DVB-T w Polsce?

czy nowy tv wg. Ciebie musi miec tuner DVB-T?


  • Total voters
    0
J

Judash

Guest
Maja czas do 2014 roku podajze, a potem koniec testow i tylko MPEG4 ;).Czas potrzebny zeby ludzi doiformowac, przekazniki wymienic, TV, tunery ;) szybko zleci ;).
 

robbie

New member
Chyba jednak do 2012... Tym bardziej szybko zleci.
Mam też pytanie - czy Polsat i TVN nadal nadają cyfrowo z PKiN? W necie nie mogę tego znaleźć, są tylko informacje o TVP i Polskim Radiu.
Aha, i czy mieszkając 15 km od Centrum Warszawy (Wesoła, za Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym) będę miał szansę odebrać ten sygnał??
 

pom22

New member
Witam , ja mieszkam w Piasecznie i łapię polsat i tvn z pkin.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

_tata_

New member
No ta jak to jest,nic z tego nie rozumiem.Jeżeli testy naziemnej TV cyfrowej odbywają się w MPEG-4 to dlaczego wszystkie odbiorniki ,nawet te topowe mają wbudoiwane dekodery MPEG-2. Czy producenci nie wiedzą,że już nie długo MPEG-4 będzie standartem; przynajmniej w UE.
 

_tata_

New member
Nie słyszałem ale sprawdż na oficjalnej stronie nazwijmy to komitetu ds.wdrażania TV cyfrowej w Polsce.Adresu nie pamiętam ,ale kilka dni temu tam troszkę poczytałem.
 
J

Judash

Guest
Przewodniczący KRRiT powiedział, że pierwsze "wyspy cyfrowe", czyli obszary, na których można będzie odbierać DVB-T, powstaną we wrześniu 2009 roku w Zielonej Górze, Warszawie, Żaganiu oraz w Poznaniu. Dodał, że już 15 stycznia projekt konkursu dotyczący uruchomienia w Polsce DVB-T powinien być zaakceptowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).


Konferencja dotycząca cyfryzacji telewizji naziemnej została zorganizowana przez Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji. Ogłoszono na niej także, że sygnał analogowy telewizji zostanie wyłączony do 31 lipca 2013 roku.

Konkurs będzie mieć formę ogłoszenia KRRiT o tym, że istnieje możliwość rozszerzenia koncesji dla nadawców analogowych (TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV 4, TV Puls) o nadawanie cyfrowe.
 

a4tech

New member
Ciekawe jaki te "wyspy cyfrowe" mogą mieć zasięg ???

Czy ktoś z Was orientuje się na jaką odległość, tego typu nadajniki mogą przesyłać sygnał ???
Na ok. 200km pocisną ??? :D
Podobno są mocniejsze od analogowych :???:

Pytam, ponieważ do Wa-wy mam dwie stówki ;)
 

a4tech

New member
Dzięki za info :eek:k:

Czyli jak zwykle miasto w którym mieszkam na szarym końcu... :(
"...Ostatni, trzeci etap uruchamiania nadajników cyfrowych jest przewidziany na lipiec 2011 roku..."

Q.wa !!! Znaczy zanim łaskawie uruchomią ten standard na Warmi, to na bank już zmienię TV :???:

Co za Kraj... :confused:


A mogło być tak pięknie.... ;)


Pozdro.
 
Ostatnia edycja:
J

Judash

Guest
RP dbajac o swoje narodowe interesy, zobowiazana jest udostepnic swojemu narodowi choby TVP1, TVP2, TVP INFO. za obonament jak jest teraz.A ze abonamentu juz nie bedzie, to i pewnie bedzie za darmo+Puls moze TVN iPolsat.
 

timbot

New member
Bez reklam
pojemnosc nadajnikow cyfrowych nie jest bardzo duza, ale wieksza niz pasma analogowego, tak wiec kiedyś pewnie wcisnie sie w dvb-t wiecej wiekszych nadawcow komercyjnych, ktorzy teraz sa darmowi z satelity i zyja z reklam.
natomiast jest pewnie kwestia czasu (jeszcze dość dużego, bo na razie ani słowa o tym nie bylo chyba) az pojawi sie jakis platny pot i trzeba bedzie kupowac karty CI....
 
