Pytanie do ekspertów dźwięk z karty graficznej

mat74

Well-known member
Bez reklam
bez zargonu technicznego - linear pcm to cyfrowe odwzorowanie dzwieku analogowego , czyli cyfrowy zapis dzwieku bez zadnych kompresji i kodowania i z tej wlasnie formy dzwiek "obrabiany" przez kodeki i sprowadzany do postaci np.dts ,dd
kompresja bezstratna (dts hd ma, dd true hd) ma za zadanie zmniejszyc objetosc sciezki dzwiekowej (lpcm) jednak w taki sposob aby po rozkodowaniu uzyskac ilosc informacji zgodna z wyjsciowym zapisem cyfrowym (lpcm)
dokonuje sie tego np. za pomoca innego (mniej wymagajacego) zapisu "ciszy" w poszczegolnych kanalach
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Tidus1024 napisał:
To nie jest tylko kwestia softu, a przede wszystkie hardware'u. Potrzebna jest karta dźwiękowa z wyjściem HDMI wspierająca TrueHD.

problemem jest bodajze "zgranie" takiej karty dzwiekowej z karta graficzna , tak aby na wyjsciu jednego HDMI uzyskac odpowiednia rozdzielczosc i jednoczesnie odpowiednia ilosc informacji dzwiekowej ?! - ale moge sie mylic..-jestem komputerowym laikiem..
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
mat74: przede wszystkim - nie może być użyte SPDiF, bo nie wspiera PAP (Protected Audio Path), które jest wymagane przy TrueHD. Musi być użyte HDMI. Po drugie jeśli nie może być użyte SPDiF to znaczy, że sygnał musi być przesłany przez HDMI bezpośrednio z karty dźwiękowej (w karcie graficznej jest tylko wejście SPDIF). Jeśli sygnał jest wysłany z karty dźwiękowej to musi ona mieć wyjście HDMI, wejście HDMI, wspierać AACS, PAP, 24bit/192Khz.
 
Ostatnia edycja:

blant

New member
Tidus1024 napisał:
mat74: przede wszystkim - nie może być użyte SPDiF, bo nie wspiera PAP (Protected Audio Path), które jest wymagane przy TrueHD. Musi być użyte HDMI. Po drugie jeśli nie może być użyte SPDiF to znaczy, że sygnał musi być przesłany przez HDMI bezpośrednio z karty dźwiękowej (w karcie graficznej jest tylko wejście SPDIF). Jeśli sygnał jest wysłany z karty dźwiękowej to musi ona mieć wyjście HDMI, wejście HDMI, wspierać AACS, PAP, 24bit/192Khz.

Przede wszystkim Spdif nie pusci wiecej niz 1,5Mbit. Owszem TrueHD musi byc puszczone przez hdmi bo innej mozliwosci poprostu nie ma ale musza byc spelnione dodatkowe wymagania (hdmi 1,3, pap, hdcp). W karcie graficznej Nvidia jest spdif ale ATI puszcza wsio po hdmi poniewaz ma kodek audio wbudowany w gpu. Co wiecej z tego co wyczytalem Ati ma wbudowane pap. Odnosnie kart dzwiekowych typu Auzentech to wyraznie zaznaczone jest HDMI IN oraz HDMI OUT, gdzie mozna bezposrednio podpiac karte grafiki do karty dzwiekowej a ta z kolei do odbiornika. Nie mniej jednak wydawanie conajmniej 1000zl na karte dzwiekowa, ktora dziwek HD pusci tylko przez cybrelink power dvd jest spora przesada.

PS.
Dlatego pytalem o specyfikacje LPCM... poniewaz nie do konca jest wyjasnione to ograniczenie ~6Mbit w ATI (Czy to bitstream czy moze caly tor audio)
 

BoDeX

New member
Tidus1024 napisał:
Bodex: podałeś przykład topiku, który przeczy temu, co napisałeś.

