Przedwzmacniacz gramofonowy

Tomek Koko

New member
Bez reklam
Mam pytanie . CO daje przedwzmacniacz gramofonowy zamontowany w gramofonie? Rozumiem, ze jesli chce podłaczyc gramfon do wzmacniacza stereo, który nie ma wewnątrz przedwzmacniacza gramofonowego np NAD C315 to musze dokupić zewnętrzny. A co jesli gramofon ma przedzmacniacz? Moge go podłaczyc liniowo do tego NAD-a?
 

Henryk55

New member
przedwzmacniacz gramofonowy realizuje dwa zadania:
- koryguje charakterystykę częstotliwościową (krzywa RIAA)
- wzmacnia poziom sygnału (na wyjściu wkładka MM daje napięcie zaledwie kilku mV, a wkładka MC jeszcze mniej)

Jeśli masz przedwzmacniacz wbudowany w gramofon to możesz podłączać do wejścia liniowego.
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
Dzieki a teraz tak, zastanawiam sie nad zakupem jakiegos gramofonu z niskiej półki ale z dobrym brzmieniem . Z tego co wyczytałem to ponoc przyzwoicie prezentuje sie Pro-ject Debut III i jego droższa wersja z przedwzmacniaczem Debut III Phono USB. I pytanie brzmi, czy lepiej kupic Debut III i dokupić do niego przedwzamcniacz i podłaczyc do Nada C315 czy od razu kupic Debut III Phono USB i nie zagracac sobie mebli kolejnym elementem. Czy ktos moze cos powiedziec o tym sprzecie w tej kategorii cenowej. TO co wyczytałem to test ale wiaqdomo jak to z testami bywa.
 

Henryk55

New member
Na temat brzmienia nie bedę sie wypowiadał, napiszę parę słów o wyposażeniu:
Debut III - bez przedwzmacniacza
Debut III Phono SB - ma przedzwacniacz
Debut III Phono USB - przedzwacniacz + przetwornik analogowo-cyfrowy

Odpuściłbym Debut III Phono USB - przetwarzanie A/D możesz zrobić w komputerze jeśli zajdzie taka potrzeba.
Różnica w cenie między Debut III a Debut III Phono SB to ok.300zł
Przedwzmacniacz np. taki:
http://www.audiostrefa.pl/product_i...=4686&osCsid=dbbeffda8d8e104ee34d251416af28f8
to 380 zł, a więc prawie to samo.
Ja chyba wybrałbym opcję z zewnętrznym przedwzmacniaczem - daje większe możliwości manewrów w przyszłości.
A co do brzmienia, to są to gramofony o b.podobnej konstrukcji mechanicznej więc przy takiej samej wkładce zagrają tak samo (tak sądzę bo osobiście nie odłuchiwałem)
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
I chyba ostatnie juz pytanie (przynajmniej jak na razie :)) Czy debut SE II jest duzo lepszy i wart uwagi czy lepiej zostac przy debucie III? Przy SE piszą cos takiego "Bez problemów można zastosować nawet droższą wkładkę, wtedy od razu mamy do czynienia z bardzo audiofilskim debiutem" http://www.hifi24.pl/p,pl,pro-ject_debut_se_ii,pro-ject+debut+se+ii.html I czy w SE jest przedwzmacniacz, czy trzeba dokupic? Jeszcze raz dziekuje za pomoc
 

Henryk55

New member
Przyjrzałem się tym Pro-Jetom i stwierdzam że producent dość oszczednie wyposaża je w udogodnienia (przynajmniej te tańsze modele).
Pro-Ject Debut III nie ma automatycznej zmiany obrotów, jeśli masz w swojej kolekcji winyli dużo singli i często ich słuchasz to może być problem (trzeba zdejmować talerz by przestawić obroty)
Pro-Ject Debut III E za to automatycznie wyłącza talerz i unosi ramię po zakończeniu odtwarzania, inne Debuty nie mają tej możliwości.
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
Talerz? tzn ze nie ma przełącznika obrotów? kurcze a ten Debut E ma wybór obrotów czy tez trzeba zdejmowac talerz? Dzieki za zainteresowanie i pomoc. Tak naprawde mimo, iz juz taki młody nie jestem to do czynienia z adapterem nigdy nie miałem i nie wiem na co zwrócic uwage. Zastanawiam sie nad kupnem, bo okazało sie ze teść ma sporo płyt winylowych i nie wie co z nimi zrobic. A tak sie składa, ze zmieniam mieszkanie, wiec jest okazja by zainwestować w jakis sprzet i tak pomyslełm ze moze warto kupic gramofon.
Jesli mozesz powiedz mi jeszcze taką rzecz. Rózne obroty są tylko miedzy singlami a "normalnymi" płytami czy wsród "normalnych" tez sa rózne prędkości?
Znalażłem recenzję modelu Debut E i Debut III SE - ciekawe bo jakos modelu III SE nigdzie nie mozna znaleźc . Pewnie to pomyłka i powinno byc II SE? W żadnym jednak z tych modeli nie podaja czy jest przełącznik obrotów.
http://audio.com.pl/pdf/testy/gramofony/pro-ject debut iiie.pdf
 