J

Judash

Guest
  • źródło: tp emitel/dvbnews
TP EmiTel na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczął testy kodowania w ramach nadajników DVB-T. Wykorzystywana jest najnowsza wersja systemu NDS VideoGuard. Telewizja Polska wraz z NDS dostarczyli do testów moduły CI z kartami VideoGuard i rozpoczęto już badanie odbiorników posiadających gniazda CI w kwestii ich współpracy i dekodowania oferty.


Testy technologiczne kodowania są prowadzone wyłącznie od poniedziałku do piątku od 8:00 do 15:00, aby były możliwie najmniej uciążliwe dla widzów. Szyfrowane są tylko kanały TVP HD i TVP Sport. Mogą występować przerwy w kodowaniu. Testy potrwają 2 do 3 tygodni.

Prowadzone testy systemu kodowania mają na celu poznanie aspektów technologii scramblingu w ramach transmisji naziemnej telewizji cyfrowej oraz sprawdzenie poprawności działania dostępnych na rynku dekoderów DVB-T z modułami deszyfrującymi.

Ze wstępnych testów wynika, że niestety większość odbiorników DVB-T i Combo oraz telewizorów MPEG-4 z CI, które mogą pracować z modułami CI, z modułem od NDS VideoGuard nie zawsze sobie radzą. Wyjątkiem był jeden telewizor z wbudowanym gniazdem CI i tunerem MPEG-4 marki LG. Moduł CI nie wystartował na odbiornikach RWT DTV-401T, Ferguson FT8200HD, KAON KSC-S 660 HD i Technomate TM-6900 HD Combo. Nie testowano jeszcze telewizorów Sharp z wbudowanym MPEG-4 oraz odbiorników Globo HD TS1 i GoSat GS-8010CRCI HD, ale zostaną także sprawdzone w najbliższym czasie - gdy do testów trafi więcej modułów NDS.

Oczywiście jest to jedynie kwestia oprogramowania - producenci będą mieli możliwość jego dostosowania, w tej chwili nie ma jeszcze szerszego dostępu do modułów. Mało prawdopodobne w tej chwili jest także docelowe kodowanie w DVB-T. Są to tylko testy kodowania, a sygnał powinien być FTA, bo to daje szanse powodzenia po uruchomieniu nadajników DVB-T.
 

lukaszek1234

New member
witam jestem tutaj nowy a rozglądam się za TV LCD no i mój wybór padł na LG 32LG3000 bardzo ciekawie sie prezentuje ale nie ma tunera MPEG-4 Czy więc możecie mi powiedzieć czy znacie jakieś kart PCMCIA które by z nim współpracowały i aby dało odbierać się mpeg-4? Czy moze lepiej szukac tv z mpeg4? mam do wydania na tv tak okolo1300zl moze cos mozecie polecic??
 

lukaszek1234

New member
dobra zapytam inaczej jaka karta się nada to tv 32LG3000 ab mogła transkodować mpeg4 do mpeg2? tak żebym mógł na tym TV (z modułem CI) oglądać V DVB-T w warszawie??
 

a4tech

New member
Podobno --TA--

Minusem jest to iż nie wpółpracuje poprawnie z wieloma odbiornikami telewizyjnymi !!! :( Samsung-a podobno toleruje.
Więc co do współpracy z LG musisz się tego dowiedzieć...

Druga sprawa... Nie jest jeszcze pewne, w jakim systemie będzie ew. kodowany sygnał w PL.

Co zrobisz mając już zakupiony moduł CONAX, gdy nasi operatorzy zdecydują się na kodowanie np. w VIACCESS czy NDS ???
A podobno testy właśnie przeprowadzane są w NDS-ie :confused:


Póki co, narazie tylko układ NP4 firmy Neotion potrafi to na czym Ci zależy :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry