z tego wynika, ze material nagrany 1080i/PAL pojdzie w PAL.
- jednak jeżeli to będzie tryb filmowy "p" powinien pójśc w trybie "p" i do tego z kbps NTSC.
(wynika z tego, ze transmisje np z piłki noznej mogą byc w trybie "p" (sport lepiej prezentuje się w takim trybie) i będzie raczej w 30/60.

Znalazłem dane niemieckiego "premiere" (nie mogę linku znaleźć), gdzie podawali wprost o mozliwościach przesyłu z:25/50/30/60
(dla nowego sprzetu nie będzie to problemem - jak coś się mylę ..weryfikować :) )
 

marro

New member
Cze Hojlo1
Fajnie by bylo gdybys znalazl ten link ;) mam nadzieje ze nie jest po niemiecku:D No i wogole jak trafisz jakas ciekawa stronke to wrzucaj na ten watek linki bedziemy sie doksztalcac :cool:
P.S.
Co do transmisji sportowych mam inne zdanie co do "p","i". Moim zdaniem realcje sportowe lepiej beda wygladac z przeplotem bo mamy teoretycznie i praktycznie w zasadzie tez wiecej klatek na sekunde. Zamiast 25 w PALp mamy 50 w PALi, zamiast 30 w NTSCp mamy 60 w NTSCi.
Ale i tak najbardziej w tym wszystkim zastanawia mnie sam fakt podzialu na "p" i "i" w czasch gdzie odbiorniki CRT odchodza do lamusa a jak mi sie wydaje tryb "i - interlaced" byl podyktowany w duzej mierze wlasnie konstrukcja odbiornikow CRT. Co o tym myslisz?
Pzdr. Marro
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...link do "premiere nadal zgubiony":(

Jeżeli po tym po tym namiarze:
>>Interlaced kontra progressywne<<<
już zauważysz roznicę, to trochę bez sensu (jezeli taki sprzęt zastosują), by przesyłali to w interlaced.
Do tego obawiam się, ze będzie to nagrywany w trybie "filmowym" (chociaz tutaj moze popełniam błąd - bo to moze byc na żywo transmisja).

Ps - wiem, że to gdybanie. ;)
 
Ostatnia edycja:

marro

New member
Czytalem ta strone o skanowaniu progresywnym i jakby to powiedziec... Nie do konca sie zgadzam z tym co jest tam napisane. To znaczy:
-'odświeża je w tempie 30 klatek na sekundę' to zalezy od systemupowinno byc napisane 30 klatek dla NTSC i 25 dla PAL
-'To nieznaczne opóźnienie pomiędzy odświeżaniem parzystych i nieparzystych linii powoduje pewne zniekształcenia lub postrzępienie obrazu. Dzieję się tak, ponieważ tylko połowa linii podąża za poruszającym się obiektem podczas gdy druga część czeka, aż zostanie odświeżona.' to juz jest NIEPRAWDA! Otoz kolejne linie obrazu zarejestrowane w kamerze w trybie skanowania miedzyliniowego nie czekaja na swoja kolej poniewaz sa rejestrowane z czestotliwoscia 50Hz lub 60Hz co oznacza ze w tym trybie przy 25 klatkach mamy 50 polobrazow a przy 30 klatkach 60 polobrazow! Tak zawnych gornych i dolnych lub parzystych i nieparzystych.
Oto moja wersja wydarzen:






Upload Pics With PicTiger

Jestem przekonany ze wszelkie relacje sportowe nie wylaczajac mistrzostw Swiata w pilce bedziemy mieli okazje ogladac w trybie interlaced. Po pierwsze kamery cyfrowe ktorymi beda rejestrowane takie wydarzenia pracuja miedzyinnymi w tym trybie (bo maja jeszcze tryb progressive). Po drugie kamery filmowe (te na tasme swiatloczula)rejestruja obraz TYLKO i WYLACZNIE w trybie progressive wiec bedziemy ogladali raczej w tym wlasnie trybie.
Tak to widze ale to moje zdanie ;)
Pzdr. Maro
 

hojlo1

New member
Bez reklam
marro - może i masz rację (podziwiam "robotę").

Jednak:
1. obawiam się,ze sprzęt będzie zza "wielkiej wody"
2. popatrz na posty wyżej, co u mnie progressywne "widziwia" (czytaj = idealnie z NTSC chodzi...)
3 najważniejsze - podaj adres tego demka (też zgubiłem) - uwazam, że jakościowo brak mu konkurencji.
4. tez podawaj linki - (wbrew pozorom) czasam widac... "dlaczego jest tak źle, mimo, że jest tak dobrze"...


Ps - naprawdę mozesz miec rację, bo technika goni..., i odstaje czasami ze sprzętem sprzedawanym w ...kraju ;)
 
Do góry