Nie zrozumiałeś - producent tej płyty głosi światu, że poleci z niej
wszystko co HD, a jest to zwykłe nabijanie w butelkę - zapoznaj się
z opisem tej płyty i spróbuj wyciągnąć wnioski .
http://www.msi.com/index.php?func=techexpressdesc2&express_no=80

http://forum-en.msi.com/index.php?topic=126825.0

" Prawdziwa obsługa dźwięku Blu-ray

Aby zaoferować użytkownikowi pełne doświadczenie filmów w formacie Blu-ray, płyta MSI X58 Pro-E został wyposażona w układ dźwiękowy ALC889, który obsługuje nie tylko 8-kanałowe wyjście audio, ale również pełne dekodowanie dźwięku Blu-ray. " :)
 

blant

New member
Tidus1024 - ale ja wlasnie ciagle pisze... ze wg specyfikacji pusci max 6,1Mbit czyli DTS HD HR ja nie pisze ze pusci kazdy HD.. wszystkie moje odpowiedzi co do transferu audio odnosze wlasnie do tego limitu. Czytalem troche te fora.

BoDeX - masz racje to marketingowy belkot. Z tego co jest napisane w tych linkach to True Bluray Audio to dla nich jest wyjscie dzwieku na optyku czy coax: 192/24 czyli jakosc bluray ale tam nie ma slowa o formatach HD :)
 

paniol

New member
Jesteście ekspertami! Dziękuję, wszystko mi wyjaśniliście (już zbieram na tego X-faja z postu Tidusa1024).
Super forum!
 

blant

New member
paniol -> Sumujac wyboru nie masz za wielkiego :) Wg mnie zaprzegnij ATI do amplitunera. Dzwiek HD zdekoduj na komputerze i pusc go LPCM do amplitunera. Ale jak to zrobisz to juz inna bajka...
 

blant

New member
No niestety to bedzie cos w stylu "Pytanie do ekspertow" niby kazdy wie ale nie do konca:) Powiem szczeze, ze nie probowalem z HD bo nie mialem w kompie bluray ani zadnego mkv z dzwiekiem HD. Sprawa nie jest do konca prosta a poznac po tym ile jest zalozonych watkow "Nie dziala, Pomocy!"

Ja bawilem sie na:
Core2Duo E8400,
Ati 4870 z natywnym hdmi i display port,
windows XP
K-lite i WMP classic,
ampli Sony DG820.
- kabel hdmi z grafiki do ampli -
- kabel dvi z grafiki do monitora - (monitor 1200p a apmpli pluje max 1080p)

Na poczatku to wogle to nie dzialalo :) okazalo sie, ze trzeba instalowac jakis sterownik realtek ati hdmi audio... zainstalowalem ale i tak nie dzialalo. Pozniej jakims cudem zaczelo dzialac wiec wylaczylem zintegrowana karte dzwiekowa na plycie glownej i jazda... Jak zrobic zeby byl dzwiek w winamp, windows media player oraz MPC classic. O ile generalnie z dzwiekiem nie bylo wiekszych problemow o tyle zmusic ati do puszczenia czegos w dts bylo masakra bo jak juz dzialalo to po tygodniu potrafilo przestac.

Z kwestii technicznych to oczywiscie laczymy to kablem HDMI (Spdif/coax pusci max 1,5mbit nie wazne czy lpcm czy dts).
Klite a dokladniej ffdshow audio decoder ma wsparcie dla dzwieku HD - kwestia konfiguracji wyjscia lub jakis inny player softowy ktory potrafi zdekodowac. Niestety dokladnie nie zaglebiam sie w te tematy poniewaz niedawno kupilem LCD 46 cali, bluray i poprostu podpinam sobie to i dziala.
 

paniol

New member
Dzisiaj zacząłem zabawy z HTPC (Gigabyte MA770T-UD3, AMD Phenom II X2 550 BOX, Samsung SpinPoint F1 1 TB SATA II, 32MB cache, NCQ, Kingstone 4GB, Radeon 4850 Palit 512MB HDMI & DVI PCI-E Sonic Special Edition DDR5, LG Combo, Be-quiet Dark Power P7-PRO-550.
Na razie materiał video HD z sieci (ekstra), DVD - jakość dźwięku taka sobie - dla mnie nie do zaakceptowania.
Chyba nie ma to jak dobry odtwarzacz BD, a więc czekam nowego LG.
 
Do góry