Pytanie do ekspertów dźwięk z karty graficznej

paniol

New member
Jak w temacie: czy z karty SAPPHIRE VAPOR-X HD 4850 1GB GDDR3 PCI-E uzyskam po HDMI na ampli Denon 2809 dźwięk Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio? Oczywiście z płyty BD...
Czy drugim wyjściem (przejściówka DVI na component) uzyskam wideo na ekranie tv? Chciałbym podłączyć HTPC po HDMI do ampla, a drugim wyjściem z TV... np. do przeglądania internetu (po co wtedy angażować ampla - szkoda prądu)..

Z góry dzięki za wsparcie.
 
Ostatnia edycja:

paniol

New member
Nieważne jaki pomysł... Pytanie - czy dobry. Z tego co wiem, to po HDMI 1.3 a przesyła się nowe formaty dźwięku, więc nieśmiało spytałem, czy z kompa da się też to wycisnąć.
I nie 300 zł tylko trochę więcej. A na pewno więcej niż byle jaki BD.

temat jest o tyle ciekawy, że luknąłem na stronę Cyberlinka a tam stoi:
The Best Blu-ray/DVD Player Software Today

  • NEW Unparalleled HD movie experience with support for AVCHD, AVCREC, MPEG-4 AVC (H.264), MPEG-2 HD and WMV-HD
  • NEW HDMI 1.3 support for simultaneoly transferring 8 channels of audio over a single cable
  • NEW PC friendly: Play HD movies on high/low spec CP.
  • High-Def Home Theater: Supports Dolby TrueHD & DTS-HD
Zwłaszcza to ostatnie - może ktoś obeznany się wypowiedzieć?
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
przez zlacze 1.3 wysyla sie nowe formaty ,ale niepotrafia tego robic wszystkie urzadzenia..... chociaz byle jakie odtwarzacze BD daja sobie z tym rade...;)
ten fragment opisu ,ktory cytujesz dotyczy raczej oprogramowania niz sprzetu ?!
 

paniol

New member
Oczywiście, że oprogramowania. No ale oprogramowanie jest do sprzętu... Spytałem, czy rzeczywiście da się uzyskać nowe formaty dźwięku z komputera...
Więc rozumiem, że się nie da, a informacja producenta to jedynie medialna paplanina?
W zasadzie to będę miał na półce nawet dwa wolne miejsca na klocki, więc mogę sobie pozwolić na odtwarzacz BD. W zasadzie to czekam na nowego LG pomimo, że w przyszłym tygodniu mają mi przywieźć 50V10, więc BD 80 byłby wskazany.
Jednak miło byłoby uzyskać również full opcję z kompa tym bardziej, że zawsze można go "upgrejdnąć" :)

Czy taką kartą może być np. X-fi Gamer Pro? Bo akurat mi zbywa... więc mógłbym ją ze "starego" blaszaka przenieść...

Dziękuję za zainteresowanie tematem.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
paniol napisał:
Spytałem, czy rzeczywiście da się uzyskać nowe formaty dźwięku z komputera...
Więc rozumiem, że się nie da, a informacja producenta to jedynie medialna paplanina?

nie jestem komputerowym expertem , jednak wedlug napotkanych (glownie na forach) informacji - na dzien dzisiejszy temat dzwieku HD z komputera wyglada wlasnie w ten sposob.....
 

blant

New member
Prosze, ze strony ati ati 4850...

HDMI output support
  • All display resolutions up to 1920x10802
  • Integrated HD audio controller with support for stereo and multi-channel (up to 7.1) audio formats, including AC-3, AAC, DTS, DTS-HD & Dolby True-HD4, enabling a plug-and-play audio solution over HDMI
2 Some custom resolutions require user configuration
3 Playing HDCP content requires additional HDCP ready components, including but not limited to an HDCP ready monitor, Blu-ray or HD DVD disc drive, multimedia application and computer operating system.
4 Subject to digital rights management limitations; maximum supported audio stream bandwidth is 6.144 Mbps

Na polski to:
Obsluga 1080p oraz upscale do 2560x1600 (z hdcp)
Obsluga audio w formatach HD przy czym Dolby True - HD tylko w postaci HR
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
blant napisał:
Subject to digital rights management limitations; maximum supported audio stream bandwidth is 6.144 Mbps

a teraz proponuje sprawdzic jaka wielkosc przesylu przewiduja formaty audio HD.......
 

blant

New member
mat74 napisał:
a teraz proponuje sprawdzic jaka wielkosc przesylu przewiduja formaty audio HD.......

