Kabel Hdmi - Jakość

eddiemaiden

New member
Witam serdecznie. Oczekuje na opinie odnośnie wpływu jakości kabla HDMI na jakość obrazu. Mam podłączoną n-ke z TV FULL HD poprzez kabel HDMI. Przyznam ze wybrałem przewód tańszy (2m/20pln). Jakie znaczenie ma tak naprawdę kabel bo ceny przewodów wahają się od 20 do 300 pln ?
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Mam 4 kable hdmi. Prolink za w pytę kasy, vivanco za 75zł (też dużo) i dwa conotech, oba po 19.99zł. Na każdym moja ps3, x360 i cyfra+hd odbiera dokładnie TAK SAMO. Tyle w temacie.
 

itepe

Klub HDTV.com.pl
VIP
Odsyłam do czasopism typu VideoMix czy Audio - tam spece są w stanie wyczuć nawet różnice w kablach zasilających! Żaden natomiast nie wspomina słowem o zmiennych parametrach napięcia zasilającego, które z natury nie są w naszym kraju referencyjne.
Zawsze chciałem zrobić test tych testerów ;)

Co do HDMI... cóż, jeśli kabel przechodzi testy na pracę w standardzie HDMI 1.3 to znaczy, że jakoś użytej do jego produkcji miedzi oraz izolacji jest przynajmniej wystarczająca. W moim odczuciu kabel za 50 zł to już coś naprawdę dobrego. Oczywiśćie można polemizować np. z jakością powłoki izolującej, sztywnościa przewodu i wykonania wtyczek. Wiadomo - lepsze wykonanie - kabel posłuży dłużej. Fizycznie, jakość miedzi i sposób ułożenia kabla oraz jego struktura wewnętrzna (pojedynczej żyły - ilośc pękniętych włokien miedzianych, głądkość włokna itd.) wpływaja na transmisję sygnału i nie sa bez znaczenia. Występuje tu szereg zjawisk, które pogarszają sygnał. Zobaczyć to można na bardzo dokładnych generatorach i oscyloskopach, a nawet zmierzyć, jednak... no właśnie - układy korekcji są coraz lepsze i lepiej to maskują przed okiem widza.
Słowem zalecam rozsądek, chyba, że dysponujecie sprzętem HiEnd.

Pozdrawiam
itepe
 

mare37

Banned
to ja sie dolacze do tematu i napisze o moich odczuciach i stosowaniu kabli hdmi do sprzetu jaki mam w opisie

1. kabel z dlawikiem (polski) za 20 zl - obraz bez rewelacji, tv gubil sygnal hdmi kilka razy, czasami pokazywal sie rozowy ekran

2. kabel za 18 zl chinski (jak zapewnial importer bardzo dobra jakosc) - i przyznaje ze obraz klarowny, czysty, kolory mocno nasycone momentami az nienaturalne (odcien skory)

3. kabel vivanco 22338 (niemiecki) 40 zl - nic nie zrywa, kolory troszke mniej nasycone ale naturalne, obraz klarowny wrecz zyleta taki ostry bez porowanania z innymi kablami i na tym ogladam.

4. kabel daytona (chinski) za 49 zl - kolory naruralne jak vivanco, brak ostrosci i głebi obrazu.

5. kabel cabletech (chinski) cena 52 zl - kolor slaby, brak ostrosci i klarownowci (zaznacze ze kabel ten opisywany jest jako Hi-END)

Jesli chozi o dzwiek wszystkie graly podobnie. Wszystkie niby full HD pod bluraya. Drozszych nie testowalem. Wszystkie podlaczalem przez ampli Yamahy.
Wydaje mi sie ze kazdy, kto kupi kabel bez porownania z innymi uwaza ze mu gra dobrze a jak dopasuje sie odpowiedni kabel to sie okaze dopiero co moze pokazac sprzet. Wiec nikomu nie uwierze ze na wszystkich kablach tanich czy drogich sprzet gra tak samo. Na drogich rowniez moga sie dziac cuda..szczegolnie z dlawikami. Wszystkie testowane kable w zakresie do 2 m.

