CA640A V2 +CA640C V2 + ... = wybór kolumn

kosek4

New member
Witam!

Miało być kino domowe HK255 i zestaw 5.0 JAMO S606 a wylądowałem tutaj...
Ale już nie zbłądze:D

Przemyślałem kilka spraw, przeczytałem sporo, troche słuchałem...

Ostatecznie planuje zakup stereo, które będzie w lwiej częsci (jak nazwa wskazuje) wykorzystywane do słuchania muzyki. Sporadycznie jakiś film czy tv;)
Mój pokój ma niecałe 20m2, prostokąt 3,5 x 5,5, cały zestaw stanie w srodkowej częsci dłuższej ściany. Muzyki słucham różnej ale głównie rock'a

Pytanie jak w temacie:
Co myślicie o połączeniu elektroniki CA z FOCAL'ami lub KEF'ami?

Przyznam, że słuchałem z FOCAL Chorus 714V i jestem oczarowany - niesamowity po prostu dźwięk:)
O połącznieu CA z KEF'ami z kolei dużo czytałem i były to bardzo dobre opinie. Niestety nie miałem możliwości odsłuchu.
Czy któreś z tych kolumn są wyrąznie lepsze? Co byście poradzili?
Cena w sumie troche inna ale zbliżona...

Pozdro!
 

kosek4

New member
Ok, tak zrobie.
Postaram się znaleźć gdzieś w Warszawie miejsce gdzie mają to wszytsko - choć przyznam nie będzie to proste:???:

Zakupy planuje dopiero w okolicy października ale może mogłbyś mi podesłać orientacyjne ceny tych trzech zestawów?

Z góry dzięki!:)
 

don111

Banned
spróbuj podmienić CA 640 na model 740, różnica w cenie niewielka a w dźwięku bardzo duża na korzyść tego drugiego
do rocka Kefy możesz od skreślić, za to Focale są bardzo dobre właśnie do takiej muzyki, posłuchaj jeszcze Paradigm Monitor 7v5 (tylko czasem nie z CA 640, z 740 albo jakimś HK ok) albo jeszcze lepiej duże podstawkowe Focale z serii wyżej 807v lub Paradigm Studio 20v4 (obydwa postawkowce dadzą radę w tym pokoju i zagrają lepiej od w/w podłogówek)
 

Mars

New member
kosek4 napisał:
Witam!

Miało być kino domowe HK255 i zestaw 5.0 JAMO S606 a wylądowałem tutaj...
Ale już nie zbłądze:D

Przemyślałem kilka spraw, przeczytałem sporo, troche słuchałem...

Ostatecznie planuje zakup stereo, które będzie w lwiej częsci (jak nazwa wskazuje) wykorzystywane do słuchania muzyki. Sporadycznie jakiś film czy tv;)
Mój pokój ma niecałe 20m2, prostokąt 3,5 x 5,5, cały zestaw stanie w srodkowej częsci dłuższej ściany. Muzyki słucham różnej ale głównie rock'a

Pytanie jak w temacie:
Co myślicie o połączeniu elektroniki CA z FOCAL'ami lub KEF'ami?

Przyznam, że słuchałem z FOCAL Chorus 714V i jestem oczarowany - niesamowity po prostu dźwięk:)
O połącznieu CA z KEF'ami z kolei dużo czytałem i były to bardzo dobre opinie. Niestety nie miałem możliwości odsłuchu.
Czy któreś z tych kolumn są wyrąznie lepsze? Co byście poradzili?
Cena w sumie troche inna ale zbliżona...

Pozdro!

Użytkuję Cambridge Audio z serii AZUR i polecam do tego głośniki KEF. Nie chciałbym powtarzać recenzji, po prostu zobacz moje posty w dziale STEREO. Focale mają bardziej soczystą górę, grają "po francusku", czyli sporo wysokich tonów, choć podstawowa neutralność jest zapewniona. Jest też doskonały bas. KEF gra trochę "po angielsku", czyli środek, bas, góra. W tej kolejności. Całościowy obraz jest jednak doskonały dzięki neutralności, liniowości. Nie brakuje niczego a do tego jest doskonała stereofonia m. in. dzięki systemowi uni - Q. Zgadzam się, że z CA dobrze zagra też Monitor Audio. Polecam serię droższą, czyli Silver.
 

kosek4

New member
Dzięki za propozycje. Nawet tak przeciwstawne;)
Czytałem troche na innych forach i widzę, że 740 zbiera dużo lepsze opinie od 640. Wszystko fajnie, wygląd, moc itd. Tylko ta cena:/
Następny tysiąc w góre a to oznacza dłuższe oczekiwanie lub coraz bardziej nieukninione raty...
Przyznam, że KEFy iQ7 bardziej się podobaja drugiej połówce a to "dość istatne":D Będę musiał tego połączenia posłuchać - koniecznie zanim się na cokolwiek zdecyduje. Jeżeli się spodoba to nie będzie już żadnych przeciwwskazań. Ale...
No właśnie. Spodobała mi się też bardzo Twoja propozycja don111. Do tego stapnia, że od wczoraj przeczesuje wszystkie możliwe wątki w tym kierunku.
Co do głośników JMlab 807v to jest to ciekawe wyjście. Nie umieściłbym ich co prawda na podstawkach tylko na stosunkowo stabilnej i odpowiednio wysokiej szafce pod telewizorem ale to chyba lepiej,nie? Postawki niezbyt mi sie widzą, że tak powiem.
Poza tym cała wyższa seria FOCAL'i to dla mnie magia. Tak pod względem wyglądu jak i ceny niestety... Brzmienie jeszcze przyjdzie mi ocenić.

Narazie mam jak widać kilka opcji ale to się chyba nigdy nie zmieni:twisted:

Teraz do rzeczy:
Czy do CA740A wystarczy mi 640C, który w tej cenia jest ponoć bardzo dobry, czy iść już na całość i brać 740? Wiem, że odpowiedź będzie subiektywna ale zawsze chętnie uwzględnie.
No i czy naprawde zastosowanie głośników podstawkowych nie spowoduje utraty jakiejś takiej pełni sceny? - nie wiem jak to inaczej wyrazić. Zawsze mi się wydawało, że podłogowa konstrukcja kolumny to jednak podstawa.

I ostatnia sprawa - to mój pierwszy zestaw stereo (choć na długie lata) i czekam go z wytesknieniem, ale czy nie startuje za wysoko?

Pozdro i serdeczne dzięki z pomoc!
 

don111

Banned
No nie, podstawki w razie zakupu monitorów będą konieczne, nie żadna szafa ;)
co do Cambridge, musi być komplet tej firmy ? akurat o CD nienajlepsze opinie krążą

KEFy są bardzo fajne ale do rocka ? szczerze mówiąc tu lepiej wypadłyby nawet jakieś tańsze JBL :grin:
 

kosek4

New member
No i wyszła moja niewiedza:p
Te podstawki troche komplikują sprawe bo jakoś mi to nie wygląda a pewnie do tego wiąże się dodatkowym kosztem...
W JBLu nic mi się niestety nie podoba więc tej alternatywy nawet nie biorę pod uwagę.
Co do elektroniki to oczywiście wolałbym żeby była to jedna firma i ku temu rozwiązaniu bym się skłaniał.

No ale jestem otwarty na wszelkie propozycje;) Dźwięk jest mimo wszystko najważniejszy...
 

Mars

New member
don111 napisał:
No nie, podstawki w razie zakupu monitorów będą konieczne, nie żadna szafa ;)
co do Cambridge, musi być komplet tej firmy ? akurat o CD nienajlepsze opinie krążą

KEFy są bardzo fajne ale do rocka ? szczerze mówiąc tu lepiej wypadłyby nawet jakieś tańsze JBL :grin:
Szczerze to nie wiem, gdzie te "nienajlepsze opinie" o CD Cambridge Audio krążą, bo ich odtwarzacze w testach odsłuchowych otrzymują regularnie bardzo wysokie noty a 640 to jeden z liderów w swoim przedziale cenowym.
Porównywanie KEF i JBL to z całym szacunkiem, ale to zupełnie inna liga. Popularne JBLe z marketów to dźwięk z podbitym basem i ostrą górą. Nawet rock zaczyna męczyć w takiej interpretacji (i szczerze słuchanie na nich jazzu czy klasyki to trudne zadanie dla audiofliskiego ucha).
KEF gra neutralnie, plastycznie, liniowo. Co ma być miękkie będzie miękkie, co ma być ostre będzie ostre. Po prostu słychać lepiej. A że więcej kosztuje? Ba! Za jakość trzeba płacić.