Prosze bardzo:
DTS-HD Master Audio - DTS-HD supports variable bits rates on a Blu-ray disc of up to 24.5
MbpsDTS-HD High Resolution - Audio Bit Rate values can go as high as 6.144 Mbps
Dolby TrueHD - The maximum supported value for Blu-ray is 18 Mbps

Zrodlo: http://www.tomsguide.com/us/high-def-audio-hdmi,review-1088-4.html

*The maximum audio bit rate we found for an available Blu-ray disc was 13.5 Mbps (for example I Am Legend, which earned perfect audio scores from Blu-ray.com, DVDTown.com, and Hi-Def Digest).

Co nie zmienia faktu, ze tak jak na ps3 mozna dziwek zdekodowac na kompie i puscic lpcm 7.1. Tak na marginesie to sa dane ze strony producenta wiec w jakims stopniu powinny sie pokrywac z rzeczywistoscia.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
podajesz informacje i przyklady ktorych nie rozumiesz ?!?!?!

skoro ograniczenie sprzetowe przewiduje przesyl do 6.1 mbs ,to jak chcesz przeslac np.sciezke dzwiekowa z takiego "i am legend" gdzie potrzebujesz 13,5 mbs ?!?!?
co z tego ,ze teoretycznie program jest w stanie rozkodowac dzwiek skoro sprzet nie ma nawet teoretycznie mozliwosci przeslania go ?!?!?!
ps3 nie ma akurat zadnych ograniczen wiec z dekodowaniem i przesylem sciezki HD radzi sobie calkiem dobrze....

a co do danych producenta....- zadzwon i zapytaj sie jak to mozliwe ,ze sprzet ma sobie radzic z przesylem informacji teoretycznie do 18 mbs (dd true hd ) skoro jest w stanie "wypluc" z siebie tylko 6.1 mbs ?! ;)
 

blant

New member
Zaraz zaraz...
Czyli kodowanie DTS HD HR nie jest systemem dzwieku HD ?
Z tego co jest napisane to ja rozumuje, ze w zwiazku z ograniczeniami licencyjnymi nie bardzo jest mozliwosc przeslania bitstreamu DTS HD MA i DOLBY TRUE HD...
Z LPCM 7.1 chyba nie ma wiekszych ograniczen? Ps3 tez nie wypusci bitstream tylko rozkodowany lpcm i roznicy raczej nie ma...

Odnosnie "I am legend" to jest tylko przyklad, gdzie przy podanej specyfikacji do ~25Mbit samego audio najlepsze nagranie do tej pory ma srednio 13Mbit.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
DTS HD HR - jest co prawda formatem dzwieku HD , wlasciwie to i "tak" i "nie" tzn. jest to co prawda standard o wiele lepszy niz "stare" DTS jednak w dalszym ciagu jest to kompresja stratna.
sciezki LPCM dotycza takie same ograniczenia
ps3 wypuszcza LPCM ,ktory uzyskuje np. ze sciezki DTS HD MA ,ktora to moze miec bitreat np.10 mbs, no ale ps3 nie ma ograniczen do 6.1 mbs....- rozumiesz o co chodzi ?!;)

no jasne ,ze jest to tylko przyklad - tylko ze:
13 mbs to i tak ponad dwa razy wiecej niz 6.1 mbs ....- cos wiec musi zostac "wyciete"..
skoro specyfikacja dopuszcza 25 mbs to skad pewnosc ,ze za np.2 miesiace nie wyjda filmy lub koncerty z bitrate rzedu 24 mbs ?!;) a to juz 4 razy wiecej ... czyli 3/4 "do wyciecia"... - czy w dalszym ciagu bedzie to HD ?!
bo dzwiek zgodny z oryginalem wedlug mnie to raczej nie bedzie...;)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
no tak- tylko czy np. odtwarzac BD ktory bedzie w stanie wypuscic obraz max. 720p , bedzie "blurejem", prawie "blurejem" czy tez , nie "blurejem" ..?!;)
 

blant

New member
Wszystko kwestia czasu i oprogramowania... A ja z ciekawosci wysle e-mail z zapytaniem odnosnie audio over hdmi do supportu ATI i zobacze co odpisza (Rozne zrodla roznie pisza). Co do Auzentech to tez nie jest tak rozowo... Aby przeslac dzwiek HD trzeba bedzie uzywac cyberlinka co jest pewnym ograniczeniem.

PS. Tak zeby bylo juz 100% pewnie. Moze mi ktos tu podac specyfikacje LPCM?
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
Bodex: podałeś przykład topiku, który przeczy temu, co napisałeś. To nie jest tylko kwestia softu, a przede wszystkie hardware'u. Potrzebna jest karta dźwiękowa z wyjściem HDMI wspierająca TrueHD.
 
Do góry