Wybor pozostawiam wam.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Hmm, ciekawe to co napisałeś, bo transmisja HDMI jest kodowana w TMDSie (nieskompresowany sygnał jest dodatkowo kodowany tak, by zabezpieczenia były jak najlepsze). Na dobrym przewodzie standard przewiduje transmisję bezstratną do 30 metrów (zniekształcone ramki są ODRZUCANE). Co oznacza tyle, że zarówno kolory, jak i głębia ostrości w zasadzie MUSZĄ być identyczne na każdym kablu (chyba, że ramki są gubione).
 

Ben32

New member
Kabel HDMI jest typowym kablem do transmisji cyfrowej w określonym standardzie i tak naprawdę ma dwa stany - albo działa albo nie.
Poszczególne z nich różnią się wykonaniem czyli mechaniką.
Stan zero-jedynkowy przenoszą dokładnie tak samo.

I bardzo ważna sprawa - kupuje się je u producenta za śmieszną cenę, a sprzedaje w zależności od opakowania, marketingu i ku zadowoleniu potencjalnego nabywcy, który lepiej śpi jak więcej wyda.
Podobnie jest z innymi produktami.
 

mare37

Banned
ponizej fragment artykułu który w pełnej wersji TUTAJ

od siebie dodam troche z innej bajki..kiedys dziwilem sie dlaczego philips dawal swoje kableeuro do odtwarzaczy dvd ..podlaczylem kablem pozlacanym pelny 21 pin..co sie okazalo..ze na kablach philipsa byly inaczej podlaczone przewody wewnatrz i jakosc byla inna..byc moze z hdmi bywa analogicznie..nie wiem. W zasadzie polaczenie cyfrowe to cyfrowe i tak jak pisano wczesniej kabel musi miec odpowiednie pasmo przenoszenia i albo jest transmisja albo nie ma. najwazniejsze by jakosc kabla rzeczywiscie byla dobra bo chodzi o szybka transmisje duzej ilosci danych..kolega testowal kabel audioquesta i jak rozmawialismy to tez zauwazyl ze trasmija mu sie sypie (wskakuje momentami rozowy ekran)..a przeciez to kable najwyzszej jakosci z filtrami. wiec oprocz kabli pozostaje jeszcze nadajnik i odbiornik na koncach kabla ktore musza ze soba wspolpracowac

Ponizej cyt.z artykulu troche stary bo 2006r ale ciekawy

Ze względów o których była mowa wcześniej, krytycznym parametrem z punktu widzenia jakości, a nawet samej skuteczności łącza HDMI, jest idealnie równa długość przewodów dodatnich i ujemnych, co w tradycyjnych kablach analogowych (lub cyfrowych) było kwestią praktycznie pomijalną. Podobno nawet niewielka (pytanie - jak mała?) różnica może powodować straty w transferze sygnału. Prawdopodobieństwo zaistnienia takiej sytuacji wzrasta dla kabli długich (5-10 metrów) i niedokładnie wykonanych. Można spodziewać się, że największe trudności wystąpią przy przesyle sygnałów 1080p.
Ciekawostkę stanowi fakt, że twórcy HDMI nie wymieniają choćby jednej innej cechy, istotnej dla poprawności działania kabla HDMI, sprowadzając całe zagadnienie do precyzji jego wykonania. Tymczasem już pojawiły się przewody HDMI zawierające przewodniki ze szlachetnej miedzi, jak również specjalne dielektryki. Jak zatem jest w praktyce? Czy na ekranie zobaczymy różnicę w jakości obrazu pomiędzy kablem HDMI za 100 i za 1000 zł?
Część producentów podaje na opakowaniach swoich przewodów jakie rozdzielczości sygnału video są przesyłane. Co ciekawe, znakomita większość kabli, na których taka informacja widnieje, teoretycznie nie nadaje się do transferu sygnału 1080p. W tych przypadkach producenci deklarują kompatybilność ze źródłami sygnałów 720p i 1080i. Znaczyłoby to, że kable te nie przepuszczają strumienia danych rzędu 4 Gb/s, co w przypadku kabli tanich wydaje się logiczne i łatwe do zaakceptowania.
 