Ostatnia edycja:

Henryk55

New member
Z obrotami jest tak:
longplaye (LP) rozm. 12" - 33 1/3 obr/min
single (SP) rozmiar 7" - 45 obr/min

Trafiają sie też maxisingle lub minilongplaye (EP). Czasowo dłuższe od singli a krótsze niż longplay, rozmiar 10" lub 12" odtwarzane z prędkością 45 obr/min.

W Pro-Jetach z serii Debut tylko Debut III/Phono SB ma elektroniczną zmiane obrotów. tak przynajmniej wynika z insrukcji w PDF zamieszczonych na stronie producenta.
Pro Jet oferuje cos takiego jak Sped Box - urządzenie które podpina sie do gramofonu. Pozwala to na elektroniczną zmainę obrotów, no ale to dodatkowe koszty i należałoby sprawdzić czy będzie współpracować z każdym gramofonem serii Debut.
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
Ciekawe czy ta zmiana obrotów to praca jakas pracochłonna tzn czy trzeba ten talerz jakos odkręcać czy wystarczy go tylko podnieść i wybrać własciwe obroty.
 

Henryk55

New member
Talerz sie po prostu podnosi, nie trzeba nic odkręcać. Pod talerzem jest silnik i rolka połączone paskiem z napędem talerza. Trzeba ten pasek przełożyć na rolkę o innej średnicy ( zasada podobna do działania przerzutki w rowerze - zmieniamy przełożenie ). Nie wiem dlaczego Pro-Jet tak mało dba o wygodę użytkowników ale to nie jest bardzo pracochłonna czynność. Zachęcam Cię do ściągnięcia instrukcji przed zakupem, tam jest wszystko narysowane i opisane.

Przejrzałem trochę internet i trafiłem na model Pro-ject GENIE MK2 / RPM1 . Wygląda bardzo stylowo, kosztuje w Anglii 170 funtów
Tu jest link do testu:
http://www.highfidelity.pl/artykuly/0712/pro.html
 

Attachments

  • rpm1.jpg
    rpm1.jpg
    53,5 KB · Wyś: 400
Ostatnia edycja:

Tomek Koko

New member
Bez reklam
A mam pytanie, czy jest sens w przypadku zakupu Debut III phono SB, który ma elektroniczny przełącznik obrotów i wbudowany przedwzmacniacz, dokupic przedwzmacniacz ? Bedzie lepszy dzwięk?
 

Henryk55

New member
Nie. Jak pisałem wyżej jeśli gramofon ma przedwzmacniacz to sygnał wychodzący z niego jest już "gotowy" do podania na wejście liniowe wzmacniacza (napięcie rzędu kilkuset mV)
Jeśli podłączyłbyś go do zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego to otrzymałbyś dzwięk mocno zniekształcony, a być może nawet uszkodziłbyś przedwzmacniacz - przypominam że przystosowany jest on do współpracy z wkładką, która wytwarza napięcie rzędu kilku mV.

Podejrzewam że preamp w postaci zewnętrznej skrzynki ma trochę lepsze parametry niż ten zintegrowany z gramofonem. Na pewno ma większe wzmocnienie, resztę trudno porównać bo pro-jet nie rozpisuje się za bardzo o tym zintegrowanym przedwzmacniaczu.
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
Dzieki to juz chyba wszystko wiem, teraz tylko czekam az ekipa wejdzie i zrobi remont a za ok 2 miesiące kupuje debut III phono SB. Jest to dla mnie optymalny kompromis. Jeszcze raz dziekuje za pomoc.
 
Do góry