DVB-T w Polsce?

czy nowy tv wg. Ciebie musi miec tuner DVB-T?


  • Total voters
    0

timbot

New member
Bez reklam
witam,
pozwolilem sobie zalozyc nowy watek, poniewaz istniejace dotychczas maja juz swoj wiek i moga byc nie aktualne. Co wiecej, sa mocno rozproszone po forum.
Chcialbym zadac pytanie doswiadczonym forumowiczom - czy warto kupowac tv bez tunera DVB-T? a moze mozna kupic tanszy bez tunera cyfrowego i za 2 lata zrobic przesiadke? wiadomo, że kiedyś ten standard będzie dominujacy, ale czy w dającej się określić przyszłości?
z tego co udalo mi sie znalezc - TVP nadaje w tym standardzie juz w Wawie z PKiN oraz z Śremu a niektórzy odbieraja sygnal nawet z odleglosci 100km od nadajniika (w wawie sygnal jest duzo slabszy)
a druga sprawa czy w ogle sygnal cyfrowy w porownaniu z silnym syglanem analogowym daje wyrazna roznice w jakosci?

pozdrawiam wszystkich i licze na ciekawe odpowiedzi.
 
Ostatnia edycja:

pisk

New member
Na razie nie ma co kupować, chyba że trafisz na TV z dekoderem MPEG-4. bo taki standard jest planowany w Polsce. O ile mi wiadomo, jedyny model TV na rynku to jakiś hybrydowy Loewe.
 

Max123

New member
pisk napisał:
Na razie nie ma co kupować, chyba że trafisz na TV z dekoderem MPEG-4. bo taki standard jest planowany w Polsce. O ile mi wiadomo, jedyny model TV na rynku to jakiś hybrydowy Loewe.

Specjalnie pod kątem DVB-T, oczywiście, nie warto kupować. Ale jeśli tuner jest "dołożony" do TV, to czemu nie? Mnie nie przeszkadza DVB-T w 40M86BD, bo odbieram Polsat, TVN i TV4 ze Śremu, a akurat Polsatu i TV4 nie mam w N-ce. Jeśli testy się zakończą i przejdą na MPEG4, to co za problem, albo dokupić "przystawkę", albo dokupić za ok. 300 zł dekoder CI (MPGE4 na MPEG-2), bo miejsce na CI w TV jest!
Odbiór kanałów cyfrowych jest dużo lepszy niż z kablówki UPC (Polsat w UPC jest nadawany mono) i trochę lepszy od przekazu naziemnego (lepszy kontrast i ostrość).
 

pisk

New member
@Max123: Na razie emisje DVB-T to są testy. I w ogóle nie brałbym pod uwagę tych przekazów, bo np. we Wrocku miesiąc temu wyłączyli emisję testową, Emitel nie dostał zezwolenia na kontynuację testów. I, zapewne, jeśli testy wrócą - to tylko w MPEG4.

Osobny STB do DVB-t to porażka - nie po to kupujesz nowoczesny TV, by za 2 lata dokupywać kolejną skrzynkę z kolejnym pilotem (pomijając oczywiście modele z gniazdem CI).

więc co najwyżej wchodziłyby w grę modele z ww. gniazdem.

@kiki: TVP nie ma za wiele do gadania w temacie standardu DVB-T w PL. O tym decyduje <baczność> rząd <spocznij> wraz z KRRiTV. Nadawcy (w tym TVP) będą się musieli dostosować do regulacji.
 

timbot

New member
Bez reklam
pisk napisał:
.....
@kiki: TVP nie ma za wiele do gadania w temacie standardu DVB-T w PL. O tym decyduje <baczność> rząd <spocznij> wraz z KRRiTV. Nadawcy (w tym TVP) będą się musieli dostosować do regulacji.
co do regulacji, ze strony satkuriera o projeckie ustawy wprowadzajacej dvb-t:
http://www.satkurier.pl/?dvb-t/&kat=59&id=37132
ciekawy jest ten pomysl zeby w 2009 wylaczyc w wawie i innych aglomeracjach sygnal analogowy. juz widze jak to przechodzi, ciekawe jak wytlumacze mojej babci jak uzywac dekodera ;]
potwierdza sie za to ze bedzie sygnal kodowany mpeg-4 - czyli bez przystawki w wiekszosci tv dvb-t nie ruszy
 

Laki13

New member
Oczywiście, że jestem za DVB-T w Polsce. Będzie można oglądać kanały, których nie mamy w platformie. Szkoda, że nie ma u mnie testów DVB-T, bo chętnie bym je potestował ;)

PS. Większość zna mnie pewnie z inych for dyskusyjnych, no ale witam wszystkich na tym forum.
 

kantona

New member
Witam

ja czekam na ten smaczek techniczny w naszym kraju - obecnie wkurza mnie oglądanie dwóch kanałów na krzyż w HD heh
 

bor@s

New member
markus_19

masz rację, początkowo możemy zapomnieć o HD z powietrza. Jednakże wybór Mpeg4 nie zamyka tej drogi. Twoje dzieci się doczekają :)
 

pom22

New member
DVB T Warszawa

Witam , mam pytanko , kupiłem NP4 Viaccess EXTRA DVBT do samsunga 52a656 i odbieram tp1 tp2 tp sport , nie łapie tvn i co najważniejsze polsatu nie wiem co to może być .Odbiór w Piasecznie k/o Warszawy
 

markus_19

New member
bor@s napisał:
masz rację, początkowo możemy zapomnieć o HD z powietrza. Jednakże wybór Mpeg4 nie zamyka tej drogi. Twoje dzieci się doczekają :)

