Standard dźwięku w Blu-ray i HD-DVD

sudione

New member
Witam serdecznie!!!
Od pewnego czasu dręczy mnie pewna kwestia. Wszyscy rozpatrują sprawy typu: jaki TV? jakie kable? jaka rozdzielczość? czy jaki projektor? Mnie interesuje inna rzecz. Jaki będzie obowiązywał standard dźwięku na dyskach Blu-ray i HD-DVD? Z DVD była i jest prosta sytuacja Dolby Digital i DTS w standardzie 5.1, potem roszerzenie do 7.1 i wprowadzenie 2-óch standardów: Dolby Digital EX oraz DTS-ES. Sytuacja czysta i klarowna. Jeżeli chodzi o Blu-ray i HD-DVD sytuacja klarowna już nie jest, ponieważ są 3 standardy. Oto one:
DTS-HD™
Dolby Digital Plus
Dolby® TrueHD
i teraz moje pytanie o ile w obozie "DTS'u" sytuacja się wyjaśniła to obóz "Dolby Laboratories" przygotował 2 standardy. Który dokładnie standard będzie obowiązywał ???
POZDRAWIAM SERDECZNIE
 

fitrus

New member
a ja mam pytanie - czy jak nowe odtwarzacze HD beda mialy nowe dekodery to wzmacniacz nie musi miec ??

czy trzeba nmowe wzmacniacze kupowac ??
 

sudione

New member
fitrus napisał:
a ja mam pytanie - czy jak nowe odtwarzacze HD beda mialy nowe dekodery to wzmacniacz nie musi miec ??czy trzeba nowe wzmacniacze kupowac ??
WŁAŚNIE!!! O tym nie pomyślałem.;) Ja mam kolejne pytanie:
Jeżeli dźwięk na nowym standardzie płyt będzie np. w DTS-HD, a ja będę miał wzmacniacz tylko ze zwykłym DTS'em to będę miał dźwięk w systemie DTS, czy w każdym głośniku będzie leciało to samo ??? Albo inaczej czy DTS-HD, DD+ oraz DD TrueHD będzie kompatybilne ze starymi amplitunerami ???
POZDRAWIAM SERDECZNIE
 

Gatekeeper

New member
sudione,
bardzo dobry temat !!!

Sam zamierzam właśnie kupić nowe kino domowe...i że też o tym nie pomyślałem....

Czekamy na posty w tej sprawie !!!
 

sudione

New member
To w takim układzie zejdźmy na Ziemię, bo "bujam w obłokach" i pytam o zbyt daleką przyszłość. Przecież nie ma nawet amplitunerów w sprzedaży z takimi dekoderami dźwięku!!! Pytanie mam takie:
Jeżeli mam amplituner tylko z dekoderem podstawowego Dolby Digital i DTS'em z systemem głośników 5.1 i mam TYLKO ścieżkę dźwiękową na DVD w formacie DTS-ES [7.1] to co wtedy usłyszę ? Czy DTS-ES jest tylko roszerzeniem o dwa głośniki w stosunku do DTS'u, czy innym formatem ???
POZDRAWIAM SERDECZNIE i czekam z niecierpliwością jak inni na odpowiedź od doświadczonych "kinomaniaków".:)
 

TOmeKK

New member
Mam Yamahę 7.1, wiekszość filmów jest jednak w 5.1. W ustawieniach można nie podawać sygnału na 6tą i 7-mą kolumnę. Jest zsumowany i podany na inne surroundy.
Logicznie ty masz odwrotną sytuację. Jeżeli amp nie da z tym rady, to powinno być ok jeżeli masz dekoder DTS-es w dvd i wyjście analogowe 5.1, na ampie ustawienie wejscie na multichannel audio (tak jak do SACD lub DVD-Audio).

Filmy 7.1 są głównie w Stanach, masz je stąd, czy martwisz sie na zapas.

Co do kupowania aplitunera teraz, upweniłbym się czy ma wejścia HDMI, nie wszystko będzie mozna puścić przez komponent ze wzgl nie technicznych ale zabezpieczeń antypirackich.

Pozdr.
 

fitrus

New member
ale jesli chodzi o hdmi - myslisz o wizji ? a po co puszczac wizje przez amp ? nie lepiej bezposrednio ? zrodlo do TV ?
moze chodzi ci o to ze do amp mozna kilka zrodel podlaczyc wizyjnych i puscic jednym kabelkiem do TV?
 

TOmeKK

New member
Tak, mniej pilotów, w zasadzie 1 uniwersalny, albo 2: tv i 'reszta'.

I dźwięk wielokanałowy, 5.1 z satelity hd, z dvd co najmniej 5.1, z BD też. Jak chcesz to wszystko połączyć? Pewnie że się da, ale przy ostatnim remoncie to jak odpiąłem wszystkie kable to mi godzinę zajęło, że by wszystko podłączyć z powrotem, po HDMI będzie prościej, poza tym odpada problem z il. wejść do TV, max chyba widziałem 2 x HDMI.

Pozdr.
 
Do góry