Jeszcze słowo o podstawkach. Bezwględnie konieczne, regały itd, tylko psują dźwięk. Jeśli masz mniejszy pokój i kolumny będą stać bliżej ściany bezpieczniejsze będą zestawy z bassrefleksem z przodu. Kupienie kolumn z obudową zamkniętą to dziś zadanie z gatunku niemal niewykonalnych a inne rozwiązania typu elektrostaty, to zupełnie inne pieniądze. Do głośników KEF polecam podwójne okablowanie, bezwzględnie grają lepiej.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

don111

Banned
żartowałem z tymi JBL, ale przy rocku mówiłem poważnie że nawet one lepiej wypadną od KEFów, chyba że masz na myśli spokojne rockowe ballady i tego typu klimaty... w takich ostrzejszych kawałkach KEFy grają zwyczajnie kiepściutko, brakuje im "wykopu" (co z tego że poprawnie liniowo itd ale nie czują "bluesa" po prostu ;))
 

Mars

New member
don111 napisał:
żartowałem z tymi JBL, ale przy rocku mówiłem poważnie że nawet one lepiej wypadną od KEFów, chyba że masz na myśli spokojne rockowe ballady i tego typu klimaty... w takich ostrzejszych kawałkach KEFy grają zwyczajnie kiepściutko, brakuje im "wykopu" (co z tego że poprawnie liniowo itd ale nie czują "bluesa" po prostu ;))

Cóż. Zależy, z czym się łączy KEFa. Jeśli to ze złym wzmacniaczem i źródłem to gra bez wykopu. Wystarczy podłączyć jednak dynamiczny wzmacniacz i jest wszystko łącznie z wykopem. Proste. Dla mnie JBLe (przynajmniej te tanie) są nie do przyjęcia. To jest dźwięk dyskotekowy. A jeszcze łączenie tego z amplitunerami niektórych japońskich firm to dramat. Te zabaweczki w ogóle nie grają. I nieraz to tłumaczyłem ludziom: nie kupuj do X czy Y do kolumn Z, bo to będzie rozpacz.

PS. Co to jest "wykop"? Jeśli ogólna dynamika to jestem za. Jeśli zaś tylko podbite 80-100 hz i wyostrzona góra to jestem przeciw, bo to nie dynamika tylko dyskoteka. Też na "d". I do "d".
 

don111

Banned
no właśnie Kefy nie są bardzo (albo nawet średnio) dynamicznymi kolumnami, słuchałem ich na HK 680 (jasny, mocny i dynamiczny dźwięk) i nie wszystkie gatunki brzmiały tak jak powinny, brakowało czasem takiego "pazura" chociaż oprócz tego nic im nie można zarzucić (podobały mi się)
co do dynamiki - w domu mam Paradigmy, więc jeśli ktoś mi mówi, że KEFy grają "z wykopem" to mogę się tylko uśmiechnąć ;)
 

Mars

New member
don111 napisał:
no właśnie Kefy nie są bardzo (albo nawet średnio) dynamicznymi kolumnami, słuchałem ich na HK 680 (jasny, mocny i dynamiczny dźwięk) i nie wszystkie gatunki brzmiały tak jak powinny, brakowało czasem takiego "pazura" chociaż oprócz tego nic im nie można zarzucić (podobały mi się)
co do dynamiki - w domu mam Paradigmy, więc jeśli ktoś mi mówi, że KEFy grają "z wykopem" to mogę się tylko uśmiechnąć ;)

Paradigm, to kolumna zestrojona na rynek kanadyjski i amerykański. Typowe tam jest podbicie 80-100 hz. Któryś z amerykańskich czy kanadyjskich inżynierów dźwięku nawet tłumaczył kiedyś w wywiadzie, dlaczego. Otóź, ichniejsze domy o lekkich ścianach tak silnie absorbują niskie tony, że trzeba podbić ten zakres, żeby usłyszeć mocny bas, nie mówiąc już o tym, że typowy pokój w mieszkaniu tam to 40 i więcej metrów kwadratowych. Realia europejskie są nieco inne.
KEF i Harman Kardon to się po prostu gryzie. Nie słyszałem, żeby kiedykolwiek to dobrze zagrało. Zupełnie inna szkoła dźwięku.
 