No cóż czasy, kiedy kupowało się telewizor dla dzieci juz dawno minęły. Przy dzisiejszym rozwoju technologii telewizor będzie przestarzały już za 5 lat. Full HD niedługo zostanie wyparte przez Ultra Full HD. Przy kupnie telewizora powinno brać się pod uwagę, do czego ma służyć teraz a nie za 5 lat a już na pewno nie za lat 10
 

timbot

New member
Bez reklam
pom22 napisał:
Witam , mam pytanko , kupiłem NP4 Viaccess EXTRA DVBT do samsunga 52a656 i odbieram tp1 tp2 tp sport , nie łapie tvn i co najważniejsze polsatu nie wiem co to może być .Odbiór w Piasecznie k/o Warszawy
z pajaca nadawane sa dwa poty (pakiety kanałów, łapiesz jeden - tvp, to powinnies i drugi z tvn i polsatem)
 

timbot

New member
Bez reklam
bor@s napisał:
masz rację, początkowo możemy zapomnieć o HD z powietrza. Jednakże wybór Mpeg4 nie zamyka tej drogi. Twoje dzieci się doczekają :)
no niby tvp hd jest, bul testowo polsat sport hd, wiec nadzieja jest. proiblemem bedzie pojemnosc pasma, ktora nie pozwoli na zbyt duzo...
 

bor@s

New member
markus_19 napisał:
Full HD niedługo zostanie wyparte przez Ultra Full HD

nie sądzę, mam TV HDReady, i oglądam z 2,5m i muszę do transmisji HD założyć okulary (a mam małą wadę -0.5 i -0.75), aby w pełni docenić lepszą jakość. Porównując w sklepie HD Ready i Full z odległości 3m już zatracam poczucie, które lepsze. Kto ma sokoli wzrok, albo telewizor 70" to może się skusi na tę Ultrę. Pamiętajmy, że zwykły Polak ogląda TV na zaśnieżonym analogu i HD to dla niego luksus na miarę Bentleya.
 

ernet

Active member
Bez reklam
Po co Wam DVB-T ?!

Bądźmy szczerzy: wszystkie dostepne programy ( nie mam na mysli tylko tych polakich z serii TVP,TVN,Polsat, TV7... itd )(mam za to na myśli NG, Animal, MTV, HBO,...itd, itd ) są/będa dostepne tylko z kablówki albo z talerza Cyfry+, Cyfrowy Polsat itd. Dlatego te wbudowane w TV tunery zupełnie mnie nie kręcą, bo wiem, że tylu i takich programów, które oferują w/w dostawcy nigdy poprzez DVB-T nie będzie.
 

awujotka

New member
Bez reklam
DVB-Tw Warszawie

Wczoraj podłączyłam antenkę od starego 14-calowego CRT-ka i udało mi się obejrzeć tylko czy aż:???
1. TVP HD - jakość zdecydowanie lepsza niż w N-ce
2. TVPInfo
3. TVPSport
4. TVP1
5. TVP2
6. PR1
7. PR2
8. PR3
I to by było na tyle... do oglądania.
Czy ktoś odbiera coś jeszcze? Chyba powinny być TVN i Polsat, ale może się mylę, a jesli są to dlaczego u mnie niet?
Tv z dekoderem MPEG-4.
 

timbot

New member
Bez reklam
z tego co wyczytalem, jest bałagan teraz z paczkami.
Generalnie sa dwie paczki POT oraz paczka TVP, ty odbierasaz tylko TVP.
Dotąd obie tyły nadawane z PKiN, obecnie tesowe sa prace i TVP przeniesiono do Łaz koło Raszyna. Czyli TVP z Łaz, a POT (TVN, polsat i tv4) z pałacu. Docelowo (na dniach?) będzie też TVP z pałacu. Małe macie szanse na złapanie z jednej anteny sygnału z pałacu i z Łaz, chyba ze mieszkacie na przedłużeniu ich linii. Do tego czasu musicie się zdecydować na co nakierować antenę. Jest jeszcze możliwość (mało prawdopodobna), że macie za blisko pałac i wzmacniacz w antenie (czyli łapiecie Łazy, one mają mocny sygnał, i łapiecie pkin, ale sygnał jest za mocny dla dekodera), może by wyłączyć wzmacniacz.
 

pom22

New member
timbot napisał:
z tego co wyczytalem, jest bałagan teraz z paczkami.
Generalnie sa dwie paczki POT oraz paczka TVP, ty odbierasaz tylko TVP.
Dotąd obie tyły nadawane z PKiN, obecnie tesowe sa prace i TVP przeniesiono do Łaz koło Raszyna. Czyli TVP z Łaz, a POT (TVN, polsat i tv4) z pałacu. Docelowo (na dniach?) będzie też TVP z pałacu. Małe macie szanse na złapanie z jednej anteny sygnału z pałacu i z Łaz, chyba ze mieszkacie na przedłużeniu ich linii. Do tego czasu musicie się zdecydować na co nakierować antenę. Jest jeszcze możliwość (mało prawdopodobna), że macie za blisko pałac i wzmacniacz w antenie (czyli łapiecie Łazy, one mają mocny sygnał, i łapiecie pkin, ale sygnał jest za mocny dla dekodera), może by wyłączyć wzmacniacz.

Witam , mieszkam w Piasecznie i jak miałem skierowaną antenę na Łazy to odbierałem tylko TVP , przestawiłem na PKiN i łapię wszystko (TVP i POLSAT).
 
Do góry