TV z bardzo elastyczną funkcją PIP

triodak

New member
Witam!

poszukuje telewizora 4k (najlepiej 3840x2160) wielkości ok.55" z bardzo elastyczną funkcją PIP (obraz w obrazie).

Ma on funkcjonować tylko jako monitor komputerowy. Chcę wykorzystać dwa wyjścia karty graficznej i podłączyć je do dwóch wejść TV.

Oczekuję że główny obraz (w Windows "1") będzie jako PIP na TV. Chciałbym aby rozdzielczość była zachowana 1:1 czyli PIP na TV miałby wielkość zależną od rozdzielczości podawanej z PC i aby można było ustawić okno PIP na środku na dole ekranu. To okno ma mi służyć do normalnej pracy z komputerem.

Obraz dodatkowy komputera (w Windows "2") będzie jako główny (4k) na TV do odtwarzania materiału wideo (filmy, zdjęcia).

Lubię większą odległość w jakiej mam ekran od oczu (aktualnie ok.85cm, monitor FHD 27") i chcę zachować aktualną gęstość pikseli stąd 55 cali w 4k.


Nie wiem czy nie przekombinowałem i czy nie ma telewizorów które pozwalają wyświetlać z danego wejścia obraz 1:1 pikselami nie wykorzystując całego ekranu (bez upscaling) i pozwalając ustawić pozycje dla wyświetlanego obrazu o rozdzielczości mniejszej niż 4k na środku z przesunięciem do dolnej krawędzi.

Wtedy wybierałbym pilotem telewizora źródło obrazu a na komputerze aplikacja do filmów wykorzystywałaby ekran "2".

TV w wersji ekonomicznej ale chciałbym aby matryca miała natywne 60Hz a nie 50Hz.
Wszelkie "SMART" dodatki nie są mi potrzebne.
TV musi mieć wejście display port (grafika obsługuje tu 4096x2160 60 Hz) oraz HDMI (tu mam tylko 3840x2160 30 Hz w karcie grafiki)
Nie mam miejsca na TV + monitor i stąd taki pomysł.

Jest coś takiego na rynku?
Będę wdzięczny za sugestie.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ok. a ile masz max kasy ?
Pip ma być na środku ekranu i obraz z PC, a główny ekran w tym czasie ma grać 4K z jakiego źródła ?
 

triodak

New member
generalnie nie chciałbym wydać więcej jak 4000 PLN.
Oba obrazy byłyby z PC. Dwa różne wyjścia karty graficznej jako dual monitor setup.
Wiec główny ekran to dodatkowy monitor dla komputera. Wrzucam czarną tapetę i mam czarną ramkę podczas pracy na PC.

Jeszcze czytałem o "1:1 Pixel Mapping" by obraz FHD (1920x1080) albo 2560x1200 wyświetlać bez upscalingu na TV. Ale nie wiem czy ta funkcja to standard czy rzadkość.
Obraz na środku matrycy ale przy dolnej krawędzi.
 

triodak

New member
Trochę szukałem po zagranicznych forach i temat jest trudny.
W Samsung MU6500 4K ktoś zapodał 2560x1440 i ostatecznie na wejściu HDMI3 udało się uzyskać taki obraz:

Nvidia5.thumb.jpg.0be4d41b6fdcbfa131c0f3a9a1f264d9.jpg


Jednak jest to górny lewy róg. Środek na dole raczej nie realny. Oczywiście jest to sygnał bezpośredni a nie PIP.
Nie wiem czy jakikolwiek TV pozwala na tak duży PIP (2560x1440) i do tego jeszcze zmieniać jego lokalizację.
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Da się coś takiego uzyskać przy pomocy zewnętrznego urządzenia, jednak obawiam się , że jego cena dzisiaj mogłaby być zaporowa. Osobiście korzystałem z takiego rozwiązania w czasach telewizji analogowej. Przystawka kupiona na Wolumenie wykonana przez domorosłego pasjonata kosztowała mnie jakieś 20 lat temu 200 zł.
 

triodak

New member
Właśnie przetestowałem zaawansowane ustawienia graficzne w panelu nVidia.

Korzystając z opcji "dostosuj rozmiar i pozycję pulpitu" (adjust desktop size and position) byłem wstanie zmniejszyć rozdzielczość pulpitu i taki mniejszy pulpit wyświetlać przy "1:1 pixel mapping" na monitorze FHD. Czyli uzyskałem pulpit 1680x1050 pośrodku ekranu FHD. Naokoło czarna ramka :) Brakowało mi tylko opcji przesunięcia tego ekranu w dół. Chyba trzeba będzie pomęczyć nVidię o dodatkowe opcje w oprogramowaniu.

Opcję tą pokazuje filmik na Youtube:
watch?v=0yza-fRX6Dc

Oczywiście na filmiku koleś zamiast zmienić tryb w TV na PC Mode to zmniejszał pulpit ale filmik pokazuje możliwość która daje pożądany przeze mnie efekt.

Większy problem że aby ogarniać dwa wyjścia z PC w wersji 4k 60Hz będę musiał zmienić kartę grafiki na taką co ma 2x HDMI w wersji 2.0+. Bo dwie dobre przejściówki "DisplayPort 1.4 to HDMI 2.0b HDR" (model: CAC-1080) lub starsza wersja CAC-1070 to trochę kasy i dodatkowe opóźnienia sygnału.

Powoli badam temat dalej.
 
Do góry