Ostatnia edycja:

pejotpe

New member
Bez reklam
Nie mogę się zgodzić z twierdzeniem, że przewód HDMI ma tylko dwa stany (działa lub nie). Jak każde medium jest analogowy (w sensie przenoszenia sygnału elektrycznego) i w pewnych okolicznościach (duże zakłócenia elektromagnetyczne, desynchronizacja nadajnika i odbiornika) część bitów może być rozpoznana niewłaściwie w odbiorniku (wtedy taka sytuacja powinna być zidentyfikowana a ramka odrzucona - przynajmniej w HDCP). Problem w tym, że kabel "działa, ale nie do końca", bo gubi ramki.
Natomiast nie ma możliwości, by gorszy jakościowo przewód powodował rozmycia, "przebitki" czy straty kolorów (co najwyżej może wymusić zastosowanie niższej rozdzielczości przez nadawcę).
 
Ostatnia edycja:

mare37

Banned
i tu sie zgodze w polowie bo skoro kabel wymusza slabsza rozdzielczosc to wplywa na jakosc obrazu tak czy nie?

poza tym jak wytlumaczyc fakt ze kable wykonane w jednym standardzie 1.3 dzialaja roznie?

jak wytlumaczyc fakt ze drogie kable z filtrami maja klopoty z przesylem danych i synchronizacja pomiedzy nadajnikiem a odbiornikiem?

jak maja sie do tego zastosowane protokoly zabezpieczajace na plytach typu hdcp? i co to oznacza ze kabel w pelni bazuje na tym protokole HDCP (protokol zabezpieczajacy przed kopiowaniem) niektore kable maja w opisach niektore nie..czy to zonacza ze te ktore nie maja nie zabezpieczaja przed kopiowaniem? czy raczej nie ma znaczenia bo to zalezy tylko i wylacznie od nadajnika i odbiornika a nie kabla? jak to wplywa na jakosc sygnalu?




a tu jest odpowiedz co do HDCP

Jak to wszystko wygląda z technicznego punktu widzenia? Każde urządzenie, które zostało zatwierdzone jako licencjonowany produkt, otrzymuje zestaw czterdziestu 56-bitowych, unikatowych kluczy. Ich ujawnienie jest równoznaczne z pogwałceniem rygorystycznej umowy licencyjnej. Dodatkowo każdy zestaw kluczy posiada specyficzny klucz, tzw. KSV (Key Selection Vector), składa się on z 40 bitów (20 ustawionych na 0 i 20 ustawionych na 1). Podczas weryfikacji urządzenia wymieniają się kluczami KSV, następuje "sumowanie" kluczy i jeżeli wartości danych bitów zgadzają się ze sobą, użyte zostają odpowiadające im klucze. W procesie szyfrowania używany jest symetryczny szyfr strumieniowy oraz szyfrujące piksele operacje logiczne XOR.
Posługiwanie się technologią HDCP jest jednym z podstawowych wymogów stawianych przed urządzeniami pretendującymi to posiadania loga "HD Ready". W przypadku braku wspomnianego atrybutu, jakość odtwarzanego sygnału zostanie "pogorszona". Oglądanie filmu HD-DVD z utratą jakości może poważnie zaboleć domowych kinomaniaków. Aby móc oglądać na komputerze wysokiej jakości film HD, potrzebujemy odpowiedniego monitora zgodnego z HDCP, jak również kompatybilnej z tym protokołem karty graficznej oraz czytnika HD-DVD i/lub Blu-ray.


pejotpe napisał:
Natomiast nie ma możliwości, by gorszy jakościowo przewód powodował rozmycia, "przebitki" czy straty kolorów (co najwyżej może wymusić zastosowanie niższej rozdzielczości przez nadawcę).
 
Ostatnia edycja:

IGBT

New member
Panowie nie dajmy się zwariować. Przy odległościach kilku metrów 2-3m DVD/BD-TV w normalnym mieszkaniu (małe zakłócenia RFI) nie ma różnicy w obrazie pomiędzy kablem za HDMI za 30, 100 czy 200zł.
Przy analogu np. komponent sprawa wygląda trochę inaczej - odrzuciłbym kable najtańsze.
Zawodowo zajmuję się m.in. komunikacją sieciową urządzeń przemysłowych (PLC i inne) i do testów na biurku na odległości 3-5m zestawiam komunikację Profibusa, Modbusa itp. na kablu od lampki nocnej 2x1,5mm2 bez ekranów, uziemień, nawet bez terminatorów. Ale nigdy na obiekcie przemysłowym gdzie trasa kablowa ma 500-1000m nie odważyłbym się zastosować byle jakiego kabla.
 

mare37

Banned
niestety sa roznice o ktorych pisalem wczesniej..mam wszystkie te kable i naocznie z kolega je testowalismy..oczywiscie dobrze wykonany kabel za 40 zl moze dorownac takiemu za 100 i wiecej i to tez prawda

jak poinformowal mnie dzis fachowiec od sprzedazy kabli roznorodnej masci na duza skale kable slabiej wykonane zle odzwierciedlaja obraz co by to mialo nie znaczyc


IGBT napisał:
Panowie nie dajmy się zwariować. Przy odległościach kilku metrów 2-3m DVD/BD-TV w normalnym mieszkaniu (małe zakłócenia RFI) nie ma różnicy w obrazie pomiędzy kablem za HDMI za 30, 100 czy 200zł.
Przy analogu np. komponent sprawa wygląda trochę inaczej - odrzuciłbym kable najtańsze.
Zawodowo zajmuję się m.in. komunikacją sieciową urządzeń przemysłowych (PLC i inne) i do testów na biurku na odległości 3-5m zestawiam komunikację Profibusa, Modbusa itp. na kablu od lampki nocnej 2x1,5mm2 bez ekranów, uziemień, nawet bez terminatorów. Ale nigdy na obiekcie przemysłowym gdzie trasa kablowa ma 500-1000m nie odważyłbym się zastosować byle jakiego kabla.
 

ivf

New member
a próbowałeś podłączać te same kable bez pośrednictwa amplitunera? może on nie ma stosownych filtrów sygnałowych albo ma ich "za dużo" i jednocześnie nie działa jako bezpośredni "pomost" syganału czyli bez przetwarzania tego sygnału.. a może Twój BD jakby to ująć.. "za słabo nadaje".. ;)

w każdym bądź razie testowanie kabli HDMI powinno wg mnie odbywać się na kilku różnych sprzętach (zarówno nadajników jak i odbiorników sygnału) żeby nie było niedomówień..
 
Ostatnia edycja:

dyskowiec2

New member
Witam.Zostałem posiadaczem Pioneera 5090.Czekam na dekoder n-telewizji oraz posiadam amplituner Jamaha 730 .Pytanie dla znawców .Jakie kable kupić aby ten sprzęt dobrze wspógrał[jak otrzymam dekoder telewizj to chciałbym mieć to wszystko czym połączyć].Dziękuję za odpowiedż
 

dyskowiec2

New member
Rozumiem 2 szt.HDMI-HDMI.Jak bym mógł prośić o link polecajacy tak do 150 zł /szt.do 1,5 metra bo póżniej będzie na ścianie
 
Ostatnia edycja:
Do góry