don111

Banned
wiesz co, zawsze masz swoją teorię, (niekoniecznie prawdziwą) i nie przyjmujesz żadnych argumentów
przeczytałeś artykuł o Paradigmie ok, też go czytałem więc mam dla Ciebie informację że to dotyczyło starszych modeli serii Monitor i Studio, obecnie wyszła nowa seria z równiejszym brzmieniem (nie tak uwypuklony bas)
zakres podbicia 80-100hz chyba sobie sam wymyśliłeś, jakbyś posłuchał chociaż choć raz tych kolumn to wiedziałbyś że jest zupełnie odwrotnie z basem, one może i miały troche wzmocniony bas ale w najniższym zakresie (do 50hz) a brakowało odrobine właśnie tego średniego podzakresu jaki wymieniłeś (odwrotnie niż np w JBL E, tutaj jest praktycznie tylko podbity średni bas a brak niskiego na co zwróciłem kiedyś uwagę)

co do KEFów powiem dosadniej - to są zamulacze, porównywalne z nimi są może Wharfedale i możesz pisać sobie że to wina wzmacniacza ale pewnie nie słuchałeś nawet tego HK 680 że z góry twierdzisz że to nie mogło zagrać (a ta seria gra wyjątkowo jak na HK, na pewno nie gra tak jak obecne HK czy starsze modele)... zagrało i to bardzo dobrze, ale dużego ożywienia on nie był w stanie wyciągnąć z tych kolumn
 

Mars

New member
Widzę, że kolega został bardzo urażony. Cóż, nikt nikogo nie przekona i to nawet nie ma sensu. Spędziłem kiedyś wiele godzin próbując przekonać kilka osób do innego dźwięku, część mi się udało część nie. I... dobrze. Pasja audiofilska polega wszak na tym, że dźwięk i muzyka ma po prostu sprawiać przyjemność. Bywa, że coś, co nie jest do końca neutralne sprawia większą frajdę niż dźwięk, nazwijmy go, "zbyt studyjny". Dla każdego coś miłego i to jest piękne.
Dla mnie KEF jest po prostu większym autorytem wśród producentów kolumn niż Paradigm (choć tę firmę też doceniam), ostateczny werdykt można by wydać porównując KEFowską serię Reference i serię Reference Signature Paradigma.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

don111

Banned
ja nie porównuje nawet Paradigmów do KEFów bo to inna szkoła brzmienia, niektóre cechy brzmienia bardziej mi pasują w jednych a inne w drugich... jedyne co je łączy to że jedne jak i drugie nie są neutralnymi kolumnami

ten HK o którym wspominałem pasuje bardzo dobrze, dynamiczny, jasny wzmacniacz do "ospałych" KEFów, ale i on nagle demonów dynamiki z nich nie zrobi, po prostu te kolumny mają inny charakter i tyle
 

kosek4

New member
Witam po przerwie!

Mam wrażenie, że do tego działu nikt już nie zagląda:p

Krótkie pytanie z mojej strony, a właściwie dwa...
Wszytko tyczy się niech przypomne pokoju niespełna 20m.

W tych warunkach jesteście zwolennikami typowych kolumn podłogowych czy raczej monitorów na podstawkach?

Ciężko to usłyszeć na odsłuchach, pomieszczenia zazwyczaj są tam jednak większe...

I drugie:
Rozważam CA740A i któreś z Focali. Małe podłogówki 714v lub większe z monitorów 807v

Co myślicie o tej ofercie?

(www).allegro.pl/item431110065_jmlab_816_826_836v_807_806_tel_665_801_500.html

taniej...:D

Pozdro i dzięki za podpowiedzi!
 

don111

Banned
807v spokojnie wystarczą na 20m a na pewno zagrają ładniej od 714
816 w sumie też by mogły zagrać ale mogą być ciut za duże, ale cena dobra bo to import z Niemiec ;) zapytaj po ile ma te 807v :)
wcześniej koniecznie to odsłuchaj...
 

kosek4

New member
807v ................... 2300zł
tak tanio niegdzie nie widziałem:D
O 816v też myślałem ale mimo, że mieściłbym się w budżecie to wydają mi się już znacznie za duże.

Dlatego właśnie chciałbym się upewnić, że jednak monitorki...
 